Bezva článek díky. Je fakt že když jsem se přečetl nadpis tak mi v hlavě utkvělo "chce porazit serverové x86". Nejdříve to vedlo k úsměšku ale když jsem o tom začal přemýšlet ...
Hypoteticky kdyby byl Intel jediným majitelem licence na výrobu x86 procesorů tak by mu nyní žádné AMD nešlapalo na paty a nenutilo ho k zlepšování. To by x86 procesory nebyly tak dobré (výkonné) jako jsou nyní a možná by je ARMy už dávno přehonili a ne jen to. Když už nemáme jenom WinTel ale máme i WinArm na jaké úrovni by pak asi byly aplikace? Už se té větě "chce porazit serverové x86" tolik nesměji.
A to mne vede k Nvidii a její snaze ovládnout ARM. Říkám si to by ten ohromný potenciál zadusil jeden monopolní majitel. Kdyby Nvidia vlastnila ARM pak bych po přečtení slov "chce porazit serverové x86" asi propukl v hurónský smích. Takhle kudy chodím tudy velebím okamžik který vedl k tomu, že x86 procesory mají alespoň ty dva majitele licencí a modlím se aby zamrzlo peklo a i Intel najel na model licencování ala ARM. To by teprve byl souboj jak se patří a nová zaltá doba procesorová.
Konkurence budiž pochválena a velebena do skonání věků.
Uverím až uvidím ...reálne výsledky, či skutočné produkty. Len aby snaha za čo najvyšším IPC, nedopadla tak, že budú mať problém, aj na 5nm pri tej správnej energetickej efektívnosti dosahovať takty nad 3-3.5Ghz. Vždy treba nájsť ten správny "balans" pre IPC + pracovnú frekvenciu (ideálne okolo 4.4-5.0GHz pre 5nm) aby sa dosiahol maximálny možný "dlhodobý" výkon.
Když se podíváte do historie, tak Intelu AMD na paty nešlapalo a přesto ty serverové procesory postupně vylepšoval.
2006 - první čtyřjádrový Xeon
2008 - první šestijádrový Xeon
2010 - první osmijádrový Xeon
2011 - první desetijádrový Xeon
2014 - první patnáctijádrový Xeon
2015 - první osmnáctijádrový Xeon
2016 - první dvacetičtyřjádrový Xeon
2017 - první dvacetiosmijádrový Xeon
Tedy z mého pohledu je dost pravděpodobné, že vývoj serverových procesorů od Intelu by probíhat stejně, bez ohledu na to, jestli nějaké AMD vydalo nebo nevydalo Epyc. Před jejich vydáním totiž inovoval, co to šlo (co mu aktuální výrobní technologie dovolila).
Presne tak, temer vsechno, co Intel dela dnes, by delal i bez AMD s jedinym rozdilem a tim je marketing. Kdyby nebylo AMD, tak by Intel zdaleka tak netlacil na pilu, protoze by to nepotreboval. Ale vyvoj, vyvoj by sel furt stejne rychle. Vzdy vzpomenme, kdy Intel oznamil 10nm technologii - v roce 2015! Teda v dobe, kdy byla AMD v podstate mrtva firma. Ze se to nasledne zadrhlo a AMD dostalo druhou sanci, je jina vec a urcite jsme i my za ni jako zakaznici, kteri mohou mit PC s vetsim vykonem, radi, ale na kroky Intelu to melo pramaly vliv.
AMD je konkurence Intelu. Pro mne je konkurence někdo kdo Vás nutí k tomu abyste se zlepšoval. Jinak to prostě není konkurence. Už samotná přítomnost konkurenčního subjektu je motivující. Jen tak mimochodem stejně o samé se dá prohlásit i obráceně. AMD je nyní tím čím je díky tomu jak byl v minulosti Intel dobrý. Co dobrý, Intel se v minulosti jevil nedostižitelný.
To že tady vypíšete tuhle časovou linku kterou jsem si ze zájmem přečetl nijak nevyvrací pozitivnost konkurence. To jak se ARM přiblížil x86 jasně ukazuje pozitivnost konkurence, která je u ARMu na mnohem vyšší úrovni. A navíc nedává Vám za pravdu ve Vašem tvrzení "Tedy z mého pohledu je dost pravděpodobné, že vývoj serverových procesorů od Intelu by probíhat stejně, bez ohledu na to, jestli nějaké AMD vydalo nebo nevydalo Epyc." Kdyby neexistovala konkurence od AMD hnil by Intel ve svých problémech nyní zcela jistě ještě více.
Já vám nevyvracím to, že je konkurence pozitivní. Jen vám vyvracím váš názor, že kdyby nebylo AMD, tak by Intel nic nenutilo k inovacím.
