V první řadě na sebe musím prásknout, že Apple v současné podobě je pro mě nepřekonatelný problém. Ne z hlediska technologického (ostatně je to jen další UN*X klon), ale z pohledu extrémní uzavřenosti platformy (čipování komponent, SW uzavřenost), nemožnosti si systém upravit podle potřeb a hlavně kvůli tomu, že samotná firma považuje své uživatele za debily - a podle toho se k nim chová.
Můj pohled a názor na ARM Macy se nezměnil. Ve skleníku jablečného OS to fungovat může, protože Apple má top-to-bottom kontrolu. Reálný výkon se teprve ukáže, ale z prezentace jsem si odnesl dojem, že jde spíše o krok stranou (směrem k totální kontrole), než vpřed (výkonově). Z pohledu Apple to dává smysl, místo nákupu CPU a GPU od Intelu si koupili jednorázovou licenci, a to APU je jejich, tj. si do něj mohou zadrátovat vlastní řešení na míru (včetně tzv. bezpečnostních funkcí, sloužících k sledování a zamezení neautorizovaných HW upgradů),dále tím do několika let skončí Hackintoshe, což bude zajímavé hlavně u výkonnějších a hlavně dražších modelů a nakonec (hlavně) Apple na každém prodaném kusu nebude muset odvádět desátek Intelu (případně AMD, ale tam IMHO stále bude možnost osadit výkonnou grafiku - zejména do desktopů).
Co se vlastního výkonu týká, nějak zásadně mě to neohromilo. Myslím si, že v mnoha úlohách toto řešení neobstojí, zejména těch kreativních (proudové zpracování dat), naopak "6xALU design" bude mít zřejmě dobré výsledky při běžné práci se zařízením. Už vlastní vágní prezentace výkonu spíše naznačuje, že nepůjde o žádnou revoluci, ale spíše tabletizaci notebooků, tj. že se z nich v podstatě stanou (skoro) hloupé/pomalé terminály s velkou výdrží - podobně jako dnes slouží notebooky s PentiumN.
Design čipu hodnotím jako zajímavý počin, je to diametrálně odlišné paradigma k tomu, co běžně známe (viz výše), což se může projevit v určitých typech úloh (podobně jako kdysi PowerMacy vítězily ve specifických photoshopových testech). Jestli to bude stačit všem, to nevím. Ale s ohledem na to, jak Apple ditchnul kreativce, kteří byli vždy páteří a výkladní skříní jeho uživatelů, si tak trochu myslím, že si Apple nadělal do svých vlastních bot, a zatím si ještě místo toho myslí, jak se všemi kdovíjak kvalitně nevykejval. Samozřejmě se můžu plést a být úplně mimo, ale ono se to možná brzo ukáže, jestli to bude stačit, až/pokud Intel s AMD šlápnou zase do pedálů a zároveň se M1 předvede v reálných aplikačních testech. Jsem zvědavý, zda donutí výrobce SW optimalizovat kód pro jeho platformu...
"Jiné hodnocení (komentář v diskusi)." = "Procesor M1 bych chtěl (vidět) mimo počítač Apple" + "Apple bych nechtěl nehledě na procesor." mi připadá jako mix odpovídající mému postoji.
Procesor M1 bude určitě zajímavý kousek a stál by za test třeba v prostředí Linuxu. Nicméně vzhledem k uzavřenosti světa Apple je to asi nereálné, nebo to přinejmenším bude dost komplikované, případně omezené na nějakou relativně hard core komunitu.
Aple je náboženství pro lidi bez vlastního názoru.
Něco pro odlehčení https://necyklopedie.org/wiki/Fekalismus
Air a Pro budou mít ten stejný procesor? Nebo označení "M1" je označení generace jako "Ryzen 5000" a potom jsou tam v rámci řady variace?
A aspoň podle těch marketingových materiálů to vypadá, že nabušenější varianta Air a obyčejná varianta Pro se liší jen větrákem, tam taky asi bude ještě nějaký detail, který zatím uniká.
