Inu je to tak :-) stačí napsat, že to co někteří píší ty útoky na AMD jsou blbost a že i AMD má dobré produkty a hned jsi opravdovými fanatiky označen za AMD fanatika :-) Už jsem si na to zvyk :-) Můžu být v klidu na rozdíl od nich totiž značku neřeším :-) pouze výhodnost :-) A někomu vyhovuje víc to jinému ono :-)
Ti, kterým jsem PC stavěl sou ale spokojeni :-) Někteří mají dokonce ohavné AMD RX480 grafiky :-D Na kterých prý nefungují ovladače a pod... No... Jenže ony fungují :-) A tehdy než vzít ořezanou GTX1060/3GB bylo lepší vzít za stejnou cenu RX480/4GB.
Mno nevím.. AFAIK, čipset je k CPU připojený 4x PCI-E 3 (kdyžtak mě opravte) a tak je úplně zbytečné mít zase PCI-E 3 bridge se 4 linkami - jednoduše není k dispozici dostatečná propustnost. Kromě PCI-E Bridge jsou tam totiž USB řadiče, SATA řadiče a integrovaný 1GbE Ethernet (I guess?).
Nemyslím, že by taková, v zásadě marketingová, změna opodstatnila nový křemík, takže nejspíš přijdou další, významnější vylepšení..
ako, neviem preco by toto mal byt problem ze chipset obsahujke iba PCI-E 2.0 rozhranie, nakolko samotny procesor obsahuje dostatok 3.0 liniek (az 20) ci uz na graficke karty alebo NVME disky..a chipset je tu len ako doplnok, takze jeho 2.0 linky nikoho netrapia pretoze to, na co su pouzite bohate ich propustnost staci...
"V současnosti je platforma X370 / X470 doplněná samostatným procesorem Ryzen vybavena následující konfigurací linek: ×16 PCIe 3.0 na CPU dostupných pro grafickou kartu (i jako 2×8 PCIe 3.0 pro CrossFire / SLI), ×2 PCIe 3.0 na CPU, které je možné využít pro ×4 NVME nebo jiné účely (není-li využito ×4 NVME), dále ×4 PCIe 3.0 linky na CPU sloužící ke spojení s čipsetem. Stejné ×4 PCIe 3.0 linky jsou pak na čipsetu pro komunikaci s CPU, dále pak ×8 PCIe 2.0 linek pro další sloty nebo řadiče a ×2 PCIe 3.0 linky s podporou Serial Express. Odečteme-li rozhraní pro spojení procesoru s čipsetem, disponuje platforma až 28 PCIe linkami, z čehož je až 20 linek PCIe 3.0 a až 8 linek PCIe 2.0. Platforma Z490 by měla toto rozšířit na až 32 PCIe linek celkem, z toho až 24 linek PCIe 3.0 a až 8 linek PCIe 2.0." zdroj diit.cz
Jo jasně donutí... drtivé většiny lidí se to vůbec nedotkne a těch pár, kterým by se tato novinka mohla vyplatit, tak budou mít alespoň možnost dostat to, po čem touží. Ale to by prostě člověk nesměl být úplnej idiot s nekonečnou chutí psát sračky o AMD v diskusích že. Poslední dobou na českých webech oblíbená kratochvíle takových individuí. Je srandovní, jak se neustále odvolávají na AMD "funboys", které ale nějak stále nikde nevidím, největší pablbové jsou právě tito Intel/NVIDIA vypatlanci.
Tak člověka to může trápit, že má jenom PCIE 2.0 v těch dvou třech slotech na desce (×16 jde z CPU, to má 3.0 už dávno) - asi tak, jako člověka hlodá, že se mu opotřebovává SSD/paměťovka/flashdisk, když je používá.
Myslím že reálně to asi pro moc lidí problém nebyl, jak moc se dneska vůbec používají rozšiřující karty a jak moc jich fakt potřebuje ty plné 4 GB/s (u ×4)?
To úplně nesedí, Intel nasadil PCIe 3.0 do čipsetu až se Skylake, byla to u nich novinka: https://www.cnews.cz/jake-budou-schopnosti-cipovych-sad-pro-procesory-intel-skylake/
Jinak ale ne pro všechny varianty, H110 je omezen stále na PCIe 2.0.
Ivy Bridge je na tom úplně stejně jako Promontory 300 - PCIe 3.0 šlo jenom z procesoru, čipset měl všechno 2.0. Stejné to pak bylo i u Haswellu a Broadwellu, taky 2.0 z čipsetu (a pozor, včetně slotů M.2, které navíc tehdy ještě měly jen ×2, takže proti tomu je Ryzen/AM4 s tím 3.0 ×4 z CPU o dost dál). Stejně tak čipsety před Skylake byly připojené přes DMI 2.0, což je ekvivalent PCIe 2.0 ×4. Propustnost do nich a do celé na nich pověšené konektivity byla teda poloviční, jenom 2 GB/s (4 GB/s u Skylake a AM4 včetně řady 300).
Jinak tuhle konfiguraci, teda PCIe 3.0 ×16 z CPU a PCIe 2.0 z čipsetu, mělo AMD už od začátku roku 2014 (FM2+)