Uvidí se jak to bude s cenou, výkon nevypadá nic moc, ale snížení spotřeby chválím.
V noteboocích by to snad mohlo s výkonem vypadat lépe když zmenšili spotřebu.
Docela by mě zajímalo zda vyjde i ta core ultra 3 ( 4+4 )
nebo to zrušili společně s procesem A20.
9. 10. 2024, 09:23 editováno autorem komentáře
já bych to zase tak černě neviděl, podle mě půjde o slušnou konkurenci ZEN5, single thread má Arrow Lake stejně nejvyšší (jako předchozí CPU od Intelu), tohle prvenství zatím Intelu žádný procesor konkurence nevzal, takže je to spíše o preferencích.
Podle testu na CB, uz 14900k neni "singlovy king". Predstihl ho 9950x a dokonce i 9700X
https://ctrlv.link/T9qS
Tem rozdil je sice nula prd, ale pokud by melo ARL nizsi single thread nez 14900k, tak AMD mu tuhle korunku na celou generaci vezme :)
9. 10. 2024, 10:45 editováno autorem komentáře
Videl jsem, zatim to vypada na herni zklamani (podobne nebo horsi nez Zen5), ST vypada na plichtu a MT bude mozna o chlup lepsi.
:)
Ani ten single-thread asi nebude najlepší vo všetkých aplikáciách.
Navyše ten boost na 5.7GHz je dostupný len pri nižšej teplote, takže pre vzduchové chladiče môže byť úplne nedostupný.
Čo je ešte horšie, tie "lacnejšie" modely majú boost výrazne znížený, zostáva len dúfať, že cena nebude prestrelená, keďže človek musí už tak investovať do novej dosky :(.
Veď už čoskoro sa dozvieme, aj keď recenzie ešte zajtra nebudú, ale teším sa na oficiálne predstavenie.
uz boli clanky, ako je intel300 zruseny, tak preco by si preboha kupoval intel200. Ocakavat upgrade nemozes.. Samozrejme ak to bude mat dobry vykon/cenu a kupujes PC "na 10 rokov" tak sa to bude dat kupit.. ale nie ako pc na upgrade. Ja som teraz mohol kludne upgradovat ryzen7700, len 9000ka je imho silne sklamanie, takze si ho zatial nechavam. Nieze by som potreboval rychlejsi, ale ak ho predat, tak este kym je v zaruke...
9. 10. 2024, 13:20 editováno autorem komentáře
Stál čekám na nějaký pořádný skok, tohle pořád není takové to: "mňam" abych se rozloučil s dnes již stařičkým SkyLakem. Pořád těm procesorům chybí takovej ten drajf kdy si řekneš: "šadap and tejk maj monej!" Pořád to není ono.
Jinak jsem si nechal nainstalovat klimatizaci Toshiba, je fakt úžasně tichá, že se u ní dá i spát. Takže k mé solární elektrárně je to super doplněk, takže spotřeba intelu mě netrápí, a teplo teď uchladím 2,5kW vnitřní jednotkou. A solární elektrárna ještě stejně stíhá dodávat do sítě přebytky.
Co je fakt k breku, že v době dnešních ultraširokých obrazovek je tady 80% prázdného místa a článek se neroztáhne za boha na nějakou přijatelnou velikost a tak tabulka procesorové řady musí mít posuvník...
Nicméně, tuhle jsem nad tím přemýšlel na záchodě a zjistil jsem, že on ten koncept bigLITLE by možná mohl fungovat daleko líp kdyby byl obráceně s takty. Kdyby malé, řekněme jednoduché jádra pracovali na vysoké frekvenci a byly tahouny těch single vláknitých aplikací jako jsou hry a programy. A naopak ty velká složitá jádra by měli malou frekvenci, protože by se používala jen na specifické úlohy. No nechám to koňovi ten má větší hlavu.
9. 10. 2024, 12:22 editováno autorem komentáře
Tak pokud skylake stačí výkonem tak proč ne ale od té doby se určitý pokrok už udál...
Little od Intelu dá řekněme polovinu výkonu při čtvrtinové spotřebě, ploše=ceně (a to bude hlavní důvod proč je tam Intel cpe) pokud by je vyhnal na 6GHz tak by je musel udělat větší a stejně by se asi moc úspora nekonala ta je dána nejspíše jen těmi nízkými takty, ořezání instrukcí a zjednodušení je hlavně kvůli ploše. U alder to mělo být 55W P-core, 15W E-core. Přístup AMD vypadá lépe tam si zen3 "P" bere kolem 20W, C vystačí s 3-4W jen to trochu kazí IOD který si vezme možná až 20W zase velké plus jsou stejné instrukční sady.
