Apple i Google totiž sídlí v Kalifornii a tento západoamerický stát právě předložil návrh zákona s číslem 1681, který od 1. ledna příštího roku plošně zakazuje prodej jakéhokoliv zařízení, jehož šifrování není schopný tvůrce prolomit. V opačném případě je společnost nucena zaplatit sankci ve výši 2500 amerických dolarů za každé prodané zařízení.
Nejvíce ohrožený je podle všeho ale Apple, který se i při vší snaze nemá šanci do zašifrovaného úložiště dostat. Google už potvrdil, že skutečně zabezpečení jsou jen uživatelé, kteří si šifrování ručně zapnou a ještě navíc používají zámek na zamykací obrazovce, což také stále není stejně běžné jako u iOS.
Proto sám Tim Cook silně prosazuje upuštění od podobných záměrů, jeho aktivity však zatím byly nejviditelnější na britských ostrovech a dění v USA zůstávalo stranou. Nutno však dodat, že Velká Británie je v prosazování zákazu šifrování zatím nejdále a za návrh silně lobuje i tamější premiér David Cameron.
To v Kalifornii jsou teprve na začátku a zákon ještě čeká celý schvalovací proces a také podpis demokratického guvernéra Jerry Browna. Jestli se ale podobné návrhy podaří nakonec protlačit, mohl by vzniknout precedens, podle kterého by se brzy mohl objevit podobný návrh i u nás. Ostatně není to tak dávno, co se náš ministr vnitra Milan Chovanec snažil otevřít debatu o „deanonymizaci internetu“, ať už si pod tím máme představit cokoliv.
Zdroj: ZDNet