Obsah balení jako z pohádky
Asus stále ukazuje, že nabíječkám v balení není konec, takže mimo samotný smartphone v krabičce najdete již zmíněný napájecí 30W adaptér, 90cm napájecí kabel s USB-C koncovkou na obou stranách a menší bonus v podobě plastového ochranného krytu. Ten věrně kopíruje design zad letošní vlajky, nepůsobí ale nikterak prémiově. I tak se jedná o příjemný bonus pro ty, kteří nechtějí k telefonu shánět extra kryt.
Parametry
Rozměry a hmotnost: | 146,5 × 68,1 × 9,1 mm; 169 g |
Zpracování: | displej Gorilla Glass Victus, rám telefonu z hliníku, plastová záda, odolnost IP68 |
Displej: | 5,9" Super AMOLED displej, 2400 × 1080 px, 120 Hz, HDR10+, maximální jas 1100 nitů, jemnost 445 PPI |
Procesor: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 mm), 8jádrový, frekvence až 3,19 GHz, grafický akcelerátor Adreno 730 |
RAM a paměť: | 8/16 GB RAM + 128/256 GB ROM, bez slotu pro paměťovou kartu |
Selfie kamera: | 12 Mpx, f/2.5, PDAF, auto-HDR, až 4K@30fps |
Zadní fotoaparáty: |
hlavní: 50 Mpx, f/1.9, PDAF, gimbalová stabilizace ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2.2, 113°, AF |
Nahrávání videa: | 8K@24fps, 4K@120/60fps, gyro-EIS, HDR |
Baterie a nabíjení: | 4300 mAh, rychlonabíjení 30 W, reverzní napájení |
Operační systém: | Android 12 s nadstavbou ZenUI 9 s Google službami |
Konektivita a funkce: |
5G, 4G, GSM, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2 (LDAC, AAC, aptX HD/Adaptive/Lossless) A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC USB-C, NFC, dual nanoSIM, čtečka otisku prstů, odemykání obličejem, multifunkční tlačítko |
Vzhled a celkové zpracování téměř podle našich představ
Po prvním uchopení jsem byl překvapený, jak malý a lehký vlastně smartphone je. Celkový požitek z držení a používání telefonu je v realitě jiný, než očekáváte, když si přečtete informace o jeho rozměrech (146,5 × 68,1 × 9,1 mm) a hmotnosti (okolo 170 gramů). Telefon se v ruce drží velmi dobře a při ovládání jednou rukou nemáte problém bez výrazného přehmatávání dosáhnout i na horní okraj displeje. K tomu vám navíc pomáhají funkce chytrého tlačítka, o kterém ale později.
Displej telefonu krytý sklem Gorilla Glass Victus doplňuje hliníkový rám a matná plastová záda, která však nepůsobí lacině jako například u telefonů střední třídy. Povrch plastu je odolný a měkký zároveň a při troše fantazie připomíná jemnou umělou kůži. Přesto bych od vlajky čekal cokoliv jiného než plast na zádech a je škoda, že se Asus uchýlil zrovna k tomuto kroku.
Zenfone 9 se prodává ve čtyřech barevných variantách – černé, modré, červené a bílé. Všechny varianty mají na zádech nápis Asus Zenfone doprovázený jemnými designovými prvky. Doplním, že na zádech neulpívají otisky prstů, ovšem odolnost proti jemným škrábancům vlivem použitého plastu jaksi chybí. Pokud se tedy rozhodnete používat telefon bez ochranného obalu, připravte se na vlasové škrábance již po několika týdnech nošení v kapse.
Záda telefonu hostují dvojici fotoaparátů. Hlavní nad plochými zády vystupuje o 2,8 mm, ultraširokoúhlý fotoaparát pak o 1,4 mm. Tak jako tak se při používání na stole nevyhnete kymácení. Na levém boku se pak nachází kolébka pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisku prstů, které zároveň slouží jako magický ovladač pro různé akce v systému.
