Tak ono dava smysl, aby AMD uvedlo mobilni Zen5 aspon na "back to school".. cili zacatek Q3.
Pokud by se Hawk-Point povedl, a prinesl aspon "nekosmeticke" zlepseni, tak by to nemuselo az tak vadit, vzhledem k tem neprilis lichotivym zpravam, ktere zatim k MTL jsou.
Pokud mobilni Zen5 dorazi H2 2025, tak asi muze z podily na trhu docela zahybat, jelikoz Intel bude mit jen RTL+MTL a ty budou celkove slabsi.
25. 11. 2023, 11:29 editováno autorem komentáře
AMD zacalo "intelovat" uz po uspesnem Zen3, kdy nevydali dlouho levnejsi modely. Ale zatim to stale je ok, na intelovske intelovateni Intelu to zatim nema ;)
Pristi rok ma AMD asi realnou sanci ukousnout vetsi casti v mobilnim segmentu, tak snad to nezkopou. Nabidka Intelu je za mne, pro to co hledam, bidna, takze at chci nebo ne, jedina nadeje AMD :))
Pro mne osobne je AI asi posledni polozka, co mne na CPU zajima..
Mozna, kdyz bych se venoval profesionalne uprave fotek, video editingu nebo grafice tak mozna, ale jinde to prakticky nema smysl. A i tady se da bez toho klidne obejit, alezi, co tam clovek dela a jake nastroje pouzije. Je to marketingova bublina, aspon zatim.
27. 11. 2023, 11:13 editováno autorem komentáře
AI není marketingová bublina.
Je to správná cesta, která vede k singularitě.
A ta cesta se jmenuje Mooreho zákon.
Nejprve se zvedal počet tranzistorů.
Potom (na přelomu tisíciletí) frekvence.
Posledních pár let se zvedá počet jader.
O každém by se dalo říct, že to je marketingová bublina.
A možná ano.
Ale nyní se konečně začne měřit výkon podle AI. A každé dva roky tu bude CPU s dvojnásobným výkonem v AI. Frekvence a počty jader přestanou být důležité.
EDIT:
Až jednoho krásného dnes budeme mít dost výkonu na to aby AI vylepšovala sebe sama.
27. 11. 2023, 22:54 editováno autorem komentáře
Co revolučního přináší? Nic je to jenom lepší vyhledávání je to učesané a namísto seznamu stránek se text upraví aby to vypadalo lidsky.
Samotný název je na vymývání prostých lidských mozků které si neuvědomují, že inteligence jako taková musí disponovat vlastním vědomím. Zatím nikdo nikde nerozkázal že tyhle AI něčím podobným disponují. maximálně bych to nazval expertním systémem ale rozhodně ne AI.
Windows 12 ma byt hlavne o AI, da se predpokladat, ze misto Cortany to dostane nejaky LLM co pobezi lokalne, protoze zpracovavat dotazy v cloudu je drahe.
LLM jsou dneska na urovni, ze se to da pouzit k napsani kapitol diplomovych praci... Pracuje se na multimodalnich resenich.
Ty akcelerarory v Ryzenech resi problem slepice-vejce, az to uzivatele budou chtit, Ryzen-AI bude podporovany, protoze bude mit velky podil na trhu.
Nechápu co v tom vidíte. Podobné sdružení výkonu jsme tady přece už v minulosti měli v podobě SETI a dalších příbuzných projektů. Jejich přínos je ale diskutabilní a inteligenci nám to nezrodilo.
Problém slepice vejce je o tom co bylo dříve. Také nechápu jak by mohl souviset s tím co se dnes mylně označuje jako AI.
Ale ANO (ne to Babišovo),
AMD se stává tím čím byl kdysi Intel. Suprovou technologickou firmou. Intel naopak AMDčkovatí s tím, že směřuje ke garážovosti jakou bylo dříve AMD. Doufám, že se obě firmy srovnají na stejnou úroveň.
AMD - je nyní technologickým leaderem - Intelovatí
AMD - nakupuje společnosti a rozšiřuje svůj business a jde mu to stále lépe - Intelovatí
AMD - Zvětšuje podíl na trhu - Intelovatí
Intel - začíná dělat chyby stále častěji - AMDčkovatí
Intel - ruší své produkty a osekává portfolio - AMDčkovatí
Intel - zmenšuje svůj podíl na trhu - AMDčkovatí