"...že vyrábí produkty, které se nerozbíjejí." Když si vzpomenu na iPhone SE svojí přítelkyně, který si koupila ještě jako studentka na bezúročnou splátku hned po uvedení právě se slovy, že iPhony se nerozbíjejí (a zkřivení své 5S applovsky sváděla na fakt, že občas se tak hrozně provinila, že si telefon dala do kapsy kalhot) a od té doby následující 2 roky trávil více času v reklamacích než v jejích rukách, tak ta věta zní fakt vtipně. Samozřejmě už od 2. reklamace se nejmenovaný T-Mobile cukal, jak mohl (o třetí a čtvrté reklamaci pak nemluvě) že ten neustále žloutnoucí, odlepující se displej, jakmile klesla teplota venku pod 5°, zřejmě nafukující se baterka (telefon byl čím dál tím méně "rovný") a další kratochvíle, jsou vina uživatele a špatného způsobu používání (nepoužívejte telefon venku a v chladném počasí prý). Poslední 2 reklamace jsme řešili až na centrále, protože nám bylo vysvětlováno, že přece není možné, aby se telefon pořád porouchával - a že jde o novou závadu, aby nemuseli měnit kus za kus. Jak při opravě zničili sklo (které bylo koupené a nalepené u nich za šílených 700 právě proto, abychom při případné opravě právě tomu předešli, jak nám hezky radili na prodejně) a následně jej odmítali nahradit se slovy, že to není jejich problém raději nemluvě (taky skončilo až na centrále). Po 2,5 letech, kdy mu skončila "prodloužená" záruka díky neustálým pobytům v lázních (čti servisu) a měl stále stejné vady, jsem to už nevydržel a i za hlasitého odporu, že nic než Apple nebude používat, koupil Galaxy S7 a úžasný iPhone s popsanými vadami za směšnou cenu prodal na ND. S7 bylo celé v pěkném odstínu růžové (díky tomu mu bylo odpuštěno aspoň trošku hned od začátku, že to není Apple), fotilo i natáčelo lépe, dalo se na něm rozumně psát i prohlížet web a byl klid. Za 2 roky žádná reklamace. Těsně před koncem záruky se mu sice začala nafukovat baterka, bohužel jsme řešili jiné věci a tak mi to ukázala až 2 dny po záruce a ve chvíli, kdy se telefon nadobro otevřel. To roztrhalo růžovou fólií vloženou pod sklem na cucky a z telefonu se stal poloprůhledný. Teď má rok S10 a taky žádná reklamace. Přitom 4S, 5S, o SE nemluvě, byly každý minimálně jednou reklamované. Tak nevím, asi extrémní smůla...
No ideálně by ti měli prodat správné zařízení na nahřívání, protože dostat se do iPhonu znamená nejdříve povolit lepidlo, šroubovák je třeba až když je člověk vevnitř. Takže bys měl dostat vše potřebné abys vůbec ten telefon otevřel a následně ho vůbec dokázal zpět složit, lepení je dost zásadní pokud chceš nadále zachovat vlastnost telefonu - voděodolnost.
Apple náhradní díly normálně dodává svým certifikovaným partnerům, stačí splnit certifikační kritéria, ale to obvykle garážové bazary nedávají takže opravuji z neoriginálních dílů, které jsou samozřejmě levnější, ale pak také telefon plně nefunguje, stačí kouknout na bazarové nabídky, telefony kde nefunguje face id nebo touch id prošly téměř jistě destrukcí displeje a byl vyměněn za neoriginál v nějakém pofiderním servisu, takže už se nedá spoléhat ani na voděodolnost.
Servisy které Apple opravují originálními díly a po opravě jsou funkční a dá se spoléhat na všechny vlastnosti jsou, ale stojí to holt více.
Oprava vlastními silami bude o něco levnější, jistota bude že člověk nedostane jiný telefon. Ale není to pro každého, už jen to jak je telefon slepený chce správný postup ho rozebrat, odstranit původní lepidlo a správně zase slepit aby zachoval tu voděodolnost. Pro Apple dobrý krok. Zabije námitky na "right to repair" a ještě nemálo lidí co se o to pokusí ten telefon ještě víc zkriplí a prodá víc dílů :)
Cena dílů bude srovnatelná s cenami pro servisy. Nepočítej s levnou čínskou náhražkou baterie nebo displeje bez FaceID. Počítej že dipsleje z řad 12 a 13 budou stát takových 6-7 tisíc, u Miniho je to asi o tisíc méně, u Maxu asi o 15 set více.
Vycházím z cen oprav přímo u Apple, výměna dispeje = 6722 pro Mini, 7942 pro 12/12Pro/13/13Pro a Pro Maxe je to 9522 - autorizované servisy u nás to dělají dřáž...
Výměna baterie vyjde přímo u Apple na 1890 korun.
Nicméně to jde o nezáruční opravy. Pokud člověk má AppleCare+, výměna displeje na iPhone - jakýkoli - až 2x ročně vyjde na 29 dolarů.
Tak právo na opravu se u Apple dodržuje, Apple to opraví, opravuje dokonce fakt hodně staré zařízení ale ne každý to bude brát jako ekonomicky výhodné. Opravit telefon za cenu blízkou jeho pořizovací hodnotě prostě hodně lidí nechce.
