AMD vydalo velkou aktualizaci ovladačů pro Radeony. Streaming do mobilů a další novinky

19. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

V posledních letech si AMD zvyklo vypouštět koncem roku speciální „superovladač“ pro grafické karty, který přinášel větší množství různých novinek, vylepšení a funkcí. Poprvé to bylo tuším vydání Catalyst Omega v roce 2014, loni pak firma měla vydání „Adrenalin Edition“. I letos se tato tradice dodrží, firma totiž ve čtvrtek 13. prosince (no, to bylo těsně) opět přišla s takovýmto podstromečkovým velkým vydáním. Letos se speciální edice ovladačů jmenuje Radeon Software Adrenalin 2019 (s verzí 18.12.2 naleznete ji zde), což možná ukazuje, že půjde částečně navázání na funkce uvedené předchozího velkého balíku. Ale kromě toho přichází také docela nové věci. Ty největší vezmeme nejdřív.

Automatické přetaktování i undervolting

První inovace je obdoba něčeho, co představila Nvidia spolu s uvedením GPU Turing na konci léta (nástroj Nvidia Scanner): automatické přetaktování grafiky. To spočívá v tom, že aplikace v ovladačích kontinuálně testuje stabilitu a postupně zvyšuje frekvence, aby našla za uživatele limity karty. AMD nyní tuto funkci nabídne také, a to v rámci přetaktovávacího nástroje Wattman.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-05-largeS ovladačem Adrenalin 2019 tato aplikace umí automaticky přetaktovat takt GPU, takt pamětí, a také umí provádět automatické podvoltování, kdy vám program zjistí, jak moc můžete stabilně snížit napětí (a tím spotřebu, což dovoluje zvýšit výkon vyšším boostem). Tato funkce je ovšem relativně citlivá věc, takže minimálně zatím funguje jen na GPU Polaris a podvoltování už jenom na čipech Vega pro desktop (RX Vega 56, RX Vega 64).

Další zlepšení ve Wattmanu

Wattman jinak dostal i další zlepšení. AMD do něj přidalo podporu pro nastavení jednotlivých stupňů výkonu, které správa spotřeby používá (tzv. DPM stavy). Týká se to opět grafik RX Vega. Také je nyní možné v programu Wattman nastavovat křivku pro regulaci ventilátoru, zřejmě i s pasivním stavem (0 RPM). Také si můžete nastavit separátní OC profil pro aplikace, které nevyžadují vysoký výkon GPU, ale naopak co nejvyšší výkon pamětí. Typicky by to bylo těžení kryptoměny.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-06-largeKromě toho byla možnost řídit nastavení aplikace Wattman (tedy přetaktování) přidána i do mobilní aplikace AMD Link (je třeba zapnout volbu „WattMan Advanced Control“ v jejích nastaveních). Tím pádem můžete takty měnit z mobilu, aniž by bylo nutno vyskočit ze hry. Podobně bylo ovládání OC přidáno také do Raden Overlay, což je druhá možnost.

Kromě vylepšení OC v aplikaci Wattman by nové ovladače také měly vylepšovat úspornou funkci Radeon Chill, zejména na grafikách Vega. Podle AMD má údajně v některých hrách snižovat spotřebu až o 20 % lépe než dřív.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-01-largeKdyž už jsme u Radeon Overlay, ovladače Adrenalin 2019 rozšiřují možnosti tohoto nástroje. Nově je možné nastavit z něj rychle Enhanced Sync pro jednotlivé hry a v reálném čase, vedle dalších možností (jako je třeba nastavení barev, FreeSync). Monitorování výkonu bylo vylepšeno o logování časů snímků nebo možnost nastavit nižší interval měření. Umístění, velikost a podoba těchto informací na obrazovce je nastavitelná.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-12-large V Radeon Overlay je možné měnit nastavení přetaktování (nástroj Wattman)

Článek pokračuje na následující straně.

