V zemích EU, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Islandu mohou uživatelé zažádat o export všech dat, která mají u Applu uložená. Firma tak vyhověla nátlaku ze strany unie a nových pravidel GDPR. Časem stejnou funkci nabídne i ve zbytku světa.
Pokud si chcete data exportovat, běžte na web privacy.apple.com/account. Na něm můžete kromě exportu svůj online účet také spravovat, dočasně deaktivovat nebo trvale smazat.
Ve formuláři pro získání kopie vašich dat si můžete zatrhnout 15 různých kategorií, co všechno se bude stahovat. Skrz něj se ale nedostanete k nakoupeným aplikacím, hudbě, filmům ani knihám. To vše budete muset koupit znovu (kromě hudby bez DRM), ať už přejdete na jinou platformu či vytvoříte nový účet u Applu.
Získat ale můžete mj.
- přehled veškeré aktivity ve všech možných jablečných obchodech,
- informace o účtu a zařízeních,
- detaily z AppleCare a Game Centra
- v iCloudu uložené záložky ze Safari, e-mail, kontakty, kalendáře, připomínky a poznámky,
- veškeré fotky a jiné soubory či dokumenty v iCloudu
Apple všechna data zazipuje a vy si budete moci zvolit, na jak velké balíčky se archiv případně rozdělí. Na výběr je od 1 do 25 GB.
Soubory v iCloud Drivu, fotky a dokumenty budou dostupné v původních formátech. Kontakty se exportují do VCF, kalendář do ICS, záložky do HTML a e-maily do EML. Vše jsou běžně používané formáty, které půjdou importovat do jiných aplikací. Přehledy aktivit se exportují do strojově zpracovatelných dokumentů JSON, CSV, XML, zbytek do PDF.
Návod: Jak zálohovat Facebook
Stejně jako u konkurenčních služeb si na export všech dat počkáte, podle Applu může proces trvat až týden. Během této doby nelze vytvořit další kopii dat, takže události provedené během této doby v balíčku nebudou. Na stažení připraveného archivu máte 14 dní.
V balíčku mimochodem nejsou ani zprávy z iMessages. Vzhledem k tomu, že Apple je kvůli end-to-end šifrování sám nemůže přečíst, nemá je ani jak v čitelné podobě exportovat.