Teď to šikovní lidé budou moct opravit svépomocí ale nemohou čekat že jim apple pošle nekvalitní náhražku displeje z číny, že jim pošle originál díl a nechá si ho patřičně zaplatit. Člověk tak ušetří maximálně za práci.
Navíc se tím člověk vystaví riziku že při tom zničí něco dalšího, pro Apple win - win scénář.
Ten zázrak nezvládne 8K R3D footage na 4K timeline (nutná proxy Half Resolution tj. FullHD). RTX3070M to zvládne na 4K timeline bez proxy, a RTX3080/16GB díky většímu framebufferu nejspíš i na 8K timeline (na RTX3070M/8GB mi v 8K timeline dochazela VRAM). Tam kde GPGPU úloha vytěžuje masivně GPU to efektivita hybridní paměť v kombinaci s omezeným výkonem 32c nezachrání.
https://www.youtube.com/watch?v=766DWXVK6wk&t=536s
Nevytrel. Je velmi dobry v specifickych ulohach(content creation) ale vo zvysku to nieje take vytieranie zraku.
AMD(Intel podobne) s pristupom k rovnakemu vyrobnemu procesu by bolo na tom v globale podobne ako Apple.
Mna by zaujimalo kolko stoji Apple to CPU + RAM.
Tiez nezabudni, ze je to custom CPU pre custom SW/OS a to nieje uplne fer porovnavat s AMD/Intel 1:1, ktory vyrabaju univerzal CPU s mensim dosahom na SW. Bolo by divne ak by Apple CPU nebolo dobre.
"Nevytrel. Je velmi dobry v specifickych ulohach(content creation) ale vo zvysku to nieje take vytieranie zraku."
Přesně tam kde ty laptopy míří..... trefují hřebíček na hlavičku...
"Tiez nezabudni, ze je to custom CPU pre custom SW/OS a to nieje uplne fer porovnavat s AMD/Intel 1:1, ktory vyrabaju univerzal CPU s mensim dosahom na SW. Bolo by divne ak by Apple CPU nebolo dobre."
Ale to je uživateli naprosto jedno co kdo, uživatele zajímá zda může a případně jak může dělat svou práci, kdo co jak dělá je irelevnatní.
Ale jak AMD tak Intel už deklarovali že cesta je větší specializace... Příkladem jsou M1 Pro/Max a jejich ProRes akcelerátory, celý laptop (base model M1 Pro 14") stojí to co stála Afterburner karta, která je právě takový akcelerátor, navíc pomalejší, pro toho co dělá s ProRes má jasno, nic levnějšího a výkonnějšího nesežene. navíc díky tomu že to je speciální akcelerátor tak to je jen troška křemíku s malou spotřebou. Unverzeální procesor by na to potřeboval mnohonásobně více výkonu při mnohonásobně větší spotřebě.
Nicméně to není jen Apple SW, to je SW třetích stran, které logicky chtějí výhod toho HW využít a také ho využívají
Záleží na čem Apple rýžuje, na prodeji iPhonu rozhodně nerýžuje nějak zásadně. Pokud telefon co se prodává za 800 dolarů stojí jen v materiálech na výrobu nějakých 430 dolarů. Podobně rýžuje i Samsung, ten toho ale prodá výrazně méně, takže v čisté marži na tom bude hůře. Náklad na díly pro S21 Ultra jsou v případě US verze s 5G mmWave modemem dost nad 500 dolarů, iPhone Pro/Pro Max jsou na tom podobně
Apple rýžuje na všem... jakákoliv apple serepetička stojí nehorázné prachy. Z nedávné paměti nějaký hadřík nebo kolečka k už nevím čemu.
Dále třeba extra vnitřní paměť, Samsung Galaxy S21 Ultra 1500,- extra za 128 GB (128>256GB) a 256 GB za 3000,- (256>512GB).
iPhone 13 Pro Max 3000,- extra za 128 GB (128>256GB) a 256 GB za 6200,- (256>512GB). Ceny vzaté ze smarty.cz
Ano storage a případně paměť si Apple nechá zaplatit, ale třeba příplatek 2400 dolarů za 8TB SSDčko proti základnímu 500GB v nových MBP není tak hrozné, samotné SSD s podobnými parametry stojí 2000 dolarů, je to sice pořád o trošku víc, ale už to není platit 800 dolarů příplatek za disk který sám o sobě stoji maximálně třetinu.
Stačí kouknout na hrubou marži, tzn. jsou tam tržby za HW a náklady na to, tzn výroba, distribuce a prodej. Tady je to kolem 40%, Pokud pak vezmeme čistou marži, tzn zohledníme vývoj a další náklady, tak čistá marže bude jen něco přes 20%. Apple nemá moc prostoru na to své ceny snížit pokud nechce být na hranici rentability.
Největší prodeje tvoří vždy zařízení levná, v základních konfiguracích (mají největší užitnou hodnotu a i při případném prodeji je nejsnazší se zbavit základního modelu, příplatková výbava nezvedne prodejní cenu tolik, apple někdy při trade in dokonce vůbec nepřihlíží na paměťovou konfiguraci, třeba u M1 Macbooku Air je jedno jestli člověk dává 8 nebo 16GB model protiúčtem, dostane stejně)...
například, tuším statistika z iWantu (istores?) byla že u rodiny iPhone 12 se v konfiguraci 512GB prodaly jen 3% přístrojů, kdežto základní paměťové varianty bylo prodáno cca polovina přístrojů. A tam je samozřejmě marže nižší.