Max . Boost 5,7 GHz je slušný, ale srovnání her s AlderLake ukazuje, že ZEN4 bez V cache na Raptora stačit nebude (navíc měřili se zapnutým EXPO + 11% v 1080p)
AVX 512 u ZEN4 = 2x 256bit (double pumped jako AMD Excavator AVX 256 )
jedno ZEN4 core je poloviční oproti Alder Lake a v podstatě velké jako dvě E-cores ( Atomy ) a je skoro o 47% energeticky efektivnější
Až 230W ...to snad nééé,
to přece AMD udělat nemůže, to dělá jen Intel.
Grafika v každém CPU,
konečně to ty blbce v AMD napadlo dát aspoň nějaké základní zobrazovalo do každého procesoru .
To je jeden z důvodu proč jsem se pořád přikláněl k Intelu, když vám chcípne dedikovaná, pořád ještě můžete počítač nastartovat na integrované aby jste se dostali aspoň k uloženým datům
AM5 do roku 2025+
Takže 3 generace Ryzenů
Dle mého očekávání, i když se tady psalo o tom že by se při zvyšování počtu jader měl vejít další chiplet otočením 90° i pod současný IHS, tak jsem pořád nevěřil že by nová LGA vydržela stejně dlouho jako AM4, těch faktorů tam bude víc včetně napájení které určitě poroste,
a tohle vyjádření (2025+) to jen potvrzuje
Ryzen 7000 = pohřeb Intelu.
Intel si své E cores může strčit někam. AMD umí vyšší výkon a nižší spotřebu i bez úsporných jader. Bomba.
To jsem vážě nečekal, že to bude až taková bomba a navíc i možnost upgradů procesoru, protože AM5 bude fungovat na minimálně 3 generacích procesorů. Teda minimálně tu s námi bude 3,5 roku!!! Skvělé!
13% ipc + 16% boost = 29% celkového ST výkonu oproti ZEN3 .-)
The combination of which will allow AMD to deliver what they are saying is now a 13% increase in IPC over their Zen 3 architecture – up from an 11% claim as of Computex – as well as a sizable increase in CPU clockspeeds. The top-end Ryzen 9 7950X will have a maximum turbo clockspeed of 5.7GHz, 800MHz (16%) higher than the equivalent Ryzen 9 5950X. As a result, AMD expects to deliver a 29% generational increase in single-threaded performance, and even more in multi-threaded workloads.
On to je spíše pohřeb Alděra a všech předchozích generací. S 13th gen to už bude složitější, ale myslím si, že Intel bude těžce narážet na chlazení a spousta jeho uživatelů jej za to prokleje (tedy aspoň ti, co si koupí normální chlazení a pak zkusí sjet testy a srovnají to s konkurencí.) Bohužel velká část lidí ale ty CPU reálně využít neumí, a to ani ve hrách.
Tady na konci té galerie: https://www.anandtech.com/Gallery/Album/8183
Má to být nárůst výkonu v ST (skóre) Geekbench 5.4 na Ryzenu 9 7950X s DDR5-6000 CL30 proti Ryzenu 9 5950X s DDR4-3600 CL16 (takže OC na pamětech, ale u obou CPU).
Geekbench 5 dává na Ryzenech 5000 poměrně nízké skóre vzhledem k celkovému výkonu, myslím, kdežto Zen 4 v něm vyskočil dost nahoru, proto ten velký 29% rozdíl.
Tak teď nevím, kdo přesně mi tu nadával do lhářů, když jsem si dovolil napsat (respektive reportovat), že podle úniků AMD posunulo původně plánované vydání z 15. 9. na 27.9., ale...
https://www.amd.com/en/product/12166
Tady to ještě zapomněli aktualizovat a píšou tam pořád 9/15 :D
I kdyz vezmes pripad, kdy to bude zrat stejne a bude to mit podobny MT vykon, porad budes mit u Intelu nevyhodu B-L designu. Pak uz jen zalezi, jake use case budes mit, aby se ti projevila a nebo ne.
Pro mne je to napr. silny argument, minimlane do okamziku, dokud AMD nenaskoci na podobny B-L nesmysl... pak uz to bude opravdu jedno.
V té prezentaci je k tomu uvedená poznámka "RPL-006", a ta říká, že je to na základě testování v Geekbench 5.4.x, 15. srpna v AMD Performance Labs, zmíněné specifikace atd.
https://www.anandtech.com/Gallery/Album/8183#10
https://www.anandtech.com/Gallery/Album/8183#53
Tvrdí AMD, no... ale taky píšou že skóre v GB5 ST je pro 7950X až 2275 (s tou DDR5-6000 CL30) bodů, což je dost. taková ta referenční databáze GB uvádí pro 5950X jen 1685 bodů: https://browser.geekbench.com/processor-benchmarks
To by byl rozdíl dokonce 35%, ale v tomhle případě je asi ten výsledek 5950Xky v oficiálním žebříčku GB trošku podhodnocený (asi není s rychlejší RAM).
GB5 holt asi bude případ, kde bude mít Zen 4 nadpůměrný až atypický pokrok ve výkonu (kvůli tomu, že Zen 3 skóroval blbě - i v multi, z toho vznikaly ty nesmysly, že je M1 Ultra rychlejší než 64jádro Threadripper).