Up to 16GB :D :D :D :D :D :D :D ale tak ono na apple kalkulackach je nejdulezitejsi svitici znak, takze kdyby se dalo usetrit 5 dolaru, tak si vetsina vezme klidne 4GB RAM. Nicméně jejich nový SoC je asi poháněn černou magií, prakticky lineárně škáluje výkon na spotřebu, tak to doufám, že vydají i něco 200W, to bude mít výkon jak 8 Epyců.
Paneboze takovej hejt. Muzu vedet proc?
Vzdyt je to jen dalsi firma co prodava pocitace, mobily a prislusenstvi?
Nelibi se vam? Nechcete ho? Tak to proste nekupujte.
Normalni clovek by rekl "Hmm" a sel dal. Tady ne. Frikulini na linuxu milionty generace (stale na prd) a magori co si hackuji Androidy aby jim sly aspon 1/3 appek se tad navazi do uspesne a inovativni firmy.
To neni nic nez zavist.
Panove vy jste tady vsichni nemocny.
Jak to neni cerveny, tak je to spatne.
Zlatej hejt na NV a Intel.
Takova pekna Newska, clovek se rad dozvi neco noveho, normalni clovek by jim drzel palce, protoze v IT je nuda, ale tady ne.
anandtech porovnával A14 z iPhonu 12 s desktopovými R9 5950X a i7 1185G7 a v niektorých testoch dokonca vyhral A14
https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive/4
Myslím, že výkon nebude chýbať používateľom, ktorí si kupujú základný macbook pro, macbook air alebo mac mini. Reálne testy uvidíme o týždeň cez víkend, keď sa dostane M1 k zákazníkom.
Opuštění Intelu v delší perspektivě může mít pro nás přínos v tom, že Apple již patrně nebude nárokovat časově omezenou exluzivitu na nejmodernější technologie (pokud, dostanou se na PC trh dříve).
https://appleinsider.com/articles/20/05/13/apple-might-have-exclusive-on-intels-28w-ice-lake-processors
Pro Tynyta:
Pokud chces vyzkouset muj novejsi build NTVDMx64, tak zde uplne dole http://windows98.xf.cz
Uz tam funguje podpora 32bit DPMI aplikaci, ale neni to 2x stabilni. Mezitim to zas Leecher vylepsil, tak az budu mit cas, udelam zas dalsi build.
hackintoshe se budou vyrábět z raspberry pi :-D
Vlastní SoC určitě přispěje ještě k dalšímu snížení odezvy na vstup uživatele. Když srovnám bussiness laptop s 15W intelem a windows s čímkoli od Applu, tak apple jednoznačně vítězí, to samé oproti androidu. Taková ta celková svižnost je úplně jinde.
Těch pár lidí, co používalo dualboot s windows to bude řešit jinak, např. windows v cloudu.
Stačí číst, prostě omezí spotřebu a tím i výkon a teplo.
"Apple procesor M1 vypouští ve třech různých počítačích, které se začínají prodávat již příští týden. První z nich je 13,3″ MacBook Air, v němž bude procesor pasivně chlazený a cena bude začínat na 999 $. TDP asi bude poměrně nízké, takže výkon bude omezen."
Vzpamatuj se, panejo. Jednak samotný článek i prezentace Apple si o dost nevybíravé komentáře říká (a to jsou tu lidé dost mírní, leckde by je poslali do příslušných míst přímo), jednak jsi naprosto mimo, co se týká fungování jiných systémů, než těch jablečných.
Nemocný jsi ty, ale v tvém případě už neléčitelně.
Tak těch 16GB stačit bude, stejně jako stačí drtivé většině PCčkářů (dnes se dá v pohodě žít s 8GB, a 4GB je hratelných). Stejně jsou tohle jen počítače na kancelář.
A ten výkon a jeho škálování při přepočtu na příkon... to ještě uvidíme, jak to bude. Ale v tomto ohledu nemám důvod nevěřit, pokud se nacházejí daleko pod bodem zvratu efektivity, což v případě použití nízko taktovaných čipů není problém.
Hejty jsou špatné, ať jsou od fanouška AMD, Apple, Intel, nebo nVidia (in alphabetical order :)).
