Asus L50VN - našlapaný kousek v kůži

12. 10. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

Design a vyhotovení

Notebooky těchto rozměrů patří mezi nejprodávanější, tedy především levnější nabízené modely. Přesto však patnáctipalcová úhlopříčka poskytuje dostatek prostoru pro výbavu téměř ultimátní. A když už s sebou musíte nosit tři kilogramy hmotnosti, tak ať to za to stojí, ne?

Desing a vyhotovení

Je skvělé, že levné plasty nechal Asus v nejlevnější kategorii a k návrhu modelu L50VN přistoupil s větší grácií. Tělo notebooku je sice plastové, ale povrchová úprava horní části připomíná lehce broušený hliník. A nejen ten: jak polovina horní části víka, tak i prostor před klávesnicí je potažen na omak velmi příjemnou imitací kůže. Notebook tak vypadá velmi elegantně (pokud tedy odlepíte všech pět samolepek, kterými ji výrobce zohyzdil) jak otevřený, tak i se zavřeným víkem.

Asus to naštěstí nijak nepřeháněl s dnes módními lesklými chromovými díly a vyhnul se také oblíbené povrchové úpravě leštěného černého plastu. Lesklé jsou pouze drobné designové doplňky: orámování okolo touchpadu, otočný blok webové kamery v horní části víka displeje i zkosení hran doplňkových tlačítek a dvojice reproduktorů.

Kvalita klávesnice je skvělá, tlačítka mají běžné rozměry i přesto, že se vývojářům podařilo do těla notebooku vměstnat také numerický blok. Klávesy jsou stříbrné s černými popisky, díky čemu je na klávesnici dobře vidět i za zhoršených světelných podmínek. Píše se na ní opravdu dobře, hmatové značky jsou dostatečně patrný a chod kláves je jistý. Současně lze klávesnici také zařadit mezi tišší.

Touchpad je dostatečně velký a poměrem stran kopíruje poměry displeje. Je zapuštěn pod okolní plochu. Dvojice tlačítek je oddělena od touchpadu a rozdělena na dvě poloviny mírně utopenou čtečkou otisků prstů. Třetí tlačítko myši bohužel schází, jeho použití je praktické především ve webových prohlížečích při manipulaci se záložkami.

Světelných indikátorů je na notebooku dostatek: v přední hraně před touchpadem svítí ukazatele spuštění, dobíjení výměnného akumulátoru a aktivní bezdrátové sítě, v horní části nad blokem klávesnice pak aktivita touchpadu (ten lze povolit / zakázet samostatnou klávesou), příchozí poštovní zprávu, aktivitu pevného disku a zámek přeřaďovače a numerického bloku. Zajímavý je také světelný senzor, který reguluje podsvícení displeje v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Dvojice reproduktorů Altec Lansing hraje velmi kvalitně pro běžný poslech, očekávali jsme však hlasitější reprodukci.

Chlazení, tělo a výbava

Chlazení, tělo

Asus L50VN je pevný a bytelně působící notebook, což dává tušit nadstandardní ochranu. Víko displeje není jištěno mechanickou pojistkou, pouze přítlačnou silou pružiny. Plné rozevření displeje téměř dosahuje hodnoty 180 stupňů, což umožňuje bohatou variabilitu v nejrůznějších polohách.

Rozložení portů lze chápat jako ideální. Na zadní stěně najdete pouze napájecí konektor, zdířku modemu a gigabitové lokální sítě. Na pravém boku pak dvířka mechaniky Blu-ray, trojice USB portů a plná sada audiokonektorů včetně linkového vstupu.

Na levé straně zbylo dostatek místa pro připojení monitoru (analogový D-SUB konektor), dva USB porty (jeden z nich kombinovaný s E-SATA konektorem), digitální HDMI výstup obrazu, čtečku SD/SDHC paměťových karet a konektor pro anténu vestavěného digitálního tuneru. A to jsem zapomněl ještě na malý konektor mini FireWire vhodný například pro připojení digitální videokamery. Ano, počítali jste správně: celkem na Asusu L50VN najdete nadstandardní počet pěti USB portů.

Tím však konektorová smršť ještě nekončí, na přední straně najdete ještě dnes již nepříliš obvyklý infračervený port a manuální spouštěč bezdrátové sítě.

