ale můžete si na něm nastrouhat parmezán , nebo jiný sýr a to vše bratru pouze za nějakých cca 7000 dolarů .-)
.... napsal uživatel PC s prosklenou bočnicí a tunou kýčovitých RGB blikátek od chladiče CPU a GPU až po totální úlety typu RGB na RAM modulech :D
Tací jsou ti praví aby soudili design Applu, to jo :D . . Pořád ten Apple M2 Ultra na nějakých 3.7 GHz má stejný ST výkon jako Ryzeny 7000 na 6 GHz, což tak nějak znamená že M2 má IPC větší o 56%, což znamená že jejich architektura CPU s vnitřníma 6+2 ALU jednotkama logicky dává naprdel AMD Zen 4 s pouhýma 4+1 ALU jednotkama.Nebo třeba:
Nezáviď světílka RGB.Jednou ti je třeba nahnilé Jablko prodá za cenu 99$ za jednu Ledku a ovečky budou jásat jak je Apple pokrokový:)
Když to již asi nebude u těch ,,potápečských brýlích,,
A k tomu tvému úžasnému výkony...
To muselo dát sakra práce najít benchmark který srovnává běžné PC a nahnilé jablko s nesmyslným ARM a operačním systémem který je děravý bastl na ntou.:)
Srovnávat PC s skoro nekonečným počtem aplikací a obrovskou z části otevřenou vývojářskou komunitu a uzavřená patlanina od Applu s zhruba setinovou nabídkou softwaru a komunitou která řeší hlavně co ZASE po aktualizacích nefunguje je mírně řečeno komické.
"což znamená že jejich architektura CPU s vnitřníma 6+2 ALU jednotkama logicky dává naprdel AMD Zen 4 s pouhýma 4+1 ALU jednotkama"
není 6 lepší než 4 ? takže je Zen na tom líp než Apple M2 .-D
Těch 6x ALU má ale ta M2.
AMD Zen 4 má jen 4x ALU.
Přičemž pro IPC je třeba započítat i Branch Unit, protože to jsou všechno instrukce co tvoří skalární IPC. Takže:
Tak MacPro je pro velice specifické use case, spousta tvůrců třeba vracela MacStudia s M1 Max, když vyšly, protože to mělo zbytečně moc výkonu který neuměli využít a šli do nižších verzí nebo zůstali u Macbooku.
MacPro se využije pokud je uživatel nějak svázaný s MacOS a řeší video nebo audio produkci kde je spousta akcelrátorů a I/O karet, zpracovává velké datasety a potřebuje klidně stovky TB diskového prostoru, nebo potřebuje ultra rychlou síťovou konektivitu s multiportovými optikami...
Nejak ti v tech uvahach, jakkoliv chybnych, vypadla takova drobnost jako je napr HEDT platforma. Tech 24C jader jabcaku si nejaky 48-64C TR da v narocne MT uloze k snidani. Tipnul bych si, ze mimo Geekbench i 32C.
Ale tak nechci ti kazit tve stesti..M2Ultra je naproato masakroidni s uber IPC ,)
60-70W M2 Ultra si posvačí 230W 16c/32t Zen 4.
400W 32c/64t ThreadRipper už by tu ultru opravdu měl dát. Konečně.
A příští rok se objeví M3 Extreme což bude 2x Ultra. Na Extrema už 64-jádrový Epyc stačitit nebude, protože TDP jej bude škrtit na frekvencích pod 3 GHz. Takže horko těžko to bude zachraňovat 96-jádro nebo 128-jádro Bergamo.
100 jader Zen 4 ......... aby konkurovalo 32 jádrům Apple M3 Extreme (malé jádra nepočítám, ty přidají míň než SMT).
A v serverech AMD vydrtí 192-jádrový ARM Graviton 4 a 144-jádrová ARM Nvidia Super Grace. Obě s jádry ARM V2 s IPC o 19% vyšším než Zen 4. Skoro to vypadá, že vykašlat se na ARM K12 byla od AMD osudová chyba.
"60-70W M2 Ultra si posvačí 230W 16c/32t Zen 4."
