Před nedávnem jsme tu měli zprávu o změněných specifikacích připravované retro-laděné konzole Atari VCS. V té se objeví procesory Ryzen místo předtím uvažovaných 28nm čipů. Nebylo přesně jasné, jaké, což se ale teď vysvětlilo. AMD totiž vydává nové embedded APU řady R a právě tyto procesory (respektive APU) jsou tím, co uvnitř těchto konzolí bude instalováno. Tudíž asi stojí za to se na ně podívat, i když embedded hardware našinec jinak potká dost vzácně.
Banded Kestrel, levný dvoujádrový Zen
Tato nová APU mají označení R1000 a ačkoliv jsou podobná embedded Ryzenům V1000, dalo jim AMD označení, které navazuje na značení starších embedded APU řady R s jádry Piledriver až Excator (naposled to byly čipy Merlin Falcon a Brown Falcon). Přesněji řečeno jsou APU R1000 možná podobnější Athlonům 200GE. Dokonce jsou asi možná prvními procesory s jádry Zen, u nichž je potvrzené, že používají menší a levnější dvoujádrový křemík. O tom jsme už před lety slyšeli pod jménem Banded Kestrel, ale od té doby nebyl potvrzen a zatím pořád nevíme, jestli se třeba nezačal objevovat i v těch Athlonech 200GE (nebo mobilní verzi Athlon 300U). Fotky APU R1000 sice nemáme, ale podle vizualizací je to skutečně menší čip než APU Raven Ridge. Každopádně jsou tím pádem APU R3000 levnějším produktem než V1000, což otevírá cestu právě použití v herních konzolích a podobných spotřebních krabičkách.
Embedded Ryzen R1000 je čip s dvěma jádry Zen místo čtyř u APU Raven Ridge. L3 cache ale zůstala 4MB a také je zachován dvoukanálový řadič pamětí DDR4, který oficiálně podporuje frekvenci 2400 MHz. Čip by měl být vyráběný na 14nm procesu. Integrované GPU obsahuje jen 192 stream procesorů (takže se označuje Radeon Vega 3) a podporuje až tři obrazovky s rozlišením 4K – kromě DisplayPortu 1.2 umí také HDMI 2.0b, které Intelům stále chybí. Na tomto rozlišení také umí dekódovat a enkódovat video (10bitové HEVC, u VP9 je podporováno hardwarové dekódování).
Zatímco hlavní použití těchto čipů v sektoru embedded asi bude nějak pracovat hlavně se schopnostmi GPU, videa a obrazových výstupů, Ryzeny R1000 mají i jednu specialita po stránce konektivity. Tato AP podporují dvě 10Gb/ rozhraní Ethernet, čímž by se daly použít třeba i pro NAS, byť by bylo nutno dodat přídavný řadič SATA. Tyto síťovky nicméně potřebují ještě připojit nějaké PHY na desce.
AMD nabízí dva modely této řady, oba s TDP okolo 15 W. To je totiž konfigurovatelné v rozsahu 12–25 W. Silnější Ryzen Embedded 1606G má dvě jádra a čtyři vlákna se základní frekvencí 2,6 GHz a maximální boost 3,5 GHz. GPU Radeon Vega 3 má maximální frekvenci 1,2 GHz. Pod tímto modelem je ještě levnější varianta Ryzen Embedded 1505G, se stejným 12–25W TDP, ale frekvencí CPU jader 2,4–3,3 GHz. Také jeho GPU běží o 200 MHz níž, maximální takt má 1,0 GHz. Jinak jsou parametry i výbava stejné.
Kompatibilita s čtyřjádrovými APU
Pouzdro procesorů/APU Ryzen embedded R1000 je typu BGA a mělo by jít o stejný typ FP5 jako mají mobilní Ryzeny a embedded APU V1000. To znamená, že tato dvoujádra se dají osazovat na stejné PCB a desky, jaké už jsou navržené pro ony předchozí čipy. To by mělo usnadnit příchod na trh, mnohé výrobky s embedded Ryzenem V1000 by tedy mohly dostat i levnější verzi s čipy V1000.
Kromě Atari VCS by se tyto procesory mohly objevit v různých průmyslových deskách a mini počítačích/barebonech. S těmi se asi většinou nesetkáte, i když někdy jde i o zařízení pro běžný trh (často je to od malých výrobců, začínajících třeba crodwfundingem). Kde se embedded APU celkem často objevují, jsou NAS, takže modely 1606G a 1505G byste mohli potkat v nějakém z nich. Jinak mohou uplatněním být třeba medicinská zařízení, obsluha reklamních tabulí, tenké klienty nebo i hrací automaty.