V preplnenom kremíkovom autobuse ledva stojí nejaký
roztrasený a takmer hluchý dedeček...
Mladý synak vyskočí zo sedačky a ponúkne svoje
miesto dedovi.
Dedo si s námahou sadne i prihovorí sa synkovi:
Mladá krv, mladá krv a akože ťa volajú synku ?
Ja som Raptor Lake dedečku...
Ako synku, ako ?
Ráptor Láke dedečku, zahučí hlasno mladík..
Aha, aha, no mladá krv, mladá krv,
mńa u nás v starobinci volajú Ryzen 5000...
Víte kdo může za to, že AMD neuvede nový CPU, protože se prý zbavila výrobních fabrik(GloFo)?
.
.
.
.
.
Všichni ostatní:
"S výrobní situací u TSMC, která stojí za odložením / zrušením 6nm Zen 3+, těžko někdo něco udělá. Všichni zákazníci se tlačí k TSMC. Můžeme poděkovat Arabům za zastavení vývoje v GlobalFoundries. Můžeme poděkovat Američanům za sankce na čínské výrobce. Můžeme poděkovat Intelu za podfinancování vývoje vlastních procesů a šetření na výstavbě nových továren. Můžeme poděkovat Evropské unii za nulovou podporu polovodičových výrobců v Evropě."
Viník nalezen a usvědčen, teď vzhůru k světlým zítřkům...
Intel vydáva desktopové Tigre, turbo až 5.3GHz:
https://www.tomshardware.com/news/intel-tiger-lake-b-series-65w-cpus-very-high-clocks
Ježkovy voči, přitom ty "6nm Zeny3+" možná nikdy neexistovaly (jenom 6nm APU, který by se mělo normálně vyrábět, akorát vždycky bylo naplánované až na příští rok).
Jinak ty stesky po GlobalFoundries zapomínají na to, že jejich problém byla právě kapacita. Měli jednu 14nm továrnu v New Yorku, která jim vydělávala, ale kdyby chtěli rozjet 7nm proces, tak by ho museli dát tam a omezit kapacitu 14nm... a přijít o tržby/zákazníky. To byl zřejmě jeden z faktorů, proč to vlastníci nakonec stopli. Bohužel holt nebyla vůle/prostředky investovat včas do toho, postavit pro to úplně separátní linku a rozšířit tak celkovou kapacitu. Možná lidem uniká, že kdyby AMD použilo GloFo na 7nm Ryzeny, tak teď nebo jednou můžou být limitovaní kapacitou úplně fest, bez možnosti získat další, protože neexistuje kompatibilní proces, kde by se to dalo vyrábět jinde, než v té jedné továrně. TSMC má těch linek víc i když se tam tlačí spousta výrobců, tak TSMC má kapitálově na to, aby jim ty kapacity rozšířilo - sice to může trvat třeba rok, ale pořád lepší, než nikdy.
Vsimni si, ze polni sasek tu oslavuje Raptor Lake, bude to dokonaly procesor. Neni to tak davno, kdy z oslav Rocket Laku presel na oslavne ody Alder Laku, protoze se ukazalo, ze raketa sice neni uplne spatna, ale papa 3x vic energie nez konkurence od AMD. Ovsem Alder Lake to bude podle saska jina liga.
No a ja tu prorokoval, ze kdyby to nevyslo, tak je mozne se upnout k oslave pristich procesoru od Intelu, nakonec zname jiz jmena Raptor Lake a Meteor Lake a tak je stale co oslavovat. Budeme teda doufat, ze Intel bude ve vydavani jmen pokracovat stale ve stejnem tempu a mistni sasa tu vydrzi se svym komedialnim ja. :-)
to je pravda, ale mám pocit, že právě proto měla vzniknout ta nová továrna na 7nm proces v New Yorku, aby to neomezovalo kapacity těch ostatních továren. Další věcí je to, že Glofo když koupila IBM tak ziskala další 4 továrny navic do svého portrfolia plus spoustu talentovaných lidí z branže. Navíc, když TSMC zveřejnila obrat z výroby 7nm, tak si v Dubaji museli trhat vzteky vlasy.
Dnes by se další 7nm a 5nm kapacita rozhodně hodila a přes prvotní investice, které jsou sice opravdu obrovské by jim dnes klienti utrhali ruce .....
Moc jsem to překombinoval. Souček o prodeji továren GloFo nic nepíše(přece nepřizná, že AMD se zbavila továren, které teď potřebuje:-). To byla čistě moje poznámka v reakci na tu jeho obžalobu.
Ta další věta je také výživná:
"Těžko z toho ale můžeme vinit x86 vývoj a těžko z toho můžeme vinit TSMC, která jako jediná investovala a jako jediná dokáže rozumně (i když ne ideálně) posouvat technologie dopředu. Bez ní bychom stále byli někde na 12-14-16nm produktech."
S TSMC na věčné časy a nikdy jinak...