Na vrchní straně se nachází dnes už poměrně ojedinělý 3,5mm jack pro připojení sluchátek, spodek pak obývá napájecí USB-C konektor, šuplíček pro dvojici nanoSIM a jeden z dvojice stereo reproduktorů. Zenfone 9 disponuje zvýšenou odolností IP68, která garantuje odolnost proti vniku prachu a vody. S telefonem můžete tak manipulovat 1 metr pod hladinou po dobu maximálně 30 minut.
Displej, na který je radost se podívat
V případě displeje sáhl Asus po 5,9" Super AMOLED panelu s rozlišením 2400 × 1080 px a poměrem stran 20 : 9. Osobně chválím za takové rozlišení namísto honby za co největšími marketingovými čísly. Full HD+ rozlišení je na takovou úhlopříčku více než dostačující, a ani při bližším zkoumání tak nemáte šanci pozorovat jednotlivé pixely, o čemž svědčí i celková jemnost 445 PPI. Příjemnou zprávou je také 120Hz obnovovací frekvence, kterou můžete v nastavení snížit na 90 nebo 60 Hz, případně nechat telefon v adaptivním režimu automaticky měnit obnovovací frekvenci na základě zobrazovaného obsahu.
Samotný displej je jedním slovem parádní. Dočkali jsme se podpory široké škály standardů včetně HDR 10 a HDR10+, 112% pokrytí gamutem DCI-P3 a 152% sRGB. Při běžném používání nabízí displej nádherné a věrné barvy, přičemž v nastavení displeje máte možnost změnit barevné nastavení. Super AMOLED displej přímo vyzývá k používání funkce Always On, která při zapnutém stavu zobrazuje velké hodiny, dále malé datum a ikony příchozích notifikací.
Kruhovitý výřez pro selfie kameru našel své místo v levém horním rohu displeje. Pochválit musím Asus za šikovnou integraci okolního displeje u selfie kamery, který vás například jemným kroužením upozorní, pokud je kamera v provozu nebo skenuje váš obličej. Problém jsem neměl ani s maximálním jasem až 1100 nitů. I za přímého denního světla nebyl problém s telefonem pracovat, aniž by si člověk musel rukou zakrývat displej. Displeji zkrátka nemohu prakticky nic vytknout.
Uživatelské rozhraní téměř po vzoru čistého Androidu
Zenfone 9 běží na Androidu 12 s uživatelskou nadstavbou ZenUI. Asus v tomto případě moc neexperimentoval a ponechal uživatelské rozhraní téměř stejné jako to, které najdete v čistém Androidu 12. Přesto se v sytému nachází několik vychytávek, které stojí za zmínku.
Prostředí jako takové je bleskové a plynulé, čemuž napomáhá hlavně 120Hz obnovovací frekvence a extrémně výkonný procesor. Osobně se mi moc nelíbí prostředí notifikačního a ovládacího centra z čistého Androidu, které otevřete swipnutím dolů prstem po displeji. Jedná se však pouze o můj subjektivní dojem. Posouzení vzhledu je tak na každém z vás.
Mezi funkce přidané Asusem patří například pořízení snímku poklepáním na záda telefonu, herní džin známý z ROG smartphonů nebo zapínací tlačítko ukrývající hned několik multifunkčních prvků. Dvojitým stisknutím tlačítka můžete například aktivovat hlasového asistenta, stisknutím a podržením pak vyvolat další akci. Při zapnuté obrazovce stačí po tlačítku přejet prstem pro otevření oznámení, aktualizaci webové stránky, vcelku užitečné přeskočení na další/předchozí skladbu nebo pozastavení média. Byť se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o návykovou utilitu, s kterou se člověk rychle sžije.
Nepříjemnou zprávou je pouze 2letá softwarová podpora, kvůli které se dočkáte maximálně 2 velkých aktualizací na novou verzi Androidu. Pro srovnání Samsung zaručuje 4 roky velkých aktualizací Androidu a 5 let bezpečnostních záplat, Google pro Pixely pak 3 roky aktualizací a 5 let záplat. V tomto je zkrátka konkurence dál.