.. aspon porad nelzi. V tom GB6, ktery apple celkem favorizuje, mas rozdily par procent
https://www.cpu-monkey.com/en/benchmark-apple_m2_ultra_76_gpu-geekbench_6_multi_core
A to mas 24C apple proti 16C zen4
Do toho si musis promitnout, ze GB nemusi skalovat linearne s rostoucim poctem threadu. Takze vic threadu nebude vic adidas.
Pokud si vezmes neco jak cinebench; ktery skaluje linearne cca do 100T a neni moc zavisky na pametech, byla treba M1 Ultra na urovni 2 generace stare 3950x. Ta M2 Ultra na tom bude o kolik 20-25% vyssi? To bude plus minus autobus vykon 5950x. Vsechno co ma na starem zen3 vic jak tech 16C, bude rychlejsi bez ta tvoje bozska m2 ultra.
Ze to ma nizsi spotrebu..ano, to je super, ale to je v pripade potreby vysokeho vykonu az druhorady argument, pokud nam aplikaci, ktera na tom x86 pojede podstatne rychleji.
Už jsem myslel že AMDD fanatik jako ty nevytáhne Cinebench, aneb modlu všech pomatených bulldozeristů, benchmark u kterého Apple M1 má poloviční spotřebu protože ten algoritmus nemá vysoké ILP a OoO engine na tom havaruje. Tudíž z toho benefituje SMT...... které ejhle, Apple nemá SMT.
M2 Ultra má 16 velkých jader a 8 malých a ty bych moc nepočítal.
Normálně jsou malá jádra zhruba ekvivalentem SMT, ale M2 nemá 16 malých jader.
Takže 16c/32t Ryzen má v tomhle malou výhodu.
Stejně dostává AMD 7950X v MT Geekbench6 na budku od Apple M2 Ultra ....... a to o docela slušných 10%, to není zrovna málo :)
M2 Ultra 60-70W .......... AMD 7950X spotřeba 230W :)
24. 6. 2023, 15:07 editováno autorem komentáře
Takze krome plku typu "amdbrouk" zase nic..cece ten tvuj ARM stoji fakt za hovno, kdyz jedine, cim ho jsi schopen obhajit je nizka spotreba, kterou ale nikdo nerozporuje :)
Cinebench jsem uvedl proto, ze umi skalovat s vetsim poctem threadu, neco co ty jaksi ani nechapes..ale muzes si za to dosadit klidne jiny soft..no vlastne nemuzes, oni na te tvoji supr ARM platforme nejsou ani k dispozici..
Ale tak klidne prijdi s necim co skaluje Se necham klidne prekvapit.do te doby se musis spokojit se CB23 a tim, ze ten M2Ultra staci tak na 16C Zen3.. nemluve o TR....
A 10% opravdu neni "dost"..jestli mi jede uloha 10m nebo 9 mi muze byt jedno. Jestli pojede 10 nebo treba aspon 7, tak to je uz meritelne.
24. 6. 2023, 16:23 editováno autorem komentáře
A co 2048-bit SVE2 vektory co umí ARMv9?
A co tak revoluční nezávislost na délce vektoru u toho SVE2?
A co říkáš na nejrychlejší super-počítač na světě co jede na ARMv8 + SVE vektory?
Čistě CPU-only ARM, a přesto vydrtí x86 CPU i s hromadou GPU?
Ukaž mi na kterém místě je čistě CPU-only x86 super-počítač.
Ať se nebavíme jen o Applu, protože to je o mnohem modernější a výkonější instrukční sadě - ARMv9.
Celých 5% cloud serverů už má ARM. Na to, jak dlouho už se ARM tlačí do serverů je to vskutku výkon. A ta rychlost při real-life-scenarios, panečku! Jeden ARM fanatik by řekl, že oproti x86_64 má alespoň čas jít na oběd, než mu to ten ARM přechroustá.
A teď vážně. ARM má budoucnost a jeho architektura má zajimavý vývoj. Ale ty tvoje ódy na svačení stávající x86_64 platformy jsou nejen směšné, ale i lživé.
