Minulý týden se naskytl pohled na procesor AMD s architekturou Zen 4 pro desktop (socket AM5). Z AMD už toho uniklo k Zenu 4 víc, ale tentokrát hlavně k plánům v serverech, kde Zen 4 bude hodně významný. Na web se dostala roadmapa ukazující některé parametry a také to, že AMD chystá pro servery už ne jeden společný, ale dva sockety: SP5 a SP6. Platforma SP6 by byla jednodušší a levnější a možná na ní bude stát i budoucí Threadripper.
Roadmapy serverových procesorů AMD Epyc ukázal youtuberský kanál AdoredTV. Asi nejzajímavější novinkou je, že serverová platforma se rozdělí. Epyc 7004 „Genoa“ s jádry Zen 4 bude mít dvanáctikanálový řadič pamětí DDR5, ale to už asi u dost desek bude komplikace. Kvůli tomu, jak počet kanálů narostl, AMD teď zavede druhý socket, do kterého půjdou levnější procesory s nižší spotřebou a menšími potřebami.
SP5: výkonná CPU s TDP až 400 W
Hlavní platforma pro servery je socket SP5, která podporuje těch až 12 kanálů paměti (tedy asi až 24 slotů DIMM pro paměti). Tento socket podporuje 1S a 2S sestavy a procesory Epyc 7004 „Genoa“ budou moci mít až 96 jader, při spotřebě (TDP) od 200 až po 400 W.
Do stejného socketu budou patřit také Epycy „Bergamo“ se zhuštěnými jádry Zen 4c, ty budou moci mít až 128 jader a TDP u nich má být 320 až 400 W. Hodnota 400 W bude tedy patrně nový standard pro výkonná CPU – AMD se dostane tam, kam Intel se 14nm Xeony Platinum 9200 (energetická efektivita snad bude lepší).
Platforma SP5 bude poskytovat až 160 linek PCI Express 5.0. Až 64 linek bude možné použít pro zařízení používající rozhraní CXL 1.1+ (konkrétní podporovaná verze možná ještě není uzavřená). Pro méně náročné nebo doplňkové periferie a zařízení pak ještě platforma bude poskytovat 12 linek PCIe 3.0. Procesory pro socket SP5 budou měřit 76,0 × 80,0 mm (jako čtyři desktopové Ryzeny vedle sebe) a pouzdro a socket mají 6096 kontaktů.
SP6: menší socket, kandidát pro highendový desktop?
Vedle toho bude paralelně existovat druhý socket SP6. Ten již bude počítat jen s 1S (jednoprocesorovými) deskami a bude poskytovat šestikanálové paměti DDR5. Také konektivita PCI Express je omezena – bude k dispozici 96 linek PCI Express 5.0, z toho 48 linek bude moci běžet jako CXL 1.1+. Jako doplněk pro méně náročná zařízení pak bude přítomných osm linek PCIe 3.0.
V tomto socketu nebudou podporovány tak výkonné procesory a nebude patrně kompatibilní s modely pro SP5. Epycy pro socket SP6 mají obsahovat maximálně 32 jader Zen 4, alternativně ale mají existovat modely s 64 jádry Zen4c. Je to asi proto, že pouzdro bude podporovat čtyři CPU čiplety (a Zen 4c bude mít 16 jader na čiplet). Tyto procesory se vejdou do lidštějšího TDP, to bude jen 70–225 W.
Tato platforma by měla snáze pokrývat segment levnějších procesorů pro servery, kde je momentálně AMD s osmikanálovou platformou poměrně v nevýhodě proti Intelu. Není jasné, zda IO čiplet těchto procesorů bude stejný jako pro socket SP5 a jen v něm bude část konektivity vypnutá. Doufejme ale, že aspoň bude mít nižší spotřebu, což je také důvod, proč mělo AMD problém škálovat Epyc 7002 a 7003 do serverového lowendu.
Nabízí se ještě jedna věc. Je pravděpodobné, že budoucí Threadrippery Pro 7000 s jádry Zen 4 založí AMD na socketu SP5 s 12kanálovými pamětmi, vysokými TDP a až 96 jádry. Ale možná, že existence socketu SP6 by mohla otevřít dveře k návratu klasických levnějších „ne-Pro“ Threadripperů. Jejich platforma TRX40 asi trochu trpěla na drahé procesory a spotřebu IO čipletu. Ale levnější koncepce socketu SP6 by možná mohla pomoct, a možná by tak Threadripper 7000, byť jen s 32 jádry, mohl mít zase šanci.
