Hlavní navigace

Názory k článku Ampere přejde z jader od ARMu na vlastní architekturu. Máme parametry 128jader Altra Max

  • 27. 5. 2021 11:57

    kgardas

    "ještě pod původní značkou Applied Micro vyvinula vlastní jádra v procesorech X-Gene, ale ta nikdy nebyla příliš dobrá." -- tak vetsi blabol uz jsem dlouho nevidel. Autore, ruku na srdce, X-Gene vyslo v 2011/12 a byl to revolucni pocin, protoze to bylo bezne dostupna 64bit ARM implementace a navic az 8 jadro. V te dobe o necem takovem v samotnem ARMu mohli jen snit. Takze z pohledu ARM sveta blabolite. Z pohledu porovnavani s amd64 svetem budiz, ale porovnavate jabka a hrusky. Na 40nm procesu (X-Gene) zadne velke kriky nenadelate zvlast kdyz konkurence uz ma 22nm (Intel rok 2011).
    Jinak clanek dobry, uvidime jak to s Amerou dopadne. Pracovni stanice se daji koupit, coz je +, ale jak podotykate vykon je trosku rozkolisany. Ta cache je mala, takze web/nginx -- stejne jako v historii SPARC T1/T2 treba.

  • 27. 5. 2021 19:38

    Jan Olšan

    X-Gene nevyšlo v roce 2011/2012, to bylo jenom oznámeno na papíře. Vyšlo až o dost později iirc v roce 2014 (Apple je předběhl s vydáním 64bit. jádra v roce 2013) a to byl ten problém. Byl to úspěch v tom, že to byl první 64bit. serveorový ARM na trhu, zatímco předtím nebylo nic (jen Calxeda, která bylo moc málo) a tím pádem se mohlo dál pohnout rozjíždění té platformy, to máte pravdu.

    Ale jako produkt nebo obecně procesor pro praktické nasazení to selhalo, výkon nebyl nic moc a nezafungovala moc ani ta efektivita - než to vyšlo, měl Intel venku 22nm Atomy Avoton, proti kterým tehdy už X-Gene nevypadal dobře. Že to bylo na 40 nm není úplně výmluva, ale spíš část toho problému. Další generace měly stejné jádra a přicházely logicky ještě později a IIRC se nevyvíjely dost rychle na to, aby se staly zajímavější.

    Tím pádem X-Gene myslím nikdy moc nevystoupil z niky procesoru, který je pro "vývoj ARM serveru", ale už ne úplně pro produkční ARM server. Za praktický byl považovaný spíš až ThunderX2. A to je to o čem píšu, když říkám, že "jádra nebyla nikdy příliš dobrá", myslím že to, že ta architektura byla přinejlepším nemastná neslaná, není jenom můj názor.

    "Takze z pohledu ARM sveta blabolite. Z pohledu porovnavani s amd64 svetem budiz, ale porovnavate jabka a hrusky." -- no právě. Aby se to mohlo ucházet o trh a ne jen o trh "vývojářských strojů určených pro přípravu na budoucnost", tak to muselo být nějak konkurenceschopné proti x86. A v podstatě nebylo.

  • 28. 5. 2021 11:13

    kgardas

    Vidim, ze se na vec divame kazdy z jine strany. Ja z pohledu historie a vyvoje a dulezitosti pro ARM (kdyz se jedna o ARM), vy z pohledu potencionalni konkurenceschopnosti na trhu. Pokud se na to podivam vasim pohledem a budu velmi prisny, pak budu muset prohlasit, ze vsechny ARM jadra jsou nepouzitelne a to vcetne tech nejvykonejsich. Takze Apple M1 (neni k dispozici jinde nez v Apple), Altra (oproti x64 prilis slabe -- mluvim o jadre ne o CPU), AWS Graviton(2) (opet jen AWS a nic jineho. Kdyz se podivam na x64, tak nabizi silna jadra a k dispozici vsude, takze nejen v cloud ale i v kdejakem shopu s vypocetni technikou a dokonce se uspesne tlaci i do embedded/industrial.
    Necham na vasem uvazeni, ktery pristup je lepsi kdyz pisete o ARM implementaci v podobe Altry.

  • 28. 5. 2021 11:31

    Jan Olšan

    Tu Altru recenzenti celkem chválí a považují ji za konkurenceschopnou (i když třeba v některých úlohách není - ve spoustě je).
    Je pravda, že má pořád o dost nižší ten maximální jednovláknový výkon, ale MT dokáže mít dobrý. No a v praxi často bude mít dvě svoje jádra proti dvěma vláknům běžícím na jednom x86 jádře, kdy pak může být výkon na vlákno možní i lepší, nebo aspoň srovnatelný. A energetická efektivita je taky vcelku tam, kde má být.

    Sice to asi není vítězství, ale je to podle všeho použitelné v normálním nasazení. Amazon ostatně stejnou architekturu v asi o trošku úspornější (a pomalejší) konfiguraci vesele tlačí a zdá se, že s tím má úspěch.

    Z toho vašeho pohledu je X-Gene důležitý, to beru. Ono ale zase na druhou stranu měl tři generace (3. = eMAG). Pokud by šlo jen o to, dodat prototypový/development hardware pro ladění a vývoj platformy, než přijde THudnerX2 nebo Graviton2/Altra, tak to tedy dokázala ta první generace a měla by stačit. Od těch druhých dvou generací bychom už mohli čekat i víc...

    Každopádně jsem ale hlavně hodnotil tu architekturu CPU jádra. Kontext byl to, že teď chce následnická firma navrhovat vlastní jádro a chce ho mít lepší, než licenční design od ARMu. A v tom kontextu není tedy od věci podotknout, že když se o tohle pokoušeli naposled, tak to nevyšlo. Podle mě je tenhle pohled na věc relavantní, i přesto, že X-Gene jak říkáte nejspíš splnil nějakou svoji historickou úlohu.