Doplňky pro iPad
Byť je Apple iPad určen hlavně ke konzumaci obsahu, neznamená to implicitně, že by nemohl posloužit i k práci. V jistých ohledech (třeba při provádění rešerší nebo redigování textů) má dokonce oproti klasickému „pécéčku“ navrch. Na druhou stranu ale – třeba při bouchání dat do tabulek nebo psaní delších textů – ergonomii notebooku zase jen tak nedožene.
Pročež nelze tablet (tedy snad vyjma „hybridního“ Transformeru od Asusu) ani ve spojení s doplňky chápat jako dlouhodobou náhradu počítače – na cestách nebo během servisu notebooku je skvělým pomocníkem, plnohodnotnou kancelář vám ale zastoupit nedokáže.
Abyste mohli na iPadu pohodlně pracovat, budete potřebovat vhodný stojánek. Musí být přitom dostatečně stabilní, aby se tablet nepřevrátil (Logitech Keyboard Case by ZAGG, foto: Zagg.com)
Abyste mohli iPad proměnit v pracovní nástroj, neobejdete se minimálně bez dvou doplňků – stojánku a klávesnice. Jako stojánek fungují některé obaly, lze jej ale pořídit i zvlášť. Například majitelům iPadu druhé (a třetí) generace může jako piedestal posloužit chytrý obal Smart Cover.
S iPadem funguje každá bezdrátová klávesnice, nemusíte tak nutně kupovat tu nikterak levnou od Applu. Myš (pokud si pořídíte vhodný stojánek) překvapivě postrádat nebudete, ostatně ji k tomuto tabletu běžnou cestou ani nelze připojit. Tablety s Androidem myš údajně podporují, otázkou však je, do jaké míry je dotykový systém ve spojení s tímto tradičním prvkem ovládání použitelný.
Klávesnice
Hned úvodem dlužno podotknout, že podpora klávesnice na straně iPadu je zkrátka mizerná. To ostatně není u plně dotykového systému žádným velkým překvapením. Kam můžete psát normálně, můžete sice psát i prostřednictvím klávesnice, nicméně pokud používáte klávesové zkratky nebo „rolujete“ stránky pomocí kurzorových šipek, máte smůlu. Klávesnice připojená k iPadu slouží čistě jen k psaní textu. Prostřednictvím funkčních kláves můžete pouštět hudbu nebo měnit jas. Ale nic více. Malou útěchou snad může být to, že ve formulářích lze alespoň přeskakovat mezi políčky pomocí tabulátoru.
Bezdrátová klávesnice Apple Wireless Keyboard
Jak bylo výše zmíněno, s iPadem funguje libovolná bezdrátová klávesnice. Přesto nelze nezmínit tu od společnosti Apple, kterou v její nabídce naleznete pod názvem Wireless Keyboard. Stojí sice více jak jeden a půl tisíce korun, za tuto cenu ale získáte řádný hliníkový skvost. Není příliš velká (neobsahuje numerický blok), proto vám nebude při častém přenášení nijak překážet. Pokud byste ji chtěli používat i na počítači s Windows, nenarazíte na žádný zvláštní problém. Je tedy na vás, zdali upřednostníte formu před funkcí, či naopak. Pokud jde čistě o účel, můžete bezdrátovou klávesnici pořídit i za několik set korun.
Obal i stojánek v jednom
U klávesnic se ale ještě malý moment zdržíme. Výrobce ochranných fólií pro dotykové telefony a tablety – firma Zagg – našla skvělé spojení obalu, klávesnice i stojánku v jediný aparát. Prodává jej v různých obměnách a hlavně – pro všechny generace „jablečného“ tabletu.
Pokud iPad zrovna přenášíte, zacvaknete jej do obalu; když chcete psát, vložíte jeho spodní hranu do slotu. Obal v sobě obsahuje bezdrátovou klávesnici a iPad v něm i přes malou hloubku slotu stabilně drží. V českých internetových obchodech se cena tohoto multifunkčního obalu pohybuje kolem dvou tisíc korun.
Majitelé iPadu 2 (a „3“) s obalem Smart Cover mají vystaráno. Tento obal je totiž dost chytrý na to, aby dokázal posloužit i jako stojánek. I když na obrázku nevypadá toto řešení příliš stabilně, opak je pravdou. Uživatelé s původním iPadem si pak mohou vybírat z vcelku široké nabídky obalů, které mohou posloužit i jako stojánek.
Symbolicky opět zmíníme pouzdro od jablečné firmy – to oproti dřívějšku podstatně zlevnilo (aktuálně stojí cca 800 Kč). Tento obal je sice pevný, v pozici stojánku se ale lehko převrátí vzad. Proto se raději poohlédněte po jiném řešení – technicky i vzhledově vypadá zajímavě třeba pouzdro Origami Case.
Obal i stojánek v jednom – Incase Origami pro iPad, foto: apple.com
Samostatnou kategorii tvoří stojánky. Několik jich najdete v internetovém obchodu Apple, vyplatí se ale hledat i mimo něj. Koupit podstavec má smysl, jen pokud jste dříve již investovali nezanedbatelnou částku do obalu. Důležité je, aby byl podstavec stabilní – pokud klepnete na displej, nesmí se iPad převrátit. Každopádně, v nouzi si můžete svépomocí vyrobit podstavec z ramínka na oblečení i za třicet sekund.
Další příslušenství
Pokud si pořídíte AV adaptér, můžete iPad připojit k televizi nebo monitoru prostřednictvím rozhraní HDMI. Tuto redukci Apple ve svém internetovém obchodu prodává za přibližně osm set korun. Na jedné straně ji zapojíte do iPadu, na druhé do televize. Do adaptéru lze připojit i napájecí kabel, takže se iPad může průběžně nabíjet. První generace tohoto tabletu obraz na televizi jen zrcadlí, druhá a třetí si poradí i s Full HD rozlišením. Tento adaptér můžete použít i pro telefony iPhone 4 a 4S. Existuje rovněž varianta pro rozhraní VGA.
