Ty volby v anketě jsou takové protichůdné, vůbec jsem netušil, co si vybrat.
"Větší konkurence v procesorech prospěje všem." je sice pravdivá věta, ale nijak se nezvtahuje k tomuto případu, protože jako zákazník si nemohu vybrat, takže ať jsem zákazník Applu nebo konkurence, možnost výběru mi nevzrostla.
"Procesory ARM výrazně posílí." by byla pravdivá, pokud by tam nebylo to výrazně. Výrazně by neposílily, ani kdyby obsadily celý trh PC, protože trh mobilů, kde kralují je několikanásobně větší.
"Macy budou lepší, možná získají větší podíl na trhu proti Windows.", tady bych věřil tomu, že získají větší podíl na trhu. Že budou lepší, je dost subjektivní dojem. Budou moci být lepší třeba ve smyslu designu, budou pravděpodobně lepší ve smyslu výdrže na baterku. Nemyslím si, že by byly ale lepší třeba z hlediska výkonu, což je ale věc, která stejně většinu jejich zákazníků nezajímá. Tedy lepší z pohledu zákazníků zcela jistě budou, jinak by je nekupovali.
"Začátek úplného konce procesorů x86, skončí i v PC. ", tady bych souhlasil zase s druhou částí. Jednou v PC určitě skončí. Ale nemyslím si, že by za to mohl přechod Applu na ARM. Spíše za to budou moci jiné techniky programování. Když před čtvrt stoletím přišla Java s bytecode, tak to vypadalo, že by to mohl být jazyk a způsob překladu, který eliminuje závislost na platformě. V té době se do toho vkládalo celkem dost nadějí. Přeci jen kompatibilita světa Macintoshů, PC, Alphy od DECu atd., zněla opravdu dobře. A nedopadlo to.
Mimochodem, myslím, že dneska by pro Intel nebo AMD nebyl problém své procesory převést na ARM instrukční sadu bez většího zásahu do návrhu. Interně ty procesory už stejně dávno x86 nejsou. A vůbec bych se nedivil, kdyby jeden z nich vyrukoval s tím, že jejich procesory ARM instrukční sadu zvládnou souběžně s x86. Mohlo by to být na podobném principu, jako v dobách 386 přepínání módů mezi reálným, chráněným a 32bitovým (už si to pořádně nepamatuju).
Tedy vážně jsem netušil, jakou volbu v anketě vybrat, takže jsem vybral "Něco jiného (napište v diskusi)."
Tohle je se toho nic nezmeni Apple sice ukaze, ze to jde, ale bude si delat vlastni ARM cipy a OS, takze se trh stejne neotevre, ze byste si mohli koupit ARM od spousty vyrobcu a pouzivat ho bude porad sen.. ale asi to zlepsi podporu ARMu na Linuxu, ktery snad na ty Macy pujde nainstalovat.
Jinak ani slovo o Mac campu, takze MS v tom asi nejede a Windows nativne nepojedou.
Ja som dal možnosť, že macy budú lepšie. O pár rokov by Apple mohol zjednotiť všetky svoje OS v jednom OS a nazvať by to mohli appleOS. Ak AppleTV, iPady, iPhony aj mac budú mať procesor s rovnakou architektúrou, tak na všetkých Apple produktoch môže bežať rovnaký OS aj rovnaké programy. Dokonca na novom iPhone bude môcť bežať aj x64 aplikácia v Rossete 2. Rovnako na novej Apple TV alebo na novom iPhone alebo iPade. Na iPhone budem môcť mať pracovné programy, ráno ho pripojím k displayu, začne sa nabíjať a na displayi vidím pracovné veci a používam klávesnicu a myš alebo touchpad a môžem pracovať. Na jednej strane sú možnosti takmer neobmedzené, na druhej strane je otázne, ako to reálne bude fungovať.
12 hodin vydrz na baterku ve wifi testu ma dneska low end Acer Swift3 vazici cca 1,2kg s necim jako Ryzen 4600U/4700U. Pokud by clovek hledal, tak si myslim, ze najde i tech 15hodin nekde.
Osobne si nejsem ale jisty, pokud vyloucim nejake hipstery, pro koho je takova dlouha vydrz urcena a nevystaci si s dnesnim standardem 10-12h
To je hezke, ale to nic nemeni na meritu veci, ze Intel prisel o vyznamneho zakaznika a 4% obratu z CPU ;)
"Bola len otazka casu, kedy Apple prejde na svoje vlastné riešenie."
