Asus má recept na silné procesory v tenkých laptopech. Prý je uchladí a vydrží jako ty úsporné

30. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Radomír Kejduš
Asus na akci Performance Day představil své řešení notebooků pro následující roky. Jak už název napovídá, šlo hlavně o výkon. Ten bude dán silnějšími procesory v kombinaci s účinnějším chlazením. Asus si věří, že právě tohle je správný krok a také konkurenční výhoda.

Nutno dodat, že tento krok mu umožňuje nová generace procesorů.

Podle čeho vybíráte nový notebook? Asus si v několika zemích zjišťoval hlavní důvody, které zákazníky vedou k pořízení nového stroje, a byť třeba já bych uvedl spíše jiné důvody, prakticky vždy jim z toho vyšel na prvním místě výkon. Následovaly baterie či lepší displej.

V souvislosti s tím Asus poté zmínil, že i u tenkých laptopů již přechází z úsporných procesorů na ty výkonnější. U Intelu tedy z modelů označených písmenem „U“ či „P“ na „Intel H45“. Obecně tyto silnější procesory poskytnou vyšší výkon za cenu nižší výdrže či většího zahřívání, ale právě tohle měl Asus vyřešit.

Zejména u dražších notebooků používá vlastní design chladicích prvků včetně efektního otevřeného šasi a evidentně si s chlazením věří. Podle interního měření Asusu v případě stejného šasi a stejné specifikace vyšla výdrž notebooku s hardwarem na platformě Intel P28 (28W čipy řady P) a H45 (45W modely řady H) prakticky stejně. Udržet všechny procesy v pokušení – aby si nesáhly po vyšším výkonu procesoru, kdy se jim zachce – nebude lehké. Zde bude určitě dobré počkat i na nezávislé měření.

Asus Performance Day výdrž baterie Výdrž baterie má prý být i u silnějšího procesoru obdobná (zdroj: Asus)

Asus tohle tvrzení podporuje ukázkou z termokamery u dvou generací Vivobooku, kde nový model s TDP 45 W je chladnější než starší (11. generace) s TDP 28 W.

Asus Performance Day zahřívání Více wattů s lepším chlazením má znamenat méně zahřívání těla notebooku (zdroj: Asus)

Řada jiných výrobců v tomto segmentu preferuje úspornější procesory a Asus to bere jako svou konkurenční výhodu. V podstatě má o pár wattů (u notebooku to ale udělá větší rozdíl) náročnější procesory a tvrdí, že je uchladí stejně dobře jako ty úsporné.

Zatím jen Intel

Ještě v minulé generaci procesorů by to Asus měl velmi těžké. Výkonná „háčka“ byla deriváty desktopových procesorů, ovšem v generaci Adler Lake již Intel má procesory „H“ postavené na stejném úspornějším základu jako úsporné „P/U“. Mají stejný čipset s nižší spotřebou přímo v pouzdru místo dřívějšího externího a také konektivita je podobná.

U mobilních procesorů AMD je to obdobné, řada H i U jsou založené na stejném SoC. Procesorů AMD se ovšem tahle změna u Asusu alespoň zatím netýká.

Chladicí technologie

Jelikož všichni výrobci mají přístup ke stejným komponentám, mohou teoreticky vyrobit i stejný notebook. Asus se podle svých slov velmi zaměřuje právě na provedení chlazení. Klasické heatpipe najdete ve všech laptopech, legrace začíná u vyšších modelů.

Asus od výkonu 95 W používá jako chladicí médium tekutý kov a do top modelů (zatím ZenBook Pro 16X) osazuje technologii 3D Vapor Chamber. Ta na rozdíl od konkurenčních řešení není plochá, ale zakřivená, což je dražší řešení vyžadující více mědi a teoreticky může být účinnější. Slovo teoreticky píšu jen proto, že k tomu nemáme vlastní měření.

Asus Performance Day 3D Vapor Chamber 3D Vapor Chamber zatím v jediném modelu (zdroj: Asus)

Asus se chlubí také propracovanými ventilátory s čím dál větším počtem lopatek. Zrovna tohle ale postupně vylepšují snad všichni výrobci.

ICTS24

Asus Performance Day ventilátory Ventilátory vylepšují všichni (zdroj: Asus)

U některých modelů pak Asus využívá i typické nadzvednutí klávesnice a otevření šasi na dvou kloubech. Dřívější verze foukaly horký vzduch i na displej, ty nové jsou upravené, aby foukaly pod něj.

Asus ZenBook s nadzvedávacím šasi Asus ZenBook s nadzvedávacím šasi (zdroj: Radomír Kejduš)

Asus tak má u svých nových tenkých laptopů se silným procesorem dva hlavní úkoly: uchladit je a zajistit nízkou spotřebu při běhu na akumulátor. To první mu jde docela dobře dlouhodobě, ale jak zvládne nízký odběr, se ještě ukáže. Každopádně mu v tom dost pomáhají nové generace procesorů.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.