Pokud se rozhodnete pro desetipalcový tablet s cenovkou do osmi tisíc, mnoho dobrých modelů na trhu není. Z velkých výrobců sem můžeme zařadit starší Acer Iconii A210, která má displej s panelem TN a předchozí model Galaxy Tab od Samsungu, jenž je však dvoujádrový. Pokud nevěříte čínským značkám s často neexistující podporou, mohl by být Memo Pad Smart od Asusu zajímavou volbou. Nabízí tradiční rozlišení, kvalitní panel displeje i dostatečný výkon.
Konstrukce a zpracování
Asus se u svých desetipalcových tabletů drží stejného designu, který použil u prvních Transformerů. Memo Pad je příjemně tenký, což zvýrazní zakulacená zadní strana. Nás testovací kus měl tmavě modrá záda s mírným náznakem lesku. Vinou tmavšího odstínu jsou otisky prstů a jiné drobné nečistoty dobře viditelné. Dostupné jsou však i další barevné varianty – stříbrná a růžová. Navzdory tomu, že jsou záda tabletu plastová, je celé zařízení až nečekaně pevné.
Kromě čočky fotoaparátu pak najdete na zadní straně dvě mřížky hlasitých reproduktorů, které hrají stejně jako drtivá většina tabletových pidi repráčků – mizerně.
V zakulacených hranách jsou umístěny všechny ovládací prvky a konektory. Na levé straně je to dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a 3,5mm audio konektor. Tablet zapnete či probudíte v levé části horní hrany a na všechny konektory zůstala pravá hrana. Zde výrobce umístil dvojici microUSB a microHDMI a také slot na paměťovou kartu microSD. Podle specifikací může mít kapacitu 32 GB, fungovat však bude i s dvojnásobnou hodnotou.
Přední strana vypadá tak, jak většina běžných desetipalcových tabletů. Displej je chráněn krycím sklem, které je protáhnuté až k okrajům. Bohužel se nejedná o Gorilla Glass, což se víc než nižší odolností projeví vyšší mírou odlesků v silnějším osvětlení. Nad displejem najdete senzor okolního světla a čočku přední kamery pro videohovory.
Displej
Asus patří k výrobcům, kteří do svých tabletů montují kvalitní panely typu IPS. Ty vynikají kromě věrných nepřesaturovaných barev i dobrými pozorovacími úhly. Asus svoje displeje označuje jako Super IPS, u nichž jsme zvyklí na vysoký jas. Ten je dostupný i tady (výrobce uvádí 350 nit) a dalo by se tedy očekávat pohodlné používání na slunci. To však poněkud pokazí velmi lesklý displej, kde chybí zmiňovaná vrstva Gorilla Glass.
Rozlišení 1280 × 800 dnes již nikoho nenadchne a nejednoho uživatele možná zklame. V kontextu ceny je to však naprostý standard. Navíc je díky tomu zajištěn plynulejší chod systému, než u nejednoho tabletu s rozlišením Retina nebo častějšího Full HD.
Pokud jste v rukou měli tablet jako je iPad 3 nebo 4, popř. některý z Androidích tabletů s Retinou, pak se vám rozhraní i text budou zdát velmi hrubé. Myslím si však, že to o většině potencionálních zákazníků nebude platit a 1280 × 800 bude dostatečnou hodnotou. Jediným negativem displeje tedy zůstává nepříjemný lesk.
Systém, výkon, fotoaparát
Android a výkon
Pro Asus Memo Pad je v současné době dostupný Android ve verzi 4.2.1. Vypadá prakticky stejně jako Android ve třetí verzi na předchozích tabletech od Asusu. A neliší se ani předinstalované aplikace. Kromě méně užitečných aplikací jako je vlastní zápisník, editace hudby, proprietární chat nebo launcher od Asusu zde najdete i Asus Webstorage, který může nahradit služby typu Dropbox. Výrobce vám dá zdarma 5 GB na svém úložišti. A protože je tablet poháněn Tegrou 3, nechybí zde ani obchod s hrami pro tento SoC – Tegra Zone. Ten se pro nákup her rozhodně hodí, je totiž mnohem přehlednější, než běžný Google Play.