Lžeš, ARM měl už v polovině roku 2022 hodně slušných 7,1% v celých serverech. Přitom v 2019 se prakticky motal kolem 0%. AMD potřebovalo 5 let aby se zmotalo na 10% v serverech, trochu rozdíl oproti 1,5 roku pro ARM (plus AMD nemá nevýhodu jiné ISA).
https://www.datacenterknowledge.com/arm/arm-chips-gaining-data-centers-still-single-digits
V cloudech to byl dvojnásobek, protože tam to tlačí 64-jádrový AWS Graviton 3 a 128-jádrová Ampere Altra. ARM měl v AWS 15% už na konci roku 2021. Dnes už bude šplhat ke 30%, ale to je jen můj odhad.
https://www.theregister.com/2022/03/29/aws_arm_servers_datacenters/
Doporučuji si důkladně prohlédnout následující obrázek:
ARM = Větší výkon + poloviční cena (cloud)
https://www.nextplatform.com/wp-content/uploads/2022/07/google-tau-azure-aws-x86-arm-comparisons.jpg
Uvidíme jak dlouho bude cloud zákazníky bavit platit dvojnásobné ceny za nižší výkon u x86 oproti ARMu. V serverech to je naprostá katastrofa pro x86, tam to může Intel s AMD zabalit rovnou.
ARM bude mít 30% PC marketu v 2026
https://www.tomshardware.com/news/arm-socs-to-grab-30-percent-of-pc-market-by-2026-analyst
This revelation was disclosed on Tuesday amid SoftBank's Q3 2023 earnings call (SoftBank owns Arm).
"In the space of cloud, initially, the share was zero percent. But we're working with Amazon, Google and Microsoft, those big cloud players, which have adopted Arm's chip technology. So accordingly, Arm has grown market share from 0 percent to 5 percent," said SoftBank CFO Yoshimitsu Goto.
Segments where Arm gained market market share include mobile, in which the company said share grew from 90 percent in 2016 to 95 percent in 2021; IoT, which grew 30 percent to 63 percent; and automotive from 10 percent to 24 percent.
ARM roste všude, nejen v serverech. A proč roste a vytlačuje x86? Protože je mnohem lepší. Větší IPC, větší výkon na vlákno, menší spotřeba, poloviční cena.
Revoluční SVE2 s flexibilní délkou vektoru až 2048-bit jenom ukazují jak je intelův majetek x86 zastaralý a neschopný. Je čas aby x86 odešlo do křemíkového nebe.
O tomhle řeč nebyla. Já jsem jasně zmínil servery, konkrétně cloud. Tvůj komentář o lhaní jsem vyvrátil a tvoje reakce je komentář o IoT. Tak kdo tu pak lže.
Co se týká “ARM je lepší”, to je silně, ale opravdu hodně silně subjektivní. Já jsem svoje routery, NASy a host servery nahradil x86_64, protože všechny ARMy, co jmám, jsou nedostačující buď kvůli hanebné rychlosti, nebo chybějícím I/O.
Co si ale hodně lidí neuvědomuje, jsou malé pomocné ARMy v kdejakém zařízení typu Tv, pračka apod.
Zdroje uvádí různá %, ale ten tvůj zdroj zmínil % jen slovně, bez tabulek a pořádných dat se srovnáním z minulých období. Dříve šly dohledat jednoduše, dnes to vypadá že to všechno zmizelo za paywallem.
Každopádně ARM roste a to tak, že rychle. A hlavně roste na úkor x86. Kdyby AMD Zen 4 Epycy byly lepší než ARMy tak by nikdo ty ARMy nekupoval a nekomplikoval si SW stack novou ISA.
Proč myslíš, že AMD vydalo 128-jádrový Bergamo pro cloudy? Protože už od 2019 dostává nabudku od 64-jádrového AWS Gravitonu 2 (IPC jako Zen 2), kterej do 300W TDP dokáže nacpat 3x socket (tedy 192 jader ekvivalentní Zen 2). A prodává to za polovinu ceny co x86 stroje protože to prostě žere 3x míň než x86 stroj a navíc si to vyrábí u TSMC přímo sami za cenu wafferů a cenu licence toho licenčního ARM jádra. Graviton 3 s IPC o 30% vyšším skoro drtí i Zen 4 a je na trhu o rok dýl. Mimochodem Graviton 3 měl 5nm o rok dřív než Zen 4, a taky má čipletovou konfiguraci podobnou Radeonu 7900.
