Neviem Apple ma necháva už 30 rokov chladným takže či tam majú procesory G4/G5, Intel, alebo M jednotky a pod s ich Mac OS tak mi je to pri tomto uzavretom "ekosystéme" zcela jedno. Ale chápem, že majú svojich fandov, ktorí dokážu čakať aj hodiny až dni pred obchodom a svoje mac hračky a netrápi ich ani koľko stoja takže proti gustu žiaden dišputát.
Ale aj keby tie procesory boli výkonnejšie ako AMD EPYCy tak ma to necháva chladným. Ostatne aj EPYC ma necháva chladným :-)
Pre mňa sú to iné svety. Pripúšťam som v tomto konzervatívny.
Tak nech sa im darí.
M1 Pro a M1 Max není vyráběné na 5nm ale na vylepšeném 5nm N5P procesu.
Ad architektura jader. Předpokládá se že Apple použil novou architekturu, kterou přinesly A15, tzn Avalanche a Blizzard nikoli Firestorm a Icestorm.
U rozdílů M1 Pro a M1 Max chybí další důležité informace. Například že Max podporuje až 3x6k + 1k4k displej, Pro jen 2x6k. Dále Max zvojnásobuje počet video enginu a video encodérů. Encodér podporuje h.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW.
M1 Pro a M1 Max proti základní M1 také využívá Thunderbolt4 nikoli Thunderbolt 3. Ale to je dáno hlavně tím že u M1 je fakticky podpora jen pro jeden externí displej, tudíž nemá MST a nemůže být certifikovaný jako TB4 ale jen jako TB3.
A ještě jedna věc. Pořád se píše že není známo jestli to půjde pořidit v jiné paměťové konfiguraci než 32 pro Pro a 64GB pro Max variantu. Jelikož autor uvádí ořezané GPU u Maxu, tak musel vědět i tu RAM, ta infromace byla dostupná hned po skončení keynote, stačilo zajít do Apple storu na webu.
M1 Pro začáná s 16GB paměti a maximum je 32GB. M1 Max začíná s 32GB paměti a max je 64GB.
Taktéž M1 Pro existuje ve třech variantách, nejlevnější je 8c CPU 6 výkonných, dvě efektivní jádra a 14 jader grafiky. Pak je verze s 10c CPU a 14 GPU jádry a nakonec plná varianta 10+16
Nejořezanější varianta M1 Pro je dostupná jen v základním 14" modelu ke kterému je navíc slabší 67W adaptér, k vyšší konfiguraci 14" jsou 96W adaptéry, k 16" jsou vždy 140W adaptéry.
U toho 140W adaptéru má navíc Apple v podstatě jako jediný výrobce na trhu adaptér s podporou Power Delivery 3.1, tedy až 240W (48V 5A), ten 140W je 28V 5A... Bohužel jen skrze magsafe kabelel protože na trhu zatím nejsou kompatibilní USB-C kabely které by umožnily přenos více jak 100W
Ajajáj, chlapci, fantázia, Apple rozohral vášnivý kremíkový
koncert v rytme lambády...
M1 Max, špičkový Soc 10-core Cpu, 16-core AI, 2x akcelerátor ProRes
2x akcelerátor videokóder, 4-8 kanálové DDR5 200 až 400GB/s
32-core grafika coby ohromný HW akcelerátor a všetko s podporou
2x rýchlejšieho SSD až 7400 MB/s...a to všetko s minimálnou spotrebou...
Presne takto má vypadať moderný integrovaný procesor...
Apple patrí obdiv, paráda...
Propustnost pamětí je neskutečná a ano teoreticky 64GB paměti pro grafiku. Který laptop tohle může 3D modelářům nabídnout? Které pracovní stanice a o kolik dráž tohle dokáží poskytnout...
Kupodivu ani cena těch strojů není tak hrozdná, největší příplatek dělá jen disk není to nijak extra předražené 8TB PCIe Gen 4 SSDčka s podobnými rychlostmi stojí samy o sobě 2000 dolarů
JInak se dá předpokládat že oblíbená konfigurace pro lidi co chtějí 32GB paměti bude nikoli M1 Pro ale spíše Max s 24 GPU jádry, příplatek proti Pro s 14 GPU jádry je jen 300 dolarů ale člověk získá 2x vyšší propustnost, podporu více monitorů a zdvojené video engine a encodér. U 16" modelu pak i zřejmě silnější chlazení protože M1 Pro a M1 Max se liší hmotností, verze s Max je těžší a robustnější chalazení to vysvětluje, což mimo jiné znamení že v 14" to bude throttlovat víc než v 16" zvláště Max verze
No spis by jsi mel pobrekavat ty Vlko. Vzdyt Jabko koplo Intel do zadku takovym zpusobem, ze by se za to nemusel stydet kdejaky kickboxer ;) a evidentne nejaky casny navrat neplanuji. Jak to na Intel doleha je videt z tech prohlaseni Mata Gelsingera. Kdyby to Intel nestvalo, tak je potichu :) Jde videt, ze prestiz Intelu utrpela daleko vic, nez by bylo zdravo.