Streamování hry z PC na telefon – nebo do mobilních VR brýlí

Automatické přetaktování je jednou z dvou asi největších novinek, ale ta úplně hlavní přichází v oblasti streamování. Radeon Software a komponenta ReLive, která provádí hardwarové enkódování videa ze hry s malým dopadem na výkon, dostanou schopnost interaktivního streamování. Tedy možnost hrát hru běžící na vašem herním PC (nebo teď dokonce „serveru“ zavřeném někde v komoře) jinde, na jiném zařízení.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-18-largePrvní možností jsou mobilní zařízení jako tablety nebo mobily. Tato funkce je integrovaná do mobilní aplikace AMD Link uvedené loni a dlužno říci, že jde zatím asi o její nejzajímavější funkci. Z mobilu nebo tabletu můžete převzít kontrolu nad hrou, která už na PC běží, nebo ji rovnou spustit. Pak ji lze hrát na mobilu/tabletu, přičemž GPU v počítači počítá snímky a enkóduje je jako video, které poté mobil přijímá přes vaši bezdrátovou síť (v níž musí být mobil a PC spárovány) a zobrazuje ji bez nějaké extrémní zátěže GPU.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-19-largeRozlišení může být až 4KJ při 60 Hz a AMD se chlubí, že dosahuje až o 44 % nižší latence než konkurenční řešení (údajně jen 70 ms proti 125 ms u nejmenovaného konkurenta). Hru lze ovládat přímo pomocí dotekové obrazovky mobilu, ale jsou podporovány i samostatné gamepady připojující se přes Bluetooth. Tato funkce je dostupná na zařízeních s Androidem i s iOS.

ReLive for VR: virtuální realita z PC do mobilních brýlí

Hraní na tabletu v gauči nebo posteli ale není jediným využitím této funkce. Streamovat je totiž možné také VR obsah, a to tentokrát do různých levných VR brýlí autonomního typu. Podporovány jsou HTC Vive Focus a zařízení nebo headsetové adaptéry pro mobily na bázi technologie Google Daydream (Android 7.0 nebo novější), které také běží na mobilní platformě.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-20-largeFunguje to přes aplikaci ReLive for VR nainstalovanou v zařízení, po jejímž nainstalování lze brýle na bázi Daydream použít pro hraní PC her nebo VR aplikací místo dražších a nikoliv bezdrátových brýlí jako jsou Oculus Rift nebo HTC Vive. Na straně PC věci běží přes Steam/SteamVR a aplikaci ReLive. Toto se zdá být dosti dobrým nápadem, ale pochopitelně se teprv uvidí, jak dobře budou takovéto VR headsety streamování obrazu z PC (a pak také ovládání her) zvládat.

Podle AMD by pro VR streamování mělo být podporováno až rozlišení 2560 × 1440 na jedno oko. Podmínkou je opět síť Wi-Fi, přičemž v požadavcích je router (a asi také adaptér v PC) standardu 802.11ac. Zatímco streamování do mobilů má být dostupné i na starších grafikách s architekturou GCN, pro VR streamování je třeba Radeon RX 470/570, RX 480/580/590 nebo karty RX Vega.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-21-large

Další novinky v streamování

Aplikace ReLive má také v nových ovladačích nějaká zlepšení i pro normální streamování her obecenstvu na internetu nebo nahrávání videa ze hry. ReLive dostane funkci In-Game Replay. Ta spočívá v přehrání posledních 5–30 sekund hraní po zmáčknutí předvolené horké klávesy. Nové je to, že toto opakování se zobrazí ve výřezu přes hru. Velikost a pozici této vložky si můžete nastavit. Smysl je asi v tom, pokud chcete při streamování divákům něco zdůraznit nebo na něco upozornit.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-15-largeS touto funkcí souvisí také podpora tvorby gifů (animací) z těchto krátkých klipů. Stejně jako u instant replay tato funkce uloží posledních 5 až 30 sekund (dle nastavení). Vzniklou animovanou smyčku je pak možné nahrávat do služby Gfycat.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-17-largeV nastaveních ReLive přibyl Scene Editor, který dovoluje nastavit různé předvolby pro scénu a overlaye při streamování. Pomocí horké klávesy pak mezi těmito profily můžete rychle přepínat. A dále také přibyly nové možnosti v samotném enkódování streamů: ReLive nyní umí vícekanálové audio a také byla přidána podpora pro rozlišení 1600 × 900 bodů coby mezistupně mezi rozlišeními 1080p a 720p.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-16-largeČlánek pokračuje na následující straně.

Hej Radeone… hlasové ovládání

Třetí výrazná nová funkce, i když asi s méně výrazným přínosem, je hlasové ovládání, respektive podpora pro hlasové povely při hraní. Tato funkce pracuje přes mobilní aplikaci AMD Link, která je její podmínkou (na druhou stranu aspoň nemusíte mít mikrofon v počítači). Můžete si nastavit povely pro uložení snímku obrazovky, vytvoření Instant-Replay, vypnutí nebo zapnutí nahrávání videa nebo streamování. Také si můžete říct o zobrazení aktuálních FPS, teploty GPU, frekvence GPU/pamětí a otáček ventilátorů.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-13-largeAby to fungovalo, musíte na mobilu v aplikaci AMD Link mít otevřenou obrazovku pro hlasové ovládání, takže bohužel toto řešení není až tak pohotové. Povely pak musíte vždy předznamenat oslovením „Hey, Radeon“, které slouží jako magická fráze pro aktivaci vstupu. Funkce ale také zatím funguje jen v angličtině a čínštině (kantonské a standardní/mandarinské).