Že samotná konkurence nic neznamená, vidíte právě na tom vašem ARMu. I přesto, že je v něm konkurence obrovská, nebyl dosud schopen dohnat platformu x86, která té konkurence moc nemá.
Zkuste mi osvětlit to vaše: "Kdyby neexistovala konkurence od AMD hnil by Intel ve svých problémech nyní zcela jistě ještě více."
Když se podívám třeba na serverový Ice Lake SP, tak je to něco, co měl Intel doslova roky v šuplíku a čekal jen na to, až bude mít dostatečnou výrobní kapacitu na 10nm procesu. Nebo dneska už je hotový Meteor Lake, který čeká, až bude hotový 7nm proces a bude mít dostatečnou výrobní kapacitu. Tedy z mého pohledu se nečeká na návrh čipu, ale čeká se na výrobní proces. A nějak mě nenapadá, v čem by jeho nástup mohla existence AMD urychlit.
Tady Intelu nekonkuruje AMD ale hlavně TSMC které nyní pro AMD vyrábí. Kdyby TSMC Intelu nekonkurovalo tak to bude logicky zcela jistě trvat ještě déle a my bychom si mysleli, že jsme prostě narazili na hranice výrobního procesu protože to nikdo není schopen vyrobit.
Budiž pochválena konkurence.
DedekHrib:
Máte pocit, že se Intel snažil inovovat méně, když byl daleko vepředu před všemi ostatními výrobci křemíkových čipů?
Já ten pocit nemám. Ona případná budoucí konkurence je motivací úplně stejnou, jako konkurence současná. A právě proto jsem vám psal, že si myslím, že je hloupost, že by se Intel snažil méně inovovat, kdyby nebylo AMD.
Radek Holeček 1.5.2021 at 21:18
Tohle je obecné pravidlo. Ten kdo nemá konkurenci tak se chová takovým způsobem, že na takové situace existuje mnoho zákonů a nařízení.
Nevidím jediný důvod proč by se Intel měl chovat jinak. Právě tahle vousatá situace se 10nm procesem Intelu mi dává za pravdu. Naopak se mi jeví hloupé takto slepě bez důvodů věřit Intelu, že by se choval jinak.
DedekHrib:
Nevím, co vám dává za pravdu, ale 10nm proces je přesný opak toho, co tvrdíte. Když Intelu AMD moc nekonkurovala, tak mu výrobní procesy šly, když mu konkurovat začala, tak on začal mít vážné problémy. Jestli nevidíte, že je to pravý opak vašich řečí, tak je to s vámi marné.
Jinak Intel by bez AMD měl samozřejmě stále konkurenci. Proč si myslíte, že do příchodu Ryzenů tlačil pokrok v mobilním a serverovém segmentu? Kvůli nýmandům z AMD to nebylo. A to je přesně to, co se vám celou dobu snažím říci. AMD není důležitá. Její produkty stojí a padají na tom, že je vyrábí na lepším procesu, než Intel. A to samé platí pro ARM. Vidíte to i v tomto článku. S velkou slávou ohlašují produkt na 5nm procesu, který srovnávají s 14 a 10nm Xeony. Tedy konkurent je spíše to TSMC.
@Dedek
Co se tyce procesu, tady bych se klonil k tomu co pise RH. Novodoba konkurence AMD od roku 2017 tady asi nemohla mit nejaky zasadnejsi vliv na Inteluv 10nm. Aspon v principu. Teoreticky by se tam treba neco najit mohlo, ale to uz budou dost spekulativni roviny. Intel by tyhle veci musel resit nejspis tak jako tak i v ramci parametru, ktere jsou duzlezite z hlediska vyroby a naslednych marzi. Podobne jako to delal u predchozich generaci, jak spravne poznamenal RH.
Kde asi nejvic zafungovalo AMD jako takove, mohly byt produkty v roadmapach Intelu, ktere Intel nejspis uzpusoboval nabidce AMD. A pak samozrejme i cenotvorba.
Radek Holeček 2.5.2021 at 8:33
AMD se jak ukazuje tato doba moudře rozhodlo soustředit na dvě věci.
Jednak na návrh procesorů kde ukázkově natrhlo Intelu zadek. Oddělili výrobní závody a ty si žijí, no spíše skomírají, vlastním životem.
Druhou věcí byla to co se označuje jako právnická opičí dráha a jejím smyslem bylo použít výrobní zařízení třetích stran k výrobě AMD procesorů. To se povedlo a najednou byla i konkurence ne jen od Intelu ale i od výrobců jako Samsung, TSMC, .... to vedlo k zavedení lepších výrobních postupů a ke zlevnění výroby. Konkurence budiž pochválena. Intel zatím měl jediného výrobce a to sám sebe a setrvával u monopolu který jeho výrobu dohnal tam kdenyní je.