"Ad architektura jader. Předpokládá se že Apple použil novou architekturu, kterou přinesly A15, tzn Avalanche a Blizzard nikoli Firestorm a Icestorm."
.. hmm, podle analyz co koluji po webech, jsou to v principu stejna jadra, alepson co se tyce CPU. I tohle je jedno ze zklamani, ze to nepostavili na nove architekture.
"Som zvedavý ako na tom budú nové CPU od Intel a AMD. Či vôbec x86 ešte dokáže konkurovať modernej a úspornej ARM."
Ono u těch Applů je to vždycky kombinace víc věcí. Třeba u té propustnosti (a zároveň nízké spotřeby) pamětí je to jednak o tom že Apple si může dovolit mnohem dražší řešení, než jaké by bylo životaschopné na volném PC trhu. Ostatní výrobci ARM čipů i Intel/AMD prodávají samostatný procesor a jednak jejich zákazník chce pokud možno rozumnou cenu, jednak oni potřebují, aby na tom měli marži, která je uživí. Takové APu s 256/512bitovou pamětí LPDDR by dokázal Intel i AMD udělat, ale pak by to neprodali výrobcům PC, takže by to skončilo po jedné generaci - jako pokus o podporu GDDR5 v APU, jako takové Kaby Lake-G s HBM. Někdy to není jen o ceně, ale i o tom, že produkt pro PC trh musí být flexibilnější třeba co se týče té nerozšiřitelnosti pamětí.
A pak je tam podobná věc, že Apple si může dovolit 5nm proces jako první, no. Tady doufám, že se Intelu a AMD podaří v tomhle zlepšit a taky se budou dostávat na nejnovější technologii rychleji. Osobně si myslím, že třeba ta 5nm technologie dělá o mnoho větší rozdíl, než instrukční sada ARM. I ta architektura jádra Apple je hodně dobrá, ta je taky IMHO důležitější faktor, než instrukční sada.
Když byste si odmysleli některé věci, které jsou jen o penězích jako ta možnost mít paměti udělané na míru a to, že procesor nemusí fungovat nikde jinde než ve 1-2 vlastních zařízeních, a hlavně ten faktor výrobního procesu, tak myslím, že by nebyl nějaký výrazný rozdíl, nad kterým by člověk měl pocit, že x86 nemůže konkurovat.
Apple už musí snižovat objednávky iPhonů, do konce roku prý vyrobí asi o 10 milionů méně než plánoval. Apple Watch byly zpožděné a objednávky na ně jsou pomalu až v prosinci. Podobně na ty MBP, v některých regionech a některé konfigurace hlásí dodání až kdesi v prosinci.
Jinak Apple by snad příští rok měl začít používat 4nm který se snad už rozjel. Počítám že tam přejde se vším novým
Ono těhle mamutích čipů se zase tolik neprodá, tohle je fakt jen malý zlomek prodejů počítačů, je to pro velice úzkou skupinu uživatelů.
Aha, 8 CPU jader, které samy o sobě nejsou procesor, potřebuje to ještě ten druhý čip s 2,1mld tranzistorů a teprve pak je to funkční CPU, nikoli však SoC které porovnáváš.
V těch 33,7mld tranzistorů je CPU část jen velice malý díl. Kde máš 5TFlops grafiku, kde máš 16 jádrový neural engine, kde máš video engine a video encodér podporující 8k Pro Res RAW. Přehraje ten Ryzen 5x 8k Pro Res videí najednou aniž by to šlo přes CPU nebo grafiku?
Má ten Ryzen části pro image procesing signálu z kamery (tak jak mobily? Má to security enklávu? Kolik to podporuje Thunderboltů? Kolik to podporuje monitorů a v jakých rozlišeních?
Porovnáváš neporovnatelné
No já tady vidím vyšší výkon a nižší spotřebu. Apple nešerl po maximalizaci výkonu ale po výkonu na watt a také se navyšovaly cache
https://www.anandtech.com/show/16983/the-apple-a15-soc-performance-review-faster-more-efficient
Ta výhody z toho, že si Apple může dovolit vyšší výrobní náklady, je asi vidět také u té integrované grafiky a bude to taky asi hrát dost roli v tom, proč má o dost nižší spotřebu než konkurenční řešení.
