Jako zajimavost je to paradni, ovsem na soupereni platforem to moc nevidim. To by jedna nebo druha platforma musela hodne ujet ve vykonu dopredu, aby se nad tim zakaznici pozastavili a meli zajem ze sve platformy odejit na tu druhou.
Navic ty testy jsou pro Apple jeste hodne pozitivni, nebot tim, ze to jsou testy platforem, tak se neporovnavaji jen hrube vykony procesoru, ale prave cele platformy. Budeme-li vychazet z predpokladu, ze Apple vse navrhoval ve svem standardu a nikde softwarove neulitnul, tak prave v softwarovych optimalizacich se bude skryvat cast namereneho vykonu.
Toho by si meli byt vedomi i ctenari, aby tu zase nezaznivaly vykriky o tom, jak x86 konci a budoucnost je ARM. Dokud se totiz porovnava ARM+Apple a x86+Windows, tak jde o to porovnani platforem, coz je v poradku. Jenomze Windows jsou dnes brzdou i pro x86 procesory, je nasnade se domnivat, ze by Microsoft tezko predvedl lepsi optimalizace pro ARM, kdyz toho neni schopen ani pro architekturu, se kterou pracuje 30 let.
M1-ka určite nieje zlý procesor, kladie dôraz na single core výkon, ale nepúšťa sa do viac ako 4 výkonných jadier/vlákien. Súperiť dnes s Intelom, nemusí byť také ťažké, hlavne keď máte možnosť využiť 5nm proces TSMC a 16 mld. tranzistorov na čipe, takže s pohľadu Apple-u je to správny krok
Uvidíme, čo ukáže AMD s Cezanne (zen3+vega) síce ešte na 7nm (možno prekvapí so 7nm s EUV), ale stavaný do 35W TDP a predpokladanými 12-13mld. tranzistorov ( Zen2 APU Renoir má 9.8 mld. a očakáva sa zhruba 20-25% nárast pri zen3 APU rovnakej triedy).
Je ale zrejmé, že vďaka 5nm procesu si Apple mohol dovoliť použiť veľmi komplexné jadrá, na 7nm by zaberali veľa miesta na kremíku. Preto si myslím, že niečo podobné si dovolí AMD pri Zen4 a Intel "s nejakým jazerom" až s príchodom ich 7nm procesu (čo bude reálne v roku 2024 - 2025 :-) ...snáď ). Cena v roku 2020 za zbrusu nový 5nm proces, asi ale bude dosť vysoká, a môže si ho dovoliť iba ten, kto má na to "cvičenú" klientelu.
@JO
V tom geekbenchi 5 se daji najit dost vyssi score pro Zen3, teda pokud to nejsou nejake falzifikaty. Halvne na Mac platforme ale i pod Widlema nebo Linuxem ;)
https://browser.geekbench.com/v5/cpu/singlecore
Fantastický vstup Apple do procesorového sveta, úsporné jadrá kombinované s výkonnými, rýchla grafika, HW akcelerácia, áno, tu je smer. Uplynie nejakého 3/4 roka, Apple vytasí ešte výkonnejšiu kombináciu súčasnej fajnovosti, Intel rozbalí Alder Lake so zásadným navýšením IPC, kombináciou úsporných a vysoko výkonných jadier + grafikou Xe a HW akceleráciou a bude vymaľované.
A čo na to AMD ? Ak Rosalinda bleskovo neprehodnotí aktuálny vývoj zo strategického hľadiska, bude červená firma postupne vymazávaná s lukratívneho mobilného trhu...
Z úcty k Janu Olšanovi jsem se rozhodl nadále nepřispívat do diskusí pod jeho články. Vše podstatné je vždy řečeno / napsáno a shrnuto, a proto nevidím jediný smysluplný důvod, proč se zúčastňovat flamewars v diskusích. Tímto se také omlouvám @Dedekhrib a @tynyt za plytké komentáře na jejich adresu. Pokud už jsou komentáře pod článkem, měli by být k věci. Díky za práci @Jan Olšan, vždy si rád počtu.
Nahlížím na to tak, že se jim podařilo vytvořit Playstation/Xbox pro kreativce, tj. neslyšný Mac Mini, který i v konfiguraci 256 GB, 8 GB RAM zastane svou práci na úrovni robustních PC konfigurací. Osobně bych podobné řešení jako "Windows ARM Media Creators" přivítal s povděkem... Střih HEVC 265 10 bit 4K v živém náhledu bez prerenderingu, proxy, opmized media apod. s několika nody barevné korekce v naprosté plynulosti je zkrátka přesně to, na co tahle cílovka čekala a je jí jedno, jestli je to pouze iPad na steroidech, technická revoluce nebo jen důmyslnější postup, jak si pohlídat iovce ve své ohradě.
No pěkné srovnání, je zajímavé to porovnat, ale jinak je to vlastně k ničemu. Ovce kupují co jim náboženství káže, samostatný procesor se koupit nedá, žádný jiný výrobce to do svého produktu nedá a apple do svého už taky nic jiného nedá. V tuhle chvíli je to jako srovnávání lodního a vlakového motoru. Má to válce, má to výkon, má to krouťák, žere to xx na yy. Ale ten lodní bude v lodích a ten pro vlaky bude ve vlacích. Jasně oboje slouží pro přepravu lidí. Ale i tak je to v podstatě jen zajímavost. Nic nového to nepřineslo, žádný zázrak se nekoná, jak bylo ovšem dopředu jasné, nejlepší to není ani zdaleka. Lineárně se spotřebou to taky neškáluje jak lhali. Nuda šeď a lži. Apple.
Paradoxne silu bigLITTLE: Firestorm (4C/4T) + Icestorm (4C/4T) predviedol z predstihom Apple M1 (ARM) avšak AMD by malo pozorne spozornieť nakoľko je to koncepčne podobné Alder Lake avšak tam bude tých jadier a threadov + jadier viac takže konečne zmena paradigmi aj v x86 v high-ende tj. kombinácia veľkýchMALÝCH jadrier Alder Lake na tretej generácii 10nm SuperFin (8C/16T Golden Cove + 8C/8T GRACEMONT) s podporou pamäti DDR5 a podporou PCIe 5.0 bude zaujímavo inovačne namiešaná alchýmia v doteraz čoraz nudnejšom vývoji navyšovania identických x86 jadier/vlákien (samozrejme až na Centaur CHA s x86 CNS + AI deep-learning coprocessorom).
Jediné čo by mal Intel si ustrážiť aby zbytočne predčasne nevydal Alder Lake (veď zotrvačnosť funguje stále) a vyladil ho poriadne (bugy, scheduller s MS atď.) nie ako kedysi AMD s Bulldozerom a pod.
... a AMD môže z predstihom poďakovať Apple pre reálnu predstavu čo sa na neho od Intelu valí... (akože nie, že by to v rámci simulácii nevedeli...)
