on by to mohl technicky být "enkoder" všeho možného, to video je jen jedna z možností. FPGA může sloužit nejen jako encoder, ale jako obecný DSP, dokonce z něj lze udělat např. nástroj na mining nebo raytracing. Těch možností je spousta, stačí si představit, že FPGA "umí" vše, co se mu coby "algoritmus" vejde do vlastního pole - a umí to lépe a rychleji, než jakýkoli obecný procesor.
Dopadne to ako v prípade Intelu + Altery. :D
Čísla nepustia.
XCVU440 - cena $50+K - kapacita približne 25M ASIC gates.
14nm - cena ??? - densita priblížne 8M až 10M ASIC gates na mm2.
Predstavte si že ste v roli Inžiniera AMD. Dáte do procesora 2.5 až 3mm2 kremíku navyše alebo 1000mm2 FPGA ktoré sa o pár rokov možno bude dať prekonfigurovať na nový video kodek?
Pretože zase tu je veľa rozprávok ale kto také niečo chce, ten si to môže vyskúšať už teraz. Partneri XIlinxu ponúkajú Zynq dosky v RPI formáte za 100-200 USD. Alebo kto chce ušetriť tak mineri rozpredávali dosky so Zynq+DDR+SD/MMC+ethernet za $8 (z číny, pred úžerov z DPH som objednal dve :D).
Samozrejme, nepôjde tam Windows, ale podpora v Linuxe je celkom dobrá a dostanete aspoň predstavu, aké sú tam možnosti...
Jenže zase implementované ve FPGA to ve všem bude míň efektivní než ASIC uzpůsobený přímo na tu roli, takže IMHO třeba bych osobně nečekal, že dekodéry/enkodéry videa v GPU a procesorech nahradí FPGA.
Obecně teda bych nečekal, že se FPGA dostanou do spotřební elektroniky a PC hardwaru, iMHO zůstanou spíš tam, kde jsou teď.
Co jako? Že AMD muselo přislíbit že produkty Xilinx, které nepodléhají zákazu vývozu do Číny se po akvizici nestanou pro Čínu nedostupné? No to by byly Číňané opravdu padlí na hlavu, aby si tohle nepohlídali a dali to jako podmínku. Ostatně tyto pravidla povolení včetně podmíněných povolení si nevymyslela Čína.
Nemyslím si, že by FPGA nahradilo ASIC obvody jako UVC/UVD. Spíše si myslím, že je doplní - pokud se tedy vůbec v běžných procesorech objeví.
Jinak FPGA ve spotřební elektronice už dávno jsou. Různé řadiče, síťovky, tam všude FPGA najdeš. Další typický příklad jsou různé ty emulační krabičky a projekty na "oživování" starých počítačů, jako byly C64 nebo Amiga. A já si dovedu představit scénář, kdy si např. SW od videostřižny do FPGA naláduje vlastní enkoder, nebo Matlab vlastní knihovnu apod. a zvýší tím efektivitu a výkon o stovky procent. Přijde mi to jako zásadně efektivnější a univerzálnější řešení, než aby byly v CPU různé akcelerační jednotky v podobě jako to má třeba Apple M1.
Ja si prave myslim, ze je to skryty potencial. Nemusim mit podporu vseho. , na kazdy kodek zvlast akcelerator. Specielne pro enkodovani h.254 h.255 h.256 AV1… ale jeden FPGA ktery je schopny do budoucna se UCIT pokud kod neprekroci jeho velikost. Je samozrejme otazka jestli vyrobci chteji cpu, ktery tolik nezastarava.
Pro dekodovani je to asi neprakticke, pri surfovani muze mit clovek otevreno mnoho oken s ruznymi formaty a preprogramovat FPGA neco zabere. Ale malokdo komprimuje vice vlaken videa soucasne.
Ono jde spíše o to, že s FPGA si můžeš "udělat" svůj CPU. Existují aplikace, které furt dokola honí nějaký obecný algoritmus, který sice na CPU funguje, ale není vysoce účinný. Pak IMHO ale právě možnost a schopnost jej offloadovat do FPGA je docela zajímavý způsob, jak navýšit výkon. Nejtypičtějším příkladem budiž právě to kódování videa, tam to má přesah i do toho, že každý výrobce střihacího SW si může do FPGA nahrát svou implementaci kodeku a těžit tak z kvalitativních optimalizaci. A ten rozdíl mezi ASIC implementací (nvenc, UVC, apod.) a SW kodekem je prostě vidět.
Takže ano, možnost "naučit" starý CPU třeba nový videokodek je jedna věc, já ale vidím spíše jiné příležitosti. Když to vezmu na příkladu, tak třeba právě počítání složitějších kryptografických algoritmů u serverů nebo síťových appliances je další pěkný příklad. Dnes se v CPU akceleruje AES, ale třeba poměrně široce používané ECC ne, přičemž oba algoritmy čeká v brzké době náhrada za nové, silnější metody jako NTRU, SABER nebo McE. Takový VPN koncentrátor "najednou" ztratí poměrně velkou část výkonu, kdežto s použitím FPGA by jen nahrál novou verzi firmware a jelo by se dál plným výkonem. Čekat, že výrobce CPU bude reagovat promptně je nesmysl.
Xilinx má najlepšiu sw podporu...
Altera navyše nemá žiaden relevantný hardvér. 20nm dosť odflákli a 14/10nm existuje len na papieri a nejakých tech demách...
Taký Zynq nemá konkurenciu. Cena v desiatkách $, dobrá podpora v Linuxe, veľa IP jadier... Z toho čo viem tak Osciloskopy, generátory, SDR, RF... majú výhradne Zynq.
Podle tohoto oznámení to vypadá, že BMD s Xilinx spolupracuje, do jaké míry exluzivně těžko říct.
https://www.xilinx.com/news/press/2015/xilinx-all-programmable-devices-enable-blackmagic-design-to-develop-complete-4k-camera-systems-on-chip.html