To iGPU v M1 Max má v TFLOPS výkon (je to teoretický matematický výkon, ne úplně přesně reýlný) hodně blízký Playstationu 5, ale je to dosažené pomocí 4096 shaderů na taktu 1,27 GHz, zatímco PS5 má tuším snad jen 2304 shaderů na mnohem vyšší frekvenci, která je nutná, aby se hrubý výkon dostal na stejnou úroveň.
V tom Apple je použitá koncepce, že se zaplatí cena v ploše křemíku, protože těch hodně shaderů na nízké frekvenci bude nakonec mít o hodně nižší spotřebu. U té PS5 naopak musí být cena co nejnižší, protože konzole nemůže stát majlant, proto jsou použité vysoké frekvence a menší počet jednotek, které zaberou na čipu míň místa. Čip je levnější, ale při stejném výkonu bude mít o dost horší spotřebu.
Tak se divej na to trochu strizlive. Je to hezky SOC, jehoz nejvetsi zajimavosti je ale grafika. CPU vykon je podle zatim jedineho dostupneho vysledku GB dost za ocekavanim. ST vykon nejspis nizsi nez nadchazejici mobilni AL. MT vykon o 25% vys, nez stavajici mobilni Zen3 a TL. Nic co by se nedalo udelat 'mobilnim' 5900', kdyby AMD chtelo. Mobilni AL asi nebude taky daleko od podobneho vysledku.
Bambilion AI operaci je zajimavy, ale kolik softu toho nejak vyuzije. Takze to je bonus pro malou skupinu uzivatelu. Podobne jine 'bonusy', ktere tady tak vehementne zminuje Komplik. Naopak treba vydrz na baterku za ocekavanim, vysoka cena , atd.
Je yo hezky, ale zadna revoluce se nikde nekona.
Zase hrajes natvrdleho?
Principielne to nejsou nova jadra, cili neni to nova architektura.
https://diit.cz/clanek/apple-a15-neprinese-obvykly-vykonnostni-posun-applu-dosly-mozky
Nejsem zadny velebic jablek, ale reaguju jenom na debilni komentar o srovnavani nesrovnatelneho.
Stejne nema smysl hodnotit absolutni vykon u neceho co se vejde do tasky a jede to na baterku vazi to 2 kila ma to 17mm tloustku.
Daleko dulezitejsi je uzivatelska zkusenost...
Uz jsem totiz videl spoustu notebooku, co mely zazracne benchmarky, ale kdyz se na tom zacalo poradne neco delat tak se hned prehraly a vykon byl v tahu.
Cinebench test který je k dispozici je jen test CPU, není tu ani test GPU a hlavně ani jedno netestuje tyhle specifické HW oblasti.
Uživatelé Apple a vlastně i většina recenzentů fakticky syntetické testy ani neřeší, Ty chceš vědět jestli ti to zvládne třeba v Davinci na timeline několik 8k ProRes RAW videí (utilizuje video engine) nad kterými děláš color grading, používáš tracking objektů (utilizuje neural engine) aplikuješ efekty (gpu a cpu) aplikuješ stabilizaci (opět neural engine). Někoho zajímá i rychlost exportu (utilizuje video encoder a případně gpu i cpu)
Zajímá tě jak se rychlé budou dávkové zpracování stovek 48MPx RAW fotek v Lightroomu, jak budou responsivní nástroje grafických editorů (mnoho z nich opět používá akcelerace AI přes neural engine a/nebo gpu)
Lidi zajímá jak jim bude chodit 3D modelování, jak budou architekti schopni plánovat v 3D a jak to bude možné prezentovat...
Jestli to má v GB5 10 nebo 100 tisíc bodů uživatele nezajímá.
Bohužel tu nemáme žádný multiplatfromní nástroj který by dokázal testovat specifické workflow tak aby zapojil všechny dostupné možnosti akcelerace, kterou uživatel pocítí
Ano CPU část není nic z čeho si by si člověk sedl na zadek že něco takového neviděl, GPU výkon je ovšem něco co jsme v mobilním čipu při tak nízké spotřebě ještě neviděli zvláště v kombinaci až s 64GB "VRAM", tohle doteď byla doména profesionálních grafických stanic za daleko vyšší ceny, natož sbalená na cesty.
Tak jak tak prim hrají ty věci kolem, toho využívá SW který cílová skupina těch strojů chce a bude používat.