AV adaptér k iPadu. Zatímco je tablet připojený k televizi, může se průběžně nabíjet. foto: apple.com
Pokud častěji pracujete s fotografiemi, přijde vám vhod i čtečka paměťových karet s USB konektorem pro připojení fotoaparátu. Ve své nabídce ji má Apple, ale i jiní výrobci. Doporučujeme si pořídit nicméně oficiální čtečku, dříve byly kvůli restrikcím v systému iPadu s alternativními adaptéry různé problémy. Jaká je ohledně alternativních čteček aktuální situace, v tom se informace už poněkud rozcházejí.
Kancelářské aplikace pro iPad
Kancelářský balík
Nejoblíbenějším nástrojem pro práci s textem na iPadu je aplikace Pages, kterou si můžete v App Store koupit za osm eur. Tato aplikace je „tabletovou“ odnoží stejnojmenného programu z kancelářské sady iWork pro počítače Mac. Obsahuje pokročilé možnosti formátování a je napojena na synchronizační službu iCloud.
S dokumenty vytvořenými v Pages pro Mac nebudete mít na iPadu problémy, u souborů vytvořených ve Wordu se ale musíte rozloučit s pokročilým formátováním (aplikace jej při otevření odstraní) i výchozím fontem, jelikož jej Pages nepodporuje.
Pokud používáte Mac, můžete pro přenos dokumentů mezi počítačem a iPadem využít službu iCloud. Uživatelé s Windows mohou Pages propojit (pomocí nástroje WebDAV) s Dropboxem, či si dokumenty posílat „sami sobě“ do e-mailové schránky. Aplikace Pages dokáže nejen otevřít soubory ve formátu DOC (ev. DOCX), ale i do nich dokumenty ukládat.
Alternativou k Pages může být balík Documents To Go, který obsahuje jak textový editor, tak i tabulkový procesor spolu s prohlížečem prezentací. V App Store jej naleznete za cenu osm eur a pro uživatele pracující v balíku Office se zdá být i lepší volbou. I když neumí pracovat s pokročilým formátováním, alespoň jej (na rozdíl od Pages) v dokumentu zachová. Dokumenty můžete synchronizovat pomocí Dropboxu nebo webového kancelářského balíku Google Docs. Pokud jste zastánci minimalismu, sáhněte třeba po aplikaci iA Writer – anebo výchozím poznámkovém bloku.
Minimalistický editor iA Writer. Můžete jej propojit s Dropboxem, nebo se službou iCloud
Šikovným tabulkovým procesorem je aplikace Numbers, která je rovněž součástí balíku iWork a stojí opět osm eur. Pro práci s tabulkami na cestách nabídne vše potřebné, ve spojení s klasickou verzí pro počítače funguje skvěle. Stejně jako Pages je i aplikace Numbers napojena na synchronizační službu iCloud. Pokud s tabulkami pracujete v Excelu, můžete je bez problému v Numbers otevřít a později zpět do původního formátu uložit. Alternativou k této aplikaci je opět balík Documents To Go.
Pokud na iPadu chcete pracovat s prezentacemi, jednoznačně sáhněte po aplikaci Keynote. Otázkou (kterou si musíte zodpovědět sami) je však to, zdali se vyplatí investovat osm eur do aplikace pro tak marginální činnost, jakou je vytváření prezentací. Pokud prezentace chcete jen prohlížet, naleznete v App Store i bezplatné prohlížeče.
Pomocníci, bez nichž se neobejdete
Pokud si poznámky děláte jen sporadicky, vystačíte si s výchozím zápisníkem. Vyšší třídou je pak bezplatná aplikace Evernote, která nechybí ani na iPadu. Poznámky můžete formátovat, vkládat do nich obrázky, dokonce je diktovat a v případě iPadu 2 a 3 je i přímo fotit. Všechny poznámky, které vytvoříte v Evernote, se automaticky synchronizují do vašich dalších zařízení (funguje to samozřejmě i opačně). Ve verzi zdarma můžete za měsíc přenést 60 MB dat, připlatit si můžete až za 1 GB.
Pro synchronizaci souborů mezi iPadem, počítačem a dalšími zařízeními můžete využít třeba aplikaci populární služby Dropbox. V bezplatné verzi nabízí kapacitu jen 2 GB, pro dokumenty a důležité fotografie to ale postačuje. Dropbox automaticky neukládá všechny soubory do iPadu, jsou dostupné přes internet „na požádání“. Vyzkoušet můžete také nástroje Sugarsync nebo Box.net. Obě jmenované aplikace přímo v sobě dokáží (stejně jako Dropbox) zobrazit náhled souborů v obligátních formátech.
Synchronizační nástroj Dropbox
K prohlížení PDF souborů můžete použít čtečku iBooks od Applu. Na iPadu naleznete i Adobe Reader, pro možnost komentování PDF souborů ale sáhněte po aplikacích, jako je PDF Reader Lite nebo Goodreader.
Komunikace
Vestavěná aplikace Mail nabídne vše potřebné pro elektronickou poštu, proto ani nehledejte alternativu. Snad tedy jen v případě, že používáte Gmail – pro uživatele této služby připravila společnost Google vlastní aplikaci.
Přeborníkem mezi „kecálky“ je aplikace IM+, ev. její placená verze IM+ Pro. Poradí si s většinou současných sítí, jako je Skype, chat na Facebooku, Google Talk či ICQ. Skype i Facebook nabízejí i svou vlastní aplikaci.