Jáj chlapci, poniektorí tu furt krákate jak choré vrany a pritom Apple má fakt rýchly, podľa záveru recenzie senzačne rýchly procesor a to je začiatok....tak už prestante žiarliť a začnite to brat - slovom klasika - za objektívny fakt :
https://www.macwelt.de/produkte/M1-Mac-Mini-im-Macwelt-Test-eine-kleine-Sensation-10927268.html
No fajn, AMD zlatíčka podvádzajú pri napájaní notebookov z baterky :
https://wccftech.com/intel-amd-ryzen-is-throttling-performance-when-running-on-battery-full-presentation/
Tak ze by Apple preci jen uvedl neco, co by uz mohlo stat za to a byt v noteboocich nakonec rychlejsi nez soucasny x86 a nejake to "wow" by nastalo? :)
https://www.svethardware.cz/vykonnejsi-apple-m1x-ma-pry-prijit-s-12-jadry-v-16-macbooku-pro/53677
..teda pokud to nema byt jejich nejvykonejsi desktopovy chip ;)
Njn. Ryzen4000U je mrtvej, ať žije nový král - Ryzen5000U! +38% v singlethreadu...
https://wccftech.com/amd-ryzen-7-5800h-flagship-8-core-cezanne-zen-3-apu-benchmark-leak/
Mám ten pocit, že Apple M1 už teď vypadá jako prdítko, co se srovná tak max. Tiger Late. :-D
Apple pripravuje fajnovost M1X, Intel herného kinga, naprostú delikatesu:
https://wccftech.com/exclusive-intels-highly-anticipated-rocket-lake-cpus-will-land-in-march-2021-and-be-backwards-compatible-with-z490-motherboards/
Parádička, Intel Rocket Lake už začiatkom nového roka /január/, Z590 o mesiac po CPU...predpoklad +14-18% IPC, frekvencie 5.5GHz :
https://www.hardwaretimes.com/intel-11th-gen-rocket-lake-s-cpus-preponed-for-january-2021-launch/
Je potřeba si uvědomit, že to je první RISC procesor pro počítače od Applu, ale další mají následovat v rychlém sledu. Zejména už na jaro se plánuje procesor M1X, který by měl mít konfiguraci jader 8+4 místo 4+4 (tedy dvojnásobek rychlých jader než M1). Takže ten potenciál soupeřit s nejvýkonnějšími x86 procesory i ve vícejádrových úlohách má.
Ono je to dobře i pro uživatele, kteří si nikdy Apple nekoupí: Intel a AMD dostali facku a vědí, že pokud se nevzpamatují a nepřijdou s nějakou podstatnou inovací, že bude větší tlak přejít i v rámci Windows na RISC procesory (nemusí to být pouze od Applu, ale hodně se v tom angažuje i další výrobci mobilních procesorů jako Qualcomm).
Toto si pozri
https://www.youtube.com/watch?v=GMzT3bajoPs
Od 9:30 porovnava Mac Pro s 12 jadrovym procesorom s M1 macbookom pro vo Final Cute a mbp je viac ako dvojnasobne rychlejsi.
Od 18:36 porovnava Intel macbook pro a M1 macbook pro v Adobe Premiere cez Rosettu a znova je M1 vyrazne rychlejsi.
Jaký vstup Apple do procesorového světa máte na mysli? Apple má CPU vlastního návrhu již od roku 2013 (A4)?
HW akcelerace je určitě fajn, dnes nejlépe pomocí silného GPU(CUDA/OpenCL). Pokud je úloha na GPU neřešitelná nastupuje hrubý MT výkon CPU. Ani v jedné oblasti tj. silné GPU a vysoký MT výkon není M1 alternativou. Nejsilnější MacBook Pro M1 stojí 68000Kč a teď si představte si čím bude asi vybaven takto drahý Windows ntb osazený Intel CPU a Nvidia GPU a jaký bude mít výkon? A to vše s využitím 14nm a 12nm procesů!
Proto ho nemám rád. Prezentuje se to jako multiplatformní benchmark, ale když se výkon CPU změní tím, že se změní OS, tak je to trošku i platformní benchmark.
Ono ale lidi asi většinou chtějí vědět, jak ty x86 procesory pojedou na Windows, protože tam se budou používat (rvát nasilu zavřenej Applí OS někam, kde ho výrobce nejen nepodporuje, ale aktivně nechce, mi nepřijde jako moc dobrej nápad).
Když člověk je v takovém pokušení za každou cenu něco plácnout, sám to znám.
Nedávno jsem narazil na hezkou příměru (nejen) k internetovým diskusím:
"Jalově mluviti je méně než mlčeti; mlčeti je více než mluviti hloupě. Z hloupých řečí spor, ze sporu zášť, ze zášti půtky, z půtek rány, z ran bolest, z bolesti pozdní lítost vzcházejí poblouzelým lidem."
Ježkovy zraky, díky za upozornění, tam má být všude AnandTech. Jak jsem to moh v té galerii vložit blbě, to nevím...
Hned opravím. Je to samozřejmě z AnandTechu.
Ja si naopak myslim, ze po tom co Apple predvedl, muze zustat AMD se svym konceptem docela vklidu. Kdyby s tim Apple prisel pred 2 nebo aspon 1 rokem, v dobe kdy byl na trhu max IceLake a Zen+ mobilni derivaty, tak to mohlo vzbudit wow efekt. V dobe Renoir,TL a nadchazejiciho Cezanne+VanGagoh se zadny wow (vyjma jablecnych priznvcu) nekonal.
Na druhou stranu, je to trochu skoda, protoze AMD se nenamaha uvest Cezanne ani jako plnohodnotnou novou linii CPU :))
Tady plně souhlasím s Tombem, M1 je dnes "not great, not terrible." Exceluje v efektivitě, ale za to platí nejmodernější generací výrobního procesu a extrémně nevyrovnaným výkonem. ARM je v možnostech šetřicích režimů CPU pozadu, proto musí výrobce (apple) doslova prošustrovat miliardy tranzistorů na implementaci malých šetrných jader. Ono to plyne z toho, že ARM začínal svou moderní pouť jako nevýkonný malý čip do mobilů. K tomu je třeba připočíst haldu dedikovaných koprocesorů, jejichž účelnost a v podstatě i životnost je dána životností standardů, které akcelerují.
Chápu, že takový přístup má svá pozitiva - výkon s efektivitou. Ale kdybych chtěl "kalkulačku," tak si ji pořídím, ale já chci "počítač" - tj. univerzální nástroj. Nicméně opět chápu, že já se svým požadavkem jsem už dnes minorita a většina uživatelů bude navýsost spokojená s tou kalkulačkou.
Teď jsem se zpožděním zjistil, že i to "Pro" má jenom dva USB porty, z toho jeden sežere nabíjecí adaptér... jako ok, pochopil jsem, že z nějakýho důvodu tuhle šílenost dělají u těch Airů a toho obyč. Macbooku. Ale u něčeho co se tváří že je pro pracovní použití? Ono v kanceláři může mít člověk klidně hub nebo dok z hubem a tím se to řeší, ale to ho bude mít i doma a nebo sebou vozit v brašně? Ať mi nezkouší tvrdit, že tam - porty navíc nemohly být za pár šupů, levný PC notesy s tím nemají problém. Tohle omezení je zbytečný.