Výkon našponovaný k prasknutí
Přestože Zenfone 9 nepatří mezi extra velké telefony (a my jsme za to rádi), výkonu má na rozdávání. A to doslova. Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 patří mezi aktuální špičku v oblasti mobilních procesorů a není tedy divu, že z hlediska výkonu těžko narazíte na pomyslnou limitační hranici. 8jádrový procesor (1× 3.19 GHz Cortex-X2 + 3× 2.75 GHz Cortex-A710 + 4× 1.80 GHz Cortex-A510) dominuje jak při práci v systému, tak i při natáčení videí s vysokým rozlišením nebo hraní her.
K výkonnému procesoru dostanete 8 GB nebo 16 GB RAM a vnitřní úložiště UFS 3.1 o velikosti 128 GB nebo 256 GB. Tuto hodnotu není možné jinak dál rozšířit, smartphone totiž nemá žádný slot pro paměťovou kartu.
O extrémním výkonu svědčí výsledky ve hrách a benchmarcích. S jednou z nejnáročnějších mobilních her Genshin Impact si procesor poradil bez problému i na nejvyšší možné grafické nastavení při aktivních 60 fps. Po delším hraní se však vrchní část zad a boky displeje vcelku nepříjemně zahřívaly, ne ale natolik, aby se telefon nedal držet v ruce. Asusem prezentované přepracované chlazení s 2násobně větší odpařovací komorou oproti Zenfonu 8 tak sice může fungovat, extrémně výkonný procesor si však bere svoji daň.
Svůj výkon předvedl procesor také v benchmarcích. Program 3DMark v testu Wild Life Extreme naměřil 2769 bodů, PCMark v testu Work 3.0 pak 16 788 bodů. Pozoruhodné jsou také výsledky Antutu a Geekbenche. V měření výkonu CPU naměřil Geekbench 1305 bodů v jednojádrovém a 4207 bodů ve vícejádrovém výkonu. Korunu pak nasadil benchmark Antutu, ve kterém Zenfone 9 překročil hranici milionu bodů (konkrétně šlo o 1 090 444 bodů), čímž se stal 5. nejvýkonnějším smartphonem s Androidem současnosti.
3DMark (Wild Life Extreme) | PCMark (Work 3.0) | PCMark (battery) | Geekbench | AnTuTu |
2769 bodů | 16 788 bodů | 10 hodin a 26 minut |
1305 bodů single-core 4207 bodů multi-core |
1 090 444 bodů |
Nutno podotknout, že zahřívání se děje při vysokém vytížení procesoru, jako je dlouhé hraní náročných her, práce s grafickými programy nebo dlouhé natáčení 8K videí. Při běžném používání je telefon krásně chladný a nijak se nezahřívá.
Výdrž překvapivě za 2…dny
Přestože rozměry telefonu o pár milimetrů spadly, kapacita baterie naopak narostla, a to rovnou o 300 mAh. Letošní Zenfone 9 tak disponuje baterií s kapacitou 4300 mAh, která jej dokáže udržet v chodu celý den náročného používání. A tím myslím opravdu náročného. Během dne jsem natáčel 8K videa, používal smartphone k přehrávání hudby a komunikaci písemnou i telefonickou formou a večer mi telefon hlásil okolo 20 % kapacity baterie. Tohle se Asusu opravdu povedlo a věřím, že při střídmějším používání se dostanete klidně i na den a půl nebo dva dny s některým z úsporných režimů a bez zapnuté funkce Always On.
K dispozici máte hned několik režimů, které vám mohou pomoci s úsporou baterie. Zapnutím adaptivní baterie omezíte spouštění málo využívaných aplikací na pozadí, plánovanou úsporou energie pak ve zvoleném časovém území přepnete telefon do ultra trvanlivého režimu. Aktivovat můžete také nabíjení stabilním výkonem nebo nastavit maximální hladinu nabití baterie a prodloužit tak její životnost.
Zenfone 9 disponuje 30W drátovým a reverzním nabíjením. Bezdrátové nabíjení zde chybí, stejně jako podpora rychlejšího 65W nabíjení, které Asus nabízí například u herních ROG telefonů. Obojí je dle slov Asusu způsobeno nedostatkem místa. Výměnou za absenci rychlejšího nabíjení jsme dostali alespoň 30W napájecí adaptér v balení, což oceňuji. Samotná rychlost nabíjení není nejrychlejší, zároveň s nabitím do 50 % za přibližně půl hodinky neurazí.
