1) GloFo nezamrzne na 12nm.
Už pár let jedou jejich továrny na 100% s výbornou výtěžností a dobrou marží.
Tedy mají dost peněz na vývoj nové technológie.
2) Není problém udělat dvě varianty IO chipu. Jednu s grafikou a druhou bez.
Zákazník si tak bude moc vybrat jestli si připlatí za iGPU. Ne jako u intelu kde obě varianty stojí stejně.
Jestli chce AMD prorazit v OEM trhu. Jako že určitě chce. Tak potřebuje zobrazovadlo. Co nejlevnější. Protože v OEM se počítá celková cena sestavy. Takže cena CPU+GPU musí být co nejmenší.
Takže smysl to dává. Pak už se jenom shodnout na tom že CPU určený pro OEM je speciální série.
Třeba proto, že ten "CPU iGPU" bude absolutní minimum, něco jako intel HD520 apod.? Bude to na 2D, plus asi přidají UVD, možná ještě VCE, a tím to hasne. S reálným a pozžitelným 3D výkonem, který mají stávající APU to asi srovnat nepůjde.
Je to samozřejmě domněnka, jak to bude doopravdy, to se teprve uvidí.
edit: všimni si, že ten "Na...vi" má jinou barvu (zelenou) a navíc je jeho rámeček proveden přerušovanou čarou, takže to by mohlo znamenat funkční i lokační změnu vůči běžným APU, tj. něco jako "Navi Lite" a čárky mohou znamenat umístění do I/O čipletu (anebo taky zpět do čipsetu na MB?)
Popravdě... to označení APU už myslím hodně ztratilo smysl.
De facto to teď znamená jenom něco jako "procesor s integrovaným GPU, když je od AMD" a je dost otázka, proč by se tak nemělo říkat taky Intelům (ale používá to jenom AMD).
Dřív když byly nějaké ambice s HSA, jako že by to GPU poskytovalo nějakou netriviální akceleraci běžnám programům a nějaké výhody plynoucí ze sdílení paměti mezi CPU a GPU, a taky když výkon těch iGPU v APU byl tehdy o dost vyšší než u "normálních iGPU", mělo větší smysl definovat to jako zvláštní kategorii. Ale dneska ta integrovaná GPU v APU nemají nic speciálního, dokonce teď momentálně má Intel nad nimi u Tiger Lake výkonností výhodu. Takže to slovo používáme jenom ze setrvačnosti.
Tady v tomhle případě jsem to použil jenom jako odlišení procesorů, které jsou monolitické a mají to GPU přece jenom větší, protože jsou míněné pro notebooky, od procesorů, které historicky byly jen "CPU" a integrovanou grafiku neměly. Zatímco "APU Ryzeny" měly integrované GPU vždycky, takže pro ně to novinka nebude. "Ne-APU" Ryzeny (které mají reálně jiný technologický původ, odvozují se od serverů), doteď iGPU nemívaly, takže u nich to bude dost velká změna, i když z pohledu uživatele je ten rozdíl taková odtažitá technikálie.
Teoreticky by mohli udělat IO die s IGPU na 12LP+ procesu (10nm), jelikož narozdíl od APU které jsou stavěny primárně jako herní procesory, by mělo iGPU Ryzenů jen minimum SP + multimediální část, protože jde převážně jen o "zobrazovadlo", takže by to iGPU mohlo být skutečně malinké (majoritní část by tvořily multimediální obvody)
Otázka je jestli to AMD opravdu plánuje, nebo se jedná jen o nějakou speciální sérii procesorů , protože mi to uplně nedává smysl, zvláště od té doby co mají nová APU mít i plnou L3 cache jako mají výkonné Ryzeny, takže se nabízí otázka proč prostě neudělat jednoduše APU s více procesorovými jádry ?
GPU v APU má různý rozsah výkonu a v čase se neustále mění. Nevím o tom, že by AMD spojovala název APU s určitým výkonem.
APU mělo být univerzálnější "*PU" ve smyslu využití jednotek GPU při výpočtech CPU. Tuším, že v začátcích jako dva čipy v jednom pouzdru.
