Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku AMD Ryzen Threadripper 3000 a Intel Cascade Lake-X vydány. Jak dopadly v testech?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 27. 11. 2019 22:02

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    Ten Xeon má spotřebu dost závislou od turba, a ta Intelovská definice TDP je, že platí jenom pro základní takt. Kvůli tomu se spotřeba může recenzi od recenze dost lišit. Takže třeba Tom's hardware, od něhož graf přebíráme, u něj uvádí jenom 235 W spotřeby v AIDA stress testu - ale ten neukazuje maximum toho, čeho jsou Intely schopné. Nesedí to s tím, co se píše v textu, ale nechtěl jsem kvůli tomu ten graf vyřazovat, to by zase bylo selektivní.

    Ale to, že ten Xeon může klidně žrát víc, je IMHO pravda. V téhle recenzi https://www.anandtech.com/show/13748/the-intel-xeon-w-3175x-review-28-unlocked-cores-2999-usd/3 AnandTech v normálním programu (POV-RAY), ne v P95, dosáhl spotřebu 316 W při dodržení specifikace Intelu a 380 W s multicore enhancementem. Jsou to údaje package power, takže srovnatelné čísla k tomu Tom's Hardware.
    On ostatně taky žere neuvěřitelně v OC.

    Ono i těch "jen" 190 W, které vychází v recenzích těch Cascade Lake-X, mi vlastně přijde překvapivě málo. V době vydání 7. a 9. generace IIRC ty spotřeby lítaly o dost výš. Až si říkám, jestli intel nedodal do recenzí BIOSy, které trošku sešňěrovaly ty divoké all-core turba a MCE, kdy ty procesory byly schopné žrát přes 200 W už u desetijader, ne to ta 18 jádra. Protože takhle je sice výkon nižší, ale aspoň to ukazuje v testech lepší efektivitu, kdežto prohrát a ještě žrát stejně by bylo trapné.
    Taky je možné, že to ovlivnila volba testů. Dřív třeba Tom's Hardware testoval spotřebu v Prime95 s AVX, kde byla o desítky procent vyšší, než v Aida Stress Testu. IMHO to možná bylo přehnaně vysoké číslo nereprezentativní pro typické programy, ale IMHo zase ta AIDA je druhý extrém a mám pocit, že je to nižší spotřeba, než jakou jsou schopné vyvinout reálné aplikace jako to POV-RAY, tj. je to pro Intel ještě milosrdný test, podobně jako spotřebu Intelu podhodnocuje testování v Cinebenchovi. Kdežto u AMD je celkem jedno, jaká aplikace beží, CPU se snaží dostat na svou maximální spotřebu ať už je to SSE nebo AVX2, takže to typicky vyjde stejně u všech softwarů.
    ----------------------------------
    BTW, jestli vám přijde, že jsem se Threadrippery snažil shodit, tak to mě překvapuje a není to něco, co jsem do toho textu chtěl dát. Jestli jsem chtěl brzdil nadšení, tak možná aby to nevyznělo jako nějaká devótní fanouškovská óda. Ostatně minule jsem ještě před těma testama tuším napsal do titulku "král výkonu" a faounšek Intelu mě tu za to sprdl. Myslím, že ty výsledky v recenzích výkonu nakonec ale tomu termínu odpovídají.

    No každopádně je fajn, že mě nepodezírají jenom antifanoušci AMD :) Já spíš čekal, že tu někdo bude tvrdit, že ComputerBase podvádí a naddržuje AMD a že tudíž je podjatý používat jejich grafy. Byly tu takové osoby.