Ad výdrž na baterku. Za očekáváním? Opravdu? Proti předchůdcům je tam výrazné navýšení výdrže, a zároveň výkonu, za stejný čas toho uděláš daleko více a jelikož to vydrží déle tak se to ještě znásobí
Nikdo asi nečeká výdrž ultrabooku u takhle nabušené pracovní stanice.
"AI operaci je zajimavy, ale kolik softu toho nejak vyuzije"
Grafické editory, třeba Photoshop
Video editory, třeba Davinci nebo Finalcut a jistě i další
Samotný MacOS, například detekce objektů ve fotkách, detekce textu ve fotkách a obrázcích (v počítači i na webu v prohlížeči), dle vytěžených informací lze v reálném čase vyhledávat.
A věřím že i mnohé další , tohle je už dostupné i na základní M1 případně i na iOS zařízeních. Samozřejmě také in house SW který si firmy píší pro vlastní účely a využívají machine learning
Ty věci navíc zajistí výbornou efektivitu v určitých scénářích, obzvláště když si mohou pohlídat i aplikace. Pro ty co nemají problém s tím uzavřeným ekosystémem a využijí to se jedná o dobrý produkt, pro nás ostatní už to taková sláva není, ale část lidí by podobné igpu ocenila i ve svém PC. Ale asi není tak významná aby se tím v AMD nebo Intelu zabývali.
"to taky může být o tom že Apple tlačí perf/watt"
Ne taky, o tom přece ten můj příspěvek byl :)
Ale ten odlišný kompromis mezi plochou čipu a spotřebou vůbec není o investici do RD/vývoji. Je to prostě strategické rozhodnutí
Ty zvýšené náklady nejsou v RD, ale v ceně, kterou platí výrobce na jednotlivém vyrobeném zařízení, variabilní náklad, který nemá s RD (což jsou fixní náklady na vyvinutí věci před začátkem její výroby, které ani u jedné z těch variant nemusí být vyšší, než u té druhé) nic společného.
Prostě Apple chce nižší spotřebu a má dost velkou marži na to, aby za to mohl zaplatit větším=dražším čipem (potřebou koupení víc wafferů při výrobě, je to náročnější na výtěžnost).
Sony/AMD potřebujou, aby konzole stála 399$, takže je čip udělaný tak, aby dosáhl co nejvyššího výkonu při co možná nejmenší ploše = ceně.
Tady máš třeba skvělý tool v Resolve - Magic Mask
https://www.youtube.com/watch?v=OcBAkbky33A
Na Macu s Apple Silicon to akceleruje neural engine, bez ně se to bude sotva hýbat, když ta maska bude sledovat pohyb objektu a hlavně když takhle budeš maskovat více objektů třeba proto abys mohl pro každý aplikovat jiný color grading
Na PC to akcekerují třeba RTX grafiky.
"Grafické editory, třeba Photoshop
Video editory, třeba Davinci nebo Finalcut a jistě i další
Samotný MacOS, například detekce objektů ve fotkách, detekce textu ve fotkách a obrázcích (v počítači i na webu v prohlížeči), dle vytěžených informací lze v reálném čase vyhledávat."
.. tak jsi si odpovedel zase sam. Ani se nemusim znovu opakovat, pro kolik uzivatelu je toto "killer" funkce, ze? :)
Řekl bych že AI akcelerace třeba ve formě té magic mask ušetří editorovi videa moře času, tedy i moře peněz. Takže každý video editor který jen nelepí videa dohromady ale opravdu je produkuje a apalikuje složitější efekty a color gradingytohle využije a ušetří mu to čas kdy to nedělá manuálně ani ho to s tou akcelerací nezdržuje, poběží mu to vesměs v reálném čase.
Samozřejmě můžeš to dělat manuálně hodiny nebo to naklikat za pár minut a za dalších pár minut přidat případné drobné manuální korekce.
Uvědomuješ si že tohle nejsou stroje které dáš děckám na sledování YT, že ale že si tím vybavíš například všechny střihače ve své produkční společnosti nebo grafikům někde v DTP studiu a na ten HW si ten člověk vydělá max za pár týdnů ale sloužit mu bude třeba 3-5 let.
Ano, téměř u všech x86 notebooků stačí odpojit napájení a klesne ti výkon CPU na poloviny u grafiky i víc.. Tohle ale není případ Apple siliconu, na baterii to běží stejně, taky aby ne když ta spotřeba Macu v plné zátěži je stejná jako u PC které jede s omezenou spotřebou.
