Asus má speciální zvukovou kartu pro fanoušky karaoke: Xonar D-Kara do PCI

29. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Ve firmě Asus si zřejmě usmysleli, že čím méně volných nik nechá na trhu konkurenci, tím lépe. Svou nabídku zvukových karet Xonar totiž obohatila o model, který je připraven na míru osobám, které se oddávají karaoke, tedy amatérskému zpěvu do připraveného hudebního základu. Zejména v Asijských zemích jde totiž o velmi populární kratochvíli. Pro ty, kdo by se takto rádi realizovali v pohodlí domova nebo své výkony rádi nahrávají a sdílejí, má Asus kartu Xonar D-Kara. Její jméno by snad samo mohlo být hříčkou evokující slova karaoke a dakara (japonsky „proto“).

Zpěvuchtivé zákazníky láká Asus na různé filtry, jimiž je možné poupravit vlastní hlas (reverb, ekvalizér, změna výšky). Ty by údajně měly běžet na integrovaném DSP, což jednak znamená, že nebudou zatěžovat procesor; ještě důležitější ale je, že by to mělo značně snížit zpoždění při zpracování zvuku. Díky tomu se Asus s Xonarem D-Kara chlubí až čtrnáctinásobně nižší prodlevou než u nejmenované „běžné karty“ a oproti integrovaným zvukovkám může prý být rozdíl až stonásobný (zde ale očividně jde o marketingovštinu). Každopádně pro zpěv s hudebním doprovodem je co nejnižší zpoždění kritické. Pokud totiž chcete svůj hlas také prohnat aparaturou (pro zesílení a nějaké to přilepšení), nesmí se proti původnímu signálu příliš zpozdit. D-Kara se tak uchází zejména o přízeň jedinců, kteří si své výkony hodlají také nahrávat.

Zvuková karta Asus Xonar D-Kara
Zvuková karta Asus Xonar D-Kara
   

Asus je co se týče technických parametrů karty až tajnůstkářský. Naštěstí lze nějaké podrobnosti najít například v zahraničních e-shopech, takže se přece jen o něco můžeme podělit. Čip Oxygen HD či jinak také C-Media CMI8786 má na starosti základní funkce zvukové karty. Stejné řešení Asus používá i ve své cenově přístupné kartě Xonar DG. Podobně jako zmíněná karta tedy D-Kara nepodporuje vzorkovací frekvenci 192 KHz, budou vám tedy muset stačit režimy 44,1, 48 a 96 KHz při 16bitové či 24bitové hloubce. Tyto čísla platí jak pro přehrávání, tak pro nahrávání, digitální výstup přes S/PDIF a v neposlední řadě také běh s ovladačem ASIO.

Speciální výbavu pro příznivce karaoke má na starosti druhý čip, kterým je DSP Cirrus Logic CS47028. Jde o 32bitový procesor, výrobce u něj uvádí výkon 150 MIPS. Jeho D/A převodník zvládne osm kanálů při dynamickém rozsahu 108 dB, zatímco A/D převodník, který se dostane do akce při digitalizaci mikrofonního výstupu, zvládne jen čtyři kanály (což pro stereofonický vstup stačí) při dynamickém rozsahu 105 dB.

Zvuková karta Asus Xonar D-KaraZvuková karta Asus Xonar D-KaraZvuková karta Asus Xonar D-Kara

Papírově by karta měla dosahovat odstupu signálu od šumu 106 dB na výstupu a 102 dB na vstupu (zejména vstup přitom na integrovaných zvukových řešeních bývá o dost horší). Harmonické zkreslení údajně činí 0,0013 % (-98 dB). Xonar D-Kara by jinak měla podporovat i obvyklé funkce zvukových karet, například GX2.5, což je emulace technologie EAX pro prostorový zvuk a efekty simulující různá prostředí ve hrách.

 

Fyzicky se jedná o kartu pro slot PCI (jak jste ale již bezpochyby vypozorovali na obrázcích). Na záslepce naleznete trojici 3,5mm jacků pro šestikanálový výstup a dvojici jacků pro linkový vstup a mikrofon. Vedle toho je k dispozici také digitální výstup přes SP/DIF.

bitcoin_skoleni

Byť se Xonar D-Kara zřejmě zaměřuje zejména na asijské trhy, vyskytuje se i v cenících některých e-shopů u našich západních sousedů, a to za cenu od 42 to 50 EUR. Teoreticky by se tedy mohla objevit i na pultech našich obchodů.

Zdroje: Asus, 360buy.com