2933MHz DDR4
Parametry Ryzenů 2000 s grafikou, od Raven Ridge odvozených, se dají nalézt zde a kromě modelů Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G pro socket AM4 se to týká i čtyř verzí pro notebooky. Hlavní specifikace jako takty a počty jader/shaderů v GPU v nich sedí a je také potvrzeno, že čipy jsou 14nm. Ovšem zatímco při odhalení AMD neuvádělo oficiálně podporovanou frekvenci RAM, zde už tajná není. Specifikována je DDR4 na frekvenci 2933 MHz. Oficiálně podporovaná frekvence se tedy posunula nahoru o jeden stupínek. Tato APU – a pravděpodobně také 12nm Ryzeny 2000 bez grafiky – by měly být první procesory pro PC, které takto rychlé paměti umí oficiálně, mimo přetaktování.
Tato frekvence dává při dvoukanálovém zapojení teoretickou paměťovou propustnost 46,93 GB/s. Nicméně údaj není plně srovnatelný s propustnostmi u samostatných GPU, jelikož tyto paměti používá i CPU. Paměťový řadič je standardně dvoukanálový. Procesory by samozřejmě měly zvládat i vyšší frekvence při přetaktování, reálné by snad mohly být i rychlosti nad 3200 MHz, jelikož AMD se během CES chlubilo benchmarky ze systému běžícího v OC s DDR4 až na taktu 3600 MHz. Zvednutí oficiální podpory na 2933 MHz by snad mohlo znamenat, že dosáhnout při OC a s XMP moduly vyšších frekvencí bude snazší než na Ryzenech generace 1000.
Raven Ridge pro notebooky takto rychlé paměti oficiálně neumí. Podpora je údajně vázána na TDP a 15W modely Ryzen Mobile umí oficiálně jen DDR4 na 2400 MHz. Změnit by se to možná mohlo u verzí s vyšším TDP (35–45 W), pokud nějaké AMD bude mít.
Jen PCI Express 3.0 ×8 pro grafickou kartu
Co ještě AMD při odhalení neprozradilo, je konektivita PCI Express. Ve specifikacích je jen údaj, že řadič umí linky generace 3.0, ale ne jejich počet. Z neoficiálních zdrojů ovšem máme informaci, že řadič jich bude mít méně, než Ryzeny, které jsou čistým CPU. Čip má zdá se jen osm linek pro grafickou kartu (PCIe 3.0 ×8). To znamená, že s Raven Ridge nebudete moci provozovat CrossFire (×8/×8) na čipsetu X370, grafickému slotu totiž s APU bude osm linek chybět. Raven Ridge budou mít jinak ještě standardní čtyři linky pro připojení čipsetu. Přítomné by asi měly být i linky pro přímé připojení NVMe modulů ve slotu M.2. Ale je možné, že budou jen dvě (PCIe 3.0 ×2) místo čtyř u vyšších Ryzenů. Konektivita Raven Ridge je tedy zřejmě stejná, jako u APU Bristol Ridge. Pokud budete vyžadovat všechny linky, budete tedy muset volit Ryzen 2000 bez grafiky, odvozený od 12nm čipů „Pinnacle Ridge“.
Boxovaný chladič bude Wraith Stealth
AMD ve specifikacích uvádí také kódy balení nových APU. Ty se budou prodávat jak ve verzi tray/OEM bez chladiče, tak v klasické krabičce. V tomto balení („box“) bude přiložen chladič. A víme také, jaký: jde o typ Wraith Stealth. Tedy o nižší verzi radiálního typu chladičů pro Ryzeny, kterou AMD dává k 65W modelům 1200, 1300X a 1400. Tento chladič by měl k chlazení dostačovat, ačkoliv není tak silný jako poměrně slušný vyšší Wraith Spire (který mají Ryzeny 5 1500X, 1600 a Ryzen 7 1700).
Ve specifikacích bohužel nejsou některé věci, které bychom hodně chtěli slyšet – jako případná podpora HDMI 2.0 nebo DisplayPortu 1.3/1.4. Je možné, že ta záleží i na deskách, které u první generace platformy AM4 uměly jen HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2. Podle specifikací není na desktopou podporováno přepínání grafik (což jsme ani nečekali), ale je dostupné FreeSync. Nicméně APU údajně neumí technologie Frame Rate Target Control (FRTC) pro omezování FPS ve hrách.