Např. vy jste zrovna sám předvedl "kásný hejt" na Linux, Android, AMD...: "Frikulini na linuxu", "magori", "aspon 1/3 appek", "Panove vy jste tady vsichni nemocny.", "To neni nic nez zavist.", "Jak to neni cerveny, tak je to spatne." .
Postováním vlastních hejtů opravdu hejtování ostatních nezastavíte. Takže teď prosím tu o zametání před vlastním prahem.
Ale takhle se Apple prezentoval vždycky. "Náš nový procesor je 2x výkonnější, než ten minulý." A pak jsi zjistil, že za velmi specifických podmínek ve velmi specifickém benchmarku. Nakonec, nový A14 už ani není nejvýkonnějším mobilním CPU, a taky už Apple při prezentaci hezky držel hubu, namísto obvyklých velkohubých prohlášení.
Takže tohle bude podobné až stejné.
No ja ti nevim, jestli to tvoje ad-hoc srovnani trochu nekulha. Prvni vec je srovnavat notebook s uplne jinou kategorii mobilnich zarizeni. Tohle uz apriori nesedi. Druha co se tyce Androidu..pokud se podivas na srovnani "A11 vs S20", tak dost tech recenzi rika ze S20 je sviznejsi v nekterych ohledech, ma lepsi moznosti customizace, atd.
Nedelal bych zjednodusene zavery.
To právě nebudou, protože to celé bude svázané úplně stejně, jako je dnes iOS a ve kterém si nevyměníš ani baterku, protože CPU ti novou odmítne, jelikož buď není očipovaná vůbec, nebo patřila do jiného telefonu. bum. Stejně to dopadne s Macama, v CPU bude v nvram seznam komponent a OS bude zpětně checkovat, zda tento seznam sedí a následně se odmítne spustit. Jistě, že to půjde hacknout/cracknout, ale už ne transparentně, takže updaty systému, nebo instalace applích SW budou prakticky nemožné.
Co se svižnosti týká, tak má zkušenost je přesně opačná. Máme tu několik verzí Mac Pro (cena jako nové auto) a tak zabugovaný a zalagovaný OS jsem už dlouho neviděl. Semtam se mu zblázní indexer a vymlátí to CPU na několik hodin. Ohledně iOS je to tak, že se těch sráčů lidi postupně zbavují a přecházejí zpět na Android, protože každá srážka s chybou iOS a následné řešení supportu Apple, to je dost velký zlý sen. Věci, jako že se zdvojují/ztrojují kontakty z outlooku, to už nikoho nevzrušuje a všichni to berou jako "malou chybku". Applu nefungují správně captive wifi portály, a dalo by se pokračovat. Nehledě na to, rychlý a spolehlivý aktuální Android s 6GB RAM a hafem úložiště dnes stojí 6-7 táců, a ten se prostě už neseká a jede několik měsíců bez jakéhokoli problému - a srovnání s tragickým SE2 (jediný Apple s jakžtakž akceptovatelnou cenou) jasně vyzní ve prospěch Androidu. On totiž běžný uživatel potřebuje telefon na práci, ne na to, aby dělal machra...
Přijde mi to jako vyrábět jen 4900H a místo výroby levnějšího 4300U do některých modelů prostě stejně osadit ten top model a omezit spotřebu na třetinu a níž. U "normálních" počítačů se to takhle obvykle nedělá, protože by to ty low-end modely prodražovalo. Uvidíme, jestli bude možné vidět nějaké apples-to-apples (haha) nezávislé testy.
Dostanu nějakou konstruktivní kritiku i k tomu větráku? Pokud se ty sestavy opravdu liší jen nastavením TDP u identického procesoru a přítomností větráku, tak je to prima.
Ad Windows - jde to resit pres Parallels Desktop nebo VMware. Nevim jak VMW, ale Parallels chysta verzi sveho SW pro Apple Silicon uz nejakou dobu.
Sam jsem zvedav, jak to pojede nebo nepojede ve srovnani s Intelem.
