Moduly zvané Combo SDIMM budou k mání ve dvou variantách, jedna nabídne slot CFast pro stejnojmenný typ paměťových karet, druhá slot M.2 pro SSD. Podporovány jsou velikosti 2242, 2260 a 2280 (aneb moduly s délkou 42, 60 a 80 mm). Takto připojené SSD se nestává součástí operační paměti ani její zálohou při výpadku napájení. Datově je do systému připojeno skrz rozhraní SATA; modul DIMM slouží pouze jako kus PCB, na který lze slot M.2 šikovně „uklidit“, a též jako zdroj napájení.
Právě to by mohlo být potenciálně problematické. Pomineme-li, že SSD napájené ze slotu DIMM by mohlo neúměrně zatížit napájecí obvody, které na takový způsob používání nemusí být stavěné, je zde i problém s napětím. Zatímco moduly DDR3 používají typicky od 1,35 do 1,65 V, SSD do slotu M.2 jsou konstruovaná pro napájecí napětí 3,3 V. Z dostupných fotografií to přitom nevypadá, že by moduly nesly stejnosměrný měnič napětí.
Nezapomeňme, že Combo SDIMM je také paměťový modul DDR3. Zatím není známo, kolik verzí bude Apacer nabízet; na fotografiích jsou pravděpodobně moduly s kapacitou 8 GB, taktem 1600 MHz a časováním CL11. Cílovou skupinou jsou především uživatelé, kteří chtějí upgradovat starší sestavu a záleží jim na malých rozměrech a přehledné kabeláži. Combo SDIMM tak může být zajímavou volbou především pro desky formátu mini-ITX nebo mATX a za zmínku stojí i skutečnost, že do základních desek se slotem M.2 lze připojit pouze moduly s délkou do 60 mm (jedinou výjimkou je Asus Z97I-Plus, která má slot na zadní straně). Klíčová ovšem bude cena a obávám se, že ta u takto atypického řešení nebude tak docela lidová.
Zdroj: Anandtech