Tu je zase plaču jak na pohrebe cigánskeho vajdu...jedna vec je test MaxTech
a diametrálne odlišný výsledok testu MacRumors, kde testovali transfér
50GB súboru, pričom nový MacBook M2 dosiahol podstatne lepší výsledok
a samozrejme všeobecne je nová Apple mašinka výkonnejšia:
https://www.youtube.com/watch?v=f-vC2IJyHTk
Mimochodom, nedávno som spomínal nový, špičkový formát fotorežimu
Apple ProRaw. V linku je 10s videjko funkcie "Brilliance" v Apple Photos, paráda
a v kombinácii s funkciou "Light" sa dostaneme až na 12-bit HDR:
https://www.youtube.com/watch?v=Ba4_MQADNdE
:D :D :D Jak ovce ještě s radostí platí za takovej shit. Apple je král kurvítek, úmyslného kripl designu, vytváření úplně zbytečných proprietárních řešení ve světe kde jsou open standardy. Šetří na všem, místy je to pod úroveň lowendu, ale marže 70% z toho dělá prémiový produkt. Bravo, platit tolik za odpadky je vážné umění. Pro ty chudáky, kteří tu orodují a přitom mají pc z druhé ruky za 5k. U applu mi vadí poměr cena/výkon. Ne samotná cena.
Tak Sata SSD muže být klidně rychlejší než co nyní použil nyní apple do nových MacBook,
dříve Sata SSD byly SLC a v jednom SSD bylo i více čípů klidně v jednom 256GB ssd bylo 16 čípů o kapacitě 64Gb
nyní čip přímo na desce bude QLC což se použije pouze jeden čip 2048Gb na jeden čip.
práce s malými soubory kvuli paralelnímu zápisu i čtení + 1 SLC bude rychlejší než u modernímu QLC čipu na desce.
ano pokud se bude do pamětí načítat nějaká hra (GPUDirect Storage) tak ano bude rychlejší čip na desce kvuli použitému rozhraní kde SATA má maximální rychlost čtení někde kolem 600MB/s.
ale maximální sekvenční čtení se používá tak málo že bežný uživatel nepozná rozdíl mezi 600MB/s a 64 GB/s.
vazne? kombinace 8/256 je nejprodavanejsi a pro drtivou vetsinu useru dostacujici. vsak na co obri disky. pro cilovku to bohate staci. sam mam macbook s 256gb diskem a 150gb tam lezi ladem. na pracovnim pc mam 128 gb disk a 50gb.volneho mista.
dnes je vse v cloudu a jen malokdo potrebuje randal dat permanentne offline. navic upgrade disku bych u macbooku doporucil jako to posledni. driv bych upgradoval ram a i kdyz mam mba s 16gb rozdil od zenine verze s 8gb nepocitim. disk se da vzdy dodatecne navysit. staci pripojit externi nebo i prepajet existujici disk pokud ma clovek vybaveni a zkusenosti - nebo to necha nekoho kdo to svede udělat. ram uz takhle snadnool nejde.
navic ani to zpomaleni ssd neni problem. apple rychlost negarantuje a uzivatel to pri beznem pouzivani neregistruje
v potaz by mohlo přijít, že čip přímo na desce je přímo připojen PCI-e přímo do CPU oproti SATA, která musí jít jako první přes south-bridge -> nord-bridge -> CPU kde vnikne vyšší odezva + standard NVME je přímo vytvořen na SSD kde se počítá s paralelním zápisem a čtením narozdíl od SATA( AHCI) vytvořené pro pevné jedno hlavičkové disky.
Ale podle testů je macbook stejně pomalejší.
QLC to snad nebude, to by už fakt bylo pomalu na žalobu (kvůli možnosti ojetí SSD). Tipl bych si, že ten řadič používá čtyři kanály* původně jedno pouzdro mělo 2×512Gb čip (takže celková kapacita 128 GB) a obsluhovala dva z kanálů, kdežto teď má 2×1024Gb čip (= 256 GB kapacity). 1024Gb čipy NAND se vyrábějí (i) se zápisem TLC.