Jinak, co se tady v diskusi clovek nedovi za na prvni pohled voloviny a evidentni vymysly, to jeden cumi... :-D
Jedinci v davu se neřídí vlastním svědomím, ale dělají to, co ostatní (novějším termínem řečeno - jsou konformní) a jsou tak mnohem snáze ovlivnitelní. Jinak řečeno nechají se strhnout davem k určitému chování. Jedinec, který je součástí davu, je podle něj o několik stádií civilizačního vývoje níže. "Gustave Le Bon"
Stačit bude a lidi to kupovat budou, ale spoustu poweruserů to zklame. Mám v kancelářském NTB 12GB a je to akorát. Lidi v jiných oborech celkem běžně 32GB a 1+TB disky. Typický produkt Apple, sice je to na oko snažší (méně modelů, méně rozhodování), ale uživatelé se brzy dostávají do problémů, které se nedají řešit (nulová upgradovatelnost). Tak je to u Applu se vším v bledě modrém.
Jasně 16GB někomu stačit bude, ale vtip je v tom "up to" to znamená, že to bude zatraceně prémiové a apple velmi rád účtuje desetinásobek rozdílu ceny komponent. Takže místo toho aby to bylo +2000kc tak to bude +20000kc, a to vše za blbých 16 GB ramek, které jsou dnes rozumné minimum.
8GB Ram je totální minimum, 4GB není hratelná ani náhodou. Pokud se tede nebavíme o terminálovém systému, nebo ultra lehké gui kde se očekává běh jedné aplikace max. Na to mi ale stačí malina za pár stovek, ne apple za pár desítek tisíc.
Lineární škálování výkonu tak jak ho apple podává je prostě lež, stejně jako lhala nvidia a další. Ale věř si čemu chceš, jen mě fascinuje kolik lidí tak rádo věří nesmyslům, asi jim chybí pohádky z dětství plné čar a kouzel.
tynyt 11.11.2020 at 12:18
Na me to take pusobilo jako prispevek plny predpojatosti. Treba ja mam s Applem uplne jine zkusenosti a naopak mi vylepsil pracovni zivot. A zrovna iPhone je posledni zarizeni, ktere bych menil za konkurenci. Polofunkcnich Androidu uz jsem se nabazil a nepotrebuji vice. Jinak aktivne pouzivam asi 5 distribuci linuxu, Win10 a MacOS na osobnich pocitacich a serverech. Donedavna i FreeBSD a OpenBSD.
Co se tyka M1, take z toho mam smisene pocity. V zasade souhlasim i s casti “silnejsi vendor lock”. Poslednich par let se, dle meho, produkty Applu zhorsuji. Pokud to tak bude pokracovat, tak za par let tu budu tvrdit opak (ze mi Apple nesmi pres prah), ale ted mi pro vetsinu veci funguje lepe, nez kombo Win/Linux + Android. A to vcetne “zalagovanosti”, kterou zminujete.
Vieš mi povedať, ako sú bežné knižnice/programy ako SQLite, Freetype, Clang fake? ????
https://www.geekbench.com/doc/geekbench5-cpu-workloads.pdf
no tady je zase chytraku :) Apple rozslapl babovicku zvanou Intel a uz se hejti
pritom staci trosku pogooglit:
"I worked on designs with Intel media processors. They had ARM11 cores and a lot of silicon to do MPEG encoding. The power draw was 2.5 watts. Intel sold their ARM division to Marvell and replaced the ARM11 core with an IA32 Atom core. Power draw went up to 12.5 watts."
tady jen ubohy petinasobek...
z jinych zdroju:
"According to the anandtech SpecInt numbers the A12 does 12.3 SpW"
vs.
"With about 527W power consumption, even the high-end Xeon (E5-2699) is at 1.08 SpW."
jen 11,4x...
vs.