Jinak teda mě zarazilo, jak 100% pozitivní ty recenze jsou, v negativech toho bývá uvedeno minimum (já ty notebooky mimo výkon procesoru moc nestudoval, takže jsem moc nevěděl, na co koukat, ale třeba ten nedostatek konektivity mi přijde jako velká chyba, je tam pořád laciná 720p webkamera, kterou lidi kritizujou už dlouho). Nezmíněné, že se zhorší kompatibilita s hrami (Steam... žádnej Windows v bootcampu). Je možný, že ty recenze v první den Apple přece jenom nechal dělat (tím, že si vybíral, kdo dostane pod NDA zápůjčku před vydáním) recenzenty, u kterých měl ověřenou náklonnost nebo tak něco, protože když jsem to tak projížděl, tak to bylo často takový trochu "just buy it". Původně jsem si myslel, že do tohohle článku bude víc materiálu z víc článků, a nakonec mi zbyl jenom ten AnandTech...
Teď jsem viděl článek od Patricka Moorheada, který píše, že za pět dní, kdy jeden z těch MacBooků proklepával, našel poměrně dost problémů v kompatibilitě té Rossety (která podle těch ostatních recenzí jako by byla skoro perfektní), když člověk používá něco jinýho než základní aplikace nebo sw od Apple...
https://www.forbes.com/sites/patrickmoorhead/2020/11/21/apple-macbook-pro-13-m1-reviewwhy-you-might-want-to-pass/
Patrick Moorhead kdysi dělal v AMD než se dal na "analytika", takže tam může být trošku zaujatost, ale popisuje tam problémy s konkrétním softwarem, který pochybuju, že by si vymyslel.
Možná se zase ukazuje že někdy je tendence ty technologie Applu přeceňovat tím, jakou gloriolu ta značka má, ale ve skutečnosti nic není perfektní. (To, že ty notebooky/software mají *nějaké problémy* není nic co by je odsuzovalo a znamenalo, že nejsou dobrý a použitelný, to je prostě normální stav věcí. Všecko má nějaké problémy.)
V pc Ryzen 5950X s levnou Quadro RTX 4000 tomu natrhne dolní polovinu zad. ALE děkuji společnosti Apple, že uvedla tak zajímavý procesor. Třeba se u AMD konečně zamyslí a prepracuji zgruntu jejich encodery v grafikach. Protože dnes je to výkonem a kvalitou jenom vtip. A když v rom budou klidně by v rámci chipletove struktury mohli jednoho nebo 2 brouky s akceleratorem přidat i k CPU. Ani to nemusí být grafika. Ale aby to mělo smysl tak to rozhodně musí dávat lepší kvalitu než x265 medium..
Pokud za vrchol v MacSvětě (MacWelt) považují Radeon 5500M Pro, který pro srovnání zařadili do jejich testu (a dost dobrý i pro notebook za skoro 100 000Kč), dá se jejich nadšení z výkonu M1 co se mu dle jejich testu v grafickém výkonu na 70% přiblíží z jejich strany učitě pochopit. To co holt někdo považuje za vrchol, může jiný vnímat jako dno. Je to jen otázka perspektivy.
https://www.alza.cz/macbook-pro-16-cz-vesmirne-sedy-d5736285.htm
https://www.extremetech.com/extreme/317657-intel-is-spreading-fud-about-supposedly-huge-ryzen-4000-performance-drops-on-battery
Tady jsou tvrzení intelat ověřena v praxi, nezávislým měřením.
Doporučuju omývat přirození studenou vodou... jinak se zase příště ztrapníš postováním marketingového FUDu. ????????????
Hned prvni komentar:
"*Yawn*, highly anticipated? I don't think so. It's still 14nm, and while the gains over the years have been impressive, it's not enough right now to compete all-around with AMD. I love Intel, but they've fudged this and won't recover until late 2021 when we hear more about Alder Lake... hopefully."
Akorat myslim, ze na takove to denni zvykani je praktictejsi lehke tenke telo, slusne chassis, fajn design a dlouha vydrz... to vam ta plastova kostka alias herni notebook moc neda.
Tohle pisu na HP Zbook 15u, ktery mam na pracovni veci. Na doma bych si Air dokazal docela dobre predstavit internet, filmy, domaci fotky, video, prakticky nehraju.
Iste, Apple má svoje procesory dávno, ale skus si kúpiť Mac.
Je to začiatok novej éry, výkon, ceny, efektivita zaznamenajú vzostup. Písal som o nejakom 3/4 roku, tam sa to začne prejavovať naplno - nová generácia Apple CPU, nová generácia Intel CPU.
Som už roky obdivovateľom HW akcelerácie, tam je cesta. Odporcovia HW akcelerácie si nevidia na špičku nosa...nejaké 3-4 roky dozadu fotograf nevidel prínos, takmer všetko počítal procesor a dnes maká grafická karta len taký rachot u videa nemá ani zmysel znova popisovať obrovský prínos HW akcelerácie.
Takže je potrebné hľadieť do budúcnosti, Apple a Intel vykročili správnym smerom.
"Teď jsem se zpožděním zjistil, že i to „Pro“ má jenom dva USB porty, z toho jeden sežere nabíjecí adaptér… " - to me taky u toho MBP 13" stve, nicmene ani toto neni novinka. Uz v roce 2016 byly levnejsi rady MBP 13" jen se dvema TB porty a bez navic TouchBaru (tehdy s dvoujadry i5), zrejme aby srazili vyrobni naklady na minimum. Jeste letosni MBP 13" byly takove dva modely (ted uz nejsou v nabidce) se 4-jadry i5 (typicky U-ckove modely), vcetne TouchBaru, ale opet jen se 2 TB porty.
Kdepak, ono kdyz potrebujes pracovat, tak chces byt maximalne efektivni. Tu efektivitu ti pritom zaruci porad klasickej vykonnej procesor pro desktop, v tom se nic nemeni. Tohle je pro lidi, co byt efektivni nepotrebuji a je jedno, jestli je to domaci internetova stanice nebo amatersky fotograf. ;-)
Nicmene je potreba pockat, prijde za rok, dva, tri, ctyri, Alder Lake a pak uvidime, zda bude notebookum kralovat Intel se svym x86 biglittle, Apple se svym ARM biglittle nebo AMD s uplne "obycejnym" mnohojadrovym procakem.
Ten clanek na Forbesu je teda dost tvrda realita vs "koupene" review. Prekvapujeme, kolik problemu tam borec a 5 dnu hlavne s kompatibilitou tech aplikaci nasel. Taky ta doba vydrze na baterku (mozna ze jel Roseta aplikace) byla cca jen 50%, toho co bylo v review.
Hezky priklad kdyz se dela review a nebo review podle zadani markeingoveho oddeleni...
Huste :)
Ale di ty jeden, v tej cene máš perfektný Retina panel s rozlíšením 6 MPx, kvalitný OS + softwérovú výbavu.... a že sú produkty s jabkom drahšie, to predsa víme....