Tohle mi dává za pravdu. Mám pocit, že mi dává za pravdu i CEO Intelu v tom jak vidí budoucnost Intelu. Ve výkladu toho co řekl CEO Intelu se ale naše názory liší.
PS: tohle si nemyslím "Proč si myslíte, že do příchodu Ryzenů tlačil pokrok v mobilním a serverovém segmentu?" Ten pokrok v mobilním segmentu nastal díky tomu, že Intel, AMD i Microsoft tenhle segment trestuhodně zanedbali a díky tomu zanedbaní zbohatli hráči na tomto poli tak, že si mohou nyní dovolit mít tyhle smělé plány i se servery.
Radek Holeček 2.5.2021 at 11:09
:-) tak to jsme si s tím "mobilním" nerozuměli.
Argumentace snížením marží zcela jistě automaticky neznamená že je to způsobené drahou výrobou. To není důkaz.
Je zcela jisté a jasné, že kdysi tady byl bohatý vše v x86 ovládající Intel a vedle něho živořilo AMD které naštěstí získalo licenci na x86. Kdyby Intel nespal na vavřínech a jenom minimálně zdokonaloval svoje produkty a výrobu tak tohle pidi AMD ho nemohlo nikdy dohnat natož technologickým návrhem i výrobní technologií překonat.
Ale to jsem již psal
Konkurence AMD měla zcela zásadní vliv na Intelovské výrobní procesy. Díky tomu, že jsou schopni svoje procesory vyrábět u třetích stran lépe a levněji tak ukázali v celé své nahotě nemohoucnost výroby Intelu. Začíná se to i projevovat nejmarkantněji v maržích serverových procesorů které se Intelu scvrkli. Tím snižují peníze které by mohli bez této konkurence vrazit do tolik potřebného zlepšení Intel výroby. A intel se začíná opičit viz chiplety a změna ve výrobě co avizoval CEO Intelu.
tombomino 2.5.2021 at 10:16
Promiňte ale tohle je nesmysl "Novodoba konkurence AMD od roku 2017 tady asi nemohla mit nejaky zasadnejsi vliv na Inteluv 10nm. " Konkurence AMD měla zcela zásadní vliv na Intelovské výrobní procesy. Dáky tomu, že jsou schopni svoje procesory vyrábět u třetích stran lépe a levněji tak ukázali v celé své nahotě nemohoucnost výroby Intelu. Začíná se to i projevovat nejmarkantněji v maržích serverových procesorů které se Intelu scvrkli. Tím snižují peníze které by mohli bez této konkurence vrazit do tolik potřebného zlepšení Intel výroby.
DedekHrib:
Asi si nerozumíme. Já tím mobilním segmentem myslím notebooky, nikoli mobilní telefony. A ty Intel vylepšoval, co to jen šlo, a využíval k tomu právě pokroky ve výrobních technologiích.
Zlevnění výroby u AMD je jen vaše zbožné přání. Když se podíváte na hrubou marži, tak v roce 2020 byla 45 %, v roce 2010 byla 46 % a v roce 2000 byla 46 % a v roce 1993 byla 52 % (starší výroční zprávy AMD na webu nemá). Takže i pokud budeme považovat hrubou marži za plus mínus stejnou, tak výrobní náklady vystřelily pěkně vzhůru, protože průměrná cena čipů šla nahoru.
Kam dohnalo Intel to, že měl jediného výrobce (tedy sám sebe), je jasné. Pořád ještě má vyšší hrubou marži, než AMD. Tedy pořád ještě má nižší výrobní náklady. A je to celkem logické. Když má TSMC marži 50 %, je jasné, že AMD platí 2x tolik, než kdyby ta fabrika byla její.
Marže AMD asi dále poroste, tedy pokud nepřehodnotí své priority a nezačnou prodávat i nějaké čipy pro lowend. Ale poroste ne proto, že by klesaly výrobní náklady, ale proto, že poroste prodejní cena.
@dedek
Podle ceho soudite, ze je to nesmysl? Na cem chcete zalozit svoji argumentaci?
Intel 14nm byl lepsi nez oba 14 a 12nm od GF, ktere AMD pouzivala 2017 a 2018. Zacala vyrabet na 7nm TSMC az 2019. Pouzitelny 10nm Intelu ale prisel hned 2020. Vy myslite ze se najednou ve 2019 Intel s 10nm "probudil", kdyz byl uz 4 roky ve skluzu a nedaril se mu a tak nejak magicky se mu jej podarilo zprovoznit najednou za 1 rok po uspechu Zen2? Krome toho prvni produkty na nem vydal uz 2018 a pak i 2019, ale nemel patricne vlastnosti.
Tomu prece nemuzete sam verit :)
Podle mne z toho vyplyva celkem jen jedno vysvetleni, ze Intel se snazil 10nm zprovoznit celou dobu a vyslo to jak to vyslo az 2020.