Vždyť odinstalovat bloatware jde docela snadno i bez rootu. Jmenuje se to ADB a podle návodu to zvládne každý. Ano, bylo by fajn, kdyby šel bloatware odinstalovat přímo, ale řekněme si na rovinu, to je jako protestovat, že levný telefon je vyroben z levných materiálů. Ten bloatware tam je často jednoduše proto, že za to dostane výrobce zaplaceno a tím si částečně kompenzuje nízkou cenu telefonu. A jak je tam uvedeno, dělá to i Google. I v Android One telefonu mám předinstalované kraviny, které nechci, jako jsou Duo nebo Zprávy (news). Deaktivovat to nejde, protože se to po chvíli zase zapne... no tak si to pomocí ADB odinstaluji, práce na pár minut a mám klid. Taky bych mohl zajít do extrému a naříkat, že tam nechci ani aplikace jako GMail, Fotky, Keep, Telefon, Zprávy (SMS), Hodiny, Kalkulačka apod. Nic z toho nejde odinstalovat a co kdybych chtěl používat něco jiného? Ale komu tím pomůžu, co?
spis si myslim, ze spousta lidi dava nejake rovnitko mezi open source a "muzu si to upravit jak chci". Android, pokud nechcete prijit o zaruku si nemuzete upravovat jak chcete. Upravit android je docela slozity, protoze tam mate nekolik vrstev a hlavne neupravite puvodni android od vyrobce ale musite upravovat android cisty a do neho davat jednotlive veci jako ovladace a jine veci. predstava, ze ja sam si upravit andorid od Samsungu a v nem si vyhazu bloatware je na urovni maleho ditete, ktere si stale mysli, ze si z lega postavi barak.
Opět a znovu - android je open source - google nemůže nikomu nařizovat jak si systém upraví. Leda že by přistoupil v krajní situaci k tomu, že na zařízeních zakáže své služby. Jenže co dnes je a co není bloatware? I takové přepracované ovládání foťáku může odesílat informace o tom jak ho uživatel používá.
Jenže, některé aplikace jsou v systému taky zadrátované. Viz treba Xiaomi Galerie. Kdyz ji odstranite. prestane vam v Xiaomi foto aplikaci fungovat nahled na prave vytvorenou fotku - protoze v Xiaomi foto app je ta Xiaopmi galerie natvrdo naprogramovana. To, ze si clovek zmeni vychozi aplikaci pro prohlizeni fotzek napr. na Google Photos, na tom nic nezmeni,
Jenže to už by nemohl být otevřeným open source systémem. A google si na tom zakládá.
Jak píšete, aplikace "v zařízeních jsou pevnou součástí ROM" a google nemůže zakázat upravovat ROM, či nějak kontrolovat jak je upravena - to už by nebyl opensource.
Kontrolovat může jen v případě, že se výrobce telefonu upíše do programu Android One.
Paradox teda je, že telefony Google Pixel do programu One nespadají a díky tomu taky můžou mít napevno vestavěné aplikace a kdo ví co další.
Takže jediné co Google může je, že buď systém uzavře, nebo začne ostatním vyhrožovat zakázáním služeb na jejich zařízeních. Jiná varianta prostě není.
Tak vyhodit Xiaomi foto aplikaciu. Donedavna Xiaomi pri zvoleni pisania spravy z ich zoznamu kontaktov natvrdo otvaralo ich aplikaciu na spravy, aj ked som si nainstaloval vlastnu a nastavil ako defaultnu. Po dlhom stazovani sa uzivatelov to zmenili. Rovnako mozu zmenit aj pristup fotoaplikacie ku galerii. A rovnako moze Google umoznit root prava v smere k instalacii VSETKYCH aplikacii v mobile a potom sa musia ostani vyrobcovia bud prisposobit, alebo ist inam.