Momentálně totiž Asus novou desku pouze představil a fyzické uvedení přijde až později. Z87-Deluxe/Quad očividně vychází z existujícího modelu Z87-Deluxe/Dual. U toho se označení Dual vztahovalo k dvojici portů Thunderbolt; dnešní novinka nicméně čtyři porty mít nebude, takže název Quad je poměrně zmatečný (inu, marketing).
Jedná se tedy o desku klasické velikosti ATX s desíti porty SATA, třemi sloty PCI Express ×16, šesti porty USB 3.0 (a dalšími dvěma formou vývodu) a také bezdrátovým modulem. Deska s čipovou sadou Z87 nese jeden port HDMI a hned dva porty Thunderbolt 2, ke kterým lze dohromady (v řetězu) připojit dvanáct periférií. Limit šesti zařízení na jeden port tak tedy zůstává i u Thunderboltu 2 stejný. Vedle dalšího příslušenství je jinak součástí výbavy také přijímač NFC (vybavený navíc rozbočovačem USB 3.0), který Asus nedávno uvedl i jako samostatný výrobek.
Jak už možná víte, Thunderbolt 2 zvyšuje oproti první generaci rozhraní maximální přenosovou rychlost z 10 Gb/s na 20 Gb/s. Celková kapacita rozhraní však zůstane stejná, neboť rychlost je zvýšena spojením dvou původně samostatných kanálů do jednoho. Thunderbolt 2 tak má sice jeden kanál rychlejší, celkově jich je ale zůstala jen polovina. Důležité ale je, že zvýšení maximální rychlosti na 20 Gb/s umožňuje transportovat přes rozhraní obrazový signál dle standardu DisplayPort 1.2, díky čemuž lze zvládnout rozlišení 3840 × 2160 (alias UHD či 4K) při 60 snímcích za sekundu. 4K monitor lze přitom s plnou obnovovací frekvencí připojit k oběma z dvou portů Thunderbolt 2 na desce Z87-Deluxe/Quad.
Thunderbolt 2 zdvojnásobí přenosovou rychlost spojením dvou kanálů do jednoho
Jak již bylo řečeno, deska jakoby z oka vypadla modelu Z87-Deluxe/Dual, což je zřejmě také důvod, proč s ní byl Asus schopen vyrukovat tak rychle. Kromě použití nového řadiče Falcon Ridge zřejmě byly třeba jen nepatrné úpravy. Deska by podle Asusu dokonce již měla být Intelem certifikována; ani to ale neznamená, že by měla být fyzicky dostupná už v nejbližší době. Mezi ohlášením modelu a dobou, kdy se objeví přímo „na krámě“, totiž často uběhne měsíc i delší doba. Asus se také pochopitelně musí zbavit starší revize s „Thunderboltem 1“.
Zdroj: AnandTech