Ale protože o standardu, který je zatím ve vývoji, příliš mnoho nevíme, ponoříme se trochu do historie a okolností, za kterých specifikace GDDR vznikají. GDDR jsou otevřené standardy spravované konsorciem JEDEC a mezi společnosti zainteresované na jejím vývoji patří například Nvidia, Intel, Qualcomm, Texas Instruments nebo Cisco. Společnost, která ale standard fakticky vyvíjí a předsedá příslušným orgánům v JEDEC, je AMD. Společnost se zeleným šípem ve znaku tuto čestnou roli získala odkoupením ATI v roce 2006.
Málokdo ví, že pod hlavičkou GDDR5 byly vyvinuty dva standardy: „single-ended GDDR5“ a „differential GDDR5“. Druhá jmenovaná technologie měla být zabijákem pamětí XDR od Rambusu. Jejich druhá generace XDR2 běhá na efektivních taktech až 8 GHz a před vydáním Radeonů HD 7900 se spekulovalo, že by AMD mohlo namísto GDDR5 sáhnout právě po těchto pamětěch. Jak asi tušíte podle toho, že GDDR5 neběhají na 8 GHz, verze differential se neprosadila. Všude se používá konvenčnější varianta single-ended, která ale předčila původní očekávání. To znělo, že GDDR5 se dostanou maximálně na fyzický takt 1,5 GHz (efektivní 6 GHz) po přetaktování. Realita roku 2012 je taková, že Nvidia dodává několik modelů s GDDR5 taktovanými z továrny na 6 GHz a po přetaktování se lze dostat až na 7,4 GHz.
A teď už konečně ke GDDR6. VR-Zone hlásí, že v novém standardu se chystá mnoho významných změn a předpokládá, že karty s tímto typem pamětí budeme kupovat ještě po roce 2020. Zdá se vám to jako až příliš vzdálená budoucnost? Ani dnes není problém sehnat grafickou kartu s GDDR3, byť jde už pouze o výběhové modely. GDDR3 jsou na trhu od roku 2004, standard GDDR6 by měl být hotov v roce 2014 a od finalizace standardu na pulty obchodů to zpravidla trvá v řádu jednotek měsíců.
Zdroj: VR-Zone