* M1 Pro by asi měl mít osmikanálový řadič, podle https://twitter.com/marcan42/status/1461258993398026241, ale M1 bych si tipl polovinu.
Se podivej jiricku trumpeto aspon na ten youtube zdroj. Ze nekdo, kdo to ma na brouzdani po youtube a fb nepociti rozdil je asi celkem jasne. Tam je to uplne jedno. Nicmene ve videu mas dost prikladu, kde se ukazuji rozdily ve vykonu i v radu desitek procent. Jinymi slovy, pokud si nejaky studentik koupil M2 misto M1 v tehle konfiguraci a ma to na kreativni cinnost, muze se stat, ze splace nad vydelkem.
Jeste poznamka k tvemu "cloudu". Nekdo to ma i na praci, kde pouziva vetsi objemy dat. Jako prikad ti muzu dat treba virtualky s vyvojovymi prostredimi, a jine. Tam si muzes s cloudem tak akorat vis co..potrebujes to mit fyzicky na disku.
"kombinace 8/256 je nejprodavanejsi a pro drtivou vetsinu useru dostacujici"
Dostačující, když se člověk omezí (hlavně to SSD), ale je to fakt v pořádku, že v tom za tolik let je tak malej pokrok?
(Jinak teda taky, když vidím, že ten MacBook Pro M2, o kterým článek je, stojí s 8GB RAM/256GB disk zatracených 39 tisíc a 512GB disk je za příplatek šest tisíc, tak se moc nedivím, že nejprodávanější je ta nejhorší výbava...)
V roce 2010 jsem kupoval lacinej notebook teď myslím za 13 tisíc a měl 320GB disk (3GB RAM). Jen o trošku dražší modely už tehdy měly 400/4GB. A 12 let poté jsme zamrzli na 256 GB? Přitom ta nákladová cena dvakrát většího úložiště by fakt moc velká nebyla. Kdyby si to zákazníci nenechávali líbit, tak firmy sklapnou krovky a prostě tam 512GB dají a 10 $ nebo kolik na marži prostě oželí. Kompletní 256GB SSD v obchodě se dá koupit za 700 Kč a je v tom i šasi, PCB, řadič, takže myslím, že těch 256 GB navíc (jenom čistá paměť NAND) by Apple nestálo ani 10 $, ale spíš tak 5 $ maximálně.
Teď jsem mimochodem kupoval notebook s 4GB RAM a 128GB SSD za šest tisíc. Za tolik ty malý kapacity skousnout dokážu :) Respektive teda... dokážu skousnout, protože to SSD je v slotu M.2 a dokonce se dá zvětšit RAM, kdyby bylo třeba.
Ten disk se dá s cloudem ještě jakžtakž vydržet. Ale když to spustíš a po startu OS + Teams ti zůstane volných 2,5GB RAM, je to na facku. Nikdy bych neřekl, že to řeknu, ale zlatá doba se Skype4business, tyhle chromoidní teamsové sračky dostanou do kolen cokoli původně kancelářského.
Naštěstí to u nás vypadá, že standardem bude 16GB.
Tady nejde o pokrok, ale o úspory (resp. o marže u Applu). A když to srovnám s reálným prostředím, tak běžným klikalům (cca 50%) to fakt stačí. Pak je tu asi 30% hoarderů, kteří skladují stará nepotřebná data (typicky: kopie instalačního DVD na disku, včetně starých verzí instalaček SQL express apod., a třeba v několika za sebou jdoucích verzí), tam je už problém ten disk (nikoli však neřešitelný) a nakonec je tu těch cca 20% (opět pan Pareto, jak to jenom dělá?! ????) jsou lidi, kteří ten počítač dokáží využít do mrtě jak z pohledu paměti, tak úložiště - to jsou typicky lidi s velkými Excely, datoví analytici, vývojáři, virtuálníci (IT), apod.