.....porád my vnucujete Váš subjektívny názor, co nebudu tolerovat, naučte se používat objektívne fakta....posledné upozornenie, nasledovat bude BAN....
Tak on se da najit ve stejnem obchode MBP se silnejsim GPU a za lepsi penize (ano s mensim diskem):
https://www.alza.cz/macbook-pro-16-cz-stribrny-d5884485.htm
Bohuzel no, vybrali si holt dodavatele GPU, jakeho si vybrali.... :-)
@Tynyt
tak to se dalo cekat, ze Intel bude zase silne ohybat realitu. Ja to po zkusenostech poslednich let s jejimi "nezavislymi testy" uz ani nectu. Nema to smysl. Jejich Marketing je tragicky a kde zaostavaji technicky, tak to nahrazuji FUDama.
Smutne, kam to tak obrovska firma jako Intel a drive absolutni leader trhu dopracoval pod minulym a soucasnym vedenim.
to je CR a soukromej zakaznik, firemni klientela a treba v USA ma ceny uplne jine
ale ano da se rici ze v CR je Apple spise o statusu, ac sve vyhody pro urcite profese proste nesporme ma, treba DTP na nem frci dost a to zcela opravnene, za ty penize ten celek jako ekosystem poskytuje pro tu praci presne to co to poskytovat ma
proste kazdy si sam musi vybrat podle svych priorit, ja treba nejsem zakaznikem Apple, ale lidi co na tom delaj prave treba 2D grafiku proste chapu, pro ne je to asi omnoho lepsi reseni nez win s rozmanitym HW a tedy problemy ktere z toho mohou vyvstavat
Máte pravdu, že PowerPC byl RISC, myslel jsem z nově představených. Jinak píšu záměrně RISC, protože to je ten zásadní architektonický rozdíl: x86 procesory jsou CISC se složitými různě dlouhými instrukcemi a pořád nové přidává, jako např. AVX-512. Ty RISC procesory naopak mají jednotnou délku a mohou být tedy lépe paralyzovány (M1 má mít 8-instrukční čítač) a zároveň měly být schopny dosahovat i vyšších frekvencí (což se zatím neděje).
V každém případě právě toto bude docela zajímavá otázka, jestli bude efektivnější mít komplexní sadu instrukcí (byť vnitřně zpracovávanou "riscově" složením menších instrukcí) nebo napřímo pracovat s omezenou instrukční sadou s jednodušším a rychlejším zpracováním.
To je ten problém, že i u nejdražšího MacBook Pro M1 za 70 000 Jen tento funkčně limitován. Testy ukazují, že pokud se tomu na vstup do NLE předhodí něco jiného než H.264/HEVC/ProRes, které jsou patrně akcelerovány v GPU, je výkon velmi omezený. Podpora formátů jako R3D, B-Raw si musí vystačit s CPU jádry M1 a ty mají své limity. Proti tomu PC notebook v ceně 68 000Kč bude vybaven mobilní variací RTX3080, která významně CPU odlehčí. I když se časem asi dočkáme v M1 podpory GPU u dalších formátů , omezená síla vestavěné GPU bude vždy limitem. Síla M1 v nejlevnějším a nejdražším M1 MacBook Pro se nejspíš neliší a nic silnějšího mobilního na této platformě nejde v současnosti pořídit. Takže jako přenosné zařízení s dlouhou výdrží určitě ano, jako náhrada výkonných x86_64 ntb zatím ne.
https://www.youtube.com/watch?v=rhQzGZ-n6Qo
Tak ony to moc kostky nejsou (spíše placatý žiletky), proto taky píšu "herní."
Mně Applí notesy moc nevyhovují - blbá klávesnice (rozložení a zdvih), jediná pozitivní věc je šasí, ale je na můj vkus moc tenké. S tou výdrží je to vše otázka osazené baterky, mně u klasického firemního notebooku stačí těch cca 10 hodin.
Jakkoli je M1 skutečně/papírově silným CPU/GPU, jeho problém tkví v tom že je maximem v rámci své (ARM) platfromy. Nelze pořídit silnější stroj z pohledu CPU/GPU vybavený větším množstvím paměti, nelze k němu ani připojit externí GPU pro zvýšení GPGPU výkonu. https://support.apple.com/cs-cz/HT208544
Při dřívějších přechodech MC680x0->PowerPC->x86_64 myslím nová plaforma nebyla limitována zdroji ani maximálním dosažitelným výkonem (při nativním běhu aplikací). Potenciální zájemce tak měl jasno, že nová platforma sebou přináší vyšší výkon/zdroje (ve všem). https://www.anandtech.com/show/2064/20
Apple je dnes v cela jiné finanční situaci než před patnácti lety, takže mu nic nebránilo v tom uvést rovnou více SoC orientovaných jak na výdrž tak maximální výkon/schopnosti.
No jako zase je jasný, že business aplikace se běžně v recenzích neřeší, takže se to dá trochu pochopit, že na chyby v nich nenarazili.
Ale pořád platí, že to vyzkoušení SW kompatibility v těch některých recenzích možná hodně podcenili a unáhlili se s přehnaně pozitivním hodnocením.
Ono to asi pořád není žádná tragédie. Tyhle problémy že třeba nefunguje instalátor/aplikace má i emulace na Windows, i když tam často člověk někdy ví, že je to spojený s technickými omezeními (64bitové aplikace, ovladače emulovat nejde). Jak tam ten Moorhead píše, problém Apple je, že slibuje absolutní dokonalost.
Jmenuje se to Power Management a je to tu s námi již léta.
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/customize/desktop/customize-power-slider
Přizpůsobení maxima poskytovaného výkonu s ohledem na nároky napájení z akumulátoru je přeci běžnou záležitostí i na noteboocích s Intel CPU.
https://www.techspot.com/article/1571-gaming-laptop-battery-performance/
Redmarx 22.11.2020 at 20:17
"Kdepak, ono kdyz potrebujes pracovat, tak chces byt maximalne efektivni. Tu efektivitu ti pritom zaruci porad klasickej vykonnej procesor pro desktop, v tom se nic nemeni. Tohle je pro lidi, co byt efektivni nepotrebuji a je jedno, jestli je to domaci internetova stanice nebo amatersky fotograf. ????"
:D S prominutim, vetsi nesmysl jsem tento rok jeste neslysel. Kdyby tento vyrok byl pravdivy, tak korporaty a jakekoliv jine firmy prideluij svym zamestnancum nekolika U servery, misto notebooku. Ono totiz "byt efektivni" != "vzdy mit silny HW".
Pri teto prilezitosti bych uvedl priklad a zaroven reagoval na vseznalka ajtaka Tynyta, ktery napsal: "Každý si pak může vybrat, jestli bude otrokem jabka, nebo svobodný člověk.".
V praci jsem dlouho jel na Lenovech a Linuxu, doma pak Linux a Windows. Pak jsem zacal pouzivat Mackbook a dalsi Appli produkty a svete div se, zacal jsem fungovat mnohem efektivneji (vice stejne odvedene prace za mene casu) a jako bonus - bavilo me to mnohem vice, nez dokolecka resit problemy s ruznymi zarizenimi. Takze paradoxne bych otocil Tynytuv vyrok "Diky Jablku jsem konecne svobodnejsi".