Socket SP6 by mohl být kompatibilní s chladiči pro TR4/SP3
Po té, co se objevily tyto roadmapy, unikly i obrázky tohoto socketu SP6, které kdosi nasdílel na fóru AnandTechu. Vypadá to, že ačkoliv je značně odlišný od socketu SP3 a TR4 Threadripperů – má 4844 místo 4094 kontaktů – rámeček a upevňovací mechanismus jsou navržené tak, aby byly socket a pouzdro procesorů stejně velké (procesor bude měřit 58,5 × 75,4 mm). Toto zřejmě znamená, že procesory pro socket SP6 budou moci používat chladiče pro dnešní Epycy a Threadrippery.
https://twitter.com/Olrak29_/status/1525270735119593472
Vydání Zenu 4 v serverech by mohlo být ještě v létě
Podobně, jako se mluví o tom, že by Ryzen 7000 s jádry Zen 4 mohl vyjít v třetím kvartálu (snad v září, byť se objevily i optimističtější odhady o srpnu), to vypadá na už blízké vydání i u serverové verze. Podle uniklé roadmapy je Epyc 7004 „Genoa“ naplánovaný už na třetí čtvrtletí 2022 – otázka je samozřejmě, zda třeba nejde o rok starý dokument a plány se mezitím nezměnily.
Když se podíváte, je Milan-X (tedy Epyc 7003 s 3D V-Cache) vyznačen tak, že „Production“ u něj měla nastat ke konci první čtvrtiny roku 2022 – a tehdy také tyto procesory byly vydané. Tudíž by to možná mohlo sedět.
Pokud tedy budeme předpokládat, že označení „Prod.“ znamená termín vydání, pak verze Epycu 7004 Genoa s 3D V-Cache („Genoa-X“) vyjde v prvním kvartálu 2023 – zhruba v březnu nebo dubnu by pak tedy mohla vyjít i desktopová verze pro hráče (tedy něco jako 5nm Ryzen 7 7800X3D).
Zhruba ve stejné době na konci Q1 2023 mají vyjít i ony cloudové 128jádrové Epycy 7004 Bergamo s jádry Zen 4c. Socket SP6, zdá se, přijde o dost později než výkonná dražší platforma SP5. Podle roadmapy tuto levnější a úspornější verzi procesorů Epyc Genoa AMD vydá až v druhém kvartálu roku 2023.
Zen 5: Turin, 3nm proces není jistý
V roadmapě, kterou AdoredTV ukázal, je kromě těchto procesorů generace Epyc 7004/Zen 4 také následující generace, která by už měla mít následující architekturu Zen 5 (ta bude úplně nová, mělo by možná jít o největší změnu od prvního Zenu). Roadmapa ukazuje, že serverová verze Zenu 5, která asi přijde na trh jako Epyc 7005, má kódové označení „Turin“. AMD zatím neukazuje v roadmapě, že by měla nějakou „cloudovou“ verzi s menšími jádry, jakou teď bude Bergamo pro Zen 4. Nicméně ta asi ještě může být do roadmapy přidaná později.
K Turinu zatím nejsou ukázané žádné podrobnosti kromě toho, že používá stále sockety SP5 a SP6 (mají asi zase být verze pro oba sockety), nezmění se tedy platforma a bude asi možný upgrade. Zajímavé je, že jak se zdá, není uvedeno, jakým procesem budou tyto procesory vyráběné. Teoreticky by to mohlo podporovat zprávy, že AMD si není jisté, zda už bude 3nm proces dostatečně připravený, takže by Zen 5 nakonec mohl používat místo toho ještě 4nm proces. Také je ale možné, že rozhodnutí už padlo, jen to AMD zatím nechce přiznat.
Kdy Epyc Turin s jádry Zen 5 má být vydán, zatím dokumenty neukazují.
Tip: Procesory AMD Zen 5 – velká revoluce? +30% IPC, úplně nové cache připomínající jádra Apple
Zdroje: AdoredTV, Olrak, AnandTech (fórum), VideoCardz (1, 2)