"To summarize, we're talking about 0.57 SpW in case of consumer non-Xeon (i7-4790k) CPUs."
jen 21,6x... :)
pro tynyta: " opravdu si myslíš, že 10W APU udrží takový výkon po delší dobu?" ano, myslim, neni sebemensi duvod, aby neudrzel...
no chlapci, jeste se mate co ucit
osobní dojem ze srovnání ULV intelu v thinkpadu a macbooku, mi připadá macbook svižnější.
iPhone 12 vs SGS20: tam, kde se projeví lepší HW S20 je to jasné, ale těch případů, kde to má Apple dobře optimalizované není málo. Např. latence BT audia, airdrop...
Ale kdo odejde od applu kvůli horšímu skoré v Antutu nebo méně MPx?
Jestli takhle začali prasit SW, tak lidi odejdou. Já používám lintel / wintel / android a k applu si čuchnu jen občas a všechny problémy řeší admin :-D
Kvůli stabilitě už jsem i na domácí použití přešel na režim, že windows slouží jen jako tenký klient, který slouží jen jako vrstva pro drivery periferií a vše podstatné se odehrává přes RDP na virtuálce s centosem, kde tím odpadají problémy s drivery.
No jo, jenže ona to je konfigurace 4+4C, takže tam není moc kam klesat. Když si vezmeš, že ta původní i9 se smažila v MBP taky bez aktivního chlazení (s adekvátním dopadem na výkon), tak bych velká očekávání ohledně M1 moc neměl, naopak to aktivní chlazení může udělat poměrně velký výkonový rozdíl, a to prakticky zdarmo. A v podstatě je to win-win. Apple má jen jeden model, se kterým pokryje spostu zařízení, a výkon bude segmentovat chlazením. Naopak uživatel si bude moci vybrat buď dražší výkon a hlučnost, nebo levnější nevýkon a ticho.
Ad předpojatost: já jsem jasně napsal, jaký mám k soudobému Apple vztah a při hodnocení jsem se snažil být nestranný, tj. pochválit tam, kde si to IMHO zaslouží, ale taky nezavírat oči před realitou.
A na téma "Zkušenosti s Applem:" Ono to je o tom, co od toho čekáš. Pokud ti stačí nebo vyhovuje to, jak je ta platforma postavena (tj. máš naprosto minimální nároky, nevadí ti, že v mobilu musíš mít na kdejakou hovadinu "appku," u Maca zase třeba že UX je daný v Cupertinu a jakákoli změna není dovolena), pak můžeš být spokojen. Já jsem technicky orientovaný a navíc z IT branže, takže vidím a potkávám spíš problémy (nejen u Maca, ale i Windows nebo Linux). Ale zatím co ty druhé platformy jsou velmi dobře dokumentovány - nejen uživatelskými skupinami, ale i samotným výrobcem, u Maca narážíš neustále na ty jeho debilní návody pro debily, které ovšem řeší triviality (spojené s neintuitivním UX), ne technické problémy.
Pokud bych měl být konkrétní, tak můj osobní problém: přinesu domů Maca, zapojím ke svému Dell monitoru, a mám fialový přeliv (protože Mac z neznámých příčin přepne automaticky na YUV formát). Řešení jsem našel, ale znamenalo to (pokud se dobře pamatuju) odemknout systémový oddíl a ručně editovat EDID soubory, které řídí jak Mac posílá výstup na monitor. A samozřejmě všechno na nějakém obskurním blogýsku, kde si autor stěžoval, že na něj Apple peče...
a jak to prosím souvisí s tím, že geekbench podává výsledky které nekorelují s reálným výkonem procesorů?
Jak píše dole blue.sun, opravdu si myslíš, že 10W APU udrží takový výkon po delší dobu?
Opravdu si myslíš, že jedno unisex bezrozměrné číslo dokáže reálně popsat komplexní výkonnostní charakteristiky procesoru?
Nevím odkud to citujete, ale ten i7-4790K je z roku 2013-2014 na 22nm procesu, kdežto A12 je 7nm - plus jsou to CPU pro mobil a pro desktop, takže na tom prvním určitě nebude nastavená frekvence a napětí do efektivního pásma.
Nevím který Xeon E5-2699 je míněný, ale to taky může být 32nm nebi 22nm CPU, až v4 by byl 14nm Broadwell.
