Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 22. 9. 2018 11:44

    tynyt

    malé překvapení: x86 je RISC už dávno. Jen je obalený mikrokódem, který "emuluje" CISC sadu x86.
    O to ale nejde, ty směšuješ dvě různé věci - instrukční sadu a registry+výpočetní jednotky, které tyto instrukce provádějí. A jak správně píšeš, jde o univerzalitu, kterou dnes x86 nabízí. Vývoj x86 je totiž protkán tím, že tato platforma postupně na sebe nabaluje koprocesory. Kdysi dávno v dobách i80386 jsme jásali nad integrací MMU, pak u i80486 nad integrací FPU, atd. atd. Nyní dříve či později přijde integrace GPU - nikoli jako grafického čipu, ale jako výpočetního koprocesoru (signály tu už jsou pár let). Proti tomu ARM zatím zaintegroval pouze dekodéry videa, a to ještě nestandardně, tj. každý výrobce to má trochu jinak, což ovšem u Linuxu nevadí, pokud jsou k dispozici OS zdrojáky. Je tak logické, že ARM svou efektivitou nemůže v desktopu konkurovat vysoce specializovanému, ale zároveň vysoce univerzálnímu x86. A já myslím, že to tak je dobře, ARM je specializován na mobilní zařízení, kde exceluje a skýtá přesně ty vlastnosti, které jsou tam potřeba (a naopak x86 nemá moc šancí, protože nemá jak předvést, že toho umí víc). Je to jako srovnávat traktor a supersport, obojí má kola, volant a pedály, ale zcela rozdílné zaměření. Se supersportem se dá jezdit téměř všude, ale ne po poli. Naopak, traktor je na poli jako doma, ale na silnici je to brzda a na dálnice se s ním nesmí.

    A ještě douška. To, že je něco starého ještě neznamená, že to je k ničemu a překonané, často je to právě naopak. Zejména to platí v ICT (což je paradox), kde spousta důležitých systémů běhá na starých systémech, protože jsou kriticky důležité a tyto systémy se během let projevily jako extrémně stabilní a spolehlivé. Zpětná kompatibilita x86 je jednou z takových skvělých kotev, které ICT drží pohromadě, navzdory Nadellům, Jobsům a podobným metroajťákům. To, že x86 v počítačích nemá konkurenci dokazuje, že platforma jako taková byla navržena dobře (ačkoli i v dobových konkurenčních bojích nebyla nejlepší, např. MC68k byl o dekádu jinde) a stále si udržuje svůj statut defacto standardu. Umělé pokusy začít "znova a lépe" jsou naprostým nepochopením evoluce, nepochopením principů ICT a jsou předem odsouzeny k nezdaru. Jako příklad lze uvést Transmetu, která to kdysi chtěla nenásilně změnit s Crusoem a zcela logicky neuspěla...