Cena je síce vyššia ako u minulej generácie TR, ale na druhej strane, aká je konkurencia od Intelu? Majú presne jeden procesor, ktorý môžu povolať do boja, a to Intel Xeon W-3175X, čo je 28 jadro za 3000$. S ohľadom na to ceny týchto nových TR3 nevyzerajú až tak zle (a to ani nehovorím o tom, ze po výkonovej stránke si imho nechávajú 48 a 64 jadrové procáky v zálohe).
Opravte si chybný údaj o ECC
AMD.COM:
Quad-Channel DDR4 ECC Memory Support
With the most memory channels you can get on desktop8, the Ryzen™ Threadripper™ processor can support Workstation Standard DDR4 ECC (Error Checking & Correction Mode) Memory to keep you tight, tuned and perfectly in sync.
Vypadá to, že 128-vláknový King na TRX40 bude :
https://wccftech.com/amd-ryzen-threadripper-3990x-64-core-128-thread-flagship-cpu-leak/
Platforma Threadripper 3 vychádza skutočne draho, 24jadro + doska nejakých 1800-2000 dolárov :
https://wccftech.com/newest-gigabyte-trx40-motherboards-are-going-to-be-pricey/
Co to tak studuju, tak oficiální pozice je, že se ta platforma posouvá výkoněm/výbavou (a cenou...) výš tím, že AM4 se s 16jádrovou 3950X a čipsetem X570 taky posunul výš.
Bohužel to odnesou ti, kterým by třeba 16 jader stačilo (a ideálně taky třeba pod 1000 $) , ale potřebují těch osm slotů pro RAM a víc linek PCI Espress 4.0, než nějaké to ×8/×8/×8 + M.2, co je dostupné na X570. Tímto teda nadále bude pro určité role atraktivní X299, i když tam je jenom PCI Express 3.0...
Díky za upozornění, v tom textu na stránce jsem si toho nevšiml, koukal jsem do té tabulky pod tím. Ovšem asi to zase bude záviset na desce... díval jsem se na Aorus TRX40 Extreme, Zenith od Asusu, první uvádí jenom non-ECC moduly, druhá nemá ve specifikacích o pamětech ještě nic. U ASRocku je napsané "ECC & non-ECC, un-buffered memory (U-DIMM)", ale tohle IIRC bylo i u některých AM4 desek, kde se to rozjet nedařilo. MSI TRX40 Creator má dva bullet pointy, Supports non-ECC UDIMM memory, Supports ECC UDIMM memory, což vypadá taky relativně nadějně.
S tím bych byl hodně opatrný... asi jak říkaj tady VideoCardz: https://twitter.com/VideoCardz/status/1192837905238106112
Je tu ještě spousta nezodpověných otázek, například to zda jde v případě 24c(32c) opravdu o ctyři chiplety(po 6/8 core) či osm chipletů (po 3/4 core). V druhém případě by distribuce tepla byla asi ještě o něco výhodnější. Možná, že ze silnějšího propojení chipletIO_die by mohly některé aplikace profitovat.
Myslím, že platformy X299 a TRX40 již nelze jednoduše přímo porovnávat výpočetním výkonem. Rozdíl v IO je masivní a v aplikacích na něj zaměřených to bude znát.
To je právě asi ta "past", kterou přinesla výrobní nadvláda. Je otázkou zda nedostatek na straně Intelu je dán vysokou poptávkou po všem co vyrobí či vysokou poptávkou po tom co chtějí zákazníci koupit. Binning může dosáhnout takového podílu, že mohou Intelu zůstávat nevyhovující čipy (nevyužitelné masově pro aktuální poptávku). U AMD pravděpodobně netuší kde vyrobené chiplety dříve uplatnit. Mohou prioritizovat výrobu v jednotlivých segmentech desktop/HEDT/EPYC dle poptávky a udržet tak zájem a cenu.
To, že zvažují v Zen3 sloučit CCX a tudíž i L3 cache by nasvědčovalo asi vcelku úspěšné výrobě, případně mohou v rámci návrhu umožnit omezení velikosti L3 (pokud by došlo při výrobě k chybě) a využít toho pro případnou další segmentaci nabídky (použít část cache a některá jádra, v současnosti možná chybě v L3 je vůbec příslušný CCX nepoužitelný).