ASRock má „výroční“ levné desky s čipsetem Z97. Speciálně pro Pentium G3258

24. 6. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

Ačkoliv dnes je ASRock zavedenou značkou základních desek (momentálně prodává nejvíce kusů po Asusu a Gigabyte), původní kořeny má tento výrobce v lowendovém segmentu. K tomuto odkazu se firma nyní pomyslně vrací s dvojicí desek, výslovně určených pro levné odemčené dvoujádro Intelu, čip Pentium G3258. Jelikož tento model má být oslavou dvacetileté historie různých Pentií, jsou také obě desky ASRocku označené jako „výroční“.

Desky Z97 Anniversary a Z97M Anniversary jsou spíše standardními modely bez zbytečných příkras a barevných kreací, což doufejme povede k přívětivé ceně. Oba modely ale staví na čipové sadě Z97, takže jsou jim plně otevřené možnosti přetaktování jak nového Pentia, tak i vyšších odemčených Core i5 a Core i7. A zcela bez „atrakcí“ desky také nejsou – ASRock na ně například osadil speciální filtrační kondenzátory Elna určené pro audio sféru (není jich zrovna mnoho, snad ale trošku kvalitu integrované zvukovky pozvednou). A leckoho by mohla potěšit síťová karta značky Intel, což je řešení řadou uživatelů preferované před obvykle používanými Realteky. Specifickou funkcí má být „Pentium Anniversary Boost“, což je možnost snadno přetočit procesor po zmáčknutí jediné klávesy, pro zkušené uživatele ale asi půjde o zbytečné udělátko.

Prvním a asi i hlavním modelem „výroční“ série je deska Z97 Anniversary. Láká na kaskádu s digitálními VRM, ovšem zřejmě jen s čtyřmi fázemi (alespoň je však opatřena pasivem). To by mohlo být limitujícím faktorem při silnějším přetaktování se zvýšeným napětím. Naštěstí je ale výchozí spotřeba Pentií relativně nízká, tak doufejme, že aspoň u modelu G3258 nebude přetaktování nějak výrazně pokaženo. Mimochodem, ačkoliv je použit čipset Z97, vyvedl ASRock jen jeden slot typu PCI Express ×16, což znemožňuje případné levné experimentování se SLI nebo CrossFire. Tuto výsadu si ASRock ponechává pro ty, kdo připlatí za nějaký z lepších modelů.

Deska Z97 Anniversary má integrovanou zvukovku Realtek ALC887, v roli Ethernetu ale figuruje již zmíněný Intel, a sice gigabitový adaptér I218V. Kde ale ASRock naopak šetřil, je zadní panel. Má sice čtveřici USB 3.0 a dvě USB 2.0, pro výstup audia ale jen tři jacky a obrazovku lze připojit k jedinému výstupu – naštěstí digitálnímu – HDMI. To však nemusí vadit, pokud hodláte osadit samostatnou grafiku. Pro osazení pamětí (mají jít přetaktovat až na efektivní takt 3100 MHz) lze použít čtyři sloty DIMM a deska má šest 6Gb/s portů SATA pro úložiště.

 

 

Druhá deska, Z97M Anniversary, je menšího formátu Micro ATX, který je dnes pro běžné PC asi lepší volbou než základovka plné velikosti. Ovšem tento model již ztrácí některá lákadla většího sourozence, na což by si případní zájemci měli dát pozor. Přetaktování (hlavně se zvyšováním napájení) by už mohla vážněji překazit zeslabená kaskáda jen se třemi fázemi a bez chlazení. Tento model má také coby adaptér Ethernet jen obyčejný čip Realtek (gigabitový RTL8111GR). Na druhou stranu ale zase nabízí lepší možnosti použití s integrovaným GPU – má totiž tři obrazové výstupy, a to analogový, HDMI i DVI (ten bohužel neumí dual-link, takže maximem bude rozlišení 1920 × 1200 bodů).

bitcoin školení listopad 24

Z97M Anniversary šetří i jinde – například jen dvěma USB 3.0 na zadním panelu. Také zvukovka je o třídu níže s šestikanálovým Realtekem ALC662. Chválihodné je ale zase zachování plného počtu šesti portů SATA 6 Gb/s nebo všech čtyř slotů DIMM pro paměti DDR3. Uvidíme, jak se tyto kompromisy promítnou do ceny. Zatímco Z97 Anniversary již zařadili do nabídky první německé obchody za ceny od 70–80 EUR, pro model Z97M Anniversary zatím informace o ceně nemáme.

Zdroje: ASRock (1, 2, 3)