Novinky v AMD Link

Aplikace NVLink také dostala schopnost spustit vzdáleně upgrade ovladačů v PC (obojí ale pořád musí být ve stejné Wi-Fi síti). Připojení k síti a PC by mělo být spolehlivější a rychlejší, přibyla možnost pro automatické připojení a na úvodní obrazovce jsou vidět nedávno spárovaná PC. Aplikace také umí logovat průměrné, minimální a maximální FPS po stisku tlačítka.

Přímo z aplikace je teď možné zobrazovat snímky obrazovky a videa nahraná na počítači. Videa lze uložit do mobilu a snímky lze přímo na něm ořezat. A funkce ReLive v mobilní aplikaci nyní umí při streamování v reálném čase ukazovat komentáře, které sledující diváci vloží na Youtube, Twitchi nebo Facebooku.

Článek pokračuje na následující straně.

Rádcové Radeon Advisors a další drobnosti

Čtvrtou a poslední větší novinkou je pak další funkce zaměřená na snazší používání. Tzv. funkce Radeon Advisors má pomoci orientovat se v různých možnostech a nastaveních ovladačů Radeon Software (hlavně asi méně zkušeným) uživatelům pomocí tipů. Settings Advisor funguje v rámci nastavovací aplikace Radeon Settings a po kliknutí na jeho ikonu v liště nabízí tipy na různá nastavení, které jsou vyhodnocená jako žádoucí pro daný systém/hardware.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-02-largePodobně funguje Game Advisor, který je dostupný pro změnu z Radeon Overlay. Funguje to tak, že v průběhu hraní zapnete v záložce Game Advisor možnost Start Monitoring a nástroj bude po 90 sekund monitorovat herní výkon. Poté se vám zobrazí log výkonu a rádce odvodí, jaká nastavení (kvalita, rozlišení) by mělo smysl změnit pro lepší výkon, nebo naopak pro lepší kvalitu, pokud je výkonu přebytek.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-04-largeTřetí rádce Upgrade Advisor se zase dívá na vaši sbírku her a uvádí vám u nich, zda váš hardware (zejména procesor a GPU) splňují minimální nebo doporučené požadavky a případně na jaké GPU/CPU byste měli upgradovat, pokud u určité hry splněno nemáte. Lze ale asi čekat, že doporučení budou vždy jen na grafiky Radeon a procesory Ryzen, vzhledem k tomu, že jde o součást softwaru AMD. Data, na základě kterých se doporučení v tomto poradci stanovují, jsou nicméně založená na službách Can You RUN It a System Requirements Labs nezávislých na AMD.

Monitory: automatický tonemapping s FreeSync 2 HDR

AMD také do ovladačů zahrnulo některá zlepšení týkající se monitorů. Prvním je, že funkce Virtual Super Resolution je nyní podporována na displejích s poměrem stran 21:9, což doposud chybělo (a uživatelé se údajně houfně dovolávali nápravy).

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-10-largeVětší inovací je pak automatické nastavení tone-mappingu HDR obrazu, máte-li monitory s technologií FreeSync 2 nebo FreeSync 2 HDR. Tyto technologie umožňují převzít tone mapping za hru a LCD a zrychlit tím celou výstupní pipeline. Ale aby to fungovalo, musí mít hra pro tento aspekt FreeSync 2 (HDR) explicitní podporu, což nemusí vždy platit. Ovladače Adrenalin 2019 přidávají podporu pro použití této funkce i u her, které podporu nemají a používají standard HDR10. Ovladače u nich automaticky tone-mapping pro monitor s FreeSync 2 nastaví.

amd-radeon-ovladac-adrenalin-2019-edition-novinky-funkce-09-large

Nějaké ty optimalizace nakonec

Toto konkrétní vydání Radeon Software Adrenalin 2019 Edition 18.2.2 jinak také obsahuje i nějaké výkonnostní optimalizace pro hry, ale ty nejsou hlavní náplní. Uvedené jsou hry Assassin's Creed: Odyssey (+4 %), Shadow of the Tomb Raider (+3 %), Doom (+5 %), Wolfenstein II: The New Colossus (+5 %) a Strange Brigade (+7 %). Výkonnostní zlepšení jsou do ovladačů zahrnována průběžně a co nejdřív, takže na rozdíl od doprovodných funkcí nemá smysl s jejich vydáním cílit na nějaký výroční termín.