Je otázka jestli se postupně Ecore nestanou těmi P a nezačnou vyvíjet nějaká opravdu úsporná - asi E!E
Na hajzlíku zrovna nesedím ale já bych volil cestu třeba 2xSuperP které by odpovídaly těm aktuálním a dosáhly vysokého ST, pak třeba 8P které by měly konzervativnější takty a mohly by tak být i trochu menší a k tomu nějaké E na nenáročné úlohy nebo podpoření masivního MT, jen by všechny musely mít optimálně stejně instrukční sady, kvalitní sheduling a možnost vypínání/uspávání třeba po 4 játrech...
Ty hodnoty jsou pro boost, který ty procesory udrží většinou na dvou jádrech, takže pro tu i9 110w+něco si vezme zbytek procesoru. Při zatížení všech jader jdou frekvence dolů a s tím i spotřeba (rychleji než ty frekvence do určitého bodu) stačí jít o 200MHz dolů a 8P vystačí s 270W, pokud to má udržet pl2 a běží i E jádra tak to jde o dalších 500MHz dolů.
Takže přetaktovat to allcore na 5,2 na P a 3,9 na E tak si to klidně těch 700W vezme...
No asi jsem to tam mohl připsat...
Ty 3-4w vychází z měření phoronixu pro zen4c jádra, spotřeby pro velký zen 4/5 jsem nezahlédl možná budou výše než pro zen3 když zvýšili celkový powerlimit, ale pořád tak na polovině Intelu. Tam mohlo dojít na tsmc procesech ke zlepšení, ale celkový výsledek nejspíše zhoršují E-core kde sice podstatně zvýšili výkon, ale i frekvence což nejspíše zhoršilo efektivitu při vysoké zátěži. Možná nonK modely by mohly být docela solidní i v té efektivitě jen bude otázka cena, kdyby nabídli průměrný výkon s rozumnou efektivitou za dobrou cenu, nemusel by to být zlý procesor...
Ten přístup big.Little s různýma architekturama je ale pro MT blbost. Když vývojář optimalizuje SW tak musí udělat codepath pro různá jádra pokud chce z CPU vyždímat všechen výkon.
U ARMu v telefonech to může fungovat, protože se aplikace prasí v javě a na optimalizace se kašle.
Tak je vývojář a vývojař. Ruku na srdce u spousty her se o to už stará samotný engine a ten budou odbornici ladit tak aby to jelo na maximum. Ostatní tvůrci obsahu a weekles programátorům je to jedno. HT je mrtvé ať žije bigLITLE.
U AMD to tak funguje. Nejak počet tranzistorov pomáha frekvencii. To, že by sa Vám páčilo, keby e-cores mali 6 GHz, neznamená, že to ide aj technologicky.
Ani ne je zcela běžné, že od každého procesu existuje několik variant, pro vysoké výkony s nižší densitou a opačně. Někdy jsou kompatibilní a jdou použít na jednom čipu, pouze se liší knihovny prvků. Při těchto frekvencích a denzite jsou už sakra znát kapacity propojů i mezi jednotlivými tranzistory. Ty pro vyšší frekvence nemohou být tak blízko u sebe jako pro úsporné aplikace a vliv bude mít i generované teplo na určitou plochu, aby nedocházelo k lokálnímu přehřívání.
Vidět to bylo třeba u navi3x které díky velmi vysoké denzite nedosáhly dostatečných frekvencí ani efektivity. Nebo u zen 4C kde se podařilo snížit plochu jádra o 35% bez vlivu na funkčnost při perfektní efektivitě...
Tak som rád, že som včas preskočil z posledného dobrého 8j Intelu (Comet Lake) na super 16j AMD X3D, lebo tieto hybridné jadrá proste nechcem.
Tak snáď zas 32j Zen6 bude niaky poriadny upgrade v mainstreame.
Zrádče. A to jsem ti vystavil diplom a ty takhle utečeš k AMD, jen protože nevěříš intelu, že bigLITLE je lepší. Že ti není hanba, správně by jsi měl prodat svou nVidii a pořídit si Radeon a pak si tady s rudochama můžeš podat ruce.
Tak veľa sa toho zmenilo, čo si emigroval :)
Teraz som multikultúrny a kupujem aj AMDe, tam kde je proste lepšie. Inak som mal aj Radeona rok, len teraz cez leto som SAPPHIRE RX 6800 Nitro vymenil za nVidiu ;D (ASUS TUF RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X OC)
https://www.3dmark.com/spy/49197472
Ty máš čo nové kámo?