A nekdo čekal zazrak? Proste dalsi z mnoha možností na čem běží počítače. Zvlášť když prinese lepsi efektivitu do sveta Windows.
Výhoda ARM měla být zahození starých věcí, které si sebou táhne x86.
Jenže tato "výhoda" padla, protože ARM přidal HW podporu pro běh x86.
Z pekla zpětné kompatibility nás snad vyvede AI.
AI navrhne komplet novou architekturu od HW přes programovací jazyk, OS až po aplikace.
Předpokládám že zmizí ty všechny vrstvy, které tam jsou aby se nám lidem dobře programovalo.
Takže se pojede v assembleru. A nebo vznikne něco úplně jiného. Třeba úplně vypadne OS a každá aplikace bude mít vlastní na míru šité rozhraní.
Každopádně to je naše jediná šance, když ani Apple nebyl schopen prosadit čistý návrh a přidává zpětnou podporu x86.
Bude zase těžší nahlédnout do toho co se honí AI v hlavě. Takže singularita bude moc bujet bez naší kontroli.
To jdeš tak trochu proti proudu. Dnes se aplikace píšou čím dál tím víc abstraktnějí a ty chceš jít do ASM? Kde na to vezmeš ty lidi, co to budou umět? Dnešní typický programátor je lepič kódů z internetu a AI píše kód jak hotentot.
Zatim je AI tupa ovce. Jaka hotova data nenakrade, to "nevi". Obcas zkousim MS Copilot (OpenAI 4). Cokoliv jednoducheho co nebyl schopny vysosat z wiki a jejich zdroju, tak neni schopna odpoved, podle kriterii otazky. Tuna omacky, kterou vubec nechces, neco jako ty barevne obrazky.
Jak by tohle mohlo delat OS, ktery by nebyl silne limitovany, si neumim zatim vubec predstavit, kdyz neni schopna z informaci ktere ma udelat treba ani seznam jmen, i kdyz ho explicitne vyzadujes. To nemluvim o blbostech, ktere z toho vypadavaji, nebo kompletne chybne odpovedi, kdyz se zrovna "nedari".
Mám stejnou zkušenost.
Ano AI je tupá ovce. Někdy spíš osel co dělá IA.
Ale v programování předčí 99% populace.
Časem překoná i to poslední procento.
Jeslti se tohle potvrdí "Je otázka, zda Qualcomm teď vůbec plánuje přechod na ARMv9, ARM totiž může tuto technologii možná spojovat s restriktivnějšími podmínkami a vyšším poplatky." pak se může stát, to že x86 duopol bude proti monopolu ARM požehnáním z nebes.
Uvidíme kam se věci pohnou.
V Cortexech, které tímhle ale opouští.
Zaregistroval jsem, že v nich (kvůli tomuhle?) snad dokonce měl deaktivované SVE 2, což by indikovalo, že hned tak ty instrukce podporovat nebude. Ale nemám to ověřené, tak nevím, jak široce se to Snapdragonových zařízení týká.
K tomu vytížení víc ALU, nevýhoda je to hlavně pro jedno vlákno. Možná to je důvod, proč AMD u MT jader zůstává. Sice jsou lidi, co si myslí, že na PC to nemá smysl, ale když si člověk uvědomí kolik, vláken produkuje jen samotný OS i když zdaleka ne všechna jsou vždy aktivní, nebál bych se.
Licencování ARM by sice mohlo být problém, ale pro větší, fungující a tedy vydělávající výrobce bych tady neviděl překážku. Spíž za tím možná stojí SW, který zatím novější SIMD intrukce prostě nevyužije. Ono je to vidět i na zatím jediném ARM jádru s větší šířkou vektorů. Fujitsu A64FX má 2x 512 bitů a jasně uvádí, že záleží na programování. SVE instrukce nejsou samospásné.
Venku je prvni detailnii test Sanpdragon X Elite. Zatim ne v top verzi, ale ve verzi bez turba a slabsi grafikou.
Vysledek je, jak se dal ocekavat (vyjma nekritickych fandu)..zadny zazrak neprisel, vykon vyjma nativnich apek podstatne slabsi, nez treba u 7840U v emulaci. porodni bolesti a detske nemoci hlavne u her jsou bezne.
18. 6. 2024, 18:42 editováno autorem komentáře
https://videocardz.com/newz/first-qualcomm-snapdragon-x-series-laptops-tested-in-gaming-3d-performance-is-disappointing
First Qualcomm Snapdragon X Series laptops tested in gaming: “3D performance is disappointing”
To je asi vytahnuty z te recenze, co jsem linkoval.
Porad cekam na to, proc dat prednost tomuhle pred X86 verzi od AMD, potazmo Intelu..
18. 6. 2024, 19:20 editováno autorem komentáře