Ano, je to celé "domněnka" a ještě vylepšená další domněnkou.
"edit: všimni si,..."
Nic z toho mi nedává důvod si myslet, že AMD upustí od označení APU.
podle mě to není uplně pravda Honzo. Zasadní rozdíl mezi těmi APU a Ryzeny je ten, že ty APU procesory jsou stavěné jako herní procesory (pro ntb a desktop), zatímco u těch Ryzenů by se jednalo jen o zobrazovadlo bez jakýchkoliv herních ambic (pokud je to vůbec pravda)
RDNA zatím žádnou technologii heterogenního přístupu nepředstavilo, ale je to proto, že zatím AMD žádné APU s RDNA nepředstavila, takže se teprve uvidí jak to bude.
"Popravdě… to označení APU už myslím hodně ztratilo smysl.
De facto to teď znamená jenom něco jako „procesor s integrovaným GPU, když je od AMD“ ..."
Ono jiný smysl nikdy nezískalo. A do tohoto smyslu bude patřit i nové "ne-APU".
"Takže to slovo používáme jenom ze setrvačnosti."
Používáme ho my jen tak ze setrvačnosti(a) nebo výrobce (b)? Pokud a, pak jsou ve skutečnosti "ne-APU" i dnešní "APU"
pokud b, pak nevidím důvod proč by to měl začít nazývat CPU s grafikou najednou jinak.
"Tady v tomhle případě jsem to použil ..."
NJN asi mám přehnané nároky ...
No mne to príde, že podobnosť je čisto náhodná. A môj názor na vec je zhruba takýto:
1. Nebude to monolit, tak ako vždy APU bolo. Bude to buď CPU+GPU+IO čiplet, alebo bude CPU čiplet + IO čiplet. Záver...nieje monolit nebude to APU.
2. Už z názvu APU (accelerated processor unit) vyplýva, že má mať istú formu výpočtového akcelerátoru (myslené, že bude násobné rýchlejšia ako CPU časť v istých výpočtových operáciách). No pokiaľ bude to miniGPU v IO čiplete a bude mať výkon ako malo napr. "Kabini" v AM1 sockete (jadro Jaguár), čiže na úrovni Radeon HD 7450 (čiže pod 200GFlops v Single-Precision....Double-Precision ani nepodporuje), tak sa o násobnej akcelerácii nemôžme baviť (Ryzen 5800X má výpočtový výkon cca 735GFlops) a teda to nieje to APU...len pre predstavu výkon Ryzen 7 4700G (65W Renoir) má GPU o výkone 2150 GFlops v SP a 538GFlops v DP a tomu sa už dá hovoriť akcelerátor. Záver...nemá dostatočný výkon + nezvláda počítať v DP...nieje APU.
3. IO čiplet je akási vylepšená forma čipsetu z čias minulých (NorthBridge + SouthBridge) a je hlavne bližšie výpočtovým jadrám ako to bolo v minulosti, preto nieje sa čo čudovať, že v istej fáze vývoja už bude integrovať elementárne 2D/3D iGPU a možno časom aj integrovanú zvukovku, či nejakú rýchlu 2.5/5/10Gbit LAN (v to dúfam najviac).
Uvidíme, čo z toho bude a ako sa k tomu postaví AMD, ale logickou úvahou sa dajú nájsť dôvody prečo to APU nebude/nemôže byť.
1, Ano, ale i CPU byl dříve monolit a nyní není a nebyl to důvod jej přejmenovat. Proč taky, když to funguje stejně.
2, Nevím o tom, že by AMD spojovala název APU s určitým výkonem.
"Uvidíme, čo z toho bude a ako sa k tomu postaví AMD, ale logickou úvahou sa dajú nájsť dôvody prečo to APU nebude/nemôže byť."
Takto můžeme spekulovat úplně o všem co by mohlo/či nemohlo být, ale od zpravodajství očekávám, že takovéto informace(zde použito jako fakt) budou něčím podloženy a mít nějaký základ.