... tohle je samzorejme tvrzeni, ktere nezle dokazat. Naproti tomu existuji treba tvrzeni Bloombergu, kde se rika, ze to rozhodnuti Apple prejit na vlastni CPU bylo z duvodu stagnace Intelu. Osobne bych si tipnul, ze to bude mix obojiho a Intel svoji stagnaci tomu rozhodnuti napomohl a to ze tomu nemohl zabranit..mozna mohl, ale v drivejsi fazi.
A keď prišiel o 4% z obratu CPU, tak čo sa vlastne stane? Budú mať o niečo nižšie tržby a čistý zisk, to síce nepoteší investorov, ale bolieť to vyslovene nebude.
Nejaká reštrukturalizácia a prepúśťanie kvôli tomuto podľa mňa nehrozí, taktiež sa nebude odvolávať predstavenstvo spoločnosti a podobne.
Majú podľa mňa väčšie problémy s výrobným procesom a konkurenciou zo strany AMD ako samotnú stratu Apple, ktoré ani neprešlo k AMD.
Ak by bol prechod hlavne kvôli stagnácií Intelu, tak stále mohli prejsť na AMD, namiesto toho radšej prechádzajú komplet na ARM, aj keď je otázne ako dávno urobili toto rozhodnutie. Ja to skôr vidím na maximalizáciu ziskov a na zníženie nákladov na komponenty do svojich laptopov, takto nemusia platiť Intelu maržu na procesory.
Ja pouzivam produkty od Applu kazdy den a jsem spokojen, protoze mi dokazaly ulehcit zivot tam, kde Windows a Linux selhava roky a roky. Kdyz se podivam na HW Apple, tak to vetsinou neni zadny high end, spis stredni trida a nekdy az low end. Nicmene to vse funguje, jak v noteboocich, tak v mobilnejsi sfere. Proste maji svuj HW, kteremu siji na miru SW a o tom to je.
"Ak by bol prechod hlavne kvôli stagnácií Intelu, tak stále mohli prejsť na AMD, namiesto toho radšej prechádzajú komplet na ARM. "
.. to je potreba videt ve vzdalenejsi souvislosti. Apple rozhodnuti o prechodu neudelal letos ani loni. To rozhodnuti mohlo padnout treba na prelomu 2016/2017 nebo spis jeste i drive, aby mohli zacit pracovat na deignech chipu pro 15/25W a 45W notebooky. A co v te dobe mel Intel k dispozici..X-tou gerenaci 2C + 2C/4T v 15W a X-tou generaci 2C-4C/8T ve 45W. AMD v te dobe nemelo nic, zastaraly Bulldozer a jeho derivaty. Intel dokonce v 2015 prohlasil, ze AMD neni konkurence. Zen byl vydany 2017, mobilni varianta az 2018. Na to rozhodnuti nemuzes koukat z pohledu roku 2020, ale z perspektivy let 2011-2016(?) :)
Co se tyce tech financnich dopadu...mas tendenci to zlehcovat. To ze k vuli tomu treba nebudou padat hlavy zase neni moc argument. Je to vyznamny zakaznik, delalo to Intelu i marketingovou sluzbu, nevrha to na nej ted dobre svetlo. Tech implikaci se da vymyslet spousta a zadny financnik, te za 4% ztray obratu nepochvali a Intel to bude muset zkusit nahonit nekde jinde, jenze v soucasnosti uz ma konkurenci. Ne jako pred 5 lety..
Ja myslim, ze tech duvodu je vic a hodne jich uz tu zaznelo. Stagnace intelu, nic pouzitelneho od AMD, prestiz, penize (ktere drive na vyvoj vlastniho CPU nemeli), posun vykonu ARMu. Jako hlavni duvod bych ale rekl, ze konecne mohou sjednotit platformy a produkovat SW pro vsechna sva zarizeni “jedenkrat” (zjednodusene receno). Tuto moznost ale daji vyvojarum, kteri uz nebudou muset delat slozitejsi portovani a SW napisi jednou a jen drobne (nebo vubec) prizpusobi.
Co se tyka hrubeho vykonu Apple CPU na desktopu oproti x86 - to se teprve uvidi, ale nevidim duvod, proc by to nemelo jit. Staci se podivat na vybehovy HW dnesnich konzoli, ale presto maji konkurenceschopnost proti nadupanym hernim PC.