Stránka 24 z prezentace obsahuje plán APU pro notebooky a mobilní zařízení a hned na začátek je třeba říci, že nejen rok 2016 je v ní nový. Proti tomu, co jme viděli na podzim, totiž do nejmobilnějšího segmentu s 2W SDP přibylo nové APU Amur, vyráběné na 20nm procesu. Půjde o SoC pro tablety a podobné zboží s pasivním chlazením, nejde ale o následníka Mullinsu. Místo toho používá architekturu ARM, přesněji řečeno čtyři 64bitové Cortexy-A57. Čip se bude vyrábět v pouzdru BGA typu FT4 a bude mít integrovanou grafiku Radeon s architekturou GCN a též bezpečnostní koprocesor PSP.
Amur (dle starších zvěstí měl mít i souputníka Nolan s architekturou x86, po něm zde není ani stopa) bude zřejmě jediným 20nm počinem. Procesory na rok 2016 totiž již všechny používají 14nm proces s FinFETy, což znamená výrobu v Samsungu nebo v GlobalFoundries. To mimochodem znamená, že AMD bude mít poprvé příležitost v případě problémů využít záložní zdroj.
V nejvýkonnějším mobilním segmentu pro klasické notebooky jsou čipy Bristol Ridge, což pro nás není nové jméno. Dobrá zpráva je, že předchozí úniky se mýlili – toto APU, respektive SoC s integrovaným čipsetem nebude nakonec 28nm s jádry Excavator. Má dvě nebo čtyři jádra Zen na 14nm procesu. K tomu grafické jádro používající neupřesněnou „následující generaci“ architektury GCN, opět PSP, koprocesor TrueAudio a pod kapotou je také plná podpora pro HSA 1.0 (což by ale mělo umět i Carrizo). Bristol Ridge bude opět mít TDP 15–35 W a vyrábět se bude v provedení BGA se stejným pouzdrem, jako Carrizo – FP4. Teoreticky by tedy mohlo být kompatibilní. Zda podporuje paměti DDR4, roadmapa neuvádí.
Roadmapa APU pro roky 2015 a 2016 (mobilní oblast)
O příčku níž bude fungovat lowendové APU Basilisk (toto jméno již kdysi uniklo na LinkedIn, ale pokud vím bez nějakého kontextu). Půjde o SoC s TDP od 5 do 15 W, takže nahradí Beemu a Carrizo-L, ale z části i Mullins. Také zde bude použita 14nm výroba a procesor bude mít pouzdro FT4. Mohl by tudíž být kompatibilní s Amurem, ale už nebude pasovat do notebooků navržených pro Carrizo-L (to má pouzdro FP4 jako větší APU). Velká změna je ale u CPU. Nebudou v něm totiž jako u duchovních předchůdců použita malá „kočkovitá“ jádra, ale opět Zen. Místo čtyř koček budou jádra jen dvě, výkon by ale mohl být minimálně v jednovláknové zátěži o dost lepší. Také Basilisk bude mít grafiku „next generation“ GCN s plnou podporou HSA 1.0, TrueAudio a PSP.
Překvapením je i poslední APU, Styx. I jeho jméno podobně jako Basilisk kdysi prosáklo, ale nebylo jasné, zda čip skutečně existuje. Styx je s SDP 2 W a pouzdrem FT4 přímý následovník 20nm Amuru, ovšem vyráběný na 14 nm. Půjde o první procesor od AMD s jádry K12 (samozřejmě architektury ARM), oznámenými před rokem. Zdá se tedy, že toto jádro má na rozdíl od Zenu zaměření spíše na mobilní oblast a nižší spotřebu, zatímco Zen spíše na vyšší výkon pro PC. Nicméně SoC bude mít jádra K12 jen dvě, takže by mělo jít o výkonnější architekturu, než jsou Cortexy (což by bylo v době, kdy přicházejí ARMy s deseti slabými jádry velmi přínosné). Také Styx má bezpečnostní koprocesor PSP a plnou podporu HSA 1.0, ale už nedostane TrueAudio. Grafika by měla být zřejmě stejné architektury, jako u Basilisku a Bristol Ridge.
Zánik koček?
Všimněte si, že v roadmapě chybí ekvivalent čipu Styx na bázi architektury x86, podobně jako k Amuru chybí Nolan. AMD přitom loni oznámilo iniciativu prozatímně označenou jako „projekt Skybridge“, podle níž měla mít společnost společnou platformu, v níž by se daly použít čipy jak na bázi ARMu, tak na bázi x86. Původně jsme si mysleli, že to znamená alternování mezi K12 a malými jádry (Jaguar, Puma), avšak ta v žádném budoucím čipu nejsou. Zdá se, že pokud AMD na této koncepci trvá, bude pro Styx oním „bratrem“ APU Basilisk s jádry Zen, které má též pouzdro FT4. Pro rodokmen „kočkovitých“ jader to ale asi znamená konec. Vzhledem k tomu, že byly v roadmapě nahrazeny Zenem, je docela pravděpodobné, že jejich program AMD úplně ukončilo a prostředky přesunulo do vývoje K12 a Zenu.
SkyBridge: AMD chtělo vytvořit jednotnou platformu jako pro čipy x86, tak ARM
Vyhlídky pro desktop
Uniknuvší dokument je roadmapou pro notebooky, což je nejspíš důvod, proč v ní scházejí procesory Summit Ridge, což jsou podle starších úniků osmijádra. Ty tedy zřejmě budou jen pro stolní PC; zda ale technicky vzato půjde o APU, nebo zda to znamená, že nemají grafické jádro, to ještě jasné není. Minimálně od Basilisku a Bristol Ridge ale desktopové verze budou jistě, jen asi s vyššími TDP.
Zdroj: Planet3DNow!, fórum