Cele je to jen o tom, ze si clovek dokaze najit optimalni reseni pro to, co dela. Pro nekoho to muze byt pracovni stanice, pro nekoho tablet. Nerikam, ze se mi M1 vylozene libi a na marketingove blaboly Applu (vcetne jejich srandovnich cisel) uz reagovat vubec nechci, to ale neznamena, ze pro cast sveho zivota jsem s jejich produkty nenalezl optimalni reseni. V jinych pripadech mam pak jiny HW s jinym SW vybavenim.
Jeste bych dodal, ze od M1 jsem cekal jen to, ze bude konkurenceschopny. Necekal jsem ani vykonovy prevrat ani selhani. Apple proste vydal neco, co funguje a poslouzi stejne dobre (lepe), jako predchozi generace. Vetsina problemu jsou klasicke porodni bolesti noveho produktu (srovnejte treba s nedavno vydanymi GPU, konzolemi). Co se mi nelibi je osazeni portu, za ktere Apple kritizuji dlouho. Jak tu nekdo popsal - mit dokynu doma, v praci, v aute, na chalupe, ..., jen kvuli tomu, ze "ultramobilni placka" ma jen 1, nebo 2 porty.. Nekomu to treba vyhovuje, za me toto neni dostacujici.
Jenže ty komplexní instrukce x86 jsou dnes realizovány pomocí mikrokódu (operacemi, které také trvají obdobně dlouho jako na RISC platformách). Takže jediný rozdíl je, že na ARMu musí tyto operace jako dlouhou sadu instrukcí připraví již kompiler, kdežto v x86_64 si je z "velkých instrukcí" rozloží až CPU.
Pointa je jina. Ten encoder nema CPU, aale je soucast APU, cili CPU+GK. Nebo jeste jinak..historicky jsou encodery soucasti GK, ne CPU. Dalsi vec je, ze zalezi na kodecu. Muzete klidne mit HEVC/H264 codec, ktery jede SW..coz je na PC uplne bezne. Nemuzete srovnavat specialni HW pripad a tvrdit, ze tohle je jeho vykon..neni.
"Surovy" vykon je surovy vykon, pokud jej ma - ma, pokud jej nema - nema. Clanek je o vykonu procesorovem M1 chipu, ne o vykonu encoderu, ktery je standardne soucasti GK. Az se budeme bavit o tom, ktera HW implementace ma nejrychlejsi/nejkvalitnejsi encoder, pak je to korektni srovnani. Treba pak Jabko bude na prvnim miste.
Spomínaný nový formát Apple ProRAW by skutočne mohol veľmi výrazne ťažiť s nového procesora M1, ako uvádza PetebLazar. Formát má základ v surovom
.dng 12-bit s 14 EV dynamického rozsahu s mixom nových technológií spracovania fotografií, čiže potreba značného výpočtového výkonu s využitím AI.
https://www.dpreview.com/news/0346474925/apple-proraw-image-format-capture-12-bit-raw-dng-files-up-to-14-stops-of-dynamic-range
Zmatený si akurát ty Redmarxi, keďže si nepochopil správne kroky nielen Apple ale stejne tak Intelu. Oba technologické giganty vsadili na hybridné procesory, podporu HW akcelerácie, podporu AI.
AMD dopadne veľmi špatne, kašlú na vývoj hybridných procesorov, podceňujú HW akceleráciu, implementácia stojí za prd. Rosalinda stratila cit stratéga, desktop je na úpadku, skutočné prachy sa točia v cloude a mobilných mašinkách. AMD uchádza vláčik a bude horšie, aktuálnych pár percent podielu v server CPU je začiatok konca, ignorovanie trendu v notebook sfére AMD pochová...
"ano, zcela přesně, je to v drtivé většině kvůli standardnímu rozložení 104-key klávesnice, tj. včetně numerického bloku." - ale vubec, externi klavesnici v drtive vetsine pouzivaji kvuli tomu, ze maji na notas napojeny externi monitor(y) a MPB jako takovy je "zaklapnuty".
Samozrejme chapu, ze ti tvoji zakaznici jsou vsechno ucetni, kteri potrebuji numericky blok. :-D
Omluvu? A za co jako, ale jdi ty brepto, realitu si otacis, jak se ti to hodi do kramu... Zeptej se skutecnych obchoniku s temito komponentami, jaky je realny pomer prodeje "kratkych" a "dlouhych" klavesnic. Ikdyz nepochybuji o tom, ze jiz tusis, jak to asi bude. :-)
Ale rozumim ti, potrebujes si obhajit tu svoji jedinou akceptovatelnou "pravdu"...nekdy vypoustis takove kraviny, ze az jeden zira - napr. to ten tvuj dodnes nevysvetleny "macbook ciste s Windows"...
Ono to samozrejme plati i naopak - kdyz AMD vypustilo nove karty s USB-C konektorem, tak ty jsi hned prispechal s teorii ohledne TB, ikdyz to byla na provni púohled blbost. Atd.
Reaguješ na mě, jako bys měl protiargument, ale ty se mnou souhlasíš, tak tomu teď moc nerozumím? ????
Tobě vyhovuje být otrokem jabka, protože nemusíš přemýšlet jak co udělat, ale konformně (a bezpochyby efektivně) vykonáváš svou práci tak, jak si představuje Velký Jabko. Proti tomu já nic nemám, jen bych byl rád, kdybys svůj životní postoj nenutil ostatním.
P.S.: "Svoboda je otroctví" - hádej, z kterého románu to je? :-)
Pointa je v optimalizácii hardwaru a softwaru. Aj Intel, AMD, nVidia, Qualcomm, Samsung a ďalší môžu pridať hardwarový encoder a decoder do svojich CPU alebo GPU a k tomu dodať otvorené API nech to každý využije vo svojich programoch. Inak povedané, ak mačka chytá myši, tak ma jej farba nezaujíma.
Načo mi je vysoký hrubý výkon procesora, keď je to drahé, má to vysokú spotrebu, hučí a na baterku vydrží krátko?
Pointa je v tom, ze se michaji jabka a hrusky dohromady :))
Jedna vec je hruba sila CPU, druha je HW encoder, treti je graficka karta a jeji vyuziti v ramci video zpracovani, atd.
:)
Stejne by jste mohl tvrdit, ze napr. nejaky 4C/8T Intel v kombnaci s 2080Ti je rychlejsi CPU nez 16/32T 5950X, protoze udelate export videa pres HW encoder toho 2080Ti rychlejsi..neni. Jsou to ruzne scenare.
Pokud srovavas s Win, tak si mzues vzit nejnadupenjsi notas na trhu s NV 2080S grafikou a merit to s tim Mac Pro. Nemas na to ale stejny SW ve kterem by jsi to mohl "koretkne" merit, takze zase nemuzes.
muzes max srovnavat Intel Mac vs ARM Mac..ale tam vime, ze Intel + Intel(AMD) kombinace zrovna neexceluje v techto ulohach.
