Upřímně mi smysl tohohle routeru trochu uniká. A ta zmínka o game portu je spíš takové marketinkové klišé.
Ok tak jeden hypotetický scénář: 2 děti moje, 3 děti manželky a 4 společné. Každé UHD telefon nebo telku a všechny se snaží vzduchem tlačit 4K - 8K bezduchou zábavu. pak ale má ten router sakra slabý uplink na NAS.
Ještě by šlo ho využít jako most.. Ale na to budou lepší speciály se směrovými anténami..
Doporučuji zakoupit jakýkoliv router podporovaný v LEDE/OpenWRT. Pokud se ohlídají parametry aby byly s rezervou (velikost RAM a Flash alespoň 2x vetší než je doporučeno, popř. více jádrový CPU), vydrží takový router opravdu dlouho. A nezřídka funguje spolehlivěji a rychleji než s firmwarem od výrobce.
Klasicky Redmarx.
Podporu to bude mat dlhu. Asus vo svojich routroch od urciteho casu pouziva asuswrt firmware, ktory vznikol z alternativneho firmwaru.
Vdaka tomu poskytuje dlhu podporu pre svoje routre. Stale existuju aj alternativne firmwary a ich tvorcovia spolupracuju s Asusom. Nieco si zoberie Asus od nich a zase oni od Asusu. Napriklad podporu Open VPN prebral z alternativneho firmwaru. Asus urobil velmi dobry krok, ze prestal pouzivat uzatvoreny firmware.
Napriklad mam RT-N18 a uz 4 roky nanho vychadzaju aktualizacie. Na tento budu vychadzat aktualizacie urcite dlho.
Zdravím Redmarxe.
Tak vizuálně stejný router RT AC 5300 mám doma 2 roky. Firmware ASUS WRT Merlin je aktualizovaný prakticky každé čtvrtletí. Kromě bezpečnostních záplat, jsou přidávány funkce (Teaming, typy VPN) .
Autor netuší k čemu 2,5 Gbit port. No to je dost jednoduché. Router má velkou propustnost ve vzduchu. Ale když je třeba připojit rychlý NAS tak zbývá použití LAN teamingu nebo rychlejší port. Nejvyšší řady Routerů ASUSU rozhodně nejsou bez podpory výrobce nebo aktivní komunity.
Můj router má ve firmwaru tento popis:
WTFast GPN
Game Boost, exkluzivní soukromá síť hráče (GPN) používající technologii WTFast provádí automaticky optimalizaci směrovače pro nejefektivnější trasu vašich herních paketů. Poskytuje přihlášení k odběru doživotně zdarma pro jedno zařízení a podporu různých platforem.
Cokoliv z tohoto seznamu s RAM >= 128MB a Flash >= 16MB https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864
Asus o tom jednom konektoru mluví jako o gaming portu určeném pro připojení herního PC. Jasně, že se vyšší než gigabitové rychlosti budou hodit pro NASy, ale počítače už budou limitované gigabitem a přes ty bezdráty (5GHz AX) to reálně nejspíš nebude o moc rychlejší. A i když se k NASu připojí více zařízení současně, limitem už zase bude buď přenosová rychlost HDD, nebo mizerné IOPS. A dávat tam dnes SSD je ještě moc velká výstřednost. :)
@Lukáš Václavík
I některé samotné disky dokážou dát sekvenční rychlosti na teoretické maximum gigabitového Ethernetu. Ve dvou/čtyř a vícediských NAS budou tyto rychlosti větší zcela určitě.
@tekken
Tato ohyzdnost má pouze 4 LAN porty, už to je dost málo. Do jednoho připojíš NAS, do dalších dvou (jako NIC taming) připojíš počítač a zbyde ti pouze jeden volný. No nevím, jestli je to bude chtít někdo takto používat. Kromě toho, ten LAN teaming nejspíš nebude fungovat ve většině případů tak, jak si myslíš - nedá dvojnásobnou propustnost.
Smysl by mělo připojit NAS přes 2.5 Gbps port a pak z něj sosat ze 3 gigabitových portů - to by šlo. Otázkou ale je, jestli na to má ASUS dostatečně velké buffery (3 x 1 Gbps > 2.5 Gbps), aby nebyl packet loss. To by musela redakce otestovat.
A ať se na mě nikdo nezlobí, ale 4 LAN porty jsou u takovéhoto switche žalostně málo.
Jediným Wi-Fi routerem se stejně (průměrně velký) barák kvalitně pokrýt nedá. A kupovat takovéto obludnosti dvě je nesmysl.
Za podobnou cenu se dá koupit sada: MikroTik na routování, několik UniFi jako AP a nějaký obyčejnější (ale managovatelných) 24 portový switch. Flexibilita a užitná hodnota výrazně vyšší. To ani nemluvím o pokročilejším síťování, centrální správě Wi-Fi, PoE, kvalitě zpracování...
Nejsem úplně profilový uživatel. Na Tom routeru mám kabelem jenom server s 16HDD RAID 60 polem a tiskárnu. Zbytek sítě vzduchem pokrývá cihlový dům cca 250m2 a okolí. Klienti jsou ARM přehrávače, telefony a 3 PC. Průměrně je aktivních cca 8 klientů. Většinou streaming videa buď z WAN - Internetu nebo serveru. Kdybych měl kabelové rozvody tak je nutný samozřejmě switch. Bydlím na samotě takže pásma WIFI (1x 2,4 a 2x 5Ghz) mám jen pro sebe. Pokud jde o teaming tak ten nezvyšuje propustnost pro jednoho klienta (session). Prostě je to pořád jen 1GBs. Ale při více klientech se zátěž mezi 2 kabely rozloží. Pokud jsem se nechtěl crcat s kabeláží tak v mém konkrétním případě to byla a je správná volba. Ale každý máme jiné podmínky a potřeby.