"Možná lidem uniká, že kdyby AMD použilo GloFo na 7nm Ryzeny, tak teď nebo jednou můžou být limitovaní kapacitou úplně fest, "
.. to je dost spekulativni a podle mne chybna uvaha. AMD mohlo kombinovat kapacity stejne jako to delalo v minulosti od ruznych vyrobcu. Uz jen rozdeleni na GPU a CPU chipy u 2 vyrobcu, by jim zvedlo kapacity dost vyrazne. Takze se da v celku s jistotou rict, ze zatnuti 7nm GF (pokud by byl dotazen do uspesneho konce), je duvod, proc AMD ma podstatne mensi kapacity, nez kdyby GF bylo k dispozici.
Vidíš to moc jednorozměrně, a tím naprosto zkresleně.
V první řadě: AMD prodávalo továrny v okamžiku, kdy pro ně nemělo prakticky žádné využití (kdo si pamatuje, jak následně licitovali o snížení kvót?) a v okamžiku, kdy mělo samo hluboko do žlabu, natož aby ještě lilo těžké prachy do vývoje 7nm výroby.
V druhé řadě: prodej nastal v okamžiku, kdy za ty továrny ještě něco rozumného utržili
A ještě jedna retrospektiva: GloFo (už ve vlastnictví Mubadaly) se prsilo, že 7nm "určitě bude," aby se následně ukázalo, že to byl naprosto planý slib. Skončilo to naprostou blamáží.
Takže vzato kolem a kolem, prodej továren byl správný krok ve správný čas, stejně jako prodej mobilní divize ATi, protože se ukazuje, že AMD umí Qualcommu (Ardeno) bez potíží konkurovat. Je to totiž jeden ze zásadních kroků krizového managementu, odstřihnout (a nejlépe prodat) všechny neklíčové části byznysu. Kdyby to totiž neudělali, tak už tu taky AMD nemuselo být, nebo by bylo součástí Samsungu, nebo jiné firmy.
tak u GPU nebo pamětí je multisourcing docela běžný, tak proč ne u jiných čipů ? Jde pouze o to, aby smlouva na 7nm s tou GloFo nebyla exkluzivní jako dříve, ale umožnovala AMD vyrábět jinde. ( takhle to je nakonec u poslední dohody WSA do roku 2024 )
Pořád se ale zapomíná na to že je tady ještě Samsung, Nevím jak ten je na tom s kapacitami, ale poslední dobou hodně investoval do výroby a zřejmě bude po TSMC další v hledáčku polovodičových firem včetně AMD.
No AMD potřebovalo prachy a nemůžu vyloučit, že to někdo tak tehdy mínil. Ale spíš asi ne a jestli to byl hlavní důvod, tak udělali správnou věc ze špatné motivace.
Fakt je, že by AMD nikdy nebylo schopné ty vlastní továrny do budoucna utáhnout. Jejich poslední proces byl 45nm a výhledově 32nm a troufnu si tvrdit, že na další by se už nezmohli - no možná na nějakých 22nm ještě jo (ale byla by na tom ztráta) a pak konec.
1. Ty moderní procesy od té doby v každé generaci stojí výrazně víc než ty předchozí. Je důvod, proč strmě klesá počet firem, které na novou generaci přešly (viz obrázek). Jenom ty největší firmy mají na to, aby utáhli vlastní proces a ta laťka se pořád zvedá. Je hodně pravděpodobné, že si to v AMD uvědomovali a tudíž věděli, že jednou z těch továren bude jen přítěž.
2. Druhý faktor asi už věděli jistě - cena za novou továrnu je strašně vysoká, je to v jednotkách miliard $, tj. něco co si AMD skoro nikdy nemohlo dovolit. Když se pokusili postavit další továrnu v NY tak to byl pro ně projekt na dekádu a to je neúnosný. Když firma nestaví pro nový proces nové továrny ale jenom adaptuje ty předchozí, tak přichází o spoustu provozní kapacity a má problém, protože jí zase chybí prostor pro ty starší produkty a tím pádem se vypaří peníze, které mohly zpětně splácet ten velmi drahý rozjezd (stará továrna má nízké náklady, už je splacená, takže už se jenom zpětně vyplácí za předpoladu, že mám produkt, který v ní můžu dělat, aby nestála - nezanedbatelné množství peněz TSMC jde ze starých i velmi starých procesů, což pomáhá vydělávat na ty nové).
Oba tyhle problémy řeší, když je výrobní podnik nebo výrobní divize dostatečně velká jako je to u TSMC nebo u Intelu. Prostě v tomhle oboru je economy of scale nadevše, protože fixní náklady jsou obrovské a když je nemáte možnost rozpustit ve velkém objemu výroby, tak jste odsouzení k nekonkurenceschopnosti. AMD nemělo šanci to ustát samo, ani kdyby mělo Ryzen třeba o tři roky dřív. Myslím, že ani kdyby mělo něco jako Ryzen v roce 2011 místo Bulldozeru a nikdy se tak nepropadlo a nemuselo dohánět Intel.
https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2018/08/mooreslaw-marketvolumelaw-polovodicove-firmy-na-novych-generacich-procesu-graf.png" alt="" />