Kolem Windows 10 Mobile je mrtvo. Již před měsíci začalo být zřejmé, kudy se ubírají myšlenky Microsoftu. Nástup smartphonů prošvihl a je potřeba být u té „další velké věci“. Redmondští se domnívají, že to bude smartphone, který nebude smartphonem. Mělo by jít o hybridní zařízení, které se (pravděpodobně) vejde do kapsy, ale bude také schopné se správnými periferiemi zastoupit klasický počítač. Pokusy jsme již viděli v minulosti s režimem Continuum. Jenže Microsoft míří za jednotným systémem pro všechna zařízení. Je mu blízko, ale škálovatelné uživatelské rozhraní CShell by mu mělo pomoci v tom, aby bylo možné mít jedinou edici Windows, která se podle potřeby přizpůsobí danému (zobrazovacímu) zařízení. Již v zimě jsem spekuloval, že by se tak samostatná edice Mobile mohla stát nepotřebnou. To se časem potvrdilo. Microsoft pracuje na systému, jenž by měl průnik mobilů a počítačů, který sledujeme již řadu let, dotáhnout do zdárného konce. Redmondští do této chvíle spíše mlčeli a samotnou cestu vývoje Windows 10 (M
Windows „Andromeda“
Jeho zdroje potvrzují, že směr vývoje není žádnou lehkou změnou. Vývoj edice Mobile byl oddělen od vývoje Windows 10 pro zbylé platformy. Dosavadní průběh jasně říká, že se s touhle platformou nepočítá. Podle Bowdena budou budoucí mobily od Microsoftu poháněny operačním systémem, jemuž se přezdívá Andromeda.
Google měl vlastní projekt Andromeda, ale také se týkal jednotného operačního systému.
Andromeda je modulární varianta Windows, kterou lze jednoduše přizpůsobit možnostem prakticky libovolného zařízení. Tedy i na mobilům. Problém (pro něho) ovšem spočívá v tom, že nový operační systém neobdrží starší zařízení. Stávající telefony s Windows 10 Mobile zůstanou navěky s Windows 10 Mobile. Což dle mého názoru bylo zřejmé. Aktuálně vyvíjená mobilní edice ve verzi Fall Creators Update bude podporována minimálně ještě v roce 2018.
Microsoft tak stávajícím zařízením bude nabízet opravy, případně menší novinky. Zajímavější je, že by do této edice podle Bowdena měla být zpětně přidána API, jež se objeví v hlavní vývojové větvi Windows 10 v Redstonu 3 (tj. letošní Fall Creators Update) a v Redstonu 4, který vyjde na jaře. Jen pro pořádek připomínám, že Windows 10 Mobile ve verzi Fall Creators Update neobsahuje nové jádro, technicky vzato se jedná o variantu jádra z Creators Updatu.
I později tak stále půjde o stejné jádro, na které však Microsoft naroubuje API z Fall Creators Updatu a pak ještě z další verze Windows. Čistě teoreticky by to mohlo znamenat, že bude pro vývojářstvo jednodušší své aplikace udržovat funkční také na mobilech. Bude to však stále jen fáze podpory, nikoli skutečně zajímavého rozvoje. S případným Redstonem 5 pak již aplikace nemusí být s W10M funkční. To už by venku mohla být mobilní zařízení s Windows 10 bez „Mobile“ v názvu.