https://wccftech.com/apple-m4-adopts-armv9-run-complex-workloads-efficiently/
Apple’s M4 Has Reportedly Adopted The ARMv9 Architecture, Allowing It To Run Complex Workloads More Efficiently, Resulting In Higher Single & Multi-Core Gains
Viděl jsem to a zvažoval jsem to taky zmínit, ale na rozdíl toho SME je to asi mnohem více spekulace.
Zatímco SME můžou implementovat do AMX, které stojí mimo stávající jádra, ARMv9 by muselo být i v jádrech (velkých i malých).
Pokud si dobře vzpomínám, ARMv9 by znamenalo i podporu SVE/SVE2, což by blo dost zásadní. Ale zatím o tom nejsou stopy, takže IMHO tohle asi nebude pravda a někdo jenom špatně interpretoval přítomnost toho SME. Nebo aspoň s tím bych pracoval, dokud nepřijdou nějaké doklady.
Tak změna - ARMv9 prý ex post ty specifikace změnil a už v nich není nikde řečeno, že ARMv9 vyžaduje přítomnost SVE2.
A čím dokázal, že umí hardware kromě montáže koupených komponent? Jenom dokázal že umí montovat. Když něco bylo opravdu na špičce tak to byl jiný výrobce a to schoval pod voje logo.
Výroba chipů je pro něho terra icognita. To jestli to umí nebo ne se teprve uvidí.
Jen tak mimochodem ani tu architekturu si nevymysleli a koupili ji.
A komu to vadí? Mě rozhodně ne a pod M4 je nakousnute jablko. Nic jiného řešit nemusím. V současné dobře rozhodně nejlepší čip.
Me také nevadí ale vadí mi lidé co zkreslují reality slovy "Apple znovu dokázal, že hardware umí." když pravda je, že ten hw jenom montují nebo ho navrhují. Nejsou to jenom procesory ale i displeje grafické karty, ...
A proto kupuje Apple hw od jiných výrobců. Tady o tom něco máte. https://www.fixshop.cz/blog-new/kde-se-vyrabi-apple-iphone-puvod-komponent-vas-mozna-prekvapi/ Kde by byl Apple bez těchto společností?
Pěkné dogma hodné víry jablečné. :-)
Hardware má loga nakousnuteho jablka. Tedy Apple. Ostatní mě nezajímá. Apple prostě umí - i hardware.
Tomu se říká Potěmkinova vesnice. HW někdo vyrobí a Apple si na nej dá Jabko a jeho vyznavači se k němu modlí jako k jeho hardware.
Nezdá se Vám tento způsob uvažování poněkud prostoduchým?
Jde predevsim o vlastni navrh, a pak to vse sladit dohromady. GPU maji vlastni nebo jim to taky nekdo navrhnul? :-)
Stejne tak CPU jadra jsou upravena, jak velka, tak mala.
A ano, ten hw vzdy nekdo jiny vyrobi, protoze Apple je fabless, stejne jako napr. AMD nebo nVidia.
Apple znovu dokázal, že neumí. Nejspíš všichni inženýři co za něco stáli utekli ke Qualcommu, protože ty posuny v IPC od první M1 jsou fakt neskutečně patetické ....
Ano. Ale není srovnani s počítači, kde ještě m4 není. Takže pasivne chlazeny m4 v ipadu pro dorovnání m3 pro v multi. V singlu je cca o 30% nad m2.
Je ale třeba myslet na to ze je to to pasivni chlazeni v 5.1mm tenké desce ve které je kromě dvojitého displeje i baterie. V ipadech to neběží naplno jako v macu.
Na základě Geekbenche bych o dorovnávání v multithreadu a o chlazení nemluvil, procesory to tepelně moc nevytěžuje, takže se v tom naopak přesně ten efekt, o který tu jde, teda zda pasivní chlazení limituje výkon, schovává než aby se na tom ten vliv dal odpozorovat.
(IMHO)
14. 5. 2024, 19:10 editováno autorem komentáře
Proto to lze srovnávat s M2 v iPadu, ale i ten M2 v iPadu není srovnání 1:1 protože nové iPady mají jiné chlazení jiné tělo. Stejně tak v iPadech ty M čipy nejedou naplno, mají nižší power limity. Například M1 iPad Pro při plné zátěži CPU šel na necelých 15W (nevím kdy začal throttlovat), v Macbooku Air začal na 20W a do cca 5 minut byl na 10W (efektivní jádra jely naplno, pro perf. jádra klesl takt z 3.1 na 2GHz) v konstantně chlazeném MacMini běží na 20W na max taktech. Stejné SoC, tři různá zařízení, tři různé výsledky, byť ty výsledky jsou bezpředmětné, rozdíl pro většinu uživatelů v podstatě žádný, není to tak že by to v Minim mělo 2x větší výkon než v Airu/iPadu.
Je to stejné jako u x86 laptopů, i když to má stejné CPU chování, spotřeba a výsledný výkon se může lišit stroj od stroje.
Ale ono se stačí držet prezentace, naměřené hodnoty se v zásadě neliší od těch co uvádí Apple
Tady jde hlavně o to jednovláknové skóre, které se u Applu mezi modely zas tak moc neliší (což je teda samo o sobě dost zajímavá věc, ale celkem to zatím platí, i když už se nějaké odlišnosti v taktech u těch Ultra začaly ukazovat, iirc).
Proč je to zajímavé že se jednotlivé modely neliší v single?
M čipy v jedné generaci mají stejnou architekturu a stejné takty. Single zátěž to nedostane na power a temp limity ani v těch pasivně chlazených zařízeních, takže z toho vychází v zásadě identické výkony v single thread.
Apple vyrábí zařízení, neprodává SoC, mít více variant stejného SoC s různými takty nedává smysl. Rozdíly jsou malé a mít to dělené znamená řešit výrobu více modelů v různých konfiguracích, jejich skladování a logistiku...
Už tak se snaží Apple držet jen omezené množství variant. binované SoC a 256/512 úložiště, 8GB RAM. Nebo full SoC, 16GB RAM a 1/2TB úložiště.
U Maců to je podobné, v AppStore člověk koupí jen "off shelf" konfigurace, třeba u starších MBA to bylo 8/256 nebo 8/512, u M3 Airu je to už 8/256, 8/512 a 16/512, ostatní konfigurace v AppStore nekoupíš, musíš si to objednat, a pokud si to nepošleš domů, tak si to pak v tom AppStore vyzvedneš. V regálu to ale nemají.