J.O.: podle mě ten závěr není úplně přesný. U Androidu je jedna jediná bariéra, a to ta, že vyvinout a dodat na trh telefon s ARMem je nákladově levnější, než tak učinit s jinou platformou. (BTW jsou známy androidy s x86, které se neprosadily nejen kvůli částečné nekompatibilitě, ale hlavně kvůli ceně a pomalému inovačnímu cyklu, zejména co se modemů týká).
Pokud by se typický laciný čínský výrobce dostal do pasti licenčních poplatků, bude velmi motivován k tomu, aby přešel na jinou platformu a zároveň se otevřou dveře konkurenci k tomu, aby obnovila vývoj "telefonních" procesorů. A jakmile bude na trhu podstatná nabídka přístrojů jiné HW platformy, přizpůsobí se i vývojáři.
Mno dobrý Apríl ????...mno počkat! On Apríl ještě není!????
Tak to aby Intel zase začala tlačit do telefonů a tabletů Intel Atom cpučka a AMD taky něco...
Že by utekl nějaký manažer z EA a přešel k ARM?! Protože tohle přesně je jejich parketa.
Proč neořezat instrukce procesoru a prodávat je jako DLC?!????????????
Ja mám taký pocit, že si za to výrobcovia môžu sami. Hlavne Samsung a ďalší, ktorí nabehli na stále drahšie ceny zariadení. V podstate sme sa posunuli cca +300€ - 400€ za rovnaké zariadenia oproti 3-4 rokom spätne.
Takže sa nedivím, že ARM chce viac, keď všetci si dvíhajú tržby..
IMHO, myslím si, že by zariadenia ani nemuseli zdražovať i po tejto novej cenovej politike, ale výrobcovia opäť radi zvýšia ceny a aspoň sa budú môcť na niekoho vyhovoriť ????
Že by konečně šel ARM do... háje? To to trvalo, ale musí se nechat, že to měli vymyšlené pěkně. Nejdřív být tak levní, že si vydobudou na lukrativním trhu takřka monopol a když jsou všichni zaháčkovaní a není kam uhnout, tak napálit ceny. Jediné, co mi to kazí je, že platí dvojí metr a cukli před Applem, který konečně mohl pykat za svoji předraženost. U firem mě tohle vždy štvalo, že čím větší hráč, tím vyšší má slevy, to strašně křiví trh, jak se má prosadit menší výrobce/prodejce, když to samé zboží od jedné firmy nakupuje málem dráž, než ho velcí hráči prodávají? Vždyť je to v podstatě kartel.
Pri procitani diskuze. Upozornuju na to, ze zde mluvime o ARM vykonovem vrcholu a zarizenich hlavne pro mobilni sferu. To kde je ARM neskutecne silny a kde vlastne vyrostl je embedded. Tlak od RISC-V tam roste take, ale ARM se uspesne brani slevovanim licenci na mala jadra alias Cortex-M0(+) apod. Ekosystem ktery maji vybidovany firmu ST/NXP/Microchip/TI okolo ARMu je proste obrovsky a taktez jeho setrvacnost. V podstate kdo v embedded jde do RISC-V je z politickych duvodu Cina. Jinak je RISV-V v otevrenem ekosystemu uplne jina liga.
Anebo to ten ARM kompletně pohřbí. Jsou tu minimálně 2 hráči, kteří by byli schopni nabídnout podobně výkonná a nežeroucí jádra (AMD i Intel) pokud by se tímto krokem ukončila konkurence laciných ARM CPU a pak je tu ještě varianta že se začne znova prosazovat něco jako PPC nebo MIPS, případně RISC-V.
U ARMu si evidentně neuvědomují, že jejich vítězství nebylo dáno kvalitou, ale hlavně cenou a otevřeností pro implementátory. A protože prakticky všechny moderní platformy jsou HW nezávislé, zvrat může přijít velmi rychle.
BTW, nvidia plánovala s ARMem něco podobného, takže ono by to bylo z deště pod okap.
Bude hodně zajímavé sledovat vývoj. Ale v těchto vodách platí, že kdo chce moc, nakonec nedostane nic.