Neporovnavas!
Porovnavas ARM+Apple a x86+Apple. Pokud budes porovnavat na tech ulohach, ktere jsi vybral platformy, tak porovnavej ARM+Apple s x86+NVidia+Windows.
Pochop, ze jsi vybral typ uloh, ktere resi separatni cip a zatimco u Applu je zabudovan v ramci APU (CPU+GPU dohromady), tak ve Windows svete je ten cip pritomen na grafice.
Muzes maximalne, pokud trvas na drtivem vitezstvi Applu porovnavat APU. V takovem pripade je totiz jedinym konkurentem AMD a to odpoved na vybrany typ uloh nema. Samotna GPU v ramci APU by byla, ale tento typ uloh jeste resit neumi. Mimo fanousky Applu takove srovnani nikoho zajimat nebude, protoze si proste pocitac s APU zajemci ze sveta Windows kupovat nebudou, ale koupi si samostatnou GPU. :-)
Ne, již MacBookyPro M1 jsou vybaveny wide-gamutovým P3 (stupeň po(pře)krytí pravděpodobně jejich Display P3 gamutu výrobce blíže nespecifikuje).
https://support.apple.com/kb/SP824?locale=cs_CZ
Podle souřadnic x,y primaries má gamut Display P3 sytější červenou, AdobeRGB pro změnu zelenou. Nevím nakolik Apple (či kdokoli jiný) umožnuje u NTB interní kalibraci LCD (v rámci vnitřní LUT, místo vnější na výstupu GPU se ztrátou škály).
https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg319x/cg319x_colorgamut.jpg
ad Apple ProRAW. Jde o další z řady RAW formátů pro záznam barevné informace, tentokrát z dílny Apple. Je to určitě přínos, protože tím jak se zvětšují schopnosti smímačů v SF (gamut, dynamický rozsah) je zapotřebí i odpovídající formát zajišťující maximální zachování nasnímaných informací a umožnující až ex-post konverzi do cílového barevného prostoru.
https://www.apple.com/final-cut-pro/docs/Apple_ProRes_RAW.pdf
AMD na niečom isto pracuje, ale prečo by sa tým chválilo, keď môže využiť moment prekvapenia...teraz už na to prachy majú, tak si len treba počkať, a tiež si budú chcieť uchmatnúť svoj podiel aj na trhu s menej ako 17W TDP procesormi.
https://hexus.net/tech/news/cpu/144691-amd-patent-suggests-looking-closely-hybrid-cpu-designs/
Ukaz mi PC notebook, ktory má tak vysoký výkon a výdrž na baterku v tak malom, ľahkom a pevnom tele ako má M1 macbook air. Daj si tam grafickú kartu akú chceš. A nakoniec sa pozri na cenu. Veď tá grafika RTX 2080S má vysokú spotrebu a okrem hier nie je na nič dobrá. Intel procesory sú tiež zastaralé. AMD APU Zen 2 sú lepšie ako Intel + nVidia, ale Apple M1 je aj tak najlepší. Alebo mi ukáž porovnateľný malý desktop ako mac mini s podobnými vlastnosťami. Mimochodom, nVidia má vlastné ARM procesory Tegra s grafickou kartou a aj tak ich takmer nikto nepoužíva.
No tak v M1 je tých chipov viac ako len ten jeden. Ide o to, že Intel, AMD ani nVidia nemajú nič porovnateľné s M1. Okrem fanúšikov Applu to bude zaujímať každého, kto chce malý desktop alebo ľahký, výkonny laptop s dlhou výdržou na baterku. A bude to zaujímať aj fotografov a ľudí pracujúcich s videom.
Na základe udeleného patentu sa nedá prehlásiť o istom vývoji, patentov vlastnia firmy tisícky...AMD sabotuje vývoj na báze umelej inteligencie, ignoruje rastúci, zásadný vplyv hardwérovej akcelerácie, zanedbáva hybridné procesory. Len prízemnému hlupáčikovi, ako napríklad tombomino sa zdá všetko červené zároveň ružové....
Nemůže v tomto AMD pomoci akvizice(fůze) s Xilinx. Prohlášení AMD o jejich nespokojenosti s rychlostí InfinityFabric a jejich záměrem jí řádově zvýšit bych viděl jako budování předmostí pro spolupráci s dalšími chipy. Nemyslím si, že AMD půjde do budoucna cestou monolitických řešení, spíše zapracuje na schopnostech vzájemné spolupráce mezi chipy. Ze zkušeností s EPYC/Ryzen to nevypadá jako úplně marná strategie.
12 jadro od AMD a grafika od nVidie stojí viac ako mac mini. A na aktuálnu generáciu sa čaká týždne až mesiace. Možno to všetko bude v obchodoch v Q2/2021. A bude to drahšie s vyššou spotrebou a hlučné. A stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek.
K tej lajckej verejnosti len toľko, že už aj hollywoodske štúdiá uvažujú o nahradení macov pro macmi mini M1:
https://www.techtimes.com/articles/254110/20201112/hollywood-gives-thumbs-up-to-apples-m1-macs-and-mac-minis-as-a-huge-potential-filmmakers-choice.htm
Hele ja bych to nechal, protoze nema smysl se ohanet jednim modelem s nekolika vhodnymi scenari. To opravdu nikam nevede. Je mozne, ze placka s podobnymi parametry zatim v x86 svete neni, a? Je to podobne, jako bych ti reikl, ukaz mi Apple, ktery ma vykon 4800U a je parovany s 2060. Zadny takovy nenajdes. Podobnych kombinaci HW v x86 je vice, ktere nemaji zadnou alternativu v Mac svete.
M1 je dobry na to, na co je delany a to je vsechno. Zapada do puzzle Apple.
"ale Apple M1 je aj tak najlepší."
.. v cem? :)) .. vzyt je to 'akorat' 'nabobtnaly' chip prevzaty z mobilu ;)
Tady se koukni na problemy, ktere se v review, ktere ctes nenajdes..
https://www.forbes.com/sites/patrickmoorhead/2020/11/21/apple-macbook-pro-13-m1-reviewwhy-you-might-want-to-pass/
a ted mudruj, kdyz je to ten 'nejlepsi notebook na svete' ;)
@dfx
" stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek."
.. hele zkus pochopit, ze neexistuje jen jeden SW a jeden typ nejakych uloh. Uz jsem to tady myslim psal, pust si na tom SW encoder a nejspis uvidis hned, jak na tom M1 bude blbe.
Ty se porad ohanis v principu jednim scenarem, ktery tam funguje. Kdyz z te nalinkovane cesty slezes o 2 stupne doleva nebo do prava, fungovat to uz nebude. Tim neni receno, ze komu vyhovuje nalinkovana cesta z recenzi je spatne, ale nemusi to vyhovovat vsem. TY delas, jako by to bylo 'perpetum mobile' bez omezeni..to ale neni vubec pravda a je dobre si byt tech omezeni vedom.