50 % kapacity baterie | 70 % kapacity baterie | 100 % kapacity baterie |
30 minut | 46 minut | 1 hodina a 23 minut |
Fotoaparát s gimbalem jako sázka na jistotu
Na zádech telefonu se nachází "pouze" dva moduly fotoaparátu – hlavní 50Mpx a ultraširokoúhlý 12Mpx objektiv. Na další fotoaparáty bohužel nezbylo místo. Útěchou za chybějící teleobjektiv je přítomnost gimbalové stabilizace u hlavního fotoaparátu, která funguje excelentně.
Hlavní 50Mpx fotoaparát se snímačem IMX766 o velikosti 1/1,56" a světelností f/1.9 dokáže za dobrého světla produkovat výborné fotografie s realistickým podáním barev a dobrou ostrostí. Ve zhoršených podmínkách nastupuje na scénu noční režim, který ponechá závěrku déle otevřenou. Výsledkem jsou opět vcelku přijatelné a použitelné fotografie.
Sekundární 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaprát se snímačem IMX363 o velikosti 1/2,55" a světelností f/2.2 nabízí celkem malý úhel záběru 113°. I u něj za dobrého světla pořídíte velmi dobré snímky s nízkým zkreslením v rozích, v noci ale kvalita rychle klesá a nastupuje viditelný digitální šum.
S ultraširokoúhlým fotoaparátem můžete pořizovat makro snímky ze vzdálenosti okolo 4 centimetrů. Ve fotoaplikaci není potřeba nic aktivovat, makro režim se zapne sám po přiblížení k focenému objektu. Celkově nabízí prostředí aplikace jednoduché a přehledné rozhraní, ve kterém se rychle zorientujete.
Gimbalová stabilizace funguje při nahrávání videí na výbornou a svůj úkol plní částečně i při focení, kdy stabilizuje scénu pro lepší ostrost. Gimbalová stabilizace vám bude k ruce i při nahrávání 8K videí při 24 fps. Pokud byste chtěli ultrastabilní "HyperSteady" video, musíte si vystačit pouze s Full HD rozlišením při 60 fps.
Selfie fotoaparát s rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.5 disponuje laserovým ostřením a možností nahrávat videa až ve 4K rozlišení při 30 fps. Stejně jako zadní fotoaparáty i selfie kamera zbytečně nepřesvěcuje scénu a zachovává si co nejvíce realistický obraz. S ubývajícím světlem ale kvalita snímků výrazně klesá.
Závěrečné hodnocení
Asus Zenfone 9 je smartphone, který představuje prémiovou výbavu, vysoký výkon, výbornou výdrž a povedené fotoaparáty v kompaktním balení. Vynikající je také 120Hz Super AMOLED displej, na který je radost se podívat. Bohužel však nepotěší lacině vyhlížející plastová záda, absence bezdrátového nabíjení nebo "pouze" dvojice fotoaparátů na zadní straně.
Přesto se podle mého názoru jedná o velmi povedený smartphone, který přináší svěží vánek do světa kompaktních smartphonů. V podobné velikosti můžete u konkurence sehnat například Samsung Galaxy S22 s téměř identickými rozměry a malinko větším displejem, avšak dnes již díky různým akcím a cashbackům podobnou cenovkou. Pokud zabrouzdáme do jablečného břehu, nabízí se možnost kompaktního iPhonu 13 nebo letošního iPhonu 14 Pro. U něj ale počítejte s notným příplatkem.
Líbilo se mi: | Nelíbilo se mi: |
+ nádherný 120Hz displej | - pro někoho lacině vypadající záda |
+ bleskurychlá čtečka otisku prstů s multifunkčními prvky | - pouze 2letá softwarová podpora |
+ šestiosá gimbalová stabilizace | - někomu nemusí stačit 256 GB vnitřního úložiště |
+ voděodolnost IP68 | |
+ skvělá výdrž baterie |