Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Apple uvádí M1, prý nejvýkonnější procesor na světě. První ARMové Macy s ním jsou tady. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 11. 11. 2020 7:37

    tynyt

    V první řadě na sebe musím prásknout, že Apple v současné podobě je pro mě nepřekonatelný problém. Ne z hlediska technologického (ostatně je to jen další UN*X klon), ale z pohledu extrémní uzavřenosti platformy (čipování komponent, SW uzavřenost), nemožnosti si systém upravit podle potřeb a hlavně kvůli tomu, že samotná firma považuje své uživatele za debily - a podle toho se k nim chová.

    Můj pohled a názor na ARM Macy se nezměnil. Ve skleníku jablečného OS to fungovat může, protože Apple má top-to-bottom kontrolu. Reálný výkon se teprve ukáže, ale z prezentace jsem si odnesl dojem, že jde spíše o krok stranou (směrem k totální kontrole), než vpřed (výkonově). Z pohledu Apple to dává smysl, místo nákupu CPU a GPU od Intelu si koupili jednorázovou licenci, a to APU je jejich, tj. si do něj mohou zadrátovat vlastní řešení na míru (včetně tzv. bezpečnostních funkcí, sloužících k sledování a zamezení neautorizovaných HW upgradů),dále tím do několika let skončí Hackintoshe, což bude zajímavé hlavně u výkonnějších a hlavně dražších modelů a nakonec (hlavně) Apple na každém prodaném kusu nebude muset odvádět desátek Intelu (případně AMD, ale tam IMHO stále bude možnost osadit výkonnou grafiku - zejména do desktopů).
    Co se vlastního výkonu týká, nějak zásadně mě to neohromilo. Myslím si, že v mnoha úlohách toto řešení neobstojí, zejména těch kreativních (proudové zpracování dat), naopak "6xALU design" bude mít zřejmě dobré výsledky při běžné práci se zařízením. Už vlastní vágní prezentace výkonu spíše naznačuje, že nepůjde o žádnou revoluci, ale spíše tabletizaci notebooků, tj. že se z nich v podstatě stanou (skoro) hloupé/pomalé terminály s velkou výdrží - podobně jako dnes slouží notebooky s PentiumN.
    Design čipu hodnotím jako zajímavý počin, je to diametrálně odlišné paradigma k tomu, co běžně známe (viz výše), což se může projevit v určitých typech úloh (podobně jako kdysi PowerMacy vítězily ve specifických photoshopových testech). Jestli to bude stačit všem, to nevím. Ale s ohledem na to, jak Apple ditchnul kreativce, kteří byli vždy páteří a výkladní skříní jeho uživatelů, si tak trochu myslím, že si Apple nadělal do svých vlastních bot, a zatím si ještě místo toho myslí, jak se všemi kdovíjak kvalitně nevykejval. Samozřejmě se můžu plést a být úplně mimo, ale ono se to možná brzo ukáže, jestli to bude stačit, až/pokud Intel s AMD šlápnou zase do pedálů a zároveň se M1 předvede v reálných aplikačních testech. Jsem zvědavý, zda donutí výrobce SW optimalizovat kód pro jeho platformu...