M1 je najlepší aj v spotrebe, aj v primeranom výkone na bežné používanie a aj v cene. Procesory sú univerzálne alebo špecializované. Univerzálny procesor dokáže rátať čokoľvek, ale mu to dlho trvá a má vyššiu spotrebu. Špecializovaný procesor je vhodný na zopár úloh ale je pritom rýchly a má nižšiu spotrebu. Ak mám špecializovaný procesor v M1 na spracovanie videa tak prečo by som spracovával video na univerzálnych jadrách s o rád vyššou spotrebou? Alebo na grafickej karte, ktorá má tiež o rád vyššiu spotrebu? A samozrejme aj z hľadiska ceny je to nezmysel.
To, čo píše Forbes, o tri mesiace nemusí platiť. Ak používa nepreložené aplikácie od Adobe, Google alebo MS , tak Apple za to nie je zodpovedný. Mali 4 mesiace na preklad.
Čo sa týka AAA hier, tak pre tie macy nie sú a ani nikdy neboli vhodné. Na AAA hry treba hernú konzolu alebo herné PC. Aktuálnu dostupnosť a ceny poznáme.
Kovovych 14'' placek s chipy jako R5 4600/4650U, 4700U, ktere jsou stejne rychle/rychlejsi v MT a o neco pomalejsich v ST najdes tenkych kovovych plackach hodne a velka cast z nich bude i levnejsi, nez to jabko. Problem je, ze je OEM vyrobci nebundluji s diskretni grafikou ala 1650MaxQ. Spis najdes Intel + GK v techto kategoriich. Je to spis zalezitost/segmentace/problem OEM trhu, dohod mezi vyrobci, nez toho, ze by se tohle nedalo udelat.
AD: "
“ stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek.“
.. hele zkus pochopit, ze neexistuje jen jeden SW a jeden typ nejakych uloh. Uz jsem to tady myslim psal, pust si na tom SW encoder a nejspis uvidis hned, jak na tom M1 bude blbe.
Ty se porad ohanis v principu jednim scenarem, ktery tam funguje. Kdyz z te nalinkovane cesty slezes o 2 stupne doleva nebo do prava, fungovat to uz nebude. Tim neni receno, ze komu vyhovuje nalinkovana cesta z recenzi je spatne, ale nemusi to vyhovovat vsem. TY delas, jako by to bylo ‚perpetum mobile‘ bez omezeni..to ale neni vubec pravda a je dobre si byt tech omezeni vedom.
"
Ja tomu rozumiem. Ide o to, kde všade sa používa ten hw codec, ktorý má M1. Okrem iPhonov je napríklad aj v zrkadlovkách Canon. Takže aj profesionálni tvorcovia to môžu využiť. Už som tu dal odkaz, že niektoré hollywoodske štúdiá zvažujú nahradiť macy pro macmi mini.
PetebLazar: FPGA od xilinxu si můžeš představit jako programovatelný "koprocesor." Tj. jde o hradlové pole, jehož algoritmus zpracování dat můžeš měnit podle potřeby. Jde tak např. vytvořit extrémně rychlý video(de)koder, DSP, jednotku pro AI analýzu dat (v podstatě do hradel můžeš "nahrát" naučenou mapu neuronové sítě), apod.
Velká výhoda je v tom, že to celé řešení je upgradovatelné, tj. nehrozí, že ti např. zastará videokodek v grafice - samozřejmě za předpokladu, že se logika nové verze videokodeku "vejde" do stávajícího pole.
Takže IMHO FPGA není a nebude řešení pro IF. Domnívám se, že AMD jej naopak plánuje integrovat jako další koprocesor do CPU a možná do grafik (např. jako RT jednotky). Těch možností je vícero a jde IMHO taky o určitou "odpověď" na Apple M1.
Pro mě je porovnatelný produkt tím, že poskytuje podobný výkon a funkcionalitu. Nevidím důvod, aby "musel" být kovový. Rozdíl hliník vs magnesium vs kvalitní plast sice je, ale ne vždy znatelný.
Kovová konstukce měla smysl v dobách, kdy se notebooky skládaly z několika vzájemně propojených desek a tyto desky prakticky (s výjimkou šachty na HDD a ODD + baterii) prakticky celou plochu notebooku, tedy šasí pomáhalo vyztužovat počítač a hlavně křehkou desku. dnes je deska maličká a tenká/ohebná, takže šasí může být poměrně lehčí a jednodušší (zbývá prakticky jen problém ukotvení pantů). Tj. dnes je to spíše designovka, než nutnost. Když vidím životnost laciných pleček z nejlevnějších a nejměkčích plastů (vydrží fakt hodně), nemám důvod žádat kovový notebook. Třeba můj soukr. Latitude 3540 je stár přes 6 let a nemá jediný mechanický problém - a jediný kovový je palmrest.
Gogo: ale applisti jsou na takovou segmentaci navyklí a jsou zvyklí i platit. Tak to prostě je, někdo to akceptuje, někdo ne.
Třeba Magic keyboard (z mého pohledu nekvalitní, tuctová bezdrátová klávesnice, ale z hliníku) stojí 4200Kč s daní. Já bych to za to nedal, ale lidi to kupují. A teď si vem, že si k tomu můžeš ještě dokoupit stejně designovaný Magic touchpad a Magic mouse (tu bych osobně nejraději prohodil voknem) ????
Kdybys aspon nelhal:
https://www.suntech.cz/produkt/363605-apple-magic-keyboard-cz-retail/
Ale aspon si kazdy udela obrazek, ze? :-)
Ve světě PC vybíráme typicky produkt podle toho čeho je schopen, ne podle to jak vypadá a čeho by měl dle výrobce údajně být schopen.
Chápu, že se pokud si někdo nemůže technícké parametry zvolit upíná se k jiným opodstatněním své volby.
Nevěřím, že by někdo ze světa PC uměl stanovit co z hlediska designu/materiálu ntb mu vykompenzuje dejme tomu chybějícich 32GB RAM.
Místo řečnění ses mohl kouknout sám - stačí navštívit větší e-shop, zadat omezující podmínky (cena, Ryzen 4800U/HS) a máš to.
Ale chápu - ty sis myslel, že ti nasolím svou volbu a ty se vůči ní vymezíš, že se ti nelíbí tu to, tu ono. Jenže má volba nebude mít na deklu to svítící jabko (btw dost debilní), takže je úplně jasné, že to neuspěje.
leppíku, tu krátkou jsem fakt nemyslel, ty "obrázku"
https://www.suntech.cz/produkt/431789-apple-magic-keyboard-s-ciselnou-klavesnici-cz-silver/
tynytku, ale tu dlouhou skoro nikdo nekupuje, kdyz muze mit tu kratkou skoro za polovic - aspon ja mam zakazniky svepravne. :-)
A uz vubec to nikdo nekupuje za doporucenou koncovku...
