Uvedení na pravou míru:
Akcie Intelu včera klesly o 6,07 % poté, co minulý obchodní den (čtvrtek) naopak o 5,00 % stouply. Čtvrteční růst byl pravděpodobně způsoben vyhnáním akcií nahoru k poslednímu dni čtvrtletí, kdy někdo potřeboval ve své bilanci slušné ocenění svých aktiv.
Jinak dvoudenní pokles Intelu byl menší, než byl pokles všech tří hlavních US indexů (DJI, SP&P 500, NASDAQ).
Je tedy krajně nepravděpodobné, že by včerejší pokles byl způsoben reakcí investorů na spekulaci o termínu přechodu Applu na své procesory.
Očekává se, že Apple přejde na svoji vylepšenou ARM architekturu. Z hlediska Applu to nebude tak složité, jak to vypadá. Na ARM mají tuny programů, mají programátory, kteří v tom už roky programují a hlavně mají dostatečně silnou pozici na trhu, aby těm externím dodavatelům softwaru prostě řekli, že mají své aplikace naprogramovat znovu pro jejich novou platformu. A oni to pravděpodobně udělají.
Obvykle s vami nesouhlasim, ale ted mate ode mne palec nahoru za jasne a racionalni argumentovani. Ve srovnani s tim je Bloombergovo stale stejne "Apple prejde na ARM", ktere pronasi ob 2 roky uz od 2012 naproste emocionalni placani.
Apple mozna prejde, nekde na ARM. Hlavne v ultra-mobilnim segmentu, ale ta akce vic nez na hardwarove pripravenosti zavisi na sblizeni MacOSX a iOS.
Nicmene nedelam si iluze, ze nekdy uvidim nejnabusenejsi sestavu Mac Pro behat s ARMem vevnitr. Takova vec nedava ekonomicky smysl a diky tomu, ze se trh techto zarizeni (vykonych prac. stanic pro kreativce v mediich) zmensuje, vidim to tam stale na jistotu Xeonu...
No já myslím, že se stačí podívat na čas, kdy se to stalo, a obecně se o tom vlivu moc nepochybuje, když se tak podívám po novinách. Apple není úplně zanedbatelné procento tržby a zisků, takže snížení ceny akcie je úplně logické.
https://www.fool.com/investing/2018/04/03/is-the-intel-corp-stock-drop-an-overreaction.aspx
"Z hlediska Applu to nebude tak složité, jak to vypadá." tak to si nemyslim ani nahodu ;)
Slozite to bude zcela urcite a hlavne to bude chtit jeste cas. Jak pise Japkoslav, spis pujdou krok po krucku. Programy pro iOS nejsou stejne jako pro Jablecny OS. Krome toho HW vykon ARMu je zatim stale hodne slaby oproti X64 platforme, takze pokud budou nahrazovat stolni a jina CPU, tak jejich derivaty ARM budou muset byt hodne odlisne od cehokoliv co dneska zname. Emulace, jak vime a vidime realne i u MS reseni pro ARM platfomu neni dobre reseni.
Keď je reč o ekonomickom zmysle: Apple použil v posledných Iphonoch o polovicu pomalší modem len aby ušetril pár jednotiek dolárov... Výmenou procesora za svoj by ušetrili desiatky až stovky na jednom kuse.
Inak skutočný dôvod je iný. Apple si predstavuje že svojim ovečkám predá každý rok alebo dva nový Iphone, Macbook, mac... Takže to že Intel 4 roky nič nové nevydal sa im asi trocha nabúralo do plánov. No a teraz tu je risk spojený s 10nm katastrofou (podľa marketérov Intelu 14nm prekoná až 10++, to je marketing, realita bude horšia) a kto si myslí že 7nm bude ľahšie je naivný.
S vlastným procesorom by mali istotu nejakého pravidelného zlepšenia po hardvérovej (ak failne TSMC tak ešte tu je Samsung) ako aj architekturálnej stránke (IPC, inštrukčné sady, nejaké video/AI akcelerátory...).
Já bych to nepodceňoval. Ono stačí, když by ten paskvil 12" Macbook byl jejich prvním ARM notebookem a už by šlo minimálně z hlediska hardwaru o značně použitelnější kousek.
Nemusí přecházet s celým portfoliem hned, stačí první krůček, který časem nastartuje zbytek.
Aktuálně jsou Macbooky 12 jedny z nejméně výkonných a nejhůře chlazených počítačů na trhu, pro ně by byl přechod na ARM doslova požehnáním.
Jak píší výše, když Apple dopustí i sukovice spustí a který programátor nepřekope celý program, tak jeho mínus ... hrozný přístup, ale pro Apple typický.
Souhlasím, v roce 2020 by mě asi nepřekvapil MacBook Air s ARM CPU, ale iMac Pro bych s ARM moc nečekal ani za 10 let. Intel sice (například) může selhat v oblasti výrobních procesů, ale ještě tu je AMD.
Apple sice má s přehledem více peněz než jakákoli jiná firma na světě a může do celého projektu investovat šílené prostředky, ale oni vždy mysleli hlavně ekonomicky a nevěřím, že by šli po hlavě do příliš riskantního projektu, který by je mohl i hodně poškodit. Začnou tam, kde ARM má i zřetelné výhody. a kde jeho slabý výkon bude nejmíň vadit, tedy u lehoučkých notebooků. A jestli někdy budou mít i nějaká behemotí 100-150W ARM CPU, tak těch 10 let bych označil jako "brzy".
Jenže pak je ještě nutno vyřešit přechod a souběžný běh dvou platforem. Ne že by to nešlo s emulací (viz. MS), ale rozevře to výkonové nůžky ještě více. Nebo druhá varianta, že "MacARM" bude velký tablet s klofnou, alias Macovská odrůda Chromebooku. V obou případech to uspokojí jen ty, kdo chtějí jen nepodstatné věci jako "fejs," internet, maximálně základní kancelář - ne že by takových zákazníků bylo málo.