ÉPokud se jeden SoC použije v levném i drahém zařízení, v obou případech obsahuje nachlup stejnou dávku IP ARMu, a není tedy žádný důvod, aby v jednom nebo druhém zařízení nárokovalo vyšší platbu za něj. Dokonce by to šlo patrně navléknout na cenovou dikriminaci, tj. za stejné zboží (SoC, na jeho hranicích IP ARMu končí) je požadovaná po různých zákaznících odlišná platba.
Mohl by to být motor, který popožene velké hráče k diversifikaci rizika (navrhnout jádra alternativních architektur).
Apple za nic pikat nebude, vzal by si to zpět na zákazníkovi.
Co se týká těch kartelů a slev, ono to není tak jednoduché. I když máš pravdu ohledně dvojího metru a znevýhodňování těch menších, pro prodejce-kupce je to win-win. Prostě domluvit si velkou dodávku za ústupek slevy je většinou výhodnější než mít 100 dodávek za plnou cenu. Děje se to běžně, například u inzerátů “second-hand” zboží.
Já teda jsem jen prostý Android user, ale podle mě je to všechno HW zcela nezávislé, jediné co je třeba, tak drivery pro linux a všechno se dá nakompilovat prakticky pro libovolný HW. Druhá věc jsou aplikace, ty frameworkové (java, kotlin apod.) by měly fungovat, jediný problém budou kvůli výkonu natvrdo zkompilované hry a podobné věci.
To je pravda, lenže tie zariadenia sú také kvalitné pretože bežia aj na výkonnom a spoľahlivom hardwari, ktorý to všetko umožňuje a ARM má z toho v podstate drobné.
Asi i z tohto dôvodu to chcú zmluvne ošetriť pre každého jedného odberateľa zvlášť.
Ja tento postup neschvaľujem, ale na druhú stranu ho chápem. Každá spoločnosť chce zarábať a ako som písal vyššie môžu si za to aj spoločnosti sami zdvíhaním cien u zariadení..
Většina z těch co používají na trhu volně dostupné SoC (od výrobců Qualcomm, Broadcom, Mediatek a desítek dalších) nemají žádný smluvní vztah s ARMem. ARM maximálně dosáhne na ty, kteří mají od něj licenci (architektonickou/jadernou) pro výrobu jejich ARM-based SoC. Připomíná to poplatky za ochranu, která vymáhala Mafie pro provozovatelých restaurací (tam také úspěšné restaurace musely platit absolutně více, předpokládám že určitá procenta z obratu).
Pokud chce ARM zvýšit své příjmy může zdražit své licence (sky is the limit).
No RISC-V by měl i nevýhody. ARMv8 (v9) by měla být hodně dobře navržená architektura u které se dá říct, že je fakt moderní v tom smyslu, že se tam poučili z předchozích zkušeností a odpovídá aktuálním poznatkům a potřebám (v oblasti výkonných CPU jader pro mobily, PC, servery). RISC-V v tomhle asi je horší a míň efektivní (návrh asi může být optimální, ale pro oblast jednoduchých MCU/embedded).
Co jsem o tom četl, tak ARMv8 není nábožensky pojatý RISC, je to ISA dost optimalizovaná na efektivitu a výkon místo ideologického lpění na konceptech. Takže jsou tam "CISC" instrukce, které dělají víc operací najednou, protože je to výhodné (dá se to stihnou v jednom cyklu a programy to využijí -> lepší IPC, menší spotřeba).
RISC-V má rysy, které připomínají koncepty RISC z 80. let nebo se považují za "akademické". Taky je tam dost velká fragmentace a ještě se to dost vyvíjí, ještě to možná bude muset zrát...
Jo, souhlas, teď je ještě RISC-V v této oblasti nekonkurenceschopný. Ale právě podobné události by mohly přilít motivaci a prostředky do nových návrhů a zefektivňování.
Kdybych to porovnal se světem SW, tak linux byl před pár lety na desktop také jen pro geeky a fandy. Dnes už je situace jiná a třeba PlayOnLinux se také ujalo. Před několika lety se to zdálo jako utopie.
Já RISCovým procesorům fandím :-)