Jak už bylo zmíněno, tablet běží na Tegře 3 ve verzi T30L, tedy té nejúspornější. Maximální frekvence CPU zde dosahuje hodnoty 1,2 GHz. Díky přednastaveným profilům můžete takt ovlivnit – zvolíte-li úsporný režim, nejvyšších taktů nebude dosahováno a o něco prodloužíte výdrž akumulátoru. V opačném případě pak dosáhnete maximálního výkonu třeba pro hraní náročnějších her s 3D grafikou.
Vzhledem k výkonu třetí generace Tegry a použitému rozlišení 1280 × 800 běhá Android naprosto plynule. Na rozdíl od některých tabletů s vysokým rozlišením, kde úsporné páté jádro Tegry nestačí pro plynulý chod systému, zde na podobný problém nenarazíte. O dostatečném výkonu pro nejnovější hry svědčí i solidní výsledky v testovacích nástrojích jako je Antutu nebo GeekBench.
S Tegrou je úzce spjata výdrž tabletu - podle výrobce by měl tablet zvládnout devět hodin. K této hodnotě se však přiblížíte, pouze pokud vypnete Wi-Fi a snížíte jas na minimum. V opačném případě se při běžném používání se zapnutou Wi-Fi, občasným zapnutím hry a především prohlížením webu dostanete na výdrž kolem sedmi hodin.
Fotoaparát a Wi-Fi
Zadní foťák má rozlišení 5 MPx a stejně jako u většiny levných tabletů jde spíše o nouzovku. Pokud budete fotit v dobrém světle, výsledkem budou alespoň snímky, které nejsou zašuměné a po několika úpravách budou použitelné. Stačí však horší světlo a vinou šumu se stane fotoaparát nepoužitelným. To však tabletu za sedm tisíc nemusíme vyčítat, fotit se ještě nenaučili mnohem dražší placky.
Asus Memo Pad Smart - ukázkové fotografie
Asus Memo Pad má občasné problémy s připojením k Wi-Fi. Nejen při našem testování se objevovaly výpadky připojení v případě, že byla používána 5 GHz síť. Dojde-li k připojení na běžnou síť s frekvencí 2,4 GHz, je vše v pořádku. Velké rozdíly se objevovaly třeba při připojování ke stejnému routeru vzdálenému asi 5 metrů přes jednu zeď. Zatímco na 2,4 GHz ukazoval tablet plný signál, na dvojnásobné frekvenci byl asi třetinový s občasnými výpadky.
Příslušenství, verdikt, kompletní galerie
Volitelné pouzdro
Asus nabízí k tabletu i pouzdro s integrovanou klávesnicí Folio Key. Připojuje se pomocí Bluetooth a je třeba ji nabíjet pomocí microUSB. Její spodní část je sice taktéž plastová, ale díky povedené povrchové úpravě vypadá jako broušený hliník u tabletů Transformer. Tablet se do pouzdra uchycuje pomocí přečnívajících okrajů a v otevřeném stavu je potom upevněn díky magnetům. Klávesnice sice nepatří k těm nejpohodlnějším, na druhou stranu zároveň slouží jako ochranné pouzdro tabletu. Romány na ní tvořit nedoporučujeme, do provizorního pracoviště ve vlakovém kupé však bude stačit. Někomu by se nemusela líbit cena, ta je aktuálně na částce 1 990 Kč.
Verdikt
Jak už bylo zmíněno na začátku, v současné době na trhu není moc povedených tabletů kolem sedmi tisíc s desetipalcovým displejem. Asus Memo Pad nabídne obojí – cena se ve velkých eshopech pohybuje kolem 7 490 Kč. Rozlišení displeje dnes již patří k těm nižším, za to však dostanete kvalitní panel IPS s parádními pozorovacími úhly i dalšími zobrazovacími vlastnostmi. Ty budou zachovány v případě, že tablet nevezmete na sluníčko, tam budete mít kvůli vysokému lesku smůlu.
Pochvalu si samozřejmě zaslouží i výkon. Kombinace Tegry 3 a nízkého rozlišení je zárukou naprosté plynulosti systému i pohodlného hraní náročnějších her bez škubání. Svojí výdrží patří Memo Tab ke standardu – sedmi hodinami nikoho neoslní, na druhou stranu však nejeden tablet s Androidem končí na pěti hodinách.
Ze specifikací můžeme vypíchnout možnost připojení externího monitoru nebo televize díky microHDMI a nezvyklou přítomnost GPS modulu. Naopak nás nepotěšili občasné výpadky při připojení k 5GHz Wi-Fi.