On asi nebude vyloženě slabý, ale je otázkou, zda ten výkon opravdu bude dostupný napříč obvyklým spektrem používaných programů. Nakonec, nic z toho, co použili, není žádná zásadní novinka nebo něco, co by převrátilo svět procesorů naruby. A pokud Intel a AMD nic z toho nepoužívají, asi mají dobrý důvod, proč to tak je.
To samé grafika v M1. Ano, má sice 2,6 TFLOPS, jenže tím to taky pro daný počítač začíná i končí. Žádná samostatná karta, nic. Proto se taky pustili jen do srovnání s Intel Xe, která i když vypadá na nejvýkonnější integrovanou grafiku v x86, pořád je to jen doplňkové zobrazovadlo.
No ja znam par lidi co pouzivaji iPhone v kombinaci s Macbookem. Vetsinou to pouzivaji prave k vuli te kombinaci. Popripade je tam nejaky dilci SW, se kterym jsou happy. Pak znam lidi, co presli treba na Mac k vuli Win10. V principu ale kdyz se s temito uzivateli bavis, a ukazes jim dnesni Androidy, propadne fungijici vidle tak reknou
a/ je to stejny
b/ Android ma vic moznosti
c/ libi se mi "ekosystem" apple a mam tam app kterou pouzivam
ale nemeli by problem prejit na Android/W10. Jednoduse jim to vyhovuje, ale neni to o tom, ze Apple nabizi neco super nebo je nejak lepsi. Maximalne v integraci mezi ruznymi zarizenimi. Ma ale i svoje minusy.
Pak jsou samzorejme vyznavaci "jablecneho nabozenstvi" a tam nema smysl neco resit.
Nemuzu porovnavat naprimo Macbook s Thnikpadem, nemam k dispozici. Osobne si myslim, ze je to spis otazka zvyku,
OK, o předchozím i9 s pasivním chlazením jsem nevěděl, dík. Jinak s win-win souhlasím - pro Apple je to určitě výhodné, moct segmentovat tímhle způsobem.
Zas musím uznat, že když se na to podívám z druhé strany, tak nejdražší model stojí jen o 30% víc, než nejlevnější, takže tam není zase tak velká segmentace a pro ně to teda tím pádem jedním CPU pokrýt jde.
Mám několik strojů, z těch hlavních 8, 8, 8 a 16 GB RAM. Na jednom mi 8 stačí, je to lowend ntb jen na základní operace. Na dalších 8 GB je to silně omezující, musí se shazovat aplikace, žroucí taby, jinak to dělá problémy (a to je tam swap na SSD cca 4 GB). Ten 16 GB je hlavní pracovní a 12 GB je zabráno naprosto běžně, pokud se pustí několik virtuálů (s gui) tak se taky musím začít omezovat. Takže do budoucna je 32 GB základ, 16 totální minimum a 64 GB je luxus. A to nedělám žádný modelování ani databáze atp. kde je to všechno posunuté x2.
Prave o tom pisu. Uzivatelsky pocit, je mnohem lepsi, nez s Wintelem / Lintelem. Muj nazor. Upgrady macOS take bez problemu, nebo se problem vyresi restartem (nasleduje samooprava). U Win10 je kazdy jeden upgrade sazka v loterii. Linux vetsinou bez problemu, ale pokud se neco rozbije, je to na uzivateli.
Pokud se ale nekdo chce "hrabat" v systemu a experimentovat, pouzivat nejruznejsi opensource aplikace, popr. mit moznost velkeho vyberu 3rd party SW, mit kontrolu nad HW a moznost volby dle sveho vyberu, tak je Apple tou nejhorsi variantou ze zminovanych a vrele bych ho nedoporucil. Jeden z dukazu je prave prechod Apple na ARM, uzivatele bud akceptuji, nebo odejdou, zadna jina volba neni.