A jak tak koukam, i tady sis musel najit tu s vyssi cenovkou, vid? Pritom doporucenou koncovku 4200 u Apple, kterou ty jsi uvedl ma jen ta tmava:
https://www.suntech.cz/produkt/456468-apple-magic-keyboard-s-ciselnou-klavesnici-cz-space-grey/
Jenze ta zase tady neni za ocekavanou vysokou cenu, vid? :-D
Nicmene chapu, ze cena te kratke by zcela jiste nevyvovala takovy ten dojem "jezisi, to je tak drahe"...o ktery ti slo... :-)
Nejak nerozumim o co jde. Integrovana grafiku ma co se tyce TFlops lepsi M1. Co se tyxe encoderu, ten asu bude lepsi nez u Vegy, ale kdo vi jaka je posledni verze QuickSyncu u TL-U. Teoreticky je mozna, se M1 vyrovna nevim. Kazdopadne NVENC by mel byt asi lepsi, nez co ma Intel a AMD akorat, ze NV je nedava(nedalavala) do svych MX chipu a AMD to evidentne neni moc priorita. Maji to jinak nastavene. Ten trh je jinak segmentovany nez u Jabka a vyrobci maki jine priority. Proto ta srovnani nedavaji podle mne moc smysl.
Apple bude mit asi v tomto konkretnim scenari, kde se vyuziva HW enc a konkretni konfiguraci vyhodu, PC mobilni svet ma zase plno jinych. Kazdy ten trh je trochu jinak delany.
Aha, "nikdo to nekupuje." ????????
Možná sis položil otázku, proč lidi používají k notebookům externí klávesnici... ano, zcela přesně, je to v drtivé většině kvůli standardnímu rozložení 104-key klávesnice, tj. včetně numerického bloku. Chtějí to většinou lidi, co s tím počítačem reálně pracují a potřebují zapisovat data, typicky čísla.
A co se tvých dalších vývodů týká, jak říkám - kupuju to, co po mně lidi chtějí, a to jsou klidně tyhle "space grey" klávesnice za 4200Kč.
Jak (už podruhé) uvádím, jabkoni jsou zvyklí platit, ta klávesnice funguje i v případě, že je použit FileVault na systémový disk (což v případě běžných BT klávesnic není až tak běžné) a já tu jen popisuju realitu (a dokládám to prostými fakty). Osočil jsi mě, že lžu, ale pak se ukázalo, že to je všechno trochu jinak a jsi to naopak ty, kdo si vymýšlí směšné důvody na téma "tohle přece nikdo nekupuje." Omluvu ani tak nějak nečekám.
Ja svuj styl prave nenutim ostatnim. Naopak rikam, ze kazdy by si mel volit to, co mu funguje. A v zadnem pripade bych tomu nerikal otroctvi, at uz je to ironii, nebo ne.
Mimochodem toto je take jen vas pohled "jak si představuje Velký Jabko". Je sice pravda, ze Apple nedava moc moznosti, protoze ma sve systemy uzavrene, to ale neznamena, ze nemuzete najit svoje "workflow", nebo ze byste nemohl nainstalovat SW, ktery neni v jejich store ;) Vsechno jde, kdyz se chce. Samozrejme napr. vyvijet a patchovat linuxovy kernel by se mi na Applu nechtelo a prislo by mi to jako sebemrskacstvi.
Alich: O Apple mi nic vyprávět nemusíš, žiju s tímhle kouzelným systémem a jeho uživateli někdy od hloubi devadesátek, kdy o Apple v ČR nevěděl skoro nikdo, a byl to obskurní systém pro grafiky.
Nicméně, abych to vrátil k původnímu meritu, já jsem nepsal nic o efektivitě, psal jsem o otroctví, které sám přiznáváš. Je mi jedno, jestli sis našel "workflow," to na podstatě a smyslu mé teze nemění vůbec nic. Apropos, instalace SW mimo Store, to je BTW taky docela legrace, kdy člověk musí ručně klikat, potvrzovat a otevírat "zámečky," jako by dělal něco nekalého...
tynyt 27.11.2020 at 5:48
Otroctvi jste priznal i vy, kdyz nemuzete pouzivat Apple a musite zit s Win ???? Nebotreba tim, ze i presi vasi nelibost k teto firme stale s jejich uzivateli pracujete ???? Ze ale resite Apple od “hloubi devadesatek” jeste neznamena, ze tomu rozumite, ze?
S tim potvrzovanim softu..A ono je to na Windows ci linuxu jinak? Proc jste toto zamlcel? Krome vendor lock to ma jeste jiny duvod, jsem si skoro jisty, ze ho znate, ale opet jste to takticky zamlcel.
AD klikani - ja znam i jine zpusoby, jak do macOS dostat spoustu SW bez “klikani”, napr. pomoci balickovych systemu. Opet bud netusite, nebo se vam to nehodilo zminit.
Ale mate pravdu v tom, ze otroci jsme vlastne vsichni ????
Alich: uh-oh. Proč bych nemohl používat Apple? Ty jsi prostě jen nepochopil o čem jsem psal. Tak to zkusím ještě jednou: nejde o počítač nebo mobil, jde o způsob, jakým jsi nucen jej používat. Já nemám problém jednorázově sednout k Macu a ve Fotošrotu udělat co potřebuju. Mám problém s tím, že abych mohl tuto platformu použít jako "domovskou," musel bych akceptovat fašistickou (korporativistickou) filozofii Applu, protože bez Apple to prostě pořádně nejde. Můžeš namítnout, že totéž je Google nebo MS; jenže tomu tak není. U těchto platforem ti nikdo nenutí MS nebo G-účet, máš buď možnost opt-outu a použít alternativy (Google), nebo se toho vůbec neúčastnit (Windows). A k tomuto závěru nemusím "applu vůbec rozumět" (jak se snažíš marně sugerovat).
Ad potvrzování SW: ano, je to naprosto jinak. Jsem-li root/admin, systém typu Linux nebo Win bez odmlouvání vykoná to, co mu přikážu. Zřejmě vůbec nechápeš, jak tyto OS fungují.
Balíčkovací systém si samozřejmě můžeš doinstalovat skoro jakýkoli, jen tím popíráš filozofii Applu a přecházíš do POSIXové ilegality a nejedná se o integrovaný nástroj OS, ale SW třetí strany. Běžný jablíčkář o tomhle neví vůbec nic. Podstata opět tkví v tom, že zatím co Windows nebo Linux mají perfektní a dostupnou dokumentaci svých "střev", tak u Apple musíš hledat.
tynyt 28.11.2020 at 17:46
Mozna jsem nepochopil ja, mozna vy. Takze znovu: ja jsem se snazil vysvetlit, ze to, co vam prijde jako otroctvi mozna jinym prijde jako svoboda a naopak. To, co tu prezentujete neni vseobecna pravda, ale vas subjektivni nazor vydavany za vseobecnou pravdu.
"Ad potvrzování SW: ano, je to naprosto jinak. Jsem-li root/admin, systém typu Linux nebo Win bez odmlouvání vykoná to, co mu přikážu"
Toto samozrejme neni zcela pravda. Proto jsem napsal, co jsem napsal, pane vseznaly korporatni ajtaku ;)
Co se tyka dokumentace a dalsich informaci - souhlas, Apple je v tomto ze zminenych nejhorsi.