Co se dozvíte v článku
Google uvolnil velkou aktualizaci Androidu s pořadovým číslem 15, na kterou každoročně čekají miliony zařízení po celém světě. Letošní verze na první pohled nepřináší žádné výrazné systémové zásahy a Android spíše obohacuje o menší vylepšení a nové zajímavé funkce.
Každoročně si smartphony od Googlu drží prvenství v obdržení nových verzí Androidu, letos je tomu však historicky poprvé, co Pixelům prvenství vyfouklo Vivo. Google totiž AOSP verzi Androidu 15 vydal už v září a Pixely si musely na nejnovější Android počkat až do této chvíle.
Přehled novinek Androidu 15
Nejvýraznějšími novinkami v letošní verzi Androidu je nový zámek detekce krádeže a soukromý prostor.
Detekce krádeže
Nová funkce detekce krádeže s využitím umělé inteligence dokáže rozpoznat, zdali vám někdo ukradl smartphone (například že se s ním snaží utéct nebo rychle ujet autem), a automaticky zařízení uzamkne. Skrze vzdálený zámek na jiném zařízení bude možné telefon rychle uzamknout.
Zároveň přibude další ochranná vrstva zabraňující zlodějům uhádnout vaše hesla a přístup k jiným citlivým údajům. Zlodějům také bude znesnadněno resetování telefonu přidáním dalších ochranných požadavků.
Přidání soukromého prostoru
Soukromý prostor si můžete představit jako jakýsi osobní trezor, kam bude možné přesouvat aplikace a který bude chráněn zámkem. Do soukromého trezoru si můžete například přesunout citlivé aplikace (nebo zkrátka ty, které nechcete, aby byly na první pohled vidět).
Vždy viditelný taskbar na tabletech
Tablety a ohebné telefony Pixel získají možnost si přizpůsobit podobu taskbaru ve spodní části systému. Nově plovoucí taskbar bude vždy viditelný a po chvíli sám splyne s okolním prostředím.
Další novinky a funkce v Androidu 15
-
prediktivní zpět: gesto zpět bude ukazovat náhled předchozího kroku u podporovaných aplikací a aktivit,
-
nový spořič obrazovky s prvky Google Home: nový spořič obrazovky s možnosti ovládání chytrých zařízení propojených s Google Home,
-
přepracované rychlé nastavení hlasitosti: graficky vylepšené rozhraní pro ovládání hlasitosti po kliknutí na rozšířené možnosti zvuku,
-
adaptivní vibrace: automatické nastavení intenzity vibrací na základě okolního prostředí,
-
automatické zapnutí Bluetooth: možnost znovuzapnutí Bluetooth následující den,
-
pokročilá diagnostika zařízení: manuální testy pro displej, dotykovou vrstvu, úložiště, baterii a další,
-
archivace aplikací: automatické archivování málo využívaných aplikací za účelem zvýšení úložiště,
-
satelitní konektivita: nové funkce pro satelitní komunikaci (u nás nedostupné).
Pixel Drops exkluzivně pro Pixely
Všechna zařízení Pixel získávají společně s Android 15 také Pixel Drops obsahující pár menších vylepšení.
-
Pixel Weather nyní přichází i na starší Pixely 6 a novější a přináší nové animace,
-
funkce teploměru představená u řady Pixel 9 přichází na loňský Pixel 8 Pro,
-
funkce Audio Magic Eraser představený u řady Pixel 9 přichází na řadu Pixel 8,
-
automatické rozpoznání focení a natáčení pod vodou a vylepšené podvodní snímky u řady Pixelů 9,
-
vylepšené a snáze dostupné astrofotografie pro lepší snímky noční oblohy přichází na Pixely 6 a novější,
-
Gemini Live handsfree pro majitele všech generací sluchátek Pixel Buds.
Jaké telefony obdrží Android 15 a jak aktualizovat
V den psaní tohoto článku je Android 15 dostupný aktuálně pouze pro zařízení Pixel od Googlu a pár smartphonů od společnosti Vivo. Android 15 postupem času s vlastními nadstavbami uvedou další výrobci buď koncem tohoto roku, nebo v průběhu začátku roku 2025.
Mezi aktuálně podporované modely patří všechny smartphony Googlu počínaje řadou Pixel 6 (Pixel 6, Pixel 6 Pro a Pixel 6a), Pixel 7 (Pixel 7, Pixel 7 Pro a Pixel 7a), Pixel 8 (Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel 8a) a Pixel 9 (Pixel 9, Pixel 9 Pro, Pixel 9 Pro XL). Nejnovější Android je dále dostupný na Pixel Tablet, Pixel Fold a Pixel 9 Pro Fold. Z portfolia Vivo se Android 15 zatím týká Vivo X100, Vivo X100 Pro, Vivo X Fold3 Pro a IQOO 12.
Pokud vám telefon sám nenabídl aktualizaci, pro jeho manuální vyvolání stačí jít do nastavení → systém → aktualizace softwaru → aktualizace systému.
Zdroj: Android.com, 9to5google.com, blog.google