Letos na podzim přijde Graviton 4 s novým jádrem V2 (na bázi letošní telefoní Cortex X3), takže brutální architektura se 6+2 ALU (Zen 4 má jen 4+1 ALU) s IPC vyšším o 19%. K tomu revoluční SVE2 vektory, třetinovou spotřebu s výrobou za zlomek ceny přímo u TSMC ......... a máš solidního fakáče pro všechny předražené x86 výrobce. Aneb výrobní cena obřího serverového čipu stejně jako GPU stojí do 10 tis Kč. Ale AMD s Intelem ti to prodají za 200 tis. Amazonu už se okrádat nenechá a pěkně to promítnul do polovičních cen za ARM cloud.
Google a MS už v cloudu taky rychle od roku 2022 začali nabízet ARM systémy. Proč asi? Protože většina zákazníků si uvědomuje, že platit dvojnásobnou cenu za stejný výkon jenom proto, že to je x86 je dlouhodobě neudržitelné.
Když chceš psát čísla, ověř si je, amatére... nemáš pravdu skoro v ničem. Navíc, přesně kvůli takovým jako ty jsem si GB6 stáhnul - https://browser.geekbench.com/v6/cpu/1653967, jen FYI, spotřeba byla okolo 100W a pochybuju, že bez x3d bude mít jen o trošku lepší výsledek. Moje workstation je na AI, ano, srovnával jsem i Macy, Threadrippery, Xeony atd. při výběru. Mac má výkon jako 4060 Ti bez možnosti třeba 2xRTX3090... celkem 20 000 CUDA jader, kolik má proti tomu Mac? :-O Ale teď vážně - každý počítač je na jiný zde use case, tak ať si každý koupí co mu vyhovuje.
100W může být, ale pro to ST skore.
Při MT má ten Ryzen default TDP 120W, což znamená že si ze zásuvky cucá tak 150W.
Schválně kolik W máš v idle? :D
Můj 8-jádrový ARM se 16 GB RAM mi žere 1,6 W v idle. Ten Mac taky bude v řádu jednotek W.
Opět píšu - kolik korun je rozdíl za rok 1.6W vs třeba 50W? :-D Čtyři stovky? Nechápu, co tu vůbec řešíš... Navíc si třeba na Ubuntu můžu dělat úplně co chci, ne jako s iOS, který od několika let nazpět začali hezky omezovat... o rozšíření s tím, jak se rozvíjí projekt ani nemluvit. Ale píšu - záleží na use case. Pro můj je tohle ideální sestava.
Nemám žádnej Apple!!! 16 GB Orange Pi 5 má Rockchip RK3588S s licenčníma jádrama Cortex A76 (4 + 4 jádra, ty velká mají IPC jako Zen 2). Tohle nemá s Applem nic společného kromě stejné 64-bit instrukční sady ARMv8. Ti spadlo něco na hlavu nebo neumíš googlit?
Jinak 50W navíc je 3000 Kč/rok. Ten ARM Orange Pi 5 mě stál 3500,-Kč takže za rok si na sebe vydělá.
x86 patří na smeťák nebo do muzea. Tečka.
Mně by to dělalo za rok tak třetinu. Ale kvůli chybějícímu výkonu a nedostatku funkcí bych nemohl pracovat, takže ztráta obrovská. ARMových mašinek jsem měl spoustu, jako hračky dobré, na práci to nebylo. M1 tohle změnila, ale tam mě ve spoustě věcí limituje Apple. Ryzen APU 5k, rozšířitelnost, výkonu spousta, SW taktéz a navíc vše funguje. Rozdíl mezi stávajícími x86_64 CPU a ARM hračkami je asi tak jako mezi kladivem a obrázkem kladiva.
Pořád jde jen ale o pomalý ARM, který plnotučná x86_64 roztrhá na cáry. Navíc ta nemožnost rozšíření, chybějící IPMI,.. Takže jen další poop, se kterým jde Apple úspěšně do pekel.
7000 dolarů je moc nebo málo?
Například když na tom Macu budu chtít zpracovávat nějaké velké datasety a budu chtít rychlé úložiště, koupím 4x 64TB OWC 8M2, jeden disk stojí "jen" 10500 dolarů, tzn, 42 tisíc dolarů za disky, k tomu dvě multiportové 25Gbit optiky, ty nestojí moc a máš z toho pěkné síťové řešení třeba pro zpracování videa za bratru 50 tisíc dolarů, to je jako jedna pěkná videokamera bez objektivů...
