AMD včera vydalo nové procesory do svého portfolia Ryzenů pro notebooky. Nejde ještě o Zen 2, ale o 12nm čipy APU „Picasso“ (tedy s integrovaným GPU), které byly jako první Ryzeny 3000 odhaleny už na začátku ledna. K dříve oznámeným se nyní přidává i varianta Pro, která je určená do notebooků pro firemní trh, ale také do některých mini PC.
Picasso a 12nm pro firemní notebooky
Řada Ryzen Pro 3000 pro notebooky založená na APU Picasso nahrazuje Pro verzi APU Raven Ridge, která byla vydaná loni v květnu. Picasso je refresh Raven Ridge, takže stále používá stejná jádra Zen (čtyři s SMT) a grafiku s architekturou Vega (v mobilní verzi s až 640 stream procesory). Ale výrobní proces byl změněn na 12nm, díky čemuž se má o něco zlepšit výkon (dosahované frekvence) a energetická efektivita. AMD například slibuje až 12 hodin výdrže na baterii nebo 10 hodin při přehrávání videa.
Pro řada obsahuje méně modelů, než ta spotřebitelská. Tvoří ji Ryzen 7 Pro 3700U, Ryzen 5 Pro 3500U, Ryzen 3 Pro 3300U a Athlon Pro 300U (ten je výjimečný tím, že používá ještě 14nm čip). Parametry přímo vycházejí z lednových spotřebitelských procesorů se stejným číslem, konfigurace a frekvence jsou beze změny. Jako obvykle se totiž liší jen některé přídavné funkce a garance třeba co doby dostupnosti pro odběratele. V řadě Pro jsou také jen 15W CPU, žádné 35W modely „H“.
Modely můžete vidět níže v tabulce. 3700U a 3500U jsou čtyřjádra s SMT a takty 2,3–4,0 GHz a 2,1–3,7 GHz; jejich GPU má 640 a 512 stream procesorů/shaderů na taktu až 1400, respektive 1200 MHz. Model 3300U je už čtyřjádro bez SMT s grafikou jen o 384 stream procesorech. Athlon Pro 300U je už jednom dvoujádro s SMT (čtyřmi vlákny) a 192shaderovým GPU na 1000 MHz.
Opět bezpečnostní funkce a management u všech modelů
Jako speciální výbavu proti běžné notebookové verzi Ryzenů 3000 mají Pro verze podporu pro transparentní šifrování paměti, které chrání třeba proti cold boot útoku, technologie Trusted Execution, Device Guard, Credential Guard a Hardware Root of Trust se Secure Processorem.
A také funkce pro vzdálenou správu, obvyklé ve firemních počítačích a noteboocích. Jde tedy o obdobu vPro u platformy Intel. AMD ale láká na to, že je podporuje u všech modelů řady Pro včetně nejnižšího Athlonu Pro 300U, zatímco Intel vPro zapíná jen na některých CPU a typicky u těch levnějších povolené není.
Kromě toho tyto čipy podporují totéž, co běžná APU – dekódování 4K videa ve formátech HEVC a VP9 (včetně 10bitových profilů) a také 4K výstup přes DisplayPort a HDMI 2.0. Procesory podporují až čtyři video výstupy, což se ovšem využije spíš asi v mini desktopech než v noteboocích (s výjimkou Athlonu Pro 300U, ten umí jen tři).
A proti procesorům od Intelu má přirozeně také být výhodou silnější integrované GPU. To měla už generace Raven Ridge ve hrách proti grafikám Intel UHD630/620 výkonnější cca o 100–150 % (pokud jde o modely Vega 8 a 10) a v generaci Picasso by mělo být o něco rychlejší, to ale ukáží až testy. AMD ve slajdech uvádí, že v některých GPU úlohách může být Ryzen proti grafikám Intel rychlejší až 250 %, toto ale pochopitelně závisí program od programu.
Tyto procesory už jsou dodávány výrobcům notebooků a počítačů. Dostupnost na koncovém trhu ale samozřejmě nastane, až se takové modely s novými APU začnou prodávat, což ještě nenastalo. Kdy by se první modely s Pro Ryzeny 3000 mohly dostat ven, zatím nevíme. Uvést by je ale mělo minimálně třeba HP a Lenovo, protože ti již vyrábějí notebooky s řadou 2000.