Co se tyka mobilu a tabletu, tak osobne neznam jedineho cloveka, co by po vyzkouseni Apple zarizeni a chtel zpet na Android. A kvuli logu to nebylo ;)
Nekteri vidi v lidech s Apple zarizenimi ovce, nabozenstvi a kdo vi co jeste, to je jejich nazor a ja jim ho neberu. Ja jsem presel na Apple, protoze mi nabizi to, co mi mnoho let chybelo a stale chybi na kombinaci Androidu s PC (Win, Linux). Nic vice, nic mene. Zaroven to ale neznamena, ze se mi libi jakou cestou se ted Apple vydava, a ze za nejakou dobu to nebudu mit presne naopak. Znacka je mi ukradena, zajima me jak mi dana vec usnadni, ci zlepsi zivot.
A pro jake situace to neni reseni? To by me vazne zajimalo. Osobne mam s Parallels letite zkusenosti a na zadne omezeni jsem nenarazil. Navic to ma vyhodu v tom, ze clovek pod MacOS v koherentnim rezimu pousti jen konkretni aplikaci primo z MacOS, takze se nemusi zdrzovat proklikavanim v prostredi Widli. Jde to samozrejme i naopak, ale kdo by to takto delal, ze.
A instalace Widli v Parallels je technicky "slozita" uplne stejne, ne-li mene, jako instalace v BootCampu.
Tak ja jsem myslim popsal, ze Apple je spise pro uzivatele, nez pro adminy. Me zivi IT vice nez 20 let, ale z vasi reakce mam pocit, ze jste mi rekl, ze nejsem technicky orientovany ;) Ja jsem pred par lety zacal pouzivat veci, na co jsou urcene a napr. me prestaly bavit opakujici se bugy s hybernaci, hratky s xrandrem a podobne nesmysly. Od te doby mam vic casu a jsem spokojenejsi.
Vami popsany pripad s Dellem - to je smutne a verim, ze se muze stat. Podpora Applu pak vskutku neni napomocna. Ja jsem mel nekolik Dell monitoru s MBP, take ruznych monitoru s Mac Mini a vzdy mi vse fungovalo out of the box.
Čo je, prosím, „reálný výkon procesoru“? A čo znamená, že výsledky Geekbenchu s ním nekorelujú?
Ad výkon: nie, to si fakt nemyslím. Myslím si, že tam bude neskôr throttling, a teda sustained performance bude o niečo nižší.
Ad bezrozmerné číslo: Je to kompozitné číslo, ktoré je poskladané z výsledkov rôznych testov. Podobne ako sú rôzne SPEC benchmarky alebo OpenBenchmark od Phoronixu. Takže rozhodne dochádza k veľkej strate informácií, ale to neznamená, že je za každých okolností potrebné mať prehľad o celej plejáde testov, obzvlášť pokiaľ ide o targeting produktov predstavených s CPU M1.
Ano, byl to i7-7Y75, 2-core a na 1.4GHz, s TDP 7W (u Apple mozna trochu vys, vzhledem 1.4 versus standardnich 1.3GHz), coz se samozrejme pasivne chladit da.
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/95441/intel-core-i7-7y75-processor-4m-cache-up-to-3-60-ghz.html
Veřejná. A to je zcela nový počítač, na palubě Ryzen Pro (fajn, proč ne), ale jen 4 GB RAM a 1000 GB harddisk. Tyvole, v dnešní době HDD? Jsou to cvoci. Bohužel, systém je hlídaný monitoringem, takže jakýkoli zásah je okamžitě hlášen jako závažný bezpečnostní incident.
A dávat výpověď jen kvůli PC? Proč, mě moje práce baví a mám ji rád, neměnil bych. Tohle je prostě jen drobná skvrnka na jinak dokonalém místě.
tynyt 11.11.2020 at 13:54
Ta i9 se prave smazila i s aktivnim chlazenim a to byl ten problem - hlavne aby to byla "designovka". Stejne tak jak ten jejich sileny navrhar tehdy prinesl jediny port v notebooku - USB-C, kvuli designu. Tech selhani od 2017 kolem MBP bylo pomerne hodne. Co jsem psal vyse, Apple jde od 10 k 5 a to nejen kvalitou HW, ale i nesmyslnosti konfigurace a poctem produktu na trhu :(
blue.sun: škoda, bohužel o konfiguraci rozhodoval někdo kdo nemá tušení co dělá, nechápu, proč se ve veřejné sféře nekoupí rozumný počítač a po pár letech se nevymění za nový, s tím, že ten starý by se dal někam do školy/ddm/knihovna/jiná městem/krajem zřizovaná/spravovaná organizace kde by mohl klidně ještě pár let sloužit.
