Tohle je přesně čip, který měli udělat na 7nm procesu. A opravdu by mě zajímalo, proč se tak nestalo a vybrali si proces 14nm. Nepochybuju, že to mělo nějaký důvod. Ale jaký?
a) Je ten 7nm proces tak drahý, že tu cenu nedokáže převážit ani výrazně menší plocha čipu proti 14nm procesu?
b) Souvisí to s tím, že AMD musí stále odebírat wafery od GF?
c) Ten čip měli navržený už před 2 lety a z nějakého důvodu s ním do výroby nešli?
d) Je to z důvodu kompatibility, že to BGA není narženo na tak nízká napětí, která jsou pro 7nm proces potřeba?
e) Nebo ještě něco úplně jiného?
Asi půjde o mix důvodů. Embedded trh je vcelku citlivý na cenu a i přes případné vysší objemy by se náklady na nový návrh (kompletní SoC) a jeho výrobu na 7nm nemusely vrátit. Dalším faktorem může být také dostupnost/cena potřebných 7nm kapacit. Pokud AMD věří v R3000 a ve zvýšený zájem, určitě nebude jeho výrobu blokovat nízkomaržovým R1000 (u něj by se dali použít asi jen dokonalé die, takže výtěžnost může být srovnatelná s produkcí 8c-6c-4c-(2c?) chipletů). Pro velkou část R3000 se prodá i nějaký chipset pro jeho MB (SoCy si většinou vystačí samy).
Šel na trh tak o půl roku nebo víc dřív, než budou první 7nm Ryzeny (pravděpodobně je už v Ryzenech 300U, možná i některých Athlonech 200GE, jako "Raven2"). Time to market je jedna věc. Je možné, že původně měl být ještě dřív, ale byly tam průtahy.
Kdyby byl 7nm, tak by tak určitě měl prioritu až po Matisse/EPyc 2, a tím pádem by vyšel ještě později, třeba až na konci roku 2019 nebo 2020.
Marže aspoň na té ne-embedded verzi, která bude dělat většinu prodejů, vůbec nebude velká a ani na 7nm by nebyla, takže hlavní důvod je určitě cena. Tohle dostane 7nm až když to bude o hodně levnější. Nevím, jestli někdo zkoušel odhadnout, jak je to velký čip, ale žádnej drobek to není, jako všechna APU, a ani 7nm by to nedostalo do nějaký oblasti, kdy by to bylo parádně malé a bylo spousta čipů na jeden wafer, nic co by ve výrobních nákladech na jeden kus mohlo konkorovat Intelu, a tedy mohlo mít nějaký vyšší marže.
A taky, jaký smysl by mělo začínat 7nm/Zen2 lowendovým čipem, kterého si sotva někdo všimne? Ryzen byl na 14nm taky vydaný jako osmijádro a díky tomu MT výkonu udělal dojem. Dvoujádro/čtyřjádro/šestijádro (nebo co by se vám líbilo) by dojem neudělalo.
Třeba proto, že by se stejný křemík nechal použít do levných notebooků či mini-PC jako konkurence Apollo a Gemini Lake. A to je trh určitě větší, než všechno to, na co míří tahle verze. Navíc i v těm embedded systémech se na spotřebu hraje. Chtěl bych vidět nějakého bláznivého výrobce, který by osadil NAS tímhle. To naprosto postrádá veškerou logiku. Opravdu si AMD myslí, že když dneska tam výrobci dávají ARMy či 6W Intely, že tam najednou začnou cpát tohle? A to platí prakticky pro všechny "spotřební" krabičky.
Asi jo, aspoň dlouhodobě - Jaguary nahradilo v roadmapě AMD to dvoujádro Excavator a tohle dvoujádro nahrazuje zase to. Takže eventuálně by tyto čipy měly být ve stejným segmentu, ale je možný, že to chvíli potrvá a AMD tam ještě chvíli bude dojíždět ty Jaguary.
Koukám, že v G-Series už snad ten Excavator je (tj. Stoney Ridge/Prairie Flacon): https://www.amd.com/Documents/J-Family-Product-Brief.pdf takže tenhle Ryzen by se tam měl dostat taky. Nebo se to třeba už nebude jmenovat řada G, ale tohle R1000 obsadí stejnou pozici.
Samozřejmě závisí taky na těch PC Engines, jestli ty čipy použijou, nebo vezmou něco jiného.
Protože ve všech případech, které jste jmenoval, je na nic zbytečně výkonná grafická část čipu.
Řídící linky má obšancováno duo Mitsubishi/Siemens a obě ty firmy se chlubí bezvětráčkovými bezúdržbovými systémy, které pracují v prostředí do 55°C. Z x86 architektury tam má část intelácký Atom, jinak jsou to jiné úspornější architektury.
Ty dvě 10Gb síťovky se mi taky líbí. Kéž by výrobci konečně pochopili, že čas 10Gb už nastal i v běžných lokálních sítích.
Vzhledem délce lifecycle 10let u AMD Embedded se patrně dočkáme překryvu více generací. Pro daný účel je 4xJag@1GHz asi stále postačující a pasivní chlazení pomocí vymezujícího "heat spreaderu" na spodní část case asi budou mít zájem zachovat.
https://www.pcengines.ch/apucool.htm
No ta grafika nie je prilis vykonna. Graficky vystup moze byt vyhodou, ak treba nieco otestovat a nefunguje ethernet.
Tych max 25W uchladi dostatocne velky pasivny chladic.
Staci zoptimalizovat Linux a moze na tom procesore fungovat cokolvek.
Alebo kupit licenciu na Windows, len sa nesmie updatovat :-)
Neeeeee neříkejte lidem ať neaktualizujou, pak se mezi nima snáz šíří ransomware a podobný svinstvo.
Hlavně je to obecně špatnej návyk, takže by se to fakt nemělo podporovat, podobně jako by fakt lidi měli bejt očkovaný proti spalničkám a spol.
A nemyslím si, že by to byl nějakej problém - mám aktualizovanej Transformer T100 s Atomem a 2GB RAM/32GB úložiště a žádnej problém s aktualizováním není. Až na to, že to má pseudoSSD, tak fakt asi dramaticky horší počítač dneska už s W10 bude mít málokdo.