To jde vidět i u telefonů, někteří hráči na iPhone 13 hrají hry v úsporném režimu, šetří to baterii, nezahřívá se to takže třeba nedochází ke snižování jasu displeje a s poloviční spotřebou to a na výkonu to nejde poznat... Grafika je v tomhle režimu výkonnější než grafika v Snapdragonu 888 který jede s dvojnásobným příkonem, CPU je v tomhle režimu asi o 10% pod Snapdragonem 888 opět s daleko větším příkonem
Perfromance per watt to je to co Apple u svých produktů razí
Ty jsi opravdu silne natvrdly..
Ja nepotrebuji cist tvoje argumenty pro to, proc nekde pouzivat AI. Ja to chapu tvrdoline. Muj cely komentar je o tom, ze je to funkce, ktera je zajimava pro specificky SW a tim i specifickou skupinu uzivatelu.
Neboli prelezeno polopate pro tebe, je to super, mne by se neco takoveho asi taky casem libilo, ale vetsine lidi to muze byt sumak.
"ktera je zajimava pro specificky SW a tim i specifickou skupinu uzivatelu."
A já někde tvrdím že to jsou stroje pro masy? M1 Pro a M1 Max je pro lidi kteří vědí proč to potřebují, pro masy je M1. Ale to ví snad každý kdo trošku přemýšlí
"pro tebe, je to super"
JM1 Pro ani Max mě neláká, však ani nedokážu rozumně využít výkon základní throttlující M1 v Airu, k čemu by mi to bylo.
"A já někde tvrdím že to jsou stroje pro masy? M1 Pro a M1 Max je pro lidi kteří vědí proč to potřebují, pro masy je M1. Ale to ví snad každý kdo trošku přemýšlí"
..NE, je to notebook pro kazdeho kdo chce/potrebuje vetsi uhlopricku nez 13''. Treba kdyby mel zajem o Jabko, tak je 16'' presne to co bych chtel a to bych nejspis potencial M1Max stejne nevyuzil. Uz i 14'' je na mobilni praci bez monitoru pro mne malo a podobnych lidi je mnoho.
To je zase škola demagogie...
APU Ryzen 5980HS má 8 jader 10.7miliard tranzistoru 180mm2
CINE BENCH R23 SINGLE CORE -1523bodů
M1 max má 32 jader 33.7 miliard tranzistoru a 245mm2
CINE BENCH R23 SINGLE CORE -1512bodů (mereno na stare M1)
No a teď bychom mohli spekulovat, kolik by mělo Ryzen APU tranzistorů, kdyby mělo 32 jader? cca 22.54 mld.? No a teď kolik z toho je rozdíl v GPU?
Každopádně jsou ty počty tranzistorů plně porovnatelné a ST výkon rovněž. Co se týká MT výkonu, pak to bude kombinací počtu jader a termálního omezení/ schopnosti chlazení. Každopádně V MT je to nejvýkonější železo které se dá do notebooku dnes pořídit. Asi nejen kvůli nejlepšímu dostupnému výrobnímu procesu současnosti.
@snajprik: https://www.youtube.com/watch?v=Yy4F1Ja7t3s FullHD na pasivně chlazeném Macbooku Air s 8c GPU, LOW kolem 70 FPS
což myslím cca odpovídá i té 1030
Tak IPC vzrostlo o 11,5%, coz je mezigeneracne nizsi, nez dela AMD u svych architektur, potazmo nez Intel u AL vs TL, atd. Nejspis to bude jeden z nejmensich mezigeneracnich narustu vubec (ted fabuluji).
"...The core has a median performance improvement of +23%, resulting in a median IPC increase of +11.6%"
Zbytek vykonu dela nejspis prechod na lepsi process.
"Proti předchůdcům je tam výrazné navýšení výdrže, a zároveň výkonu, za stejný čas toho uděláš daleko více a jelikož to vydrží déle tak se to ještě znásobí"
.. fakt nezer ten Appli marketing. To ze mel predchudce zastaraly chip od Intelu na zastaralem procesu, tak pomerovat se s tim, to je fakt bomba :)) Clovek by rekl, ze jsi trosku chytrejsi, nez aby jsi tady opakoval marketingove blafy.
Spis bych rekl, ze je to z nouze ctnost, protoze srovnani s aktualni konkurenci by pro Jabko nemusel vyznit uplne ruzove, ze...
Je to moc pekny HW a je pravda, ze to nejspis 'topit' nebuide a nebo aspon ne tak jak s poslednima generacema Intelu. Jeste se uvidi, co s tim udela grafika, pokud pojede v zatezi
Jinak mne se Jablecny notase vzdycky dost libily, akorat se mi nelibil ten uzavreny 'ekosystem na penize' a mensi vyber programu.
Za tu cenu se to nevyplati, pokud to nekdo nema jako kladivo a lopatu, se kterym vydelava.