To sis to špatně vyložil, resp. vztáhl na sebe. :-)
Fialový displej řeší třeba tento Indián: https://www.youtube.com/watch?v=cDNvpYGIl_4
Jinak jak už jsem psal, mě na Macu irituje to, že Apple před tebou schovává samotný OS.
Jako jo. S Macky se potkávám někdy od devadesátek, prošel jsem s nimi všechny platformy, od MC68k, přes PPC až k Intelu. S macem si většinou poradím, stačí mi spustit bash ????, ale moje srdcovka zůstane "klasika" tj. něco jako byla Quadra. Už kvůli těm roztomilým ikonkám, kvákání a nedokonalému, ale svébytnému OS (tehdy každá platforma byla trochu jiná, jinak se chovala, jinak fungovala - PC s DOSem/Win, Amiga, STčka i ten Mac), byla to prostě zábava a zajímavé sledovat, jak zcela odlišně přistoupili vývojáři k tomu, jak implementovat OS a funkce počítače. Jenže pak přišel Linux, dotáhl standardy Unixu na 32bit domácí/osobní počítače a všechno tak nějak zglajchšaltoval. Za dva roky přišla první NTčka (stejně nepoužitelná, jako první Linux) a bylo vymalováno, posix-like OS to od té doby válcují, a liší se jen API a GUI. Samozřejmě tomu hodně pomohlo síťování a internet...
Dám ti jeden příklad: Známý svým rodičům pořídil Mac (protože on je "pozitivní" a neřeší souvislosti), ale ti potřebovali používat DOSové účto. Takže se to vyřešilo pomocí virtualizace. Řešení jako takové funguje, jen to má asi milion problémů, počínaje tím, žes musel uživatele proškolit, jak to celé pustit a zase zahibernovat, jak dostat dosové okno co nejvíce do "fulscreenu" v rámci okna virtuálu a to zase co největší na obrazovce Maca a konče srandama jako sériový port a napojení na kasu.
Když to mám teda shrnout, tak řešení existuje, jen je to složitý jak raketoplán. A to vše jen proto, že na začátku byla "idea jednoduchého jabka"
Naopak je to řešení pro případy, kdy třeba děláš nějakou crossplatformní aplikaci, nebo potřebuješ odladit síťovou komunikaci, popřípadě jakoukoli jinou aplikaci, ale pouze za předpokladu, že plně chápeš, jak taková virtualizace funguje. Pro drtivou většinu uživatelů jsou to ale jen okýnka a oni vůbec nechápou, co se to vlastně děje. Tohle je bohužel těžká empirie, s tím prostě nic nenaděláš.
Řešení zmíněné výše (bez emulace) je o tom, že ti prostě ubude jedna vrstva softwaru a ten počítač se chová jako klasická widloidní mašinka.
tynyt 12.11.2020 at 7:02
Tak ze upekl popelnici, kde mu tepaly 290x me ani moc neprekvapuje. Hlavne ten jejich designovy popelnicovy pocit tak nejak vymizel.
leppard 12.11.2020 at 7:50
OK, ale je vlastne uplne jedno, jestli to byl MBP, nebo MB. Ten jedeniny port povazuji za krajne nedostatecny. Stejne tak trend dementniho USB-C “napajeni” na ukor Magsafe.
Tak to je priklad jak noha, s timhle bys mel pomalu problem i na Widlich. :-D
Ale ted vazne, provozuju par aplikaci v DOSu zcela normalne. Zadny problem, naopak, koherentni rezim umoznuje prizpusobovat grafiku podle potreb - at uz je to vestaveny displej nebo externi monitor. Tedy, pokud jsi to resil pres Parallels...nic jineho totiz nema na Macu pro virtualizaci vyznam, vse ostatni je o velkych kompromisech.