Keď dvaja robia to isté, nieje to to isté...."Bergamo" zrejme naznačuje smer u AMD pre "effective high density" cores...čiže rovnaké "cores" ale iná hierarchia a veľkosť L2 a L3.
Hypoteticky ak by sme mali pre AM5 takú verziu procesora s dvomi čipletmi a jeden čiplet by mal klasický Zen4 s 8 jadrami na cca 5.7Ghz a druhý čiplet by mal "Effective High Density" verziu na cca 4-4.5Ghz v konfigurácii 16 jadier, kde každých 8 jadier by zdieľalo 2-4MB L2 cache a dva takéto zväzky jadier by boli pripojené k 16MB L3 cache, tak by nemali väčšiu veľkosť "core" čipletu ako terajší Zen4...MT výkon by to malo zrejme ďaleko nad tým, čo nám ponúkne Raptor Lake 8p+16e, ale veľký problém by bol (Intel s tým zápasí tiež), ako prideľovať jednotlivé typy jadier pre čo najvyšší výkon pri toľkých programoch a službách, ktoré win 10/11 používa a preto do toho zrejme AMD v tejto chvíli nešlo.
Môj odhad bude, že v hrách bude Raptor na rovnakej úrovni ako Zen4 s PBO...vieme čo dokáže Intel7 (10nm) pri 1-4 jadrách, ale ešte nevieme čo dokáže 5nm proces TSMC u Zen4 pri 1-4 jadrách s PBO/curve optimizer (Flanker niečo naznačil).
Ono je to pre potencionálnych zákazníkov dobré...bude väčší boj o zákazníka a nižšie ceny, ako keby to bolo s veľkým výkonovým odskokom jednej značky.
To ne, jen poukazuji na to, že se tu rýsuje podobný scénář jako u Intelu - za cenu zvýšení výkonu zvýšíme příkon mnohem více (papírově +29% výkonu za +60% a více příkonu).
Podle mě je 113% IPC krásných, ale oni musejí hnát i frekvence, takže z toho dělají nenažraný kus žhavícího křemíku.
Počkáme ale na testy, třeba bude realita jiná a magicky zafunguje power management.
Už stávající procesory Intelu se špatně chladí, nové budou na stejném výrobním procesu (maximálně trochu vyladěném) v situaci, kdy ty stávající jdou s takty na krev, konkurovat nové generaci AMD, která se povedla víc, než bylo slibováno. Jedna věc je maximální boost takt, ale AMD zvedla základní takt o 1,1 GHz, fakt na to bude stačit navýšení počtu E-Cores? Dost pochybuji, už proto, že vnitřní propojení rozdílných jader je složitější. Tak jako tak, spotřeba těch procesorů půjde taky nahoru.
Jane.
• AMD Ryzen 9 7950X 16C/32T (Zen 4, 5nm TSMC, 80MB L2+L3 cache): 2 217 points in single-core a 24 396 points in multi-core
• Intel Core i9 13900K 8C+16c/32T (Raptor Cove + Gracemont, 10 nm Enhanced SuperFin alias Intel 7, 68MB L2+L3 cache): 2 314 points in single-core a 26 464 points in multi-core.
zdroj: https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9-7950x-and-asus-rog-crosshair-x670e-extreme-also-tested-in-geekbench
Inými slovami Geekbench 5 spätné zrkadlo v single-core na nárazníku a multicore teste na horizonte tj. v podstate rozdiel výkonu jedného sigle core P-core/Zen4 jadra.
Pre tých, ktorí sledujú zmenu paradigmy Intel big.LITTLE x86 žiadne prekvapenie.
to tralalák: paradigma neparadigma, obávam sa že Zen4 bude s užívateľského hľadiska lepšia voľba ako Raptor Lake, aj za cenu nepatrne nižšieho MT výkonu v istých aplikáciách (V-ray to nebude)....dôvody?...nižšia spotreba, dlhožijúca platforma AM5, DDR5 radič s Gear1 na 6000Mhz, PCI-Express 5.0 (GPU aj SSD), AVX-512F, všetky jadrá sú si rovné a nemusí sa riešiť ten "guľáš" s Big-Little....a srdce tralaláka by malo zaplesať z toho, koľko výkonu dá to iba 3.84mm2 veľké jadro zen4 :)
@tralalák
Paradigma zabírá :)
Ono u toho Alder Lake pro desktop, kde byly malé jádra : velké jádra 1:1 (a ještě víc u těch modelů jako i7, kde bylo malých pár), ještě big.little nemělo takový potenciál, ale tady na Raptorovi, když je jich víc, tak teprve bude moct ukázat, co to dovede.
Myslím, že jsou to už někde říkal (doufám), ale big.LITTLE určitě není fail, vždyť už u Alder Lake to Intelu umožnilo stáhnout dlouholetý náskok AMD multithreadu a potenciálně jim to umožňuje je předběhnout (pokud AMD nepřidá víc velkých jader, ale v téhle generaci to asi nebude).
Ta matematika, že výměnou za jedno velké jádro čip dostane čtyři malá jádra, která mají pak ve výsledku výkon jako dvě velká s HT, holt funguje.
Bude zajímavé to vidět porovnané na stejných spotřebách, i když teda bych to hlavně rád viděl oboje na *rozumných* spotřebách :) Tak 150W, maximálně těm 32vláknům povolit víc...
"Ta matematika, že výměnou za jedno velké jádro čip dostane čtyři malá jádra, která mají pak ve výsledku výkon jako dvě velká s HT, holt funguje."
.. funguje pouze pokud se pocita celkove MT score. Prestava fungovat a stava se "sedou zonou" v momente, kdy to CPU dostane kombinovanou zatez nekolika lehce threadovych uloh a/nebo hlavne v momente, kdy pocet thready preleze pocet P core ale bude mensi nez pocet Zen4 Core u podobne vykoneho Zen4 modelu.
PCWorld ma u 12900k srovnani v CB s 5950x Thread za Threadem
https://b2c-contenthub.com/wp-content/uploads/2021/11/12th_Gen_Threadscaling_Percentage_vs_Ryzen_9.jpg?resize=1536%2C1026&quality=50&strip=all
Krasne tam jde videt, ze jakmile opusti 8T a pohybuje se mezi 8-16T aktivnimi thready, tak jde vykon prudce dolu i presto, ze ma AL vyhodu vyssiho IPC, frekvenci oproti 5950x.
Je docela zvlastni, jak tohle "slepe misto" AL dokaze vetsina lidi vesele ignorovat, pricemz tohle je docela dulezity bod pro aplikace MT scenare, ktery nevyuzivaji plny potencial MT. Zaroven plati, ze pro gameseni, jsou E jadra uplne k prdu, podobne i u uloh, ktere by byli senzitivni na "inter core latence mezi P a E cores, coz je docela vtipne, protoze tohle jsou CPU, ktera se primarne v desktopu na hrani berou. Ale je pravda, ze Intel provadi zmena paradigmatu s kazdou novou generaci..spotreba se splha do vysin, o kterych se cloveku pred par lety ani nesnilo.
Jsem zvedavy, jak bude vypadat tahle krivka v test 7950x.
Problem je trochu v tom, ze benchmarky nedokazi zohlednovat vsechny scenare. Pokud vemu rendering, tak ten s tim problem nebude mit a to je alfa-omega testu MT vykonu (zjednodusene). Ale zkuste si treba nejaky prevod videa do treba 720p nebo nejaky soubezny typ uloh, kdy kazda vytezuje treba 4-5 threadu a jste tam. Bohzuel, tohle se NEtestuje. Neznamena to ale, ze to neexistuje :)
Prava sranda pak nastane az prijde Zen5, pokud je pravdou, ze prinese 24C velkych jader do desktopu a Intel bude mit Meteor Lake v kombinaci 8+16 nebo 8+24... tam to bude jeste vic videt.
Je možný, že se to děje, ale zase je otázka, jak moc často to v praxi opravdu bude vadit.
Já osobně jsem si teda řekl, že to budu posuzovat podle toho, jak to dopadne při benchmarcích a když to zachytí, tak OK, bude to odražené v číslech/výsledcích, ale pokud nezachytí, tak to zase si neneí takový problém...
Doufám, že to někdo otestuje oboje (a ještě třeba proti 5950X) při nějaký rozumný spotřebě třeba těch 140W. Je teda pravda, že to může pokazit špatný nastavení frekvencí/napětí, ale jestli to bude při stejné spotřebě blízko 7950X, tak to ukáže, že big.LITTLE je opravdu dobrý (proces je cca ekvivalentní N7...), jestli to bude dorovnávat nebo porážet 5950X (stejný proces), tak taky dobrý.
Převod videa se testuje, takže problémy v x265, x265 (a ty děsný enkodéry SVT/lib* od Googlu asi, pořád se mi s nima nějak nechce smířit :) by recenze měly zachytit.
Ty dvě souběžné úlohy, to je otázka. Ale IMHO to taky nebude taková tragédie. Je možné, že úbytek výkonu tam bude, ale zase je to vždycky relativní. Pokud by to v určitém oknu zátěže, kde je aktivních víc než 8, ale míň než 16 vláken, zhoršilo výkon o 10 %, tak to vůbec nemusí být tragédie, pokud zároveň big.LITTLE je efektivnější pro ty úlohy, které potřebují míň než 8 vláken (hry) a ty, které vytíží všechy vlákna (ty dobře škálující MT aplikace). Těch bude IMHO víc než kolik je toho přechodného mezi tím.
Ono ta malá a velká jádra nejsou až tak nevyvážená, pokdu se bavíme o MT zátěži, protože v té jede velké jádro v režimu SMT s dvěma vlákny a pak je výkon jednoho jeho vlákna celkem blízko výkonu malého jádra, tudíž je to pořád relativně symetrické (výhoda HT/SMT, která třeba Applům/ARMům chybí), i když ne dokonale kvůli různým architekturám a cache systémům. Čili jako koncepčně to vypadá hrozna vachrlatě, ale může to v praxi fungovat...