Dedikovaná grafická karta a výkonný procesor vyžadují také výkonné chlazení. Přestože ventilátor běží i v malé zátěži, není jej téměř slyšet a jeho hluk je přibližně na stejné úrovni, jako hluk pevného disku. V zátěži, především při hraní her jeho hlasitost stoupá, stále však patří k těm tišším ve své kategorii. Tělo notebooku se nijak výrazněji nezahřívá, dá se tak bez problémů držet na stehnech bez nebezpečí popálení. Chladné jsou také podložky pod dlaně.

Hmotnost notebooku jen málo přesahuje hodnotu tří kilogramů, napájecí adaptér s výkonem 90 W nepatří k nejmenším. S výdrží tři a půl hodiny jej naštěstí nebudete potřebovat příliš často.

Multimedia, výkon a softwarová výbava

Multimedia, výkon a softwarová výbava

K multimediální výbavě, kterou jsem již z části zmínil, patří také webová kamera s megapixelovým rozlišením. Její kvalita je slušná, příliš nešumí ani v horších světelných podmínkách.

Mezi tlačítky vedle reproduktorů se skrývá nenápadné tlačítko se stylizovaným písmenem s v siluetě monitoru. To slouží k přepínání barevných režimů displeje vhodných pro konkrétní situaci, předpřipraveny jsou režimy pro práci s textem, fotkami nebo pro idální podání barev při sledování filmů.

Dvojice mikrofonů se snaží eliminovat okolní ruchy, avšak vinou jejich velmi blízkého uložení není často tak úspěšný, jak by mohl být, kdyby byly od sebe více daleko.

Použitá obrazovka patří mezi lepší, rozlišení 1 680 x 1 050 bodů poskytuje dostatek prostoru pro sledování Blu-ray filmů ve vysokém rozlišení, přestože se nepyšní parametry fullHD zobrazovače. Barevné podání je na dobré úrovni, lesklá povrchová vrstva má naštěstí antireflexní úpravu.

Softwarová výbava zahrnuje Asus Utility plus Norton Internet Security 2007, Adobe Acrobat Reader 7.0 a NERO 7 Essentials. Mnoho funkcí je pak přístupných přes klávesu Fn, která vyvolá nabídku názorně popisující jednotlivé možnosti. V aktuální verzi je již naštěstí svižná a nezatěžuje zbytečně systém, i když většina funkcí je řízená pouze přes software a má proto delší reakční čas.

Výkon

Testovaná sestava patřila k těm lepším - obsahoval procesor Intel Core 2 Duo T9400 taktovaný na frekvenci 2,53 GHz, 4 GB operační paměti ve dvou modulech, 500 GB pevný disk, dvourychlostní Blu-ray mechaniku, Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g/n a grafickou kartu Nvidia GeForce 9650M GT s 1 GB dedikované grafické paměti.

Výkon notebooku je více než dostatečný pro většinu současných činností, od sledování filmů po jejich střih. Zamrzí jen, že pevný disk není 7 200 otáčkový, což by bylo pro střih videa ve vysokém rozlišení vhodnější. Čtyři gigabajty operační paměti jsou více než dostatečné.

Naměřili jsme

  • 3Dmark06: 4 175 (CPU score 2 301)
  • HD Tune: 53,2 MB/s, 18,8 ms
  • Vista index: 5.0
  • Sandra 2008: CPU 20 118/12 684, Multimedia 119 404/75 205, Paměť 5,51/5,17 GB/s
  • PCMark05: 6 065
  • výdrž: 3:26 (web), 3:41 (multimedia), 4:17 (kancelář bez Wi-Fi)

Hodnocení, Plusy a mínusy

Hodnocení a závěr

Asus L50VN není nejlevnější notebook, ovšem za vaše peníze vám nabídne velmi dobrý výkon, výbavu i elegantní vzhled. A navíc si velmi rozumně poradí i s velkou většinou moderních her.

Plusy a mínusy

+ vzhled a provedení
+ výkon a výbava
+ konektorová výbava

- spíše tišší reproduktory
- horší eliminace šumů mikrofonem

Parametry

  • cena 34 999 korun
  • procesor Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz)
  • displej 15.4" (WSXGA+)
  • grafická karta Nvidia GeForce9650M GT 1G VRAM
  • operační paměť 4 096 MB (2x 2 048 MB) DDRII 800
  • pevný disk 500GB, 5400rpm SATA
  • mechanika Blu-Ray Combo
  • komunikace Intel Wi-Fi 5100 (a/g/n), gigabit LAN, Bluetooth 2.0 +EDR,
  • webkamera 1,3 Mpx

Kompletní fotogalerie

ICTS24