Dopad na Intel je jasný. Apple má na trhu počítačů podíl cca 7 %. Z toho, co prodá Intel to pak dělá něco přes 8 %, když uvážíme, že Apple kupuje spíše dražší čipy, tak na tržbách za procesory mohou mít podíl cca 12 %, tedy na celkových tržbách Intelu cca 6 %.
Docela by mě ale zajímalo, jak velký podíl tržeb dělají grafiky z Maců pro firmu AMD.
Mě přijde ta současná verze Windows pro ARM dobrá (pokavaď můžu říct bez otestování - docela bych si takový zařízení vyzkoušel/rád ho vlastnil, ale holt ta investice...). Konečně mají vývojáři možnost dělat nativní aplikace/buildy existujících programů, což byla slabina WinRT (spolu s nic moc ARM čipama té doby, ale to je vedlejší). Čili MS udělal to, co se po něm chtělo, teď už je to tak trochu na hřišti fandů ARMu, dalo by se říct.
A ta transparentní emulace x86 je IMHO dobrej bonus, vzdor omezením a přes výkon, který je logicky snížený. Zase za výkon a poměr cena/výkon těch současných ARM notesů MS moc nemůže.
Podle mě je to úspěch, pokud/dokud někomu v MS nerupne v palici a bezhlavě to nezruší. Protože pokud se ukáže, že ARM je opravdu budoucnost a najednou Qualcomm/Apple/Samsung/...? převálcujou Intel a AMD výkonem/efektivitou/cenou, tak MS má pro tu ARM platformu už teď připravené Windows, které se na ní můžou bezbolestně nasadit a používat (a nezabijte mě, ale zaplať pánbůh, pokud by alternativa byla ChromeOS nebo Android!).
Podle mě to udělali prozíravě a navíc to zdá se funguje docela dobře - teď jen aby ty ARM čipy měly dobrý GPU ovladače na hry a vyřešenou takovou tu platformní komaptibilitu (uefi, bootování, standardizace, aby sw podpora a dlouhodobá updatovatelnost OS nebyla katastrofa jako s těma SBC deskama). Když vidím, že za tohle někdo MS/Qualcomm kritizuje a píše, jak se neměli obtěžovat... no tak to se na to buď kouká krátkozrace nebo holt je ovlivněnej takovým tím sentimentem "pryč s Microsoftem" :)
Apple paradoxne Hackintosh potrebuje a jak se i ukazalo - toleruje. Tech uzivatelu Hackintoshe neni moc a jsou to prevazne geekove, kteri by si Mac stejne nekoupili, kdyby Hackintosh neexistoval. Pro Apple je to “zdarma testovani a informace” o fungujicim/nefungujicim HW. Nerikam, ze to pro Apple ma nejaky zasadni prinos, ale skodu jim to nedela. Ta zasadni zmena architektury je prave kvuli uplnemu svazani ekosystemu, tedy aby lide, co nekde zainvestuji do Apple produktu, meli potreby kupovat dalsi Apple produkty a neresit konkurenci.
Tak bylo by to hezke, kdyby vyrostla na vidlich konkurence na bazi ARM. Samotne ARM aplikace na Win10 jsou ok, ale ty podle mne o preziti nemaji moc sanci rozhodnout, protoze vyhoda X86+ je v baliku softwaru..a ten na tech ARM vidlich hned tak nebude, pokud nekdo neudela bud ekosystem typu Apple a nebo se nezvetsi znacne penetrace zarizeni s Win10 ARM.
Prijde mi to problem slepice - vajicko. Emulace x86, zatim z tech znamych testu v dusledku maleho vykonu resenim nejsou.
Pi má příliš málo RAM, aby to tam jelo použitelně: https://www.tomshardware.com/news/windows-10-raspberry-pi-hands-on,38629.html
Bude to neustále swapovat, což má ten efekt, že je všechno neuvěřitelně lenivý, a člověk vůbec nebude mít šanci poznat, jestli je ta emulace a dané CPU dost rychlé nebo ne. A RPi má taky poslabší jádra ARM (A53ky), což taky není nejlepší, to je jak zkoušet náročný úlohy na in-order Atomech.
Používám W32 na 2GB Transformeru (Atom Bay Trail) a to je použitelné, ale ta emulace může mít vyšší nároky (některé knihovny se asi nahrávají dvakrát), takže je možný, že ani s 2 GB by se to RPi nezbavilo toho swapovacího problému. Možná, že to potřebuje 4 GB... Každopádně RPi má 1 GB (plu sněco sežere GPU) a to je asi smrtící.