Tady máš "unboxing" rackové verze, ještě Intelovské, ale jde o ilustraci use case, konkrétně živá videoprodukce. Zpracovává 8-16 kamer v reálném čase a ukládá. Jsou v tom dvě karty pro připojení kamer, je v tom jeden ten OWC disk, menší, zřejmě jako cache, je tam optika kterou se to připojuje k 110TB diskovému poli. Úložiště by mohlo být v Macu přímo, ale on má dva, jeden pracuje, druhý je jako backup, takže oddělené úložiště lepší varianta.
https://www.youtube.com/watch?v=OH8_2u7-JVI
Teď si představ že jsi na koncertě s 8 kamerami které promítáš na velkoplošné obrazovky, potřebuješ lidi kteří budou obsluhovat kamery, potřebuješ někoho kdo bude dělat střih, režiséra... ty lidi tam musíš dopravit, dát jim zázemí, ubytování... Jen ti lidi a náklady na dopravu/ubytování tě budou stát víc než ten 7000 dolarový MacPro...
Nebo si představ že na tom běží server pro automatické XCode buildy, automatické testy a používá ho 50 vývojářů, kterým tohle každému ušetří den měsíčně. Jeden den toho vývojáře tě stojí cca 1000 dolarů. Tzn měsíčně ušetříš 50 tisíc, za rok 600 tisíc, za životnost toho Macu jen 5 let, ušetříš 3 miliony, jinými slovy ušetříš třeba dva zaměstnance.
Věř tomu že cílová skupina MacPro je s cenou naprosto v pohodě.
Sice lépe sepsaný ale informativně stejný článek jako včera u konkurence.
1:
ano Apple to dělá pro marže
2:
u MacPro vážně není potřeba platit Apple za diskovou kapacitu. V základu má 2 SATA porty, ale hlavně má 6 PCIe slotů, takže třeba s OWC 8M2 řadiči lze osadit 48x 8TB disky, 4x64TB poběží 26GB/s, 2x64TB poběží 13GB/s. K dispozici je pak ještě 8x TB4 port, Tzn. interně jde osaadit 400TB diskového prostoru ve vlastní režii + případné externí disky přes TB.
3:
Stejné sloty má i MacStudio
4:
Apple přímo prodává 2, 4 a 8TB moduly pro MacPro.
5:
Moduly jsou očíslované 00 a 01 a musí se osazovat do patřičného slotu, proto nejde vzít modul z jednoho Macu 1/2TB Macu a přidat do druhého protože jsou tam moduly 00 a ne 01, ten lze koupit viz bod 4.
6:
Swapovat 00 a 01 moduly napříč zařízeními lze, tzn. nejsou třeba jako displeje u iPhone vázané ke konkrétnímu Macu.
7:
netuším zda jde kombinovat 1TB s 2 nebo 4TB modulem, potažmo 2TB s 4TB... Jinými slovy zda jsou možné kombinace které by vytvořily 3, 5 a 6TB disk, Apple takové kapacity nenabízí.
https://www.youtube.com/watch?v=yR7m4aUxHcM kolem 50 minuty dál vysvětleno.
teď to tu bude chvili zaspamováno Applem a soustou ALU, tak je potřeba se na to připravit. Chystám si popcorn , bude to dlouihý :-D
Tenkrát na DDiitu jste měli takovou vnitřní energii a bojovali jste, ALU nedělá výkon, výkon dělá cache a podobné zcestné hlášky.
Dnes jste takoví přepadlí a rezignovaní, asi jste si to IPC taky hodili do excelu a zjistili že x86 je fakt zaostalej předraženej šmejd.
Až je mi vás tak trochu líto :)
spíš se ukázalo, že je to úplná ztráta času, protože ty jsi jak zaseklej gramofon, spíš obdivuju Honzu Olšana, že má ještě chuť s tebou nějak argumentovat .-)
Ztráta času přesvědčovat že x86 CPU jsou lepší, když mají horší IPC a neumí 2048-bit SVE2 vektory........... to je ztráta času, to máš pravdu. Jsem rád že už jsi na to konečně taky přišel :D
Apple M2 Ultra je docela solidní budíček, že?
ano, x86 je nepoužitelný šmejd a ty tvoje SVE2 vektory spasí celý svět :-D
24. 6. 2023, 16:29 editováno autorem komentáře