Ja som osobne zvedavý akurát na to či bude top verzia ""len"" 16 jadro alebo rovno 24C/48T monštrum.
Ono, na "sfúknutie" Intelu v MT výkone by stačilo s prehľadom aj 16 jadro ale tak keby nadelili hneť 24C tak dovi - dopo.
...už len ceny, výkon je super ale predsa len, napr. aj teraz 6/12 za 300€ a 8/16 za 420€ je dosť ale tak prečo by AMD v súčasnej situácii, objeme výroby a výkone zlacňovali ? Išli by sami proti sebe...
Pořád si říkám, proč i nejlevnější desky, či desky formátu ITX používají chipset? Ten už je teoreticky nepotřebný, vše obstará CPU, který má dostatek PCI-e, USB i SATA portů, ale i SPI pro FLASH s UEFI, atd... Nevím jeslti má LPC či eSPI pro kontroler periferií, nebudu to teď hledat, ale AMD by tím mohlo snížit cenu desek, i těch malých a mohlo by více prorazit na trhu, prostě jen CPU co obstará vše základní, navíc by klesla spotřeba a potřebný prostor, kterého u malých desek moc není. RTC by mohl také převzít kontroler, který tam bude vždy.
AMD si dopraje hodne dlhého šlofíka nielen v procesoroch,
ale i v grafikách...Koniec roka 2022 im nejak zašmakoval :
https://videocardz.com/newz/amd-zen4-and-rdna3-architectures-both-rumored-to-launch-in-q4-2022
Na skok z vyblednutej červenej na žiarivú modrú - Alder Lake
spoločne s Windows 11 majú plánované predstavenie
už na 10.mesiac...
Intel s Microsoftom spoločne makajú na novom
plánovači Windows 11, ktorý bude spolupracovať
s HW manažovaním jadier revolučného procesora
Alder Lake :
https://hothardware.com/news/intel-alder-lake-desktop-cpus-launch-october
"AMD evidentne tápa v tme"
.. pobavil :))
Pokud AMD tape ve tme, tak co potom intelacky Cannon Lake (defacto nevydany), IceLake (vydany ale neprilis podareny), zruseny RocketLake U, neexistujici TigerLake S, zrusene X rady, atd.
Jestli AMD tape ve tme, tak Intel obyva 'dark site of the moon" :D
AMD podobne jako Intel reaguje na situaci na trhu a jejich momentalni a ocekavane moznosti, to je cele ty troubo..
to ani náhodou.
typicky má čipset dnes roli jako řadič SATA, USB, případně jako multiplexer pro PCIe linky, případně připojuje legacy IO čip s UART/PS2/LPT/FDD .
Dále je pro případ legacy režimu nutno zajistit emulaci IBM PC AT kompatibilního stroje.
Tohle všechno cpát do CPU nedává smysl, daleko levnější je nechat to vyrobit na nějakém obstarožním procesu za misku rýže.
Bez čipsetu to funguje, je třeba jenom nějaký malý čip, který zastane nějakou minimální funkcionalitu pro boot.
Na socketu AM4 se to bohužel neujalo. Důvod asi byl, že samotný procesor měl jenom dva porty SATA, které ještě ubírají z PCIe linek procesoru (těch by mělo v téhle konfiguraci být ×16 + 8 dalších). Typické Mini-ITX desky typicky mají čtyřikrát SATA, takže dva porty asi výrobcům nestačily. Druhý podobný problém je, že ze socketu AM4 vychází jenom čtyři porty USB (3.0 nebo u novějších 3.2 Gen 2), což zase asi bylo v očích výrobců málo.
(Tady tohle je vidět i na tom třetím slajdu v článku.)
Pár desek existuje, jednak Mini-STX v počítačích ASRock DeskMini A300 a X300, teď navíc ASRock vydal Thin Mini-ITX model https://www.asrock.com/MB/AMD/X300TM-ITX/index.asp
Ano, já mám jako router třeba tuhle krásnou desku https://www.pcengines.ch/apu2e4.htm
BTW má displej (samo jen BIOS/textový) přesměrovaný do sériové konzole...
Tahle deska taky nemá SB. Podobně to dělá Dell se svými Wyse klienty.
Vztahuje se to na poslední dva řádky tvého příspěvku, hlavně ke slovu “revoluční”. To, že na něčem spolu makají musí být jasné každému mantinelovi, který se trochu o IT zajímá, jinak by to byl průser jako vrata, kdyby to systém neuměl zmanagovat. Ale tobě škoda vysvětlovat. Rád odbíháš od tématu, když jsi v prdeli.