Ja byt u AMD tak zavedu Intel Turbo :D tzv Intelligent Turbo ktere by nastavilo max Power na stejnou hodnotu jako Intel pouziva PPL2 at se pak nesestkavame s recenzema kde ty notebooky Intelu o chloupek vedou protoze se do toho pere 120W misto TDP 45, schvalne nerikam zvednout to defaultne, protoze malokdo chce ty topici hucici bestie a tech par lidi si to stejne manualne upravi, jenze to se nedeje v recenzich :)
Myslíš třeba na článek https://diit.cz/clanek/desktopovy-zen-5-kombinuje-3nm-6nm-proces-mobilni-3nm5nm-zen-4c ?
Ten přínos je závislý hru od hry a aplikaci od aplikace. Záleží hlavně na tom, jak moc L3 cache sníží počty přístupů do hlavní RAM paměti, protože reálně zvětšení L3 o další zatím jednu vrstvu, ale výhledově u dalších generací až 4 vrstvy, samozřejmě taky patřičně zvedne odběr, takže aplikace, které nejsou tak náročné na přísun dat by mohly trpět nižším taktem. Uvedu na příkladech příslušných Epic. Začnu u 64 jader a 280 W TDP - 7763 - 2,45 GHz / 256 MB // 7773X - 2,2 GHz / 768 MB. Ty poměry L3 cache jsou stejné, tak už je dál uvádět nebudu. 32 jader a 280 W TDP - 75F3 - 2,95 GHz // 7573X - 2,8 GHz. 24 jader a 240 W TDP 74F3 - 3,2 GHz // 7473X - 2,8 GHz a konečně 16 jader a 240 W TDP 73F3 - 3,5 GHz // 7373X - 3,05 GHz. Je jasné že u dvou chipletů nedojde k takovému nárůstu kapacity L3 ale pořád to bude 64 proti 192 MB a procesor je v patici na 105 / 142 W takže nějak se to na výsledném taktu projeví určitě. Osobně bych větší efekt viděl víc u 5900 než 5950 protože se o energii i tu cache dělí 12 jader proti 16, což je už teď logicky vidět na taktech. ještě jedna věc, ty 4 GHz na všech 12. jádrech je už tak přetaktování. Víc by mne zajímalo srovnání na výchozím taktu 5900 tedy 3,7 GHz a rovnou i sníženém, aby výsledné TDP bylo stejné.
Více info je tam k Apple, třeba toto:
https://diit.cz/clanek/apple-se-pripravuje-na-pouziti-procesoru-od-amd
" prý bude použitý 3nm proces, ale také 5nm."
"Je totiž možné, že AMD nepoužije..."
"(a možná i iGPU).."
"Je proto možné, že čipletová koncepce.."
"Také iGPU by pořád mohlo být.."
"druhém 5nm čipletu by mohla být "
"Je proto možné, že AMD by mohlo vzít CPU čiplety"
"v nečinnosti a nízké zátěži by procesor mohl mít tento čiplet vypnutý"
...
myslim, ze jako dokresleni to docela staci
Presne tak. Protoze Alder lake, tak ted BFU jedou vsude zaklinadlo bigLittle a nekteri priznivci AMD proste neudrzeli nervy a zacali vytvaret atmosferu, ze i AMD bude mit brzo svuj bigLittle.
Jak to bude ve skutecnosti a zda-li se k bigLittle manii AMD prikloni a v jakem rozsahu nejspis momentalne nevi nikdo ani v AMD.
Dokud pujde klasika velkych jader bez razantniho navysovani spotreby, jiste se bude AMD drzet tohoto osvedceneho receptu a bigLittle prijde na radu az tehdy, az budou ve stejne prdeli jako Intel a procak jim bude zrat pres 200W. ;-)
už teď je jasné že se AMD ke koncepci Big-little nepřikloní .-)
Strix Point použije dva druhy "Big cores" Žádné "Little cores" po vzoru Intelu se AMD nechystá použít.
Jedna ta jádra budou vycházet z plnotučného ZEN4 jádra pouze s určitými optimalizacemi (plocha/spotřeba) a ta druhá ZEN5 jádra
doplnění: kromě menší cache by ta jádra mohla mít ořezané některé fukce v FPU jako třeba naposledu u custom ZEN2 použítém v PS5, což pomůže zmenšit plochu a spotřebu, aniž by to nutně nějak negativně ovlivnilo celkový výkon.
https://338855-1043895-2-raikfcquaxqncofqfm.stackpathdns.com/wp-content/uploads/2021/08/PS5-vs-Zen-2-FPU-1024x424.jpg
IMHO oznámení toho Bergama je docela zásadní indicie, že ta informace o Zen5+Zen4D hybridu je pravdivá.
Zen 4c coby na efektivitu a plochu optimalizovaná verze Zenu 4 víceméně sedí k tomu Zenu 4D - a důležité je, že pokud ty úniky bereme jako hypotézu, tak AMD teď potvrdilo jednu z předpovědí té hypotézy, takže to vypadá, že to není vymyšlené. Já čekám, že se to Zen5+Zen4D APU Strix Point vyplní.
"Jak to bude ve skutecnosti a zda-li se k bigLittle manii AMD prikloni a v jakem rozsahu nejspis momentalne nevi nikdo ani v AMD."
Jít na trh to má v generaci 8000, takže do 2,5 roku to má vyjít. Rok před vydáním to už musí být hotové a jít na tapeout, takže ten Strix Point je teď tak 1,0-1,5 roku od dokončení, na překoncipování je poměrně pozdě. Takže IMHO v AMD už vědí, jak se k tomu přikloní. Pokud by si to rrozmysleli, tak by museli ten produkt zrušit a měly by díru v roadmapě, takže by museli v generaci Ryzen 8000 v noteboocích refreshvoat teh Ryzen 7000 Phoenix.
@del42
Jestli jsem cetl spravne rozbor na CB, tak ta kombinace P+E-jader umoznuji Intelu za specifickych podminek doshanout vetsiho MT vykonu, nez kdyby pouzil jen Pcka, potazmo PCka se stavajici architekturou. A to je vlastne cele.
Klidne je mozne, ze pro Intel je to vlastne jedina cesta, jak doshanout na horsich procesech stejneho vykonu